Domů » Bleskovky » Snídaně s HTC: Jako hlavní chod se podává 64bitový Desire 820

Snídaně s HTC: Jako hlavní chod se podává 64bitový Desire 820

HTC bere účast na velkých akcích typu MWC nebo IFA stylem „abychom tam nechyběli“ a zatímco konkurenti představují novinky jako na běžícím páse, HTC si představení svých nejlepších kousků nechává na vlastní samostatné akce. Na MWC tchajwanská společnost kupříkladu prezentovala pouze model HTC Desire 816, přičemž v tiskové zprávě se ještě pochlubila levným Desire 610, na veletrhu IFA namísto velkolepé prezentace uspořádala snídani pro okruh novinářů a na ní ukázala svůj nejnovější přírůstek do řady Desire – první 64bitový telefon z dílen HTC, Desire 820.

 

Ten má údajně nastolit nový standard telefonů střední třídy, ostatně sám výrobce o něm hovoří o jako o střední třídě s DNA vlajkových lodí. V DNA ale zjevně není zahrnuté kovové šasi, novinka je celá z plastu, ten je vyveden jako dvoubarevná unibody konstrukce. Čelní straně dominuje 5,5 IPS displej s HD rozlišením (720 × 1280 pixelů), nad a pod ním se nachází výdechy stereoreproduktorů, které se pyšní zvukem Boom Sound.

  

Srdcem telefonu je osmijádrový 64bitový procesor Qualcomm Snapdragon 615, všech osm jader tvoří Cortex-A53, grafický výkon pak obstarává čip Adreno 405. Procesoru jsou k ruce 2 GB operační paměti, vnitřní úložiště nabízí 16 GB prostor pro vaše data. Hlavní fotoaparát bude pořizovat snímky v rozlišení 13 megapixelů, jeho světelnost je f/2.2 a při špatných světelných podmínkách potěší přítomnost přivětlovací LED diody. Selfies pro tento model také nebudou žádnou překážkou, čelní kamerka vlevo od horního reproduktoru má nevídané rozlišení 8 Mpx.

   

Konektivitu zajišťuje Wi-Fi 802.11abgn, Bluetooth 4.0 a milovníky rychlého internetu potěší podpora sítí LTE Cat. 4. Baterie telefonu má kapacitu 2 600 mAh, rozměry telefonu jsou 157,7 x 78,74 x 7,74 a váží 155 gramů. Operačním systémem je Android ve verzi 4.4 s přislíbenou aktualizací na Android L. Součástí Andoridu je pochopitelně prostředí HTC Sense společně s BlinkFeed. HTC Desire 820 bude k dispozici globálně již tento měsíc v několika barevných kombinacích, jako volitelné příslušenství bude možné přikoupit i perforované pouzdro Dot View. Cena telefonu ani pouzdra ale prozatím prozrazena nebyla. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. JaroB (neregistrovaný)

  Môžete mi vysvetliť ako tam môže byť 64bit procesor keď to má 4.4.4 ktorý 64bit procesy nepodporuje a má iba 2GB RAM? Načo je tam alebo zas iba marketing ?

  • Nevím, co umí nebo neumí Android 4.4.4, ale proč by nemohl mít 2GB RAM ve spojení s 64bit procesorem? Procesor sice umožňuje použití daleko větší porce pamětí, ale na druhou stranu to není podmínkou. Marketing by bylo použití 10GB RAM, vzhledem k ostatní výbavě.

  • knizmi (neregistrovaný)

   Můžete mi konečně někdo vysvětlit, proč pod každým článkem, ve kterém je zmíněn 64bit procesor, začne někdo v diskuzi psát o paměti?

   I nejnovější 32 bitové Snapdragony mají 36bitové adresování paměti a těch 10 GB si tam můžete klidně nacpat taky.

   Navíc kdyby výrobci chtěli, resp. po tom byla poptávka, tak i budoucí 32bitové procesory mohou mít tu adresaci paměti třeba 40bitovou. Kvůli paměti tu 64 bitů není.

  • Protože představa Jaroba a podobných je, že 64bit procesor znamená pouze podporu 4GB RAM a více. :)

   A s tím Androidem je to tak, že HTC slibuje aktualizaci na Android L, který 64bit umí.

  • Velda (neregistrovaný)

   Super, HTC znovu „inovuje“ a používá 32bit systém na 64bit procesoru, protože to jde…

   64bit Android existuje, ale je to port on Intelu pro x86_64, zatím není Android verze pro ARMv8. Takže ve skutečnosti tento systém bude pomalejší, protože 32bit program na 64bit procesoru není pochopitelně nativní…

  • knizmi (neregistrovaný)

   velda: Ach jo, je to úplně stejně nativní jako 32bit Win na současných 64bit procesorech. 64bitové ARMy umějí nativně jak AArch32, tak AArch64.

  • Velda (neregistrovaný)

   Ještě jsem neviděl nikoho, kdo by měl na 64bit procíku 32bit Windows… Možná proto, že jsou 64bit Windows.

   Ještě jsem neviděl procesor, který by měl ve specifikacích vykonávám isntrukce té a té architektury, ale spousta z nich má napsáno zpětně kompatibilní s tou a tou architekturou. A to není nic nativního.

  • Tos toho moc neviděl. 32bit Windows fungují naprosto korektně s 64bit procesorem. Se snad ani jiné procesory pro PC nevyrábí, ne? :)

  • knizmi (neregistrovaný)

   velda: Tos toho fakt moc neviděl. Dnes už se to moc nedělá, ale v době C2D to tak měla většina (nadšenci na portálech o počítačích nejsou většina). Nehledě na to, že když AMD uvedlo první 64bitový procesor, tak žádné 64bitové x86 Win nebyly.

  • Velda (neregistrovaný)

   Radeczek: Já neříkám, že by to nefungovalo, já jen říkám, že nevím, kdo by byl to tak používal. Možná nějaký recidivista.

   Knizmi: A co je na tom divného? Když ARM uvedl ARMv8 architekturu, tak taky neexistoval jediný systém, který by ARMv8 uměl, tak co? (Jak by taky mohl, když by to nešlo prakticky otestovat dokud neexistuje reálný HW [Kromě prototypů ARMu.].)

   Vůbec nechápu tuto paralelu, HTC je výrobce zařízení a AMD je výrobce součástky, takže mezi nimi paralela ani být nemůže.

  • Veldo, psal jsi, že systém 32bit bude ve spojení s 64bit procesorem pomalejší, než s 32bit procesorem. No a tak to není. To je vše, co se ti snažíme vysvětlit.

  • knizmi (neregistrovaný)

   velda: Ok, zkusím ti to vysvětlit polopatě. Napsal jsi „Ještě jsem neviděl nikoho, kdo by měl na 64bit procíku 32bit Windows…“

   Nejprve byly uvedeny 64bit procesory, až následně 64bit Windows. Tudíž jeden čas neměli uživatelé s 64bit procesory jinou možnost, než používat 32bit Windows. I poté většina výrobců, hlavně v době Win Vista, ale i později s Win 7, instalovala standardně 32bitový systém, přestože všechny procesory už byly 64bitové.

   Dále jsi napsal „Vůbec nechápu tuto paralelu“

   Ta paralela je právě v tom, že dnes také máme 64bit ARM, ale 64bit OS na to oficiálně bude až za pár měsíců. Mezitím se použije 32bit. Jako na x86.

   A samozřejmě se 32bitový kód vykonává nativně, jak na 64bitovém x86, tak na ARMu. Opět paralela.

   Už chápeš? Nebo to mám zkusit ještě polopatičtěji?

  • Velda (neregistrovaný)

   Samozřejmě měli jinou možnost a to byl Solaris, který už uměl 64bit 2 roky před uvedením AMD64 a rok po uvedení už byla podpora i v Linuxu.

   AMD stejně jako Qualcomm uvedli 64bit procesory, aby je měli výrobci k dispozici, ještě před uvedením systémů, které by je mohli použít (myslím mainstreamové). Dostale pochybuji že už v roce 2000 bylo nějaké PC HTC, které by vydalo PC s 64bit procesorem bez toho, aby v té době už byl 64bit Linux nebo Windows. Věřím, že mohli být lidé, tkeří používali Windows 32bit tehdy na 64bit desktopu, protože si ho koupili bez OS, jinak tomu nevěřím.

   Jinak, nevím, co se před 10 lety prodávalo za PC, ale pochybuju, že by to takhle výrobci dělali. Vzali by o hodně dražší procesor a dali by k tomu systém, který ho neumí adekvátně používat. Nesmysl. Klidně mi to můžete nějak vyvrátit, ale tím myslím něčím podloženým, ne tím, že říkáte, že to tak prostě bylo. ;-)

   Jinak, trošku si pletete pojem nativní. x64 procesor umí x64 a x86, ale nativní je pro něj x64. Nativní může být jen jedna architektura, jinak by se pro to používalo jiné slovo. Když bude Novozélanďan na Jihoafričana mluvit anglicky, bude mu rozumět, ale z toho se nedá usoudit, že je novozélandská angličtina pro něj nativním jazyk,´nebo snad jo? ;-)

   32bit instrukce vykonávají nativně například Intel Itanium procesory, které mají v sobě 32bit jádro, x64 procesory ale x86 instrukce vykonávají v tzv. kompatibilním módu. Aškovil je tam kompabilita, existuje 32bit software, který by v 64 bit selhal. Typický (2násobně) delší ukazatele na místa v paměti způsobí velký nárust paměťové náročnosti, na který program není uzpůsoben a spadne. Jsou to ale většinou problémy 32bit programů na 64bit systému.

   32bit program na 64bit procesoru není naitvní a běží tudíž v jednom z kompatibilních módů. Kdyby to tak nebylo, tak by se nikdo nepokoušel o vyrobení x32 ABI, když je všechno tak růžové. ;-)

   Radeczek: Ano, psal jsem, že bude pomalejší. Načež ty ses mi snažil vyvrátit tvrzení, že to tak nefunguje korektně, které jsem ale neřekl. ;-)

 2. Plastové pádlo s nízkym rozlíšením….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).