Domů » Bleskovky » Snapdragon 805 a grafický čip Adreno 420 na videu: Extrémní výkon pro mobilní zařízení

Snapdragon 805 a grafický čip Adreno 420 na videu: Extrémní výkon pro mobilní zařízení

Qualcomm nedávno představil novou vlajkovou loď mezi SoC (System on Chip) – Snapdragon 805. Čip, kterým mají být vybavena nejvýkonnější zařízení v druhé polovině tohoto roku. Zástupci serveru Engadget navštívili sídlo Qualcommu, aby se přesvědčili, čeho je nový čip schopný. Jeho schopnosti byly prezentovány na vývojářském tabletu s rozlišením displeje 2560 × 1440 pixelů, procesorem Snapdragon 805, grafickým čipem Adreno 420, dvojicí fotoaparátů s 3D senzory a prostorovým zvukem. Qualcomm předvedl několik aplikací, využívající přednosti těchto fotoaparátů, stejně tak i 3D vizualizace, grafickou účinnost čipu Adreno 420 a přehrávání 4K videa.

Snapdragon 805 přijde s podporou pokročilé správy fotografií. Aplikace UbiFocus umožní uživatelům dodatečně měnit zaostření obrázků bez ohledu na to, jaký fotoaparát byl pro jejich pořízení použit. Aplikace Optizoom dokáže zaostřit určitou oblast na obrázku, zatímco Chromaflash vylepšuje obrázky pomocí blesku a přirozeného světla.

Po připojení tabletu se Snapdragonem 805 k 3D monitoru je možné naplno využít grafické jádro Adreno 420, které je až o 40 % rychlejší, než jeho předchůdce. Tento čip dokáže streamovat v jedné chvíli osm různých kanálů 3D videa ve Full HD (1920 × 1080 pixelů) rozlišení, což přináší divákům perfektní zážitek ze sledování videa bez ohledu na to, v jaké části místnosti se nacházejí.

Síla Adrena 420 je demonstrována i ve třetím videu, které znázorňuje podporu hardarové teselace (proces, pomocí kterého se obecný polygon převádí na nepravidelnou trojúhelníkovou síť), což výrazně zvyšuje detailnost 3D grafiky například ve hrách. Qualcomm tvrdí, že Snapdragon 805 dokáže nabídnout výkon, jaký mají dnešní herní konzole, při zachování efektivní spotřeby energie.

Poslední důležitá vlastnost čipu Snapdragon 805 je podpora nahrávání a přehrávání 4K videa. Procesor nabízí hardwarovou 4K HEVC (high efficiency video coding) podporu, která zajišťuje kódování a streamování videa ve vysokém rozlišení, aniž by tyto úkony výrazně zvýšily spotřebu a ovlivnily výdrž baterie.

Závěrem se nabízí jedna jediná otázka – který výrobce přijde se zařízením, poháněným čipem Qualcomm Snapdragon 805 jako první a kdy jej uvede na trh?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments