TOPlist

Souboj fotoalb: je lepší Google, nebo Apple?

Fotografování patří mezi stěžejní funkce dnešních chytrých telefonů. Zatímco se často porovnávají samotné aplikace pro fotografování, většinou se opomíjí ty aplikace, ve kterých fotografie zobrazujeme, upravujeme a ukládáme. V dnešním souboji proti sobě postavíme Fotky Google a Fotky od Applu. Která z aplikací vyjde jako vítěz?

Dostupnost

Nejprve se podívejme na dostupnost obou aplikací. V případě Applu máte Fotky předinstalované na všech zařízeních, tedy na iPhonu, iPadu a Macu. Pokud si fotky zálohujete skrze iCloud, můžete si je zobrazit na kterémkoli zařízení, včetně počítačů s Windows či ve webovém prohlížeči nebo Apple TV.

Fotky Google jsou dostupné jako aplikace pro iOS a Android, na desktopovém zařízení se ke svým fotkám dostanete pouze skrze prohlížeč. Na televizi si fotografie můžete také zobrazovat, nicméně musíte vlastnit Google Chromecast, případně TV s podporou Chromecast protokolu či Android TV zařízení.

Fotky Google
Fotky Google
Autor: Google LLC
Cena: zdarma
‎Google Photos: Backup & Edit
‎Google Photos: Backup & Edit

Editace fotografií

Nedílnou součástí moderního fotoalba je také možnost ihned fotky upravit. Zde má Apple lehce navrch; pro uživatele má nachystanou širokou paletu možných úprav, avšak pouze v aplikaci pro macOS, webová verze fotek v rámci balíku iCloud žádné pokročilé editační nástroje nenabízí.

Editor fotografií od Applu najdete pouze v aplikaci pro macOS, ve webovém prohlížeči nikoliv
Editor fotografií od Applu najdete pouze v aplikaci pro macOS, ve webovém prohlížeči nikoliv

Google naproti tomu nabízí především přednastavené filtry, automatické úpravy a jednoduché úpravy přímo ve webovém prohlížeči, což je pro rychlou editaci snímků zcela dostačující.

Google nabízí základní editor fotografií s filtry přímo ve webovém prohlížeči
Google nabízí základní editor fotografií s filtry přímo ve webovém prohlížeči

Cena cloudového úložiště

Obě aplikace vás nelimitují pouze vnitřním úložištěm telefonu, ale nabízí také cloudové úložiště. Obě úložiště nemusíte využívat pouze pro fotky, což je velká výhoda. iCloud začíná na 5GB prostoru zdarma, přičemž přikoupit si můžete až 2 TB úložného prostoru za 249 Kč/měsíc. Nejmenší dokoupitelný prostor je 50 GB, který vás vyjde na 25 Kč/měsíc. Za 200 GB zaplatíte 79 Kč/měsíc.

V rámci Fotek Google můžete využít neomezeného úložiště s jednou podmínkou – vaše fotky budou automaticky zmenšeny na velikost 16 megapixelů, pokud nevlastníte zařízení Pixel. I tak nabízí Google Drive ve výchozím stavu slušných 15 GB zdarma. Za 100GB cloud zaplatíte 60 Kč/měsíc, za 1 TB 300 Kč/měsíc. Dva terabajty vás vyjdou na 600 Kč/měsíc a dostat se můžete až na nejvyšší, 30TB prostor za 9 000 Kč/měsíc.

Sdílení souborů

V dnešním světě je sdílení fotografií důležitou součástí života mnohých lidí. Apple v tomhle ohledu uživatele nikterak nelimituje, což sdílení významně usnadňuje. Výhodou je možnost vytvořit sdílenou složku na iCloudu, do které mohou přispívat všichni, kdo mají účet na úložišti od Applu.

U Fotek Google je sdílení o poznání jednodušší. Přátelům můžete z vašeho alba na několik kliknutí nasdílet požadované snímky, odkaz pro zobrazení či stažení jim přijde na e-mail. Snadno si zde také vytvoříte sdílená alba, kam mohou ostatní uživatelé přidávat fotky nebo je komentovat. Apple tak široké možnosti sdílení a kolaborace nenabízí a vše je svázáno přes Apple ID, které ne každý vlastní.

Vyhledávání

Jak se dalo předpokládat, pokud jde o vyhledávání, nemá Google konkurenta. Nalézt konkrétní fotky ve fotoalbu od Applu může být občas výzva, obzvlášť pokud si manuálně nepřidáváte ke každé fotce štítky a klíčová slova. Alespoň že obličeje vyhledávat (a rozpoznávat) umí.

To Fotky Google nezaskočí ani sofistikovanější vyhledávání. Google všechny fotky analyzuje pomocí umělé inteligence, takže vyhledání konkrétní fotky není žádný problém.

Umělá inteligence od Googlu umí automaticky rozpoznané snímky třídit do různých kategorií (auta, obloha, západ slunce, hory, lesy, pláže, květiny, letadla a desítky dalších).

Automatické třídění snímků díky umělé inteligenci v Google Fotkách
Automatické třídění snímků díky umělé inteligenci v Google Fotkách

Bezpečnost

V této oblasti není co řešit. Apple se tradičně vydává cestou většího zabezpečení na úkor uživatelské přívětivosti, takže záleží, zda preferujete soukromí či funkce navíc, které vyplývají z toho, že se části svého soukromí vzdáte.

Ani v případě Googlu to není až tak žhavé. Společnost nesdílí vaše intimní fotky napříč všemi pracovníky softwarového giganta, nýbrž je projíždí umělou inteligencí, která napomáhá rozpoznat určité vzorce.

Organizace

I bez analýzy jednotlivých fotografií umí Apple velmi dobře organizovat fotografie do alb. Chytrá alba na Macu dokáží seskupovat fotky i podle velmi specifických kritérií, jako například hodnota ISO či rychlost závěrky, což ocení především majitelé zrcadlovek.

Obsah alba ve webové verzi Apple Fotek (iCloud)
Obsah alba ve webové verzi Apple Fotek (iCloud)

Fotky Google se naproti tomu plně spoléhají na umělou inteligenci, která ovšem dokáže vytvořit pouze tematická alba a efektní videa s hudbou. Pokud chcete skutečně vlastní album, musíte přidat každou fotku zvlášť. U obou služeb samozřejmě nechybí ani možnost filtrace snímků podle GPS lokace.

Prohlížení alba ve webové verzi Google Fotky
Prohlížení alba ve webové verzi Google Fotky

Verdikt

Apple Fotky nabízí širokou paletu podpůrných služeb, které ocení nejen příležitostní fotografové, ale také profesionálové. Zamrzí však absence pokročilých editačních nástrojů ve webové verzi služby, což u Googlu není žádný problém.

Sdílení fotografií má Apple dostatečně propracované, ale ve srovnání s Google přece jenom trochu ztrácí, a to především co se týče uživatelské přívětivosti. Nasdílet vybrané snímky z dovolené několika přátelům je prostě jednoduší skrze fotky od Googlu.

Obě dvě služby se pyšní vysokou mírou zabezpečení a jak Google účet, tak iCloud samozřejmě nabízejí dvoufázové ověření.

Pro běžné uživatele je služba Google Fotky intuitivnější a snázejí se používá. Apple zase nabízí pokročilejší nástroje pro editaci, avšak pouze v aplikaci pro macOS a mobilní iOS, zatímco Google jednoduché filtry a úpravy nabízí přímo ve webové verzi.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku