Domů » Bleskovky » Smartphone jako ze sci-fi filmu. Oppo odhalilo unikátní novinku s rolovacím displejem

Smartphone jako ze sci-fi filmu. Oppo odhalilo unikátní novinku s rolovacím displejem

Čínská společnost Oppo je známá tím, že má za zády poměrně silné vývojové centrum, které každým rokem přináší do světa smartphonů nové a nové nápady – vysouvací a periskopické kamery, ultrarychlé drátové i bezdrátové nabíjení, poddisplejovou selfie kamerku apod. Paradoxně tento čínský gigant zatím příliš neproniknul do světa ohebných displejů, nyní však odhalil zajímavý koncept smartphonu s rolovacím displejem; jmenuje se Oppo X 2021.

Oppo X
Oppo X 2021

Oppo X 2021: telefon, který se pohlazením zvětší

Na první pohled vypadá Oppo X 2021 jako obyčejný smartphone, ovšem nenechte se zmást. Telefon se umí rozšířit díky rolovacímu displeji do stran, přičemž alespoň podle propagačních videí vypadá motorizované zvětšení skutečně působivě a plynule.

Oppo X 2021
Oppo X 2021

Ve složeném stavu má zobrazovač úhlopříčku 6,7“, v rozloženém 7,4“. Plocha displeje se tak téměř zdvojnásobí a upraví se i poměr jeho stran. Přechod mezi oběma módy se vyvolává intuitivně – stačí telefon „pohladit“ po hraně.

OPPO X 2021 - The smartphone display concept of the future

Oppo pro svůj koncept využilo OLED panel s patentovanou vysoce pevnou laminátovou vrstvou nazvanou Warp Track s tloušťkou 0,1 mm, která je umístěna pod displej. Jaký materiál pokrývá svrchní plochu displeje, bohužel nevíme. Zobrazovač je neustále „podpírán“ pohyblivým pevným rámem z kovových destiček, který obrazovce nedovolí žádné deformace.

Displej se nedeformuje ani v místě ohybu, neboť díky tloušťce 6,8mm je v tomto místě zachován potřebný rádius. Oppo se pochlubilo, že na tento telefon bylo aplikováno 122 patentů, z toho 12 na mechanismus rolování.

OPPO X 2021 OFFICIAL Hands on | Rollable Display OPPO

Dočkáme se příští rok?

I když má Oppo X 2021 ve svém názvu optimisticky uvedený příští rok, výrobce neuvedl, zda počítá s dopracováním tohoto konceptu do komerčně dostupné podoby. Na druhou stranu na začátku příštího roku by měla podobný typ telefonu představit společnost LG, tudíž není důvod otálet.

Jaký "form-factor" s využitím flexibilního displeje vám dává větší smysl?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Co myslíte, jsou budoucností smartphony jako Samsung Galaxy Z Fold 2, Z Flip či Motorola Razr (ty s ohebnou konstrukcí), nebo spíše řešení, které připravilo Oppo (a v minulosti i TCL a LG)? Nám v redakci se více zamlouvá druhá možnost – ve složeném stavu více připomíná klasický smartphone, nemusíte se bát poškození ohebné konstrukce a uprostřed displeje není viditelný žádný ohyb. Na druhou stranu, i tato rolovací konstrukce půjde poškodit a cena opravy (stejně jako cena samotného zařízení) bude astronomická.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.