K vybraným smartphonům Xiaomi dárek zdarma

Domů » Recenze » Sony Ericsson Xperia Active: Android pro sportovce (recenze)

Sony Ericsson Xperia Active: Android pro sportovce (recenze)

Otestovali jsme odolného Androida, který je určený pro aktivní uživatele a nevadí mu vlhkost ani prach. Další člen rodiny Xperia má rozhodně co nabídnout.

Rodina telefonů řady Xperia od Sony Ericssonu už je poměrně početná. My se v dnešní recenzi podíváme na trochu netradiční model Active, který je určený pro lidi s aktivním životním stylem. Vydrží totiž hrubější zacházení a nevadí mu voda ani prach. Výrobce nepodcenil bonusové příslušenství a rovnou do balení přidal speciální pouzdro, náhradní zadní kryt a pevné poutko. 

-

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, u které si telefon můžete zakoupit. 

Klady (+)

– odolnost vůči vodě a prachu
– dobře odladěný systém
– dílenské zpracování
– příslušenství v balení
– podpora ANT+
– bonusový software 

Zápory (-)

– průměrný fotoaparát
– HVGA rozlišení displeje
– chybí kamerka pro videohovory
– tloušťka 16,5 mm

- - -

Graf ceny produktu Sony Ericsson Xperia Active poskytuje server Heureka.cz

Certifikace IP67 a celková odolnost telefonu

Xperia Active byla od počátku prezentována jako telefon s certifikací IP67 (stupeň krytí), která zaručuje, že je daný elektrospotřebič kompletně odolný vůči vniknutí prachu a zároveň je chráněný při ponoření do vody (po dobu 30 minut v hloubce 1 metr). Na webu výrobce zmínku o stupni krytí IP67 najdeme, nicméně manuál a další příručky už o tom mlčí a dokonce jste v nich upozorněni, že by telefon neměl přijít do styku s vodou. S největší pravděpodobností je tomu tak, že Sony Ericsson Xperia Active není zařízení přímo certifikované stupněm IP67, ale splňuje jeho požadavky (IP67 rated). V praxi to znamená, že telefon je voděodolný a nevadí mu ani prach, ale neznamená to, že se s ním můžete koupat a nejsme si úplně jisti, zda byste při reklamaci nenarazili na komplikace.

 - - -

Pokud vám ale při sportování spadne do kaluže nebo zmokne, nemělo by mu to uškodit. Stejně tak bych se s sebou nebál vzít telefon „na vodu“, kde by při „cvaknutí“ také měl vydržet. Navíc jej při podobných činnostech můžete umístit do speciálního pouzdra, které zvýší jeho ochranu. My jsme pro vás původně měli test odolnosti v dóze s vodou natočený, nicméně při zpracování videa jsme zjistili, že nám odešla paměťová karta a data se nepodařilo načíst. Tou dobou už jsme Xperii Active bohužel neměli k dispozici, protože musela putovat na testy do dalších redakcí, a tak jsme již topení telefonu nemohli zopakovat; snad nám tedy bude prominuto a fakta nám budete věřit alespoň z psaného textu :-).

- -

Při našem pokusu jsme telefon nechali ponořený ve vodě (zhruba v hloubce 20 cm) po dobu 15 minut a na jeho provozuschopnost to nemělo žádný vliv – do útrob se voda nedostala. Ve vodě vzhledem k přítomnosti kapacitního displeje není možné zařízení ovládat a není mi úplně jasné, jak bylo možné natočit tohle „propagační“ video, protože nám se telefon po ponoření do vody vždy vracel na základní obrazovku a máme takové podezření, že pod vodou s ním opravdu fotit a nahrávat video nelze. Když ale přístroj vytáhnete z vody a máte mokré ruce, není třeba je utírat a rovnou jej lze ovládat.

- - - 
Speciální vložka pod zadním krytem chrání vnitřnosti telefonu proti prachu a vniknutí vody

Kryt a spodní vložka spolehlivě chrání telefon i proti prachu. Displej je proti poškrábání chráněný minerálním sklem a aby toho nebylo málo, přidal na něj výrobce ještě pevnou ochrannou fólii. 

- - -

Obsah balení

U většiny telefonů je obsah balení téměř stejný, v případě Xperie Active jsme byli mile překvapeni množstvím bonusového příslušenství, které je na míru ušité sportovcům. Ti ocení zejména pevné a nepromokavé pouzdro, které díky pružné přezce můžete připnout na paži nebo třeba batoh. 

- - -

V balení dále najdeme špuntová sluchátka, která nehrají vůbec špatně. Podání basů je poměrně výrazné a výšky jsou dobře vyvážené. Díky 3,5mm výstupu můžete kdykoliv připojit libovolná vlastní sluchátka. Pokud by vás výchozí velikost špuntů tlačila, můžete sáhnout po menších velikostech.

- -

- -

Vhod přijdou i speciální držáky, které zajistí lepší držení špuntů v uších při aktivním pohybu. Výbavu uzavírá gumové poutko, ochranná fólie na displej (ta už je na telefonu nanesena z výroby), druhý zadní kryt, cestovní nabíječka, USB kabel, akumulátor a sada uživatelských příruček. Kompletní obsah balení si budeme moci prohlédnout ve videu v další kapitole.

 - -  -

Xperia Active je telefon s pevnou konstrukcí, nicméně u druhého krytu v balení jsme narazili na drobný problém s lícováním. Zatímco bílý kryt na zádech perfektně seděl a při promačkání se neozýval žádný zvuk, černý kryt měl drobnou vůli a při zatlačení bylo slyšet nepříjemné skřípání. Zřejmě šlo pouze o drobnou chybu u testovaného kusu, protože v diskuzích jsem na žádné podobné reakce nenarazil, ale není vyloučeno, že by se podobný neduh mohl po dlouhodobějším používání objevit u všech krytů. 

- - -

Telefon se v ruce drží velice dobře, i když někomu by mohla vadit o něco větší tloušťka, kterou způsobuje právě těsnící vložka pod zadním krytem. Hmotnost zařízení včetně vloženého akumulátoru je rovných 111 gramů; to je přijatelné hodnota a při sportování by vás Xperia Active neměla příliš zatěžovat. 

- - -

Záda telefonu jsou vyrobený z matného plastu s jemným pogumováním, takže se na něm neusazují otisky prstů. Okraje telefonu a otvor pro poutko obepíná kovový rámeček, který zároveň slouží jako ochranný prvek při pádu. Pod displejem najdeme trojici senzorových tlačítek s bílým podsvícením. Jejich citlivost je poměrně vysoká a občas se stane, že o ně zavadíte a omylem vyvoláte nějakou nechtěnou akci. U námi testovaného kusu navíc prosvítalo podsvícení pravého tlačítka „Menu“ až pod displej – při normálním jasu to sice nebylo vůbec vidět, ale pokud jste ve tmě nastavili minimální úroveň, bylo nepatrné světlo od tlačítka pozorovatelné.

- -

Fotoaparát na zadní straně je kvůli odolnosti a těsnící vložce poměrně výrazně zapuštěný. Díky tomu se čočka objektivu tak snadno nepoškrábe, ale je nutné počítat s tím, že se zde budou více usazovat nečistoty. To samé platí i pro otvor systémového reproduktoru, jehož zvukové kvality jsou velice dobré a hlasitost více než dostačující.

Technologie ANT+ a aplikace pro sportovce 

Sony Ericsson Xperia Active se jako jeden z mála telefonů může pyšnit podporou technologie ANT+, která slouží k bezdrátovému přenosu dat z nejrůznějších sportovních pomůcek (krokoměry, snímače tepu, měřiče rychlosti). My jsme komunikaci otestovali se snímačem tepu od Garminu a vše fungovalo na výbornou. Dejte si ale pozor, Xperia Active nekomunikuje se zařízeními ANT, je třeba vždy používat příslušenství s podporou ANT+.

- - - 
ANT+ příslušenství 

Komunikace s ANT+ příslušenstvím probíhá skrze aplikaci ANT Radio Service, která je zdarma dostupná na Android Marketu, stáhnout doporučujeme také utilitu ANT+ Demo. Je škoda, že s ANT+ snímači neumí komunikovat oblíbený RunKeeper ani jiné podobné programy, ale třeba se časem podpory dočkáme. Přímo od Sony Ericssonu v telefonu najdete ještě aplikaci Krokoměr, která počítá vaše kroky. Získané údaje následně vykreslí do sloupců a vy získáte přehled o aktivitě v jednotlivých dnech/týdnech/měsících. Měření počtu kroků probíhá na základě údajů z gyroskopu (každý otřes s telefonem = 1 započítaný krok).  Softwarovou výbavu pro sportovce završuje program iMapMyFITNESS+, který nabízí obdobné funkce jako výše zmíněný RunKeeper (měření rychlosti, informace o počtu spálených kalorií, žebříčky, logování trasy, srovnání statistik s přáteli).

- - -

O zobrazování se stará klasický LCD panel s vylepšením v podobě technologie Bravia Engine, která se stará o lepší kontrast. Úhlopříčka je rovné tři palce a je škoda, že jsme se nedočkali vyššího rozlišení, protože HVGA už dnes nikoho příliš neohromí (320 x 480 px, 192 ppi). Displej je schopný zobrazit 16 milionů barev a čitelnost na přímém sluníčku není vůbec špatná, dobré jsou i pozorovací úhly.

- - -

Podsvícení je rovnoměrné a jeho intenzitu můžete regulovat v nastavení. Občas vám s tím automaticky pomůže i světelné čidlo, které nelze vypnout a telefon tedy během používání automaticky upravuje jas podle okolních světelných podmínek. V úvodu jsem také zmínil jednu nepříjemnost, která se u testovaného kusu projevila, i když se netýká displeje, ale spíše pravé klávesy pod displejem. Její podsvícení totiž při nízkém jasu displeje nepatrně proniká až do obrazu – není to sice nijak moc patrné, ale rozhodně by se to nemělo stávat. Je možné, že tímto problémem trpěl jen recenzovaný kus a budeme rádi, pokud nám do komentářů napíšete, jak je na tom vaše Xperia Active.

- -

Kapacitní panel je krytý minerálním sklem, které jej chrání proti poškrábání. A aby byla ochrana skutečně komplexní, nalepil výrobce na sklo i ochrannou fólii, jejíž přítomnost při používání téměř nepoznáte – prsty po ní kloužou velice dobře. Xperia Active samozřejmě podporuje multidotykové gesta, která využijete nejen na hlavní obrazovce, ale také v galerii nebo webovém prohlížeči.

Čipová sada, procesor, paměť a výkon

Srdcem telefonu je čipset Snapdragon MSM8255 od Qualcommu, jehož součástí je jednojádrový procesor Scorpion (ARMv7) s taktem rovný 1 GHz. Vyrobený je 45nm technologií. O akceleraci grafiky se stará GPU Adreno 205 s podporou OpenGL ES 2.0/1.1 a Direct3D Mobile. K dispozici je 512 MB opěrační paměti RAM (LPDDR2 na 333 MHz v dual-channelu), i když uživatelský přístupných je po prvním spuštění zhruba 195 MB. Vnitřní paměť má kapacitu 1 GB, pro vaše data zůstane volných okolo 340 MB. Další prostor najdete na dodávané microSD kartě s kapacitou 2 GB (zde je ve výchozím stavu volných 1,61 GB). Kdyby vám základní karta nestačila, můžete si přikoupit další až do velikosti 32 GB. Součástí čipové sady je také digitální signálový procesor s moduly GSM (GPRS/EDGE) a 3G/UMTS (HSDPA/HSUPA/HSPA+).

- - - 
Hodnoty naměřené v aplikacích CF-Bench, Quadrant Benchmark a SmartBench 2011

1GHz procesor postačuje pro všechny běžné úkony a reakce v systému i v aplikacích jsou téměř vždy okamžité. Pouze pokud se na pozadí instaluje nebo aktualizuje některá z aplikací, lze pozorovat drobnou prodlevu v odezvě. Procesor v kombinaci s dostatkem operační paměti RAM a dobře odladěným systémem jsou zárukou rychlé odezvy a Sony Ericsson si rozhodně zaslouží pochválit. Co se týče hodnot naměřených v benchmarcích, tak ty jsou ve srovnání s high-endovými telefony pouze průměrné; v praxi je ale Xperia Active velice svižný telefon a bez problémů si poradí i s náročnějšími 3D hrami nebo přehrávání videa v HD rozlišení (i když to na HVGA displeji nemá příliš smysl).

GPS navigace

Integrovaný GPS modul je dostatečně citlivý a rychlost fixace pozice je i v hustší městské zástavbě otázkou maximálně několika desítek vteřin. Pro automobilovou navigaci můžete využít vestavěné Google Mapy, u kterých je ale nutné mít aktivní datové přenosy, protože mapové podklady se stahují z internetu. Sony Ericsson uživatelům nabízí možnost vyzkoušet šestidenní trial verzi navigačního software Wisepilot, u kterého je možné mapové podklady stáhnout do telefonu nebo využívat online mapy (opět za předpokladu, že máte aktivní datový tarif).

- - - 

- - -

Wisepilot je kompletně v češtině a naviguje spolehlivě – během testování jsme neměli problém s tím, že by nás navedl na špatnou trasu. Po uplynutí zkušební doby je nutné navigaci aktivovat. Pokud ji využijete jen občas, můžete sáhnout po 24 hodinové aktivaci za cenu 1,49 EUR. Při častějším využívání se bude spíše hodit dvouleté předplatné evropských map vás bude stát 29,99 EUR. Součástí je rozsáhlá databáze bodů zájmu a oceníte i možnost logování trasy (autem, na kole, pěší). Celkově však Wisepilot nepředstavuje žádnou výraznou přidanou hodnotu, protože zkušební trial verzi si může každý stáhnout přímo z Android Marketu a mnohem lepší by bylo, kdyby se Sony Ericsson dokázal domluvit s některým z výrobců navigačních programů a s telefonem nabídl plnou verzi navigačního software; tady má zatím konkurence v podobně Nokie nebo HTC drobný náskok.

 - - -

- - -

Pod zadním krytem a speciální těsnící vložkou je ukrytý Li-Ion akumulátor s kapacitou 1 200 mAh, což není příliš mnoho a při aktivnějším používání je nutné počítat s každodenním nabíjením. Když telefon ráno sundáte z nabíječky a budete jej často používat (surfování na internetu, poslech hudby, čtení e-mailů, hovory), do večera vám vydrží, ale další den bez nabíječky už bychom si nerisknuli. Při méně častém používání se můžete dostat i na dva dny. Když budete neustále surfovat na internetu, hrát hry, používat GPS nebo sledovat filmy, bude se výdrž počítat na hodiny.

Konkrétně při přehrávání filmů s maximální úrovní jasu nám Xperia Active vydržela 4 hodiny 40 minut. Oproti konkurenčním telefonům se silnějšími akumulátory je to dobrý výsledek, nicméně je nutné brát v potaz o něco nižší energetickou náročnost displeje s HVGA rozlišením ve srovnání s WVGA nebo qHD panely.

Fotoaparát a záznam videa: Mohlo by to být lepší

Sony Ericsson umí vyrobit telefony s kvalitním fotoaparátem, ale v případě Xperie Active to až tolik neplatí. 5Mpx objektiv dovoluje pořizovat snímky v maximálním rozlišení 2 592 x 1 944 px, kvalitou ale spadají do slabšího průměru. Abychom byli přesní, za ideálních světelných podmínek dokáže telefon produkovat poměrně slušné fotografie s dobrou ostrostí a reálnými barvami, ale jakmile je světla o trochu méně, kvalita jde prudce dolů – snímky ztrácejí na ostrosti, objevuje se velice výrazný šum a barvy stydnou. V šeru nebo tmě můžete využít společnosti přisvětlovací diody, její dosah je ale dost omezený a hodí se maximálně pro fotografování objektů do vzdálenosti dvou metrů.

- - - 
Další snímky z Xperie Active najdete v naší galerii

- - -

Samotné pořizování probíhá skrze dvoustupňovou spoušť na pravém boku. Při slabém zmáčknutí dojde k zaostření a domáčknutím snímek vyfotíte. I při fotografování v maximálním rozlišení je rychlost velice dobrá. V nastavení najdete celou řadu položek, se kterými můžete do jisté míry ovlivnit výsledek (expozice, vyvážení bílé, jas, ISO). Dále nechybí několik režimů scény, možnost vypnutí zvuku závěrky, změna režimu ostření, povolení zeměpisných souřadnic (geotagging) nebo aktivace samospouště. Uložené snímky můžete odeslat e-mailem, přes Bluetooth nebo je lze nahrát na Facebook, Twitter či do galerie na Google Picasa. Překvapila nás možnost pořizovat 3D panoramatické snímky (formát mpo); dvě kamery na zadní straně nehledejte, v tomto případě se vše řeší softwarovým skládáním obrazu a kvalita není zas tak zlá. Kromě stereoskopických panoramat můžete pořizovat i klasické 2D.

Xperia Active umí nahrávat HD (1280 x 720px) video při 30 snímcích za vteřinu. Obraz je plynulý, ale kvalita je opět pouze průměrná. Zapracovat by chtělo především na celkové ostrosti. I v tomto případě platí, že čím více světla máte k dispozici, tím kvalitnější a barevnější obraz je. 

Aplikace pro obsluhu telefonního modulu se nese v barvách a stylu prostředí Time Scape. Ve spodní části naleznete tlačítka pro přístup do jednotlivých nabídek – telefonní klávesnice, historie hovorů, kontakty a oblíbené položky. Vyhledávání v kontaktech už konečně funguje i bez diakritiky (do výsledků se filtrují i jména s diakritikou). V seznamu kontaktů máte na pravém okraji k dispozici lištu, pomocí které můžete rychle listovat mezi položkami v abecedním seznamu. 

- - -

Po rozkliknutí položky v adresáři se objeví se kromě uložených informací ještě druhá obrazovka, ve které máte možnost procházet historii komunikace (volání, textové zprávy). Kvalita hovorů je velmi dobrá, zvuk čistý a hlasitost vyvážená. V rušnějším prostředí můžete aktivovat hlasitý odposlech, kdy se zvuk přesměruje do systémového reproduktoru na zadní straně, který má skutečně výrazné podání. Stejně jako u Xperie Ray, i zde zamrzí přítomnost druhého mikrofonu, který by se postaral o redukci šumu na pozadí během aktivního hovoru. Hodnota SAR je u tohoto telefonu 0,86 W/kg (údaj poskytovaný výrobcem).

- - 
Sdílení skrze DLNA, vestavěný Gtalk klient

Pro komunikaci s jinými telefony a dalším příslušenstvím je připravený Bluetooth modul (verze 2.1) s podporou protokolů A2DP, EDR a FTP. Funkčnost jsem otestoval se svými stereo A2DP sluchátky a přenos byl bezproblémový. K připojení do bezdrátových sítí slouží modul s podporou standardů 802.11b/g/n, který se stejně jako u předchozích telefonů řady Xperia, může pochlubit slušnou citlivostí. Zároveň jej můžete proměnit ve Wi-Fi hotspot a sdílet datové přenosy mezi okolní zařízení. Pokud máte v domácnosti zařízení kompatibilní se standardem DLNA, můžete z telefonu streamovat multimediální obsah (hudba, fotografie a video).

- - - 
Oficiální Twitter a Facebook klienti na Xperii Active

Softwarová klávesnice

Na výchozí systémové klávesnici od Sony Ericssonu se píše dobře, problémy mohou mít pouze uživatelé s většími prsty. V portrait režimu (nastojato) můžete znaky zadávat na telefonní klávesnici rozdělené do bloků (abc, def, ghi…). 

- -

V landscape režimu (naležato) máte k dispozici standardní QWERTY klávesnici. Sekundární symboly (speciální znaky, číslice) se zadávají přes funkční klávesu napravo. Pokud na ni přidržíte prst déle, objeví se nabídka se smajlíky. Pomocí ikonky s tužkou můžete aktivovat nebo vypnout český slovník. Ten ve výchozím stavu našeptává pouze slova s diakritikou, což oceníte při psaní e-mailů, ale u textových zpráv už tak nadšeni nebudete. Naštěstí jej můžete naučit vlastní výrazy.

- -

Při psaní textové zprávy můžete vybrat jednoho nebo více příjemců. Když vám zbývá posledních 20 znaků, objeví se tato informace v malém černém obdélníčku nad editorem, kde jste zároveň informováni o celkovém počtu SMS, do kterých bude zpráva rozdělena v případě, že limit překročíte. Pokud do zprávy vložíte obrázek, automaticky se převede na MMSku. 

E-mailová komunikace a kalendář

Pro práci s e-maily můžete využít vestavěného klienta nebo Gmail aplikaci. Obě dvě aplikace fungují na výbornou a klasický e-mail samozřejmě podporuje kombinaci POP3, IMAP a Exchange. Gmail klienta asi nemá cenu příliš popisovat, protože je na všech telefonech s Androidem stejný, ale u klasického e-mailu se na chvíli zastavíme. Sony Ericsson tuto aplikaci výrazně předělal – největší inovací je panel náhledu, ve kterém při listování e-maily rovnou vidíte jejich text. Velikost okna s náhledem můžete měnit pomocí posuvníku. A kdyby vám náhodou nevyhovoval, lze jej vypnout.

- - -

Kalendář rovněž neminulo předělání do grafického vzhledu Time Scape, a rozhodně mu tahle změna prospěla. Ve výchozím náhledu vidíte měsíční kalendář, pod kterým je dostupná agenda s nadcházejícími událostmi (a tlačítko pro vytvoření nové), takže máte vše pěkně po ruce. Zobrazovat můžete události z několika různých kalendářů a nechybí ani možnost provázání s Facebookem. Kromě měsíčního náhledu je ještě k dispozici denní a týdenní zobrazení. Pro někoho může být nevýhodou, že v něm nelze vyhledávat a neumí zobrazit agendu již uplynulých událostí.

Prohlížeč webových stránek nabízí slušný mobilní komfort. Funkcemi vychází ze standardního browseru pro Android, ale opět je zabalený do grafického kabátku Time Scape. Už v základu si poradí s objekty Adobe Flash, s RSS nikoliv (naštěstí není problém si z Android Marketu stáhnout kvalitní RSS čtečku). Oblíbené stránky si můžete přidávat do záložek, najednou je povoleno mít otevřených 8 oken, mezi kterými se můžete přepínat skrze kontextovou nabídku.

- - -

V nastavení prohlížeče jde upravit velikost textu, kódování, vybrat výchozí styl přiblížení a případně povolit/vypnout pluginy. Pokud například nechcete flashové prvky zobrazovat, můžete je zcela zakázat nebo nastavit volbu „na požádání“, kdy se zobrazí až po kliknutí. Prohlížeč si pamatuje zadaná hesla a podporuje sdílení polohy. Kdyby vám z nějakého důvodu standardní prohlížeč nevyhovoval, opět stačí zabrousit do Android Marketu a zdarma si stáhnout Operu Mini, Operu Mobile, Firefox nebo Dolphin.

Prostředí Time Scape

Všechny telefony řady Xperia jsou vybaveny uživatelským prostředím Time Scape, které pochází přímo z dílen Sony Ericssonu. Tahle uživatelská nadstavba si za dobu své existence prošla poměrně bouřlivým vývojem a první verze nebyly příliš použitelné; ta aktuální už je úplně o ničem jiném a nemáme k ní žádné závažnější výtky. Výchozí barevné téma je modré, ale v nastavení si můžete aktivovat i mnohem výraznější vzhledy (oranžová, sytě zelená…).

- - -

Hlavní obrazovka je rozdělena do pěti ploch, na které si můžete umístit widgety, složky se zástupci i zástupce samotné. Upravit dále lze obsah ve spodní liště, kam se vejdou čtyři položky. Rohy se chovají jako aktivní složky a můžete si do nich umístit třeba tématicky členěné zástupce (levý roh pro hry, pravý pro komunikaci). Když na obrazovce provedete multitouch gesto (přitažení dvou prstů k sobě), aktivuje se speciální náhled, ve kterém jsou vidět všechny widgety ve zmenšené podobě. Vše je doprovázeno pěknou animací, při které se jednotlivé položky „vznáší v prostoru“.

- - -

Nové podoby (oproti standardnímu Androidu) se dočkala i nabídka s aplikacemi. Mezi jednotlivými stránkami se můžete posouvat v horizontálním směru. Jen je škoda, že aplikace podobného typu není možné seskupovat do složek. Můžete ale upravit jejich řazení (vlastní, abecedně, nejpoužívanější a nedávno instalované).

- - -

Když kliknete na ikonku v pravém rohu, přepnete se do režimu editace, ve kterém se ikonky začnou vznášet v prostoru podobně, jako widgety na hlavní obrazovce. V této chvíli můžete měnit jejich pozici a přesouvat je mezi stránkami. U doinstalovaných aplikací vidíte křížek, skrze který je možné program ihned odinstalovat. Time Scape přidává ještě jednu sympatickou vlastnost, při uspání displeje tlačítkem Power se zobrazuje animace připomínající vypnutí starých televizí.  

Závěrečné hodnocení

Xperia Active má svou pozici na trhu poměrně jasně danou a cílit bude především na aktivní uživatele a sportovce, kteří potřebují být neustále ve spojení. Sony Ericsson jako by chytil druhý dech, protože letošním modelům z řady Xperia není téměř co vytknout. V případě Xperie Active se samozřejmě najdou nedostatky, protože žádné zařízení není dokonalé – ocenili bychom například displej s vyšším rozlišením a kvalitnější fotoaparát, ale ve výsledku na nás telefon působí velmi dobrým dojmem.

Graf ceny produktu Sony Ericsson Xperia Active poskytuje server Heureka.cz

Výkon je pro většinu běžných úkonů zcela dostačující, reakce uživatelského prostředí jsou okamžité a celkově je telefon velmi dobře optimalizovaný. Loňským Xperiím byla vytýkána zastaralá verze systému, ale i tento neduh se Sony Ericssonu podařilo odstranit a Xperia Active naskočila do prodeje s Androidem ve verzi 2.3.4. Hledáte-li telefon, který se nebudete muset bát používat v trochu drsnějších podmínkách, který si s sebou vezmete třeba na vodu nebo na kolo, aniž byste se museli obávat, že se snadno poškodí, pak je pro vás Xperia Active tou správnou volbou. Na závěr doplníme, že svého zástupce na poli odolných smartphonů připravuje také Samsung; jeho model Galaxy Xcover by se měl dostat na trh do konce tohoto roku.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

24 komentářů

 1. mino (neregistrovaný)

  keby tomu Sony dalo väčší displej (aspoň 3,3), baterku nad 2200mAh, NFC, fotoaparát z Arcu a tak 4GB pamäte tak nemám čo riešiť.

  No snáď bude Active S aké niečo také.

 2. uni (neregistrovaný)

  K ANT+ se hodí asi dodat, že jistě zvládne i kadenci. Žehrat na rozlišení na dané uhlopříčce mi přijde dost přísné, např. HTC umí i hůře.

  MIMO: NFC zmínka mi vnukla myšlenku, že by mohl být s tímto protokolem držák na kolo, který by tímto předával hodnoty z drátových čidel, hmmm:-) Bohužel, opět pouze sci-fi pro využití NFC. To se zatím z propagačních materiálů ne a ne dostat do praxe:-/

 3. uni (neregistrovaný)

  Dále bych připomněl, že nástupce má i Motorola v podobě Defy+.

  Displej pak umí reagovat i za vlhka apod., kde ostatní kapacitní displeje selhávají.

  • mino (neregistrovaný)

   jo Defy je fajn, tam má ale odrádza ten fotoaparát, nechcem mobil, ktorý fotí horšie než môj pomaly 3 roky starý mobil…+ nemá NFC

 4. Kato (neregistrovaný)

  Ty jo to je jeden z mála telefonů, který na fotkách vypadá líp, než v reálu :)

 5. pk (neregistrovaný)

  podareny telefon ale ta baterka.. do outdoor telefonu co ludia planuju vyuzivat na gps trackovanie je to bieda.. to ma dost sklamalo bohuzial.

  • uni (neregistrovaný)

   Tak dá se zakoupit náhradní, SE má pak v nabídce i externí nabíječku pro ně. Toto je vcelku dobře ošetřeno. Exgter ní nabíječka je bohužel u ostatních výrobců nedosažitelný sen (měl jsem u Samsungu SGH-i780 a super záležitost). Navíc asi zaměňuješ práci s navigací a mapami, kdy má velký podíl na spotřebě displej, který je při trackování vypnutý.

  • pk (neregistrovaný)

   uni: i780 som mal aj ja. Je to fajn ale ked ti dojde baterka v ruksaku a nevies o tom prerusi ti track atd. Sam som zo svojim byvalym HTC Hero isiel na bajku vyse 270 km a musel som ho nabijat v kazdej krcme co sme stali.. 1200 mah je na to strasne malo.. keby som nemal po ceste kde nabit mam smolu. Alebo na ture v horach ktora zaberie cely den.. Na terajsi desire som si dokupil 3000 mah baterku a aj to mi obcas bolo malo :)

  • uni (neregistrovaný)

   pk: Co ti na to říci? Ano, baterka tomu dojde. Ano, SE to umí velmi dobře vyřešit. Nestačí? Poohlédni se po jiném řešení (Loggery).

 6. jarek (neregistrovaný)

  to prosvitani toho pravyho tlacitka mam i ja na sve xperii a podle toho co jsem cetl ma to plno lidi, ono si toho clovek ani nevsimne ale po aktualizaci fw se o trosku driv zapne podsviceni tlacitek a pak lcd na zamikaci obrazovce a tam jsem si toho poprve vsiml jinde to videt neni , ale musi byt tma aby to clovek zaregistroval pri odemikani.

 7. Buffalo007 (neregistrovaný)

  S tím natočením videa pod vodou mě napadlo, že použili destilku,ale bazén by s ní asi nenapouštěli,takže to asi nebude ono. Jinak docela pěkný telefon

 8. Jiří (neregistrovaný)

  Dobrý den, v kapitole „Vzhled a zpracování (videopohled), využití ANT+“ mě zaujala fotka, kde máte spolu s telefonem vyfocenou androidí postavičku – ehm, to mě dost zaujalo :-D, dá se to někde koupit?

  Díky, Jirka

 9. shmn (neregistrovaný)

  To natáčení pod vodou – nevím jak to řešili na propagačním videu, ale dá se to udělat stáhnutím app z Marketu, v které si můžete nastavit start natáčení např. na volume up/down…tak jsem to zkoušel na Defy, ketá má též (sice jen neoficiálně) IP67.

 10. m (neregistrovaný)

  Ovládání mokrými prsty je jen marketingový tah u tohoto telefonu, neboť mokrými prsty se dají ovládat i ostatní Xperie, stejně jako přítomnost ANT+ není výsadou jen active, ale nachází se i v jiných Xperiích (nejsem si jist, jestli ve všech).

  Active vlastním a natočit video pod vodou je opravdu jednoduché, protože active má klasické tlačítko pro spoušť fotoaparátu,které pod vodou normálně funguje.

  Pravé tlačítko mi také prosvítá, ale není to nic strašného.

  Nejhorší je skřípání černého krytu, bohužel to není jen chyba testovaného telefonu (skřípe od počátku).

  HVGA papírově sice neohromí, ale displej je super – malý displej -> nižší rozlišení (menší spotřeba), problém nevidím.

  Před koupí jsem viděl pár fotek, co s active nafotili a nadchl mě, realita je ale hodně mizerná, fotoaparát je příšerný.

  Nevýhodou je určitě kapacita baterie, bál bych se ho vzít na víkend do přírody a využívat ho naplno.

 11. koza (neregistrovaný)

  Ja take vlastnim active a s komentařem nade mnou v nečem nemužu souhlasit.

  Rozhodne nesouhlasim se skřipanim zadniho krytu.Moje active je zpacovana precizne a rozhodne nic neskřípe,horši to bylo když sem držel v ruce ray.Takže jste mej smůlu na kus.

  Co se tyče fotek tak sem mel C702,S8000jet a C905.Nejlepši na tom byl C905,pak active,s8000jet a nejhůř C702.Proste s fotakem sem zatím poměrně spokojen.Rozhodne to není nic strašneho a video je perfektni.V galerii na mobilmaii mam zatim jednu fotku ale budu davat dalši tak se mužete kouknout.Fotky davam bez uprav tak jak je vyplkne telefon.

  [odkaz] tady sem napsal recenzi.Ja sem z active zatim velmi spokojeny

 12. Piwell (neregistrovaný)

  Xperii Active jsem taky měl, a to 14 dní. Bral jsem si jí k prodloužení smlouvy s tím, že si jí buď nechám nebo jí prodám a koupím si Motorolu Defy+. Den se dnem se sešel a Xperie už je naštěstí pryč a já mám Defynu. Po týdnu mi zadní kryt začal vrzat a bylo při pevnějším stisknutí cítit, že se mu prohýbají kraje. Displej byl moc malej na brouzdání po webu. Výdrž baterie nic moc – min. půl dne, max. 2 dny (to jsem se toho ale skoro nedotkl). Bohužel někdy hodně volám a pak jsem musel nabíjet pořád. Mimochodem Xperia Active neumí moc hlasitě vyzvánět, což je pro mě taky velký mínus. Bohužel k provedení musím říct, že se jedná o klasický SE – dobrý nápad, vcelku pěkný a neokoukaný design, ale HW provedení by si zasloužil o dost lepší. A to především vzhledem k nemalý ceně. V porovnání s Defynou propadák. Abych jen neremcal – pěkně to fotilo a natáčelo videa. A mělo docela silnou diodu. A nemůžu si pomoct – tvar telefonu je takovej trochu divnej, a to předevšim, když jsem ho nosit v kapse kalhot.

 13. Bubak (neregistrovaný)

  Zdravím,před měsícem jsem si pořídil tento SE xperia active. Po měsíčním hraním a objevováním musím usoudit, že jsem z telefon spokojený. Jedná se o velmi praktický telefon o který se nemusím bát, že se mi zapráší, utopí ve vodě nebo poškrábe (minerální sklo). Systém android šlape velice svižně, ovládání je tedy velice příjemné, co se softwaru týče, co si do něj kdo nahraje to tam má, alternativy existují snad pro všechno. Vzhledově se jedná o opravdovou stylovku, oproti všem ostatním plackám. Display je sice třípalcový, ovšem ovládání je bezproblémové, je to pouze na zvyku o ničem jiném. Fotky i HD videa jsou perfektní (za tu cenu). Baterka vydrží v poho 2 dny, když si s tím hodně hraju, ovšem otázka na co ten telefon hodláte použít, třeba si uvědomit, že telefon už není jenom telefon. Když ho použijete jenom na komunikaci jako telefon a příležitostné focení, vydrží obstojně, vše ostatní je závislé na schopnosti uživatele telefon správně nastavit a umět efektivně používat. Display je fajnový. Jsem s ním naprosto spokojený, za cenu kolem 5 tisíc velice nadupaný telefon. Pokud sháníte praktický telefon s androidem a výkonem (ještě mi aplikace nezaváhali) je tohle jasná volba. A kdyby někdo váhal a srovnával ho s konkurencí, uvědomte si vždycky bude mít něco navrch – je odolný vůči vodě a prachu :-)

 14. Nikol (neregistrovaný)

  Ahojky,chtěla jsem se zeptat,kde ho seženu nejlevněji? Děkuji předem…

 15. Eli (neregistrovaný)

  Ahojky dnes jsem dostala tenhle mobílek a neni k němu popis více věcí a tak..:/ tak se chci zeptat na hlavní stránce když dáme přidat složku widgety a tak ..tak sem klikla na: přidat složku ta se mi dala na hlavní stránku ale zmizel mi 1 ze 4 rohů a chci ho zpět…takže se chci zeptat jestli z vás někdo neví jak tu blbou složku smazat :/ nevim si s tim rady :/ prosím pomozte mi! :)

  • amos (neregistrovaný)

   Ty seš fakt blbka… Nauč se česky…

  • bruder (neregistrovaný)

   Proč někoho uràžíš aniž víš jak je na tom po tech.strànce. Nikdo učený z nebe nespadnul. Napřed někomu pomoz a potom až to nepochopi ho uražej. Seš fak charakter.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *