TOPlist

Sony vylepšilo PlayStation 5! Je menší a má skvělou vychytávku (oživeno)

Nová verze herní konzole PlayStation 5
  • Po všech stránkách zmenšená konzole PlayStation 5 dorazí ještě před Vánoci
  • Z hlediska hardwaru nedošlo k žádné zásadní změně
  • K digitální verzi lze později dokoupit Blu-ray mechaniku

Aktualizováno 20. října

Podle známého leakera billbil-kun by se první modely zmenšeného modelu PlayStation 5 mohly na pultech obchodů objevit už 10. listopadu, alespoň ve Spojených státech a Japonsku. V prodeji tak po omezenou dobu bude jak aktuální verze konzole, tak nová zmenšená varianta. Po doprodání všech kusů první generace zůstane v prodeji už jen druhá generace.

Původní článek z 10. října

V případě aktuální generace konzolí se delší dobu spekulovalo, že by Sony a Microsoft mohly představit mezigenerační zařízení, která by vylepšila stávající design a pomohlo nakopnout prodeje, podobně jako se tomu stalo u minulé generace herních přístrojů. Zatímco gigant z Redmondu tuto strategii alespoň prozatím jasně dementuje, konkurent z japonských ostrovů nic podobného nevyloučil. To mělo svůj důvod – Sony dnes totiž představilo upravenou verzi svého PlayStationu 5, který sice oficiálně nenese označení „Slim“, přesto se nejvýraznější změna odehrála právě po stránce celkových rozměrů a designu.

Menší, lehčí, a přesto stejně výkonná

Zmenšení PlayStation 5 potřeboval jako sůl, neboť se jednalo o jednu z největších konzolí, které kdy byly uvedeny do masové výroby. Nová revize nabídne například menší bočnice, které jsou stylově rozděleny na dvě části, přičemž vrchní je z lesklého plastu, zatímco spodní je matná. To má také praktický důvod, o kterém bude řeč níže. Aktuální rozměry konzole jsou přibližně 358 × 96 × 216 milimetrů (digitální verze je o 16 milimetrů nižší) a váha se zastavila zhruba na 3,2 kilogramech (2,6 kilogramech u digitální verze). Revize je tak o více než 30 procent menší než první generace a také o 18, respektive 24 procent lehčí.

Z hardwarového hlediska žádné zásadní změny nečekejte. Hlavní roli stále hraje osmijádrový procesor AMD Ryzen „Zen 2“, grafika postavená na architektuře AMD Radeon RDNA 2, 16 GB GDDR6 RAM či 1TB SSD se čtecí rychlostí 5,5 GB/s. Pro jistotu dodám, že všechny hry a software si taktéž zachovají kompatibilitu, stejně jako externí periferie.

Jak je to s náhradními bočnicemi, prozatím Sony neoznámilo, nicméně pravděpodobně s novou revizí kompatibilní nebudou. Japonská společnost se pouze zmiňuje, že originální barevné bočnice v matné černé, červené, modré a stříbrné barvě budou k dispozici začátkem příštího roku za 55 eur (cca 1 300 Kč s DPH), přičemž další barvy budou následovat.

Blu-ray mechaniku půjde dokoupit později

Na druhou stranu nabídne nová verze jednu zajímavou vychytávku, která hráče bezesporu potěší. Až doposud si totiž zájemci o PlayStation 5 museli vybrat, zda chtějí levnější digitální verzi, nebo dražší standardní verzi, která měla navíc Blu-ray mechaniku. S tím je nyní konec – pokud si zakoupíte novou digitální edici, budete si moci později přikoupit samostatně Blu-ray mechaniku, kterou do digitální verze pouze zacvaknete. Zájemci tedy mohou na pořízení konzole ušetřit a v případě, že by jim mechanika chyběla, ji mohou následně dokoupit za 120 eur (cca 3 tisíce korun s DPH).PlayStation 5 recenzeNepřehlédněte

Recenze PlayStation 5: nastoluje nová pravidla hry

Aktuálně budou v prodeji obě varianty PlayStationu 5, nicméně jakmile se vyprodá první generace, bude v prodeji už jen nová revize. Ta  bude dostupná od listopadu za cenu 550 eur (cca 13 500 korun s DPH) v případě varianty s Blu-ray mechanikou, respektive za 450 eur (cca 11 tisíc korun s DPH) v případě digitální edice bez mechaniky. Do prodeje půjde také nový elegantní stojánek pro vertikální polohu, jenž bude dostupný za cenu 30 eur (cca 750 korun s DPH).

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku