Domů » Bleskovky » Snapdragon 805 a grafický čip Adreno 420 na videu: Extrémní výkon pro mobilní zařízení

Snapdragon 805 a grafický čip Adreno 420 na videu: Extrémní výkon pro mobilní zařízení

Qualcomm nedávno představil novou vlajkovou loď mezi SoC (System on Chip) – Snapdragon 805. Čip, kterým mají být vybavena nejvýkonnější zařízení v druhé polovině tohoto roku. Zástupci serveru Engadget navštívili sídlo Qualcommu, aby se přesvědčili, čeho je nový čip schopný. Jeho schopnosti byly prezentovány na vývojářském tabletu s rozlišením displeje 2560 × 1440 pixelů, procesorem Snapdragon 805, grafickým čipem Adreno 420, dvojicí fotoaparátů s 3D senzory a prostorovým zvukem. Qualcomm předvedl několik aplikací, využívající přednosti těchto fotoaparátů, stejně tak i 3D vizualizace, grafickou účinnost čipu Adreno 420 a přehrávání 4K videa.

Snapdragon 805 přijde s podporou pokročilé správy fotografií. Aplikace UbiFocus umožní uživatelům dodatečně měnit zaostření obrázků bez ohledu na to, jaký fotoaparát byl pro jejich pořízení použit. Aplikace Optizoom dokáže zaostřit určitou oblast na obrázku, zatímco Chromaflash vylepšuje obrázky pomocí blesku a přirozeného světla.

Po připojení tabletu se Snapdragonem 805 k 3D monitoru je možné naplno využít grafické jádro Adreno 420, které je až o 40 % rychlejší, než jeho předchůdce. Tento čip dokáže streamovat v jedné chvíli osm různých kanálů 3D videa ve Full HD (1920 × 1080 pixelů) rozlišení, což přináší divákům perfektní zážitek ze sledování videa bez ohledu na to, v jaké části místnosti se nacházejí.

Síla Adrena 420 je demonstrována i ve třetím videu, které znázorňuje podporu hardarové teselace (proces, pomocí kterého se obecný polygon převádí na nepravidelnou trojúhelníkovou síť), což výrazně zvyšuje detailnost 3D grafiky například ve hrách. Qualcomm tvrdí, že Snapdragon 805 dokáže nabídnout výkon, jaký mají dnešní herní konzole, při zachování efektivní spotřeby energie.

Poslední důležitá vlastnost čipu Snapdragon 805 je podpora nahrávání a přehrávání 4K videa. Procesor nabízí hardwarovou 4K HEVC (high efficiency video coding) podporu, která zajišťuje kódování a streamování videa ve vysokém rozlišení, aniž by tyto úkony výrazně zvýšily spotřebu a ovlivnily výdrž baterie.

Závěrem se nabízí jedna jediná otázka – který výrobce přijde se zařízením, poháněným čipem Qualcomm Snapdragon 805 jako první a kdy jej uvede na trh?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

  • díky, moje chyba – upravoval jsem to přímo v databázi z terénu, protože mi zlobilo připojení a Jakubovi jsem v nadpise udělal překlep. Fixed :)

 1. Milan (neregistrovaný)

  Škoda, že až v druhé polovině letošního roku. V nástupci Lumie 920 by se vyjímal excelentně. Ikdyž je pravda že WP by výhody tohoto procesoru letos nejspíš nevyužil :/

  • Sytém nemá takový výkon vůbec využívat. Má být co nejméně náročný. Výkon chipsetu si využijí aplikace.

  • Milan (neregistrovaný)

   Však ano ale že WP nebude jestě dlouho podporovat vyšší rozlišení jak FullHD, 4K video a podobně. Né že by to bylo extra využitelný ale marketing je marketing a ten táhne prodeje. Prostě výhody oproti snapdragonu 800 bude WP podporovat systémem až v příštím roce (snad).

 2. Výkon jako dnešní konzole? No asi mysleli XBOX 360 a ne XBOX One :)

  Ale i tak je to nádhera a jsem zvědav zda tento SoC bude mít NOTE 4 či ještě něco lepšího :)

  Takový Snapdragon 800 udělá v OC mírně přes 3GHz a v Antutu vysoko přes 40K bodů. Jsem tedy zvědav kolik dá tento Snapdragon 805 :)

  • kukolar (neregistrovaný)

   a to se vyplatí

   a bude dosť 40K v benchmarku ?

   ja budem robiť benchmarky denne zo 10-15x nech to stojí za to

   prd ,že sa to bude sekať ,neklamte, že nie androprdáci ale benchmark je úžasnýýý

  • +1 pobavilo

  • david (neregistrovaný)

   I kdyz se Qualcomm chlubi vykonem, porat zaostava za desktop cpu a Adreno nedosahuje technicke vyspelosti modernich grafik. Stale je to bida, a proto nechapu ironicke poznamky ke zbytecne vysokemu vykonu.

  • Porovnávat ARM Soc proti běžným PC je zcela zcestné a nemá to ani smysl.

  • Tony (neregistrovaný)

   výkonovo sa to určite nevyrovná Xboxu 360

  • Tony: Možná tak v nějakém syntetickém testu vykreslených trojúhelníků. Ale jakmile by se aplikovaly filtry, post processing, rychlost přenosu textur… bude věc zcela jinak.

 3. Ale to je přeci taková blbost srovnávat mobilní čipy s těmi desktopovými! Ano jsou velmi výkonné, a dalo by se kolikrát i říct že je dohání, na druhou stranu by se ale musel vývoj těch desktopových zastavit, a to se evidentně neděje !

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).