Spekulace: Google Play bude zřejmě dostupný i v systému BlackBerry 10

BlackBerry údajně podepsalo dohodu s Googlem a v aktualizaci BlackBerry 10.2.1 bude možné oficiálně stahovat aplikace přímo z Google Play a budou zrušena současná omezení v kompatibilitě.

Informace k tomuto článku vychází z tvrzení několika uživatelů fóra CrackBerry, kteří mají údajně nezávisle na sobě kontakty mezi zaměstnanci v BlackBerry, a přesto že se jedná o tamní dlouholetá guru, a nikoliv o nové uživatele, kteří by si kvůli šíření fám založili nový profil, upozorňuji, že je nutno je brát s rezervou.

Pokud jste uživateli systému BlackBerry 10 nebo jste se o nové ostružiny nějakým způsobem v minulosti zajímali, pak možná víte, že výrobce umožnil díky speciálnímu rozhraní Android Runtime spouštění portů aplikací z Androidu i na systému BlackBerry. Prostředí má kořeny ve virtualizačním engine Dalvik a v aktuální verzi systému BlackBerry 10.2 na něm „běží“ Android ve verzi 4.2.2, tedy Jelly Bean. Portace aplikací z Androidu na BlackBerry není nijak složitá, existují na to i primitivní online nástroje, kde je to opravdu jen otázka několika kliknutí, nicméně pořád to není příliš user-friendly proces, který by zvládl i „běžný Franta uživatel“.

Další háček spočívá v tom, že v současnosti je v Android Runtime z licenčních důvodů blokovaný přístup k softwarovému trhu Google Play a rovněž přístup k API Google Services a Google Maps, v praxi to tedy znamená, že plně nefungují aplikace, které spoléhají na přihlášení ke Google účtu a rovněž aplikace, které načítají v embedovaném okně Google mapy (například aplikace StarBucks). No a pak samozřejmě nemůžete spustit klasický Google Play a stahovat odtud jakýkoliv obsah.

Přitom v minulosti již v rané fázi rozvoje Android Runtime bylo komunitou dokázáno, že tato funkcionalita je přítomna, jen je z licenčních důvodů blokovaná; skupině vývojářů se kdysi podařilo najít bezpečností mezeru a plně zprovoznit tehdy ještě Android Market na tabletu PlayBook, hned v následující aktualizaci však vyšla patřičná záplata.

Android runtime on BlackBerry PlayBook OS 2.0 beta

Mé téměř 2 roky staré video s ukázkou Android Market na PlayBooku, který šel tehdy „rootnout“

Ale zpět k aktuálnímu dění. Android Runtime byl odjakživa pevnou součástí systému BlackBerry 10 a aktualizoval se tedy taktéž spolu s celým systémem. BlackBerry však zhruba před týdnem vydalo Android Runtime jako samostatnou položku ke stažení v BlackBerry World, tudíž si tak zjednodušilo aktualizaci tohoto rozhraní. Samo o sobě to nic neznamená, nicméně zdroj tvrdí, že BlackBerry nedávno podepsalo dohodu s Googlem, která umožní oficiální přístup ke Google Play z telefonů BlackBerry a zároveň odemčení Google Services Framework, který je jak jsem zmínil již integrovaný do Android Runtime, ale pouze zablokovaný.

Running Android apps on BlackBerry 10

Má novější ukázka současného fungování portovaných aplikací z Androidu na BlackBerry 10

Pro uživatele to tedy znamená, že kromě nativních aplikací vytvořených pro BlackBerry 10 budou mít přístup i ke kompletní obrovské databázi aplikací a her z Google Play. Tyto aplikace bude možné stahovat a instalovat jednoduše jedním kliknutím (tedy zcela identicky jako na Androidu) bez nutnosti jakékoliv konverze a zároveň se zruší veškerá dosavadní omezení Android Runtime, takže bude virtualizátor podporovat všechny nativní funkce Androidu, tudíž by měly fungovat úplně všechny aplikace samozřejmě až na widgety a podobné aplikace, které jsou vázané na UI Androidu (respektive teoreticky mohou fungovat po instalaci launcheru, ale vytvoří zbytečný mezikrok při spouštění aplikací, na případné dotazy rád odpovím v komentářích).


Portovaný Instagram na BlackBerry 10

Změna není po softwarové stránce údajně nijak náročná, jelikož nejde o přidanou funkcionalitu, ale pouze o odemčení dosavadní blokace a pokud nás zdroj „netahá za uši“ měli bychom se této novinky dočkat v oficiální aktualizaci BlackBerry 10.2.1. Své informace zdroj podkládá faktem, že se poslední dobou zpomalil únik takzvaných „leaked OS“ na fórum (jedná se s největší pravděpodobností o kontrolované úniky z důvodu hlášení chyb). Dle zdroje je tento útlum v úniku nových buildů (poslední vyšel cca před měsícem, ačkoliv dříve vycházely nové verze každý týden) způsoben tím, že aktuální vývojové buildy jsou blokované na PIN zařízení zaměstnanců BlackBerry právě z důvodů testování Google Play a na neautorizovaných ostružinách by nefungovaly.


V jiném vlákně na fóru CrackBerry se objevily fotografie BlackBerry Z10 se spuštěným Play Store

Manažeři z BlackBerry pochopitelně odmítli spekulace komentovat, nicméně na Twitteru se shodně vyjadřují, že aktualizace 10.2.1 přijde dříve než byste čekali a na dotaz jednoho z vývojářů ohledně integrace Google map do jeho aplikace mu bylo odpovězeno, aby měl strpení, že se chystá něco velkého a že již brzy bude jeho aplikace fungovat bez problémů.

Důvodem pro takto přísné utajování byla údajně situace kolem prodeje společnosti, který, jak jsme vás dříve informovali, se nakonec nebude konat, nicméně pokud by taková zpráva unikla do velkých médií, cena akcií BlackBerry by vystřelila nahoru a paradoxně by zkomplikovala případný prodej celé společnosti. Opět zdůrazňuji, že tyto informace je třeba brát s rezervou, nicméně pokud se tak skutečně stane, je to rozhodně dobrá zpráva pro uživatele BlackBerry, akcionáře a tedy i samotnou kanadskou společnost, která si právě prochází krušným obdobím. Konec konců Google otevírá novou pobočku ve Waterloo a dokonce převzal i část propuštěných zaměstnanců BlackBerry, tudíž bližší spolupráce obou společností by byl celkem logický krok.

  

Pro některé možná vyvstává otázka, proč by si tedy vůbec někdo kupoval telefon BlackBerry s možností instalovat Androidí aplikace, proč by si nekoupil přímo telefon s Androidem? Odpověď je jednoduchá – pro větší variaci. Telefony s BlackBerry 10 se možná špatně prodávají a celá společnost prochází těžkým obdobím, neznámená to ale že se jedná o horší systém než Android, Windows Phone či iOS. Každá ze současných mobilních platforem má své konkrétní výhody i nevýhody.

BlackBerry 10 nejvíce trpí na nedostatek aplikací, což se snaží suplementovat pomocí Android Runtime, oproti tomu Androidu je nejvíce vytýkána nestabilita, chabá bezpečnost či celková svižnost. Proč by si tedy nemohl uživatel vybrat potenciálně perfektní kombinaci stabilního, rychlého a nejlépe zabezpečeného BlackBerry OS s obrovskou nabídkou aplikací z Androidu? Co se týče zabezpečení, ani podvodné aplikace, které se čas od času objevují na Google Play a ohrožují soukromá data uživatelů Androidu, by neměli šanci ohrozit bezpečenost uživatele BlackBerry 10.

Androidí aplikace na BlackBerry 10 totiž běží v zabezpečeném sandboxu a nemají přístup k samotnému systému. Kromě toho každá aplikace spouští izolovanou instanci Android Runtime, což ještě zvyšuje zabezpečení a umožňuje plně využívat realtime multitasking, který BlackBerry 10 nabízí.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku