Domů » Bleskovky » Souboj fotoalb: je lepší Google, nebo Apple?

Souboj fotoalb: je lepší Google, nebo Apple?

Fotografování patří mezi stěžejní funkce dnešních chytrých telefonů. Zatímco se často porovnávají samotné aplikace pro fotografování, většinou se opomíjí ty aplikace, ve kterých fotografie zobrazujeme, upravujeme a ukládáme. V dnešním souboji proti sobě postavíme Fotky Google a Fotky od Applu. Která z aplikací vyjde jako vítěz?

Dostupnost

Nejprve se podívejme na dostupnost obou aplikací. V případě Applu máte Fotky předinstalované na všech zařízeních, tedy na iPhonu, iPadu a Macu. Pokud si fotky zálohujete skrze iCloud, můžete si je zobrazit na kterémkoli zařízení, včetně počítačů s Windows či ve webovém prohlížeči nebo Apple TV.

Fotky Google jsou dostupné jako aplikace pro iOS a Android, na desktopovém zařízení se ke svým fotkám dostanete pouze skrze prohlížeč. Na televizi si fotografie můžete také zobrazovat, nicméně musíte vlastnit Google Chromecast, případně TV s podporou Chromecast protokolu či Android TV zařízení.

Fotky Google
Fotky Google
Autor: Google LLC
Cena: zdarma
‎Google Photos
‎Google Photos
Autor: Google LLC
Cena: zdarma+

Editace fotografií

Nedílnou součástí moderního fotoalba je také možnost ihned fotky upravit. Zde má Apple lehce navrch; pro uživatele má nachystanou širokou paletu možných úprav, avšak pouze v aplikaci pro macOS, webová verze fotek v rámci balíku iCloud žádné pokročilé editační nástroje nenabízí.

Editor fotografií od Applu najdete pouze v aplikaci pro macOS, ve webovém prohlížeči nikoliv
Editor fotografií od Applu najdete pouze v aplikaci pro macOS, ve webovém prohlížeči nikoliv

Google naproti tomu nabízí především přednastavené filtry, automatické úpravy a jednoduché úpravy přímo ve webovém prohlížeči, což je pro rychlou editaci snímků zcela dostačující.

Google nabízí základní editor fotografií s filtry přímo ve webovém prohlížeči
Google nabízí základní editor fotografií s filtry přímo ve webovém prohlížeči

Cena cloudového úložiště

Obě aplikace vás nelimitují pouze vnitřním úložištěm telefonu, ale nabízí také cloudové úložiště. Obě úložiště nemusíte využívat pouze pro fotky, což je velká výhoda. iCloud začíná na 5GB prostoru zdarma, přičemž přikoupit si můžete až 2 TB úložného prostoru za 249 Kč/měsíc. Nejmenší dokoupitelný prostor je 50 GB, který vás vyjde na 25 Kč/měsíc. Za 200 GB zaplatíte 79 Kč/měsíc.

V rámci Fotek Google můžete využít neomezeného úložiště s jednou podmínkou – vaše fotky budou automaticky zmenšeny na velikost 16 megapixelů, pokud nevlastníte zařízení Pixel. I tak nabízí Google Drive ve výchozím stavu slušných 15 GB zdarma. Za 100GB cloud zaplatíte 60 Kč/měsíc, za 1 TB 300 Kč/měsíc. Dva terabajty vás vyjdou na 600 Kč/měsíc a dostat se můžete až na nejvyšší, 30TB prostor za 9 000 Kč/měsíc.

Sdílení souborů

V dnešním světě je sdílení fotografií důležitou součástí života mnohých lidí. Apple v tomhle ohledu uživatele nikterak nelimituje, což sdílení významně usnadňuje. Výhodou je možnost vytvořit sdílenou složku na iCloudu, do které mohou přispívat všichni, kdo mají účet na úložišti od Applu.

U Fotek Google je sdílení o poznání jednodušší. Přátelům můžete z vašeho alba na několik kliknutí nasdílet požadované snímky, odkaz pro zobrazení či stažení jim přijde na e-mail. Snadno si zde také vytvoříte sdílená alba, kam mohou ostatní uživatelé přidávat fotky nebo je komentovat. Apple tak široké možnosti sdílení a kolaborace nenabízí a vše je svázáno přes Apple ID, které ne každý vlastní.

Vyhledávání

Jak se dalo předpokládat, pokud jde o vyhledávání, nemá Google konkurenta. Nalézt konkrétní fotky ve fotoalbu od Applu může být občas výzva, obzvlášť pokud si manuálně nepřidáváte ke každé fotce štítky a klíčová slova. Alespoň že obličeje vyhledávat (a rozpoznávat) umí.

To Fotky Google nezaskočí ani sofistikovanější vyhledávání. Google všechny fotky analyzuje pomocí umělé inteligence, takže vyhledání konkrétní fotky není žádný problém.

Umělá inteligence od Googlu umí automaticky rozpoznané snímky třídit do různých kategorií (auta, obloha, západ slunce, hory, lesy, pláže, květiny, letadla a desítky dalších).

Automatické třídění snímků díky umělé inteligenci v Google Fotkách
Automatické třídění snímků díky umělé inteligenci v Google Fotkách

Bezpečnost

V této oblasti není co řešit. Apple se tradičně vydává cestou většího zabezpečení na úkor uživatelské přívětivosti, takže záleží, zda preferujete soukromí či funkce navíc, které vyplývají z toho, že se části svého soukromí vzdáte.

Ani v případě Googlu to není až tak žhavé. Společnost nesdílí vaše intimní fotky napříč všemi pracovníky softwarového giganta, nýbrž je projíždí umělou inteligencí, která napomáhá rozpoznat určité vzorce.

Organizace

I bez analýzy jednotlivých fotografií umí Apple velmi dobře organizovat fotografie do alb. Chytrá alba na Macu dokáží seskupovat fotky i podle velmi specifických kritérií, jako například hodnota ISO či rychlost závěrky, což ocení především majitelé zrcadlovek.

Obsah alba ve webové verzi Apple Fotek (iCloud)
Obsah alba ve webové verzi Apple Fotek (iCloud)

Fotky Google se naproti tomu plně spoléhají na umělou inteligenci, která ovšem dokáže vytvořit pouze tematická alba a efektní videa s hudbou. Pokud chcete skutečně vlastní album, musíte přidat každou fotku zvlášť. U obou služeb samozřejmě nechybí ani možnost filtrace snímků podle GPS lokace.

Prohlížení alba ve webové verzi Google Fotky
Prohlížení alba ve webové verzi Google Fotky

Verdikt

Apple Fotky nabízí širokou paletu podpůrných služeb, které ocení nejen příležitostní fotografové, ale také profesionálové. Zamrzí však absence pokročilých editačních nástrojů ve webové verzi služby, což u Googlu není žádný problém.

Sdílení fotografií má Apple dostatečně propracované, ale ve srovnání s Google přece jenom trochu ztrácí, a to především co se týče uživatelské přívětivosti. Nasdílet vybrané snímky z dovolené několika přátelům je prostě jednoduší skrze fotky od Googlu.

Obě dvě služby se pyšní vysokou mírou zabezpečení a jak Google účet, tak iCloud samozřejmě nabízejí dvoufázové ověření.

Pro běžné uživatele je služba Google Fotky intuitivnější a snázejí se používá. Apple zase nabízí pokročilejší nástroje pro editaci, avšak pouze v aplikaci pro macOS a mobilní iOS, zatímco Google jednoduché filtry a úpravy nabízí přímo ve webové verzi.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

23 komentářů

 1. Tak ten verdikt je dost mimo. Pre obycajnych ludi su prave google fotky daleko lepsou volbou. Poskytuju neobmedzenu zalohu a su dostupne na vsetkych platformach. Najma ta neobmedzena zaloha je pre beznych ludi, ktorym staci FHD video perfektna moznost, ako mat vsetky svoje fotky „po ruke“. Toto apple neumoznuje, 5GB zadarmo staci tak na jedno video, cize pre ludi, co nechcu platit a chcu mat zalohu vzdy po ruke je vitaz len jeden.

  • martan: taky si myslim. Navic nevim, co presne je problem s tim sdilenim, v GP muzu vytvorit sdilena alba, kam muzou ostatni pridavat, muzu to sdilet linkem nebo proste pridat lidi rovnou, da se tam psat komentare a lajky :)

 2. Sdílení fotografií – mohu sdílet album přítelkyni a vidí ho kdekoliv, v telefonu ve sdílených albech, na počítači taktéž. Zde v článku podle mě došlo trochu k mystifikaci, nebo neúplnému odzkoušení. :)

  Alba umělá inteligence google umí taktéž sama udělat, někdy to trvá, ale přibližně po dni mi vždy vyskočí, že mám nové album z výletu a mohu jej uložit tak jak je, případně jej vyperličkovat.

  Vyhledávání, u google stojí za zmínku, že stačí napsat např. „zrzavé vlasy“ a najde vám to fotografie s lidmi, kteří mají zrzavé vlasy. Apod. to mi přijde jako hodně plusová možnost, ačkoliv… i trochu děsivá.

  Vysokou míru zabezpečení ocenily u Applu určitě všechny ty hérečky a modely před nedávnem, žejo… ale to je pouze just sayin‘.

  Tak jako tak vítěze bych tu neviděl, je to značně subjektivní.

 3. Michale, jen drobnost, díky za super článek, věřím, že kdo nechce hledat mouchy si v něm najde to svoje. Co je ale podle mě chyba, když u Apple uvádíš cenu za nejmenší možný dokoupitelný úložný prostor, tak k tomu uveď tu stejnou variantu u Google. Ne nejmenší prostor za 25 a u Google největší za 6000 :-) akhle to působí malinko tendenčně:-)

 4. Ad bezpečnost. Co je překvapivé, nezazněla nejpodstatnější informace, že algoritmy pro Siri apod. dělá Apple na zařízení lokálně, zatímco Google právě velkým bratrem. Tzn, že vám do toho Apple nekecá, ne jako u MS či Google „fotka nesmí to a to“.

 5. „Na televizi si fotografie můžete také zobrazovat, nicméně musíte vlastnit Google Chromecast.“
  Google Chromecast vlastnit nemusíte, pokud máte televizi, která podporuje protokol chromecast pripadne mate box s Android TV.

 6. No já si prvně myslím, že obě aplikace mají co nabídnout dané platformě, těžko se bude hledat majitel Androidu, který by využíval iCloud – app Fotky a naopak majitel iPhone s Fotky Google. ALespoň se tomu domnívám. Když člověk nechce ztrácet kvalitní rozlišení fotografií na Fotkách od Google, musí si stejně připlatit ( a ten kdo má forky rád, težko přijme variantu redukce na 16mgp.) ….. ceny jsou prozatím vyšší, ale v brzké budoucnosti se má radikálně změnit ceník a ten bude doopravdy zajímavý a to samé zase u Apple s příchodem iOS 12 bude vyhledávání a sdílení fotek daleko propracovanější. Jak píšu, myslím, že obě appky jsou dobré pro uživatele iOS a Android.

 7. dlho som vlastnil Android cca 2 roky mám iPhone a
  po zakúpení iPhone som chcel migrovať do Apple foto mal som fotiek cca 18GB tak som si kúpil miesto na icloude 50Gb a importoval všetky fotky ale icloud všetkým priradil dátum importu ako dátum zhotovenia niečo strašné tak som ich zmazal a importoval znova znova to isté , myslel som že chýbajú metadata tak som tie isté fotky importoval do one drive pre skúšku a tam bolo všetko v poriadku pekne roztriedené podľa času a dátumu tak a už som tam ostal používam onedrive aj na iPhone na macbooku aj ipade doteraz som neprišiel nato prečo sa icloud správal tak divne

  • To nebude iCloudem jako takovým. Když toto uděláte na macOS, tak se nic podobného nestane. Jak jste konkrétně ten import prováděl?

  • stiahol som 18GB fotiek uložil na sd kartu vložil do macbooku kedže mám len 128GB ssd tak ich nechcem nechávať v knižnici v macbooku otvoril v safari stránku icluod zložka fotografie a zvolil nahrať vybral umiestnenie na sdkarte a nahral

  • A preco teda tych 18 GB nenechate v Google Photos a dostupne budu vzdy a vsade aj keby ste kazdy mesiac menili Android za iOS a potom znova na Android a o mesiac zas na iOS? :)

  • teraz to mám tak mám ich všade k dispozícii len sú na onedrive

 8. Google fotky jsou moc fajn, nicméně, pokud máte jablečná zařízení a nejlépe včetně MacBooku, tak je daleko pohodlnější a efektivnější používat Apple fotky. Editační nástroje v Macu prošly zásadními vylepšeními a pracuje se s nimi velmi dobře. Zkrátka, Apple to má provázané se svými zařízeními, mimo ně jaksi ztrácí iCloud obecně smysl…

  • no, bohuzel v nasich koncinach to je vetsinou tak, ze iCloud login bude pro vetsinu lidi konecna stanice :(

 9. parazitdivnýchkopií

  Gůglfoto je opravdu uživatelsky přívětivější jen ta editace by jsi jistě zasloužila upgrade. Od dnes již dávno nepodporované Picasy 3 není adekvátní náhrada která by s G-Diskem komunikovala jak po másle

 10. Mám Android ale používam OneDrive, 50 GB zdarma a zdieľanie viac easy ako v Google Photos.

 11. ad jk001 – tak to bude tím že jste to nahrával přímo do iCloudu. Nahrál bych to knihovny a pak synchronizoval s iCloudem. Photos umí moc dobrou věc. Nastavíte si, že chcete plnou kvalitu držet na iCloudu v MacBooku pouze optimalizované kopie a pak vám fotky nezaberou místo na disku, ale máte je v knihovně. Pokud uděláte úpravy, tak se přenesou do iCloudu, pokud fotku chcete někomu poslat, stáhne se vám při exportu požadovaná kvalita atd. Tato funkcionalita je vynikající právě pro menší fyzická úložiště, nebo velké množství fotografií. Na iPhonu vám potom pomůže při menší kapacitě také zásadně.

 12. No, za me google je super, ale co me fakt vytaci je system spoluprace drive vs photos. Udelat album ze gdrive slozky vs udelat slozku z photos na gDrive je proste nadlidsky ukon.
  Relativne ma jit udelat album ze gDrive slozky, ale je to drbani pravou rukou za levym uchem a pokud mate smulu na volbu jmena, tak vam ji photos nenajdou a stejne to musite zkusit nzova. No v opacnem smeru je to uplna tragedie. Rozstrizene fotky v photos jsou super do chvile, nez by jste chteli album strukturovane nekam treba ulozit – vsechny metainformace v prdeli :( Jedna velka slozka se vsema fotkama a tim jsme skoncili.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).