Domů » Bleskovky » Snížení výroby iPhone X dělá vrásky Samsungu. Musí hledat nová odbytiště pro OLED panely

Snížení výroby iPhone X dělá vrásky Samsungu. Musí hledat nová odbytiště pro OLED panely

Přestože Apple v posledním čtvrtletí loňského roku vykázal rekordní tržby i zisk, prodeje iPhonů X údajně tak růžové nebyly, byť firma z Cupertina oficiální čísla nezveřejnila. Už v prosinci se ale šuškalo, že počáteční boom podpořený zhoršenou dostupností opadl a Apple snížil u svých dodavatelů objednávky komponent.

Jedním z hlavních dodavatelů je Samsung, který pro iPhone X vyrábí ikonické displeje s vyříznutím v horní straně. Ten pro jejich produkci vybudoval nové výrobní kapacity, proto mu snížení objednávek displejů přidalo vrásky na čele. Podle japonského serveru Nikkei je připraven chrlit OLED panely v původně nasmlouvaných objemech, avšak nemá pro ně odběratele. Při ceně za jeden displej, která je odhadována na 100 dolarů, se bude zákazník hledat obtížně. LCD zobrazovače s podobnými parametry se prodávají za polovinu, z tohoto důvodu například čínské značky používají OLED panely pouze u 5 – 10 procent zařízení. Samsung také nemůže počítat se zakázkami od Apple napořád, firma z Cupertina čím dál více koketuje s LG Display.

Je dost možné, že situace nakonec využije Huawei, některé telefony z chystané řady P20 majínúdajně dostat OLED displeje s vykrojením, je tedy pravděpodobné, že budou pocházet právě od Samsungu. Korejský gigant také bude podle serveru The Investor osazovat své Infinity displeje i do svých zařízení střední třídy, ty však rozhodně nebudou mít stejné parametry jako panely pro iPhone X.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Marek Studnicka

  Již od začátku jsem tvrdil,že se IPhone X tolik prodávat nebude.Důvody spatřuji dva:Za prvé je to Vysoká cena a za druhé neustálé opravy softwaru,který nebyl z výroby řádně odladěn.Samozřejmě,že i pro Samsung je to nepříjemná věc,ale jistě pro OLED display odbytiště najde

 2. Ad cena, nebombarovali nás v minulém roce novináři jak sev snižuje cena OLEDu a že má LCD problém a tady čtu, že je to drahé?
  Nehledě na to, že cena displeje pro iPhone X je samozřejmě zcela irelevantní, tenhle displej nikomu jinému dodávat nebudou.
  Ach ta „novinařina“…:/

  • Ano, cena OLEDů se snižuje, ale Apple za OLED platí dvojnásobek, vcelku jasné z článku. A cena je v tomto případě relevantní, protože nikdo není takový vůl, aby platil dvakrát víc jak konkurence. Pouze Apple, který pak vyrejžuje na zákaznících

  • Kde je info o dvojnásobné ceně pro Apple? Resp., že si Apple nechává vyrábět displej u Samsungu dráže, než jiní? Kteří jiní si nechávají u Samsungu vyrábět displeje (něco jiného než si displej od Samsungu kupovat)? Z čeho vyplynula ona cena pro ostatní?

  • Psalo se i toto:

   [odkaz]

 3. A v neposlední řadě, ono zmiňované koketování s LG Display, to je samozřejmě nesmysl, Apple s LG Display několik let spolupracuje, viz LG displeje v Apple Watch.
  Ach jo, ach jo, ach jo.

  Není v redakci někdo kompetentnější?

 4. OLED je drahý a ještě houno vydrží, viz iPhony X s vypálenými ikonami a růžovými displeji.

 5. Waw co sa stalo, ze takyto clanok o informaciach, ktore boli tak pred mesiacom na gsmarene. Len tam mali gule a aj napisali, ze znizia vyrobu displejov o 20% a apple znizi vyrobu Iphone x o 50%. Uni chod to zapit, aby si sa nerozplakal.

 6. Martin: očekávané prodeje 40 milionů. Realita 38 milionů. Jako je to míň, ale nesmysly o polovině si nechej od cesty.

  • A zdroj tech cisel? V clanku vidim jenom „…byť firma z Cupertina oficiální čísla nezveřejnila.“
   Mozna mas nejake insider data, to bych spise cekal od naseho teoretickeho applistu/praktickeho TCListu:)

 7. Jistý člověk nedávno jinde psal že je OLED oproti IPS levnější, přijde mi to jako nesmysl.

 8. Su nejaké info ohľadom microled?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).