Domů » Bleskovky » Webové a mobilní aplikace se potřetí utkají v soutěži Společně otevíráme data

Webové a mobilní aplikace se potřetí utkají v soutěži Společně otevíráme data

Fond Otakara Motejla vyhlašuje třetí ročník soutěže, která oceňuje nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. Smyslem soutěže je podpořit vznik nových služeb pro veřejnost a zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat. Autoři mohou hlásit své aplikace do 31. října 2015, vítězové získají finanční i věcné ceny. 

Státní úřady, kraje i města postupně zpřístupňují informace ve strukturovaných a strojově čitelných formátech, které umožňují další využití. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zpřístupněných dat se velmi rychle někdo chopí a zpracuje je do uživatelsky přívětivější podoby. A nejde jen o uživatelskou přívětivost ale i zcela nová využití, která původního vlastníka dat třeba nenapadlo zkoumat. 

V posledním ročníku soutěže Společně otevíráme data, kterou Fond Otakara Motejla organizuje, se tak objevila řada aplikací, které pomáhají běžným občanům. Vítězný projekt edesky.cz přehledně zobrazují dokumenty vyvěšené na elektronických úředních deskách měst a obcí. Občané jejím prostřednictvím mohou sledovat důležité změny ve svém okolí – např.  uzavírky silnic, prodej obecních pozemků nebo stavební řízení na nový supermarket.

Další užitečnou aplikací je WC kompas – služba, určená primárně handicapovaným, která mapuje dostupnost a kvalitu veřejných toalet. Web je přizpůsoben zobrazení na chytrém telefonu. Aplikace DATY.cz zase sbírá informace o firmách a jejich aktivitách a upozorňujeme na nové obchodní příležitosti nebo rizika s těmito společnostmi spojené. 

Společně otevíráme data

Vysoce aktuálním se téma stává kvůli směrnici Evropské unie o znovuvyužití dat veřejného sektoru (2013/37/EU), která ukládá, aby byla data zemí EU dostupná ve formátu otevřených dat. Kromě více transparentní a efektivní veřejné správy se od této změny očekává také oživení ekonomiky. “Na loňském summitu G20 se ministři financí a představitelé centrálních bank 20 největších ekonomik světa dohodli na 2% růstu HDP. Experti na otevřená data přitom spočítali, že zveřejňování dat v otevřeném formátu by tento růst navýšilo o dalších 1,1 %,” říká Robert Basch, předseda Rady Fondu Otakara Motejla. 

Zpřístupňování dat veřejné správy podporují i české firmy, řada z nich se proto letos stala partnerem soutěže Společně otevíráme data. “Soutěž považujeme za velice užitečnou a prospěšnou, a proto jsme se i tentokrát rozhodli ji partnersky podpořit. Aplikace, které uspěly v soutěži v předešlých letech, ukázaly, že zveřejnění dat může přispět ke zlepšení situace. Otevřená data nám mohou pomoci vidět některé souvislosti ze zcela jiného úhlu pohledu,”uvádí Ondřej Filip, ředitel společnostiCZ.NIC, která je generálním partnerem akce. 

Soutěž podporují také společnosti Red Hat, ABRA Software, Huawei a Microsoft, které poskytnou nejen věcné ceny, ale všem soutěžícím nabízí i technickou a odbornou podporu.

Redakce

Redakční profil SMARTmania.cz. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se nám na e-mail redakce@smartmania.cz.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).