Domů » Články » Spekulace: Google Play bude zřejmě dostupný i v systému BlackBerry 10

Spekulace: Google Play bude zřejmě dostupný i v systému BlackBerry 10

BlackBerry údajně podepsalo dohodu s Googlem a v aktualizaci BlackBerry 10.2.1 bude možné oficiálně stahovat aplikace přímo z Google Play a budou zrušena současná omezení v kompatibilitě.

Informace k tomuto článku vychází z tvrzení několika uživatelů fóra CrackBerry, kteří mají údajně nezávisle na sobě kontakty mezi zaměstnanci v BlackBerry, a přesto že se jedná o tamní dlouholetá guru, a nikoliv o nové uživatele, kteří by si kvůli šíření fám založili nový profil, upozorňuji, že je nutno je brát s rezervou.

Pokud jste uživateli systému BlackBerry 10 nebo jste se o nové ostružiny nějakým způsobem v minulosti zajímali, pak možná víte, že výrobce umožnil díky speciálnímu rozhraní Android Runtime spouštění portů aplikací z Androidu i na systému BlackBerry. Prostředí má kořeny ve virtualizačním engine Dalvik a v aktuální verzi systému BlackBerry 10.2 na něm „běží“ Android ve verzi 4.2.2, tedy Jelly Bean. Portace aplikací z Androidu na BlackBerry není nijak složitá, existují na to i primitivní online nástroje, kde je to opravdu jen otázka několika kliknutí, nicméně pořád to není příliš user-friendly proces, který by zvládl i „běžný Franta uživatel“.

Další háček spočívá v tom, že v současnosti je v Android Runtime z licenčních důvodů blokovaný přístup k softwarovému trhu Google Play a rovněž přístup k API Google Services a Google Maps, v praxi to tedy znamená, že plně nefungují aplikace, které spoléhají na přihlášení ke Google účtu a rovněž aplikace, které načítají v embedovaném okně Google mapy (například aplikace StarBucks). No a pak samozřejmě nemůžete spustit klasický Google Play a stahovat odtud jakýkoliv obsah.

Přitom v minulosti již v rané fázi rozvoje Android Runtime bylo komunitou dokázáno, že tato funkcionalita je přítomna, jen je z licenčních důvodů blokovaná; skupině vývojářů se kdysi podařilo najít bezpečností mezeru a plně zprovoznit tehdy ještě Android Market na tabletu PlayBook, hned v následující aktualizaci však vyšla patřičná záplata.

Android runtime on BlackBerry PlayBook OS 2.0 beta

Mé téměř 2 roky staré video s ukázkou Android Market na PlayBooku, který šel tehdy „rootnout“

Ale zpět k aktuálnímu dění. Android Runtime byl odjakživa pevnou součástí systému BlackBerry 10 a aktualizoval se tedy taktéž spolu s celým systémem. BlackBerry však zhruba před týdnem vydalo Android Runtime jako samostatnou položku ke stažení v BlackBerry World, tudíž si tak zjednodušilo aktualizaci tohoto rozhraní. Samo o sobě to nic neznamená, nicméně zdroj tvrdí, že BlackBerry nedávno podepsalo dohodu s Googlem, která umožní oficiální přístup ke Google Play z telefonů BlackBerry a zároveň odemčení Google Services Framework, který je jak jsem zmínil již integrovaný do Android Runtime, ale pouze zablokovaný.

Running Android apps on BlackBerry 10

Má novější ukázka současného fungování portovaných aplikací z Androidu na BlackBerry 10

Pro uživatele to tedy znamená, že kromě nativních aplikací vytvořených pro BlackBerry 10 budou mít přístup i ke kompletní obrovské databázi aplikací a her z Google Play. Tyto aplikace bude možné stahovat a instalovat jednoduše jedním kliknutím (tedy zcela identicky jako na Androidu) bez nutnosti jakékoliv konverze a zároveň se zruší veškerá dosavadní omezení Android Runtime, takže bude virtualizátor podporovat všechny nativní funkce Androidu, tudíž by měly fungovat úplně všechny aplikace samozřejmě až na widgety a podobné aplikace, které jsou vázané na UI Androidu (respektive teoreticky mohou fungovat po instalaci launcheru, ale vytvoří zbytečný mezikrok při spouštění aplikací, na případné dotazy rád odpovím v komentářích).


Portovaný Instagram na BlackBerry 10

Změna není po softwarové stránce údajně nijak náročná, jelikož nejde o přidanou funkcionalitu, ale pouze o odemčení dosavadní blokace a pokud nás zdroj „netahá za uši“ měli bychom se této novinky dočkat v oficiální aktualizaci BlackBerry 10.2.1. Své informace zdroj podkládá faktem, že se poslední dobou zpomalil únik takzvaných „leaked OS“ na fórum (jedná se s největší pravděpodobností o kontrolované úniky z důvodu hlášení chyb). Dle zdroje je tento útlum v úniku nových buildů (poslední vyšel cca před měsícem, ačkoliv dříve vycházely nové verze každý týden) způsoben tím, že aktuální vývojové buildy jsou blokované na PIN zařízení zaměstnanců BlackBerry právě z důvodů testování Google Play a na neautorizovaných ostružinách by nefungovaly.


V jiném vlákně na fóru CrackBerry se objevily fotografie BlackBerry Z10 se spuštěným Play Store

Manažeři z BlackBerry pochopitelně odmítli spekulace komentovat, nicméně na Twitteru se shodně vyjadřují, že aktualizace 10.2.1 přijde dříve než byste čekali a na dotaz jednoho z vývojářů ohledně integrace Google map do jeho aplikace mu bylo odpovězeno, aby měl strpení, že se chystá něco velkého a že již brzy bude jeho aplikace fungovat bez problémů.

Důvodem pro takto přísné utajování byla údajně situace kolem prodeje společnosti, který, jak jsme vás dříve informovali, se nakonec nebude konat, nicméně pokud by taková zpráva unikla do velkých médií, cena akcií BlackBerry by vystřelila nahoru a paradoxně by zkomplikovala případný prodej celé společnosti. Opět zdůrazňuji, že tyto informace je třeba brát s rezervou, nicméně pokud se tak skutečně stane, je to rozhodně dobrá zpráva pro uživatele BlackBerry, akcionáře a tedy i samotnou kanadskou společnost, která si právě prochází krušným obdobím. Konec konců Google otevírá novou pobočku ve Waterloo a dokonce převzal i část propuštěných zaměstnanců BlackBerry, tudíž bližší spolupráce obou společností by byl celkem logický krok.

  

Pro některé možná vyvstává otázka, proč by si tedy vůbec někdo kupoval telefon BlackBerry s možností instalovat Androidí aplikace, proč by si nekoupil přímo telefon s Androidem? Odpověď je jednoduchá – pro větší variaci. Telefony s BlackBerry 10 se možná špatně prodávají a celá společnost prochází těžkým obdobím, neznámená to ale že se jedná o horší systém než Android, Windows Phone či iOS. Každá ze současných mobilních platforem má své konkrétní výhody i nevýhody.

BlackBerry 10 nejvíce trpí na nedostatek aplikací, což se snaží suplementovat pomocí Android Runtime, oproti tomu Androidu je nejvíce vytýkána nestabilita, chabá bezpečnost či celková svižnost. Proč by si tedy nemohl uživatel vybrat potenciálně perfektní kombinaci stabilního, rychlého a nejlépe zabezpečeného BlackBerry OS s obrovskou nabídkou aplikací z Androidu? Co se týče zabezpečení, ani podvodné aplikace, které se čas od času objevují na Google Play a ohrožují soukromá data uživatelů Androidu, by neměli šanci ohrozit bezpečenost uživatele BlackBerry 10.

Androidí aplikace na BlackBerry 10 totiž běží v zabezpečeném sandboxu a nemají přístup k samotnému systému. Kromě toho každá aplikace spouští izolovanou instanci Android Runtime, což ještě zvyšuje zabezpečení a umožňuje plně využívat realtime multitasking, který BlackBerry 10 nabízí.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

46 komentářů

 1. Tak to by bylo super (já věděl proč si nechat Blackberry Z10 :-) pokud by vše vyšlo tak jak píše Ruslan tak by se vyřešil velký problém bleckberry (alespoň pro mne) a to počet a kvalita aplikací (i když ty nativní aplikace pro blackberry jsou většinou v pohodě.) Blackberry by mělo větší šanci konkurovat zaběhnutým systémům a i WP8 (i když na něj s příchodem lumie 1020 začínám měnit názor :-)

 2. To by byl obrovsky posun. Licencovat si Google Play by byl velmi chytry tah.

 3. Rezza (neregistrovaný)

  Tak, je to hlavne licencni zalezitost. I kdyz po technicke strance je tam dost ale. Kdo uz dnes chtel rozjet androidi aplikace a vedel jak na to, tak tech 90% zvladne rozjet. Ale co ten zbytek je otazka – jak blokovat stahovani jen widgetu, co launchery (i kdyz jsou zakazane, tak jich par v AW je ;-). Aplikace co si neporadi s rozlisenim Q10 napr. Oikoz… A pak chybi implementace par API, kompatibilita s linuxovym spodkem. Neni toho malo, ale postihuje to uz jen hodne specializovane aplikace.

  Kde je to zajimave je ten pohled lokalnich, mensich aplikaci. Velke podporu maji, vse zakladni je nativni. Ale ty mensi, tam ten rozdil je videt nejvic. Sam jsem spokojeny uzivatel – perfektni UI systemu, dobre aplikace kolem a k tomu mam tech par Android lokalnich aplikaci ala banky, O2 aplikace, pocasi atd.

  • Rozhodně validní poznámka! Jinak ty launchery podle mě nebude třeba řešit, já jsem zkoušel několik různých jen tak z experimentálních důvodů nainstalovat (Včetně Nova Launcher) a celkem fungují, načte se v novém okně klasické rozhraní Androidu, akorát to podle mě moc pro uživatele BB10 nedává smysl, navíc se pak při spouštění každého portu začne Runtime ptát, jestli má akci dokončit přes nativní QNX launcher nebo přes ten doinstalovaný Androidí. Ale mohli by zavést jednoduše limity kompatibility stejně jako to mají teď u telefonů s Androidem, aby si pak uživatelé nestěžovali, že jim něco nefunguje nebo se nezobrazuje ve správném rozlišení.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Jinak slusne sepsane je to zde [odkaz]

 4. Tohle se melo stat MNOHEM drive! Snad tohle nebudou povidacky a stane se to skutecnosti aspon ted. Jeste tak vyrobit cenove dostupnejsi telefon a BB by si mohlo ziskat nejakou silnejsi pozici na trhu pro lidi, kteri chteji „jiny Android“…

  • Souhlas, cenově dostupný telefon v portfoliu BlackBerry znatelně chybí. Možná by stačilo kdyby místo investice do nového modelu zlevnili Q5, který momentálně moc lidí nekupuje, protože není o moc levnější než Q10.

  • Ehm…Q5ka je přeci o 5-6000 levnější, to není moc? :D

  • Nj, ale to je tím jak je pořád vysoko cena Q10, když někdo hledá cenově dostupnej telefon, tak za něj rozhodně nebude chtít dát bezmála 10 tisíc :D Q10 se bude pořád prodávat, protože míří na jinou ekonomickou cílovku a hlavně je to největší lákadlo pro hardcore BlackBerry fanoušky, kteří nedají bez klávesnice ani ránu, ale o tom ti nemusím vyprávět, máš aspoň o lokálním prodeji lepší přehled než já :)

  • No ja myslel treba neco jako Z10ku, ale LEVNEJSI tj. MAX do 8ky ale spise tak 7 (HTC Desire 500 se prodava za 6ku s DPH a to je slusne vybaveny telefon – HTC me timto HODNE prekvapilo).

  • Z10 už se dá z druhé ruky ve slušném stavu taky sehnat pod 7k, ohledně nových kousků z hlavy neřeknu, protože ty ceny tolik nesleduju od vlastního nákupu. Ale i tak je to spíš paradox – Z30 už sice Z10 odšoupla z pozice vlajkové lodi, ale i tak byl ten telefon původně v high-end cenové kategorii, zatímco Q5 měl být spíš middle-range, takže je zajímavé pozorovat, že cena Z10 takhle výrazně spadla zatímco Q5 byť je novější se drží pořád zhruba stejně.

 5. Mě tam ale pořád chybí jedna podstatná informace: proč by to vlastně Google měl udělat? Co by z toho měl? Vezměte prosím v úvahu, že tolik zařízení, kolik se prodalo s BlackBerry 10 za 3/4 roku, se prodá na Androidu asi za týden.

  Pro Google by byly příjmy z BlackBerry naprosto nicotné (ať už z reklamy, nebo z provizí za prodané aplikace).

  Jediným důvodem, který mě napadá je nějaká patentová dohoda s BB, ale to je hodně divoká spekulace.

  • vojta (neregistrovaný)

   To jednoduché, příští BB bude mít Android. A Google spasí svět.

  • Třeba z toho bude mít to, že pořád bude mít výnosy z reklam, tak je to prašť jako uhoď :)

  • Rezza (neregistrovaný)

   Tot otazka. Ale pro Google byl Android vzdycky jen tim vedlejsim, jak dostat data. Prece jen je to marketingova a ne softwarova firma, jinak by snad ani nemohl vydat to co vydavaji :). Z meho pohledu by uplne stacilo licencovat ty services a povolit nativni kod. Bal bych se pustit cely Play na platformu (bude tam tuna nefunkcniho balastu) a spis bude pravda nekde mezi – stane se tohle, ale diky tomu pujde rozjet i Google Play (sideloadovany).

  • pravda (neregistrovaný)

   Přesně tak. Dle mého názoru se jedná o pokus Google, jak se dostat k dalším zákazníkům. BB 10 nebude mít málo aplikací (a Google jim jistě vypomůže i finančně, stejně jako MS „pomáhal“ Nokii), Google se dostane k dalším zákazníkům a penězům.

  • Na WMPowerUser (alebo WPCentral) bola uvaha taka, ze Google tymto sposobom vlastne vracia BB do hry o 3. miesto a teda, ze tymto krokom narusi silnejucu poziciu WP.

   Je to samozrejme len spekulacia z WP positive webu, ale zmysel to ma.

  • pravda (neregistrovaný)

   To jsem taky chtěl zmínit, ale pak jsem si to rozmyslel, aby tu zase nevznikl flameware.

  • pravda (neregistrovaný)

   abych to upřesnil, napadlo mě to samotného, dané weby vůbec nesleduji.

  • Google se WP boji,je pro nej vyznamnou konkurenci do budoucna.

  • Souhlas, je to vidět z více kroků, které Google dělá.

 6. Martin II (neregistrovaný)

  Dobre pre firmu (aj ked BB asi nebude mat podiel z predaja apps) a uzivatelov, ale zle pre BB10 OS. Dalsi dovod pre vyvojarov, preco nevyvijat nativne aplikacie pre BB10.

 7. Tohle udělá z BB akorát kočkopsa a pošle to celou platformu do háje.Ostatně už tam má nakročeno a je to škoda :-(

  • Rezza (neregistrovaný)

   Tak jeden kockopes je ted nejoblibenejsi OS, ze ano :). Ale k veci – chapal jsem, proc maji Android runtime, moc se mi to nelibilo prave z toho duvodu, ze Android apps jsou fakt neco. Kazdopadne po case jsem zmenil nazor – vetsinu veci delam stejne v nativnich aplikacich, ale ten pridavek tech par uzitecnych aplikaci, i kdyz alien na platforme, neni zly. A dokonce existuje i par slusnych Adnroid aplikaci :). Minimum, ale jsou. Takze ten kockopes dava smysl… I kdyz vede k lenosti – misto toho, abych si napsal nativni aplikaci, tak radsi stahnu Android. I kdyz ten duvod je tam spis v tom, ze se mi nechce nekomu lustit API, protoze nezajem.

   Uvidime, co z toho bude. Doposud celkem fungovalo, ze kdyz se port stal uspesnym, prisla nativni verze. S Google Play by to asi nebylo az tak zhave, ale zase moznost jak uspet v zaplave tech silenosti na GS je nativni verze v AW.

   Dalsi na rade iOS apps? :) Ne, tam opravdu nechapu, proc se u nas delaji primarne aplikace na iOS, kdyz ho tu nikdo nema :).

  • Rezza: To máš jednoduché, i přes to, že iOS má např. 1/3 podíl na trhu (nemyslím CZ), má 2x vyšší cashflow…

  • Rezza (neregistrovaný)

   Ja myslel v CR, proto pisu u nas :). Ve Statech, tam je to jasne – kdo ma svetrik ma iPhone, kdo ma sako, ma stare BB. Az me to prekvapilo, kdyz jsem to opravdu videl na vlastni oci.

  • U nás tím spíše, s naší „dotací“ u operátora je cílová skupina iOS ještě o to atraktivnější.

  • flek (neregistrovaný)

   přesně tak. Z tohoto důvodu pravděpodobně proto český bankovní sektor upřednostnil při vývoji mobilních aplikací iOS před WP. Prostě očekává, že od klientů s Applem poteče více peněz, než od WP uživatelů.

  • i když se jedná o appky zdarma??

  • Royce: Co nechápeš na tom, že uživatel iPhone je povětšinou více bonitní a když mu nabídneš cestu ke svým službám….? Ta aplikace není cílem, ale prostředkem.

  • UNI: Vraj viac bonitni, mozno v zahranici, ale nie u nas. V mojom okoli poznam 6 ludi, co maju iPhone, z toho 4 ho maju na splatky (lebo chcu byt in), 1 kupuje obsah/palikacie pravidelne, 3 stahuju vyhradne free aplikacie a 2 ho pouzivaju iba na telefonovanie a SMS. Potom ma zvykne nastvat, ak banka/institucia poskytne aplikacie najskor pre iPhone, potom Android a mozno po dalsich 2 rokoch na WP. Pritom 3 z tych iPhone majitelov nemaju ani bankovy ucet.

 8. David Podzimek

  Opravdu moc nevidím důvod, proč by to Google dělal, zároveň by BlackBerry muselo dodržovat stejná pravidla jako Samsung, LG, Sony a další výrobci telefonů s Androidem, kteří jsou společně v OHA. Jelikož pak by je stěží mohl vyžadovat po ostatních. Je vůbec možné tyto pravidla na BB10 splnit?

  • Rezza (neregistrovaný)

   Mas nekde soupis tech pravidel? Technicky urcite (ale pak by zalezelo, kolik by to stalo), politicky je to samozrejme jina.

  • David Podzimek

   Jejich seznam jsem nenašel, opakovaně jsem o nich viděl psát a slyšel mluvit různé analytiky a vývojáře. Zároveň pak bude BlackBerry muset platit Googlu poplatky jako Samsung a ostatní.

 9. No tak jestli to tak bude, konecne pujdu do z10:-)

 10. JaroB (neregistrovaný)

  Presne tak…ak to je pravda tak konečne pôjdem do BB lebo WP ma serie s tým slabým výberom app a ešte s jeho stupídnymi obmedzeniami.

  • Nechápu proč se to stále zmiňuje. Ve Win Store je cca 180 000 aplikaci, což není rozhodně špatné. Stalo se mi zatím jen jednou, že tam není aplikace, kterou bych potřeboval a to officialni NBA aplikaci.

   Nevím kolik má Google play aplikací ala widgety, launchery, které za aplikace s grafickým rozhraním by neměli být počítáni. Prostě aplikace je aplikace a widget je vylepšený zástupce.

  • Jinak je dobře, ze BB zustava n trhu.

  • JaroB (neregistrovaný)

   Pretože jednoducho nemá…počet nieje všetko. Hlavne lokálne app. ako banky alebo offline wifi/BT synch. s Outlookom,kvalitný kalendár s vyhľadávaním, profily,automatické nahrávanie hovorov atď. Nemusíš sa namáhať, mal som HTC 8X a Lumiu 820. Je to fajn systém ale tak ako som písal. Ešte má veľa obmedzení pre náročného užívateľa.

 11. Mirek (neregistrovaný)

  V prvni rade by bylo dobre si uvedomit, ze je to spekulace. A spekulaci kolem Blackberry uz bylo nepocitane (treba v souvislosti s prodejem – kdyz to trochu prezenu tak asi neni zadna vyznamnejsi pocitacova firma o ktere by se v te souvislosti nemluvilo – no a nic z toho).

  Ale rekneme, ze tuhle spekulaci budeme povazovat za pravdivou… Ve svych predchozich prispevcich k Blackberry jsem byl vetsinou pesimista (krach je otazkou casu), ale tady mam pocit, ze by to mohla byt cesta vpred… Samozrejme s riziky, ale taky s alespon nejakou sanci na uspech…

  Vyhody pro zucastnene:

  a) Google: rozsireni Androidu, prijmy z reklamy, v podstate promena BB v „bezpecnou variantu Androidu“ (nemluvim o implementaci – dole by byl BB OS – ale o tom jak by to bylo vnimano)

  b) Blackberry – BB by konecne obsadilo pole kde by mohlo rozumne prosperovat – jako „bezpecna variant Androidu“ (viz poznamka nahore)

  c) Uzivatele – pristup k mnozstvi aplikaci v Google Play co nikdy nebudou existovat nativne pro BB OS… Soucasne konvertovani a sideloading neni reseni – bezny uzivatel chce pohodlny obchod s aplikacemi…

  Samozrejme jsou i nevyhody a rizika:

  a) Upozadeni BB OS a natvnich BB OS aplikaci – jen maloktery vyvojar by se obtezoval s nativnimi BB OS aplikacemi (proc? – vzdyt verze pro Android funguje). Nativni aplikace by se stale objevovaly, ale prevazne specializovane ktere by vyuzivali nektere specificke vlastnosti BB OS – prevazne co se tyce bezpecnosti…

  b) Problem vysvetlit beznemu uzivateli co je BB OS a proc je lepsi nez Android. IT profesional by rozumnel, ale pro bezneho uzivatele by to byl jen nejaky upraveny Android… Argumentace bezpecnosti by tady nepomohla – jak je videt z afery Snowden, vetsina verejnosti se nijak nevzrusuje, pripadne je jen mirne pohorsena… Pro bezneho uzivatele neni bezpecnost ci soukromi neco co by ho primelo zmenit to na co je zvykly ci dokonce si priplatit… To je proste fakt s kterym asi nikdo nepohne…

  c) BB by byl primo srovnavan s Androidem – BB pristroje zrovna nepatri k hardwarove spicce… Bezny protiargument je neco primitivniho typu: „jen Android potrebuje tak vykonny hardware aby nelagoval“… Ovsem pokud BB bude primarne pouzivat Android aplikace, tak pro bezneho uzivatele to bude Android telefon a bude srovnavan s jinymi… Jak vykonove, tak i cenove…

  d) Je otazkou jak velky je trh pro takovy „bezpecny Android“… Bezpecnost muze prodavat firmam, ale ne beznym uzivatelum…

  Celkove – pokud se tato spekulace ukaze pravdivou – to muze Blackberry zachranit. Ale to co bude zachraneno nebude asi to oc stoji vetsina BB priznivcu… Pripadna „nova“ Blackberry bude mala firma specializovana na vyrobu „bezpecnych“ telefonu pro firmy… Pro bezneho uzivatele neprilis zajimava – telefony s horsim hardware a vyssimi cenami nez cista Androidi konkurence… Rozhodne nic masoveho…

  • Dobrý komentář Mirku, ohledně většiny zmíněných bodů výhod i nevýhod pro obě společnosti to vidím podobně.
   Jen doplním, že drtivá většina zmíněných spekulací ohledně zájemců o koupi BlackBerry se zpětně potvrdila, ať už šlo o Sculleyho, Lazaridise, Lenovo nebo další. K prodeji nedošlo (opět zpětně doplňuji díky novým informacím, které vyplynuly na povrch) kvůli tomu, že zahraniční zájemce blokovala jednak kanadská vláda z obav o národní bezpečnost (oficiální zpráva) a jednak představenstvo BlackBerry odmítalo nabídky na rozprodej společnosti po kusech a nakonec se rozhodlo ze strategických důvodů ji neprodávat vůbec a jít trochu jinou cestou (info z tiskové zprávy). Nevím samozřejmě o všech spekulacích, které se internetem šířily, beru v úvahu jen ty serióznější a především ty, o kterých jsme psali na SmartManii, ale spekulace o „zájmu o koupi“ se ukázaly zpětně téměř bez výjimky jako pravdivé, nikdo si pokud vím netroufal spekulovat, že prodej byl již domluven (tedy kromě Fairfax Financial, kde ta dohoda opravdu existovala). Nemá to samozřejmě sebemenší vliv na pravděpodobnost uskutečnění této spekulace o Google Play, jen jsem to chtěl zmínit, aby si ostatní uživatelé nemysleli, že si ty spekulace celou dobu „taháme z rukávu“ ;)

 12. Vzhledem k tomu, že droid je jeden velký google bordel, bych se nedivil, kdyby pomalu startovali záložní plán – nejprve integrují Play na BB OS. Co si budem říkat, on je QNX prostě jeden z nejlepších realtimových OS vůbec, že jo. Pak Google zahodí ty spodní vrstvy droida a zalicencuje QNX, případně koupí celé BB. A pak je čas říct pápá i debilní JAVĚ a celému tomu jejich JNI interfejsu :-)

 13. Mirek (neregistrovaný)

  Tak premyslim, zda autor mini vyse uvedene vazne nebo jde jen o snahu vyprovokovat flame war… No je fakt, ze jsem uz drive cetl prispevky na Crackberry, ze Apple/Google/Microsoft by meli zahodit sve mizerne OS a pouzit BB OS…

  Ale vazne – pokud to dopadne dobre, tak BB prezije, ovsem podobne nazory o ovladnuti sveta prostrednictvim BB OS ci jeho zakladu QNX jsou uz opravdu hodne ujete…

  • Mirek (neregistrovaný)

   Predchozi prispevek je reakce na -pekr- : „Vzhledem k tomu, že droid je jeden velký google bordel…“

  • Budto se v architekture OS vyznas, nebo nevyznas, je to jednoduche. Pokud by ses vyznal, tak bys o tom, co predstavuje z pohledu architektury QNX, ani dvakrat nepremyslel. To, ze je google jedna velka beta-verze, se obecne vi, a nenazyval bych to nutne snahou o rozpoutani flame war – nakonec – sam mam droida, ne BB OS.

   Nikoho jinak k zahozeni jeho OS nevyzyvam, to byl jen vtip a zbozne prani, take byl prispevek zakoncen smajlem, takze asi tak no …

 14. Mirek (neregistrovaný)

  Z Crackberry (jeden z redaktoru se ptal v Blackberry – nemam ted presny link, pocitac z ktereho pisu povoluje otevrit pouze jedno okno prohlizece a do clipboardu se mi dve veci nevlezou…):  Regarding statement from BlackBerry, I received this last night (while sleeping):

  „There is no planned support for Google Play on BlackBerry. BlackBerry World remains the primary source for trusted and curated BlackBerry applications and we continue to support open standards and open source tools so BlackBerry developers can continue to create great apps on any of the development platforms we support.“

  Myslim ze je to jasne (byt se na CB argumentuje, ze by to popreli v kazdem pripade – no, pro lidi je to moc pekna idea aby se smirili s tim, ze z toho nic nebude…).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).