Domů » Články » SmartMania.cz doporučuje: Tipy na aplikace pro fotografování

SmartMania.cz doporučuje: Tipy na aplikace pro fotografování

Fotoaparát je jednou z nejčastěji používaných funkcí v chytrém telefonu. V dnešním díle našeho seriálu se proto zaměříme na mobilní aplikace pro fotografování, dodatečné úpravy či přidávání efektů.

Díky integrovaným fotoaparátům v mobilních zařízeních a neustále zvyšující se kvalitou jejich optiky dnes může být „fotografem“ každý. Některé telefony se dokonce kvalitou pořízených fotografií mohou směle rovnat levnějším kompaktním fotoaparátům a narozdíl od nich máte svůj telefon neustále po ruce. To se hodí zejména při pořizování pohotových momentek, než hledat v zavazadle fotoaparát, vytahovat jej z obalu a čekat, než se po zapnutí vysune objektiv, je mnohem jednodušší sáhnout do kapsy pro telefon, jedním tlačítkem spustit aplikaci fotoaparátu a výsledný obrázek bleskurychle nasdílet na sociální síť. Před odesláním lze navíc snímek upravit tak, aby byl dojem z fotografie co nejlepší.

Vždy se najde dobrý důvod, proč nepoužít na pořízení snímku vestavěnou aplikaci a sáhnout do obchodu s aplikacemi pro alternativu. Většina z nich nabídne rozšířenou funkcionalitu, focení netradičními metodami, širší možnosti nastavení nebo spoustu barevných filtrů použitelných přímo při pořizování fotografie. V dnešním článku se podíváme na některé z nich pro platformy Android, iOS a Windows Phone.

Android a iOS

Fotoaparát ZOOM FX

Aplikace Fotoaparát ZOOM FX nabízí velkou spoustu funkcí, které zpříjemní pořizování snímků na operačním systému Android a iOS. Kromě standardních funkcí, jako je ostřením poklepem na displej nebo časová spoušť nabízí několik zajímavých módů. Burst Mode vám umožní vyfotografovat rychlý sled deseti fotografií za jednu vteřinu, Time Lapse naopak zmapuje delší časový úsek od 1 sekundy až do libovolného času. Stable shot využívá gyroskop jako náhradu stabilizátoru, přičemž zaznamenává třes vaší ruky a volí nejvhodnější moment k pořízení snímku. Samozřejmostí aplikace je i aktivace spouště hlasem.

   

Nastavení má velmi široké možnosti, od zvolení libovolné časové délky osvětlování scény přisvětlovací diodou, přes makro, až po nastavení kvality a komprese snímků. Aplikace bohužel neumí pořizovat video, za to nabízí jednoduchý editor, se kterým můžete pořízené snímky okamžitě upravovat. 

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store
cena: 60 Kč 

Cymera

Tato aplikace se specializuje na focení portrétů a nabízí k tomu širokou paletu možností. Kromě standardních funkcí, jako nastavení velikosti výstupního snímku, zvolení časové prodlevy spouště a jiných, nabízí velké množství nástrojů pro práci s focením obličejů. Podporuje automatickou detekci obličeje a díky funkci Beauty můžete odstraňovat pupínky, pihy, zeštíhlit obličej, zvětšit oči nebo rty nebo zvýraznit úsměv. Také je možné přidávat různé vrstvy, například slušivý knírek, brýle nebo pokrývku hlavy. 

   

Fotografii lze po pořízení ořezávat, otáčet, vyvažovat bílou a černou, přidávat barevné filtry a světelné efekty. Své fotografie můžete spravovat ve vestavěné galerii, vytvářet v ní složky a seskupovat si tak fotografie podle vlastního uvážení. Aplikace je k dispozici pro Android a iOS. 

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Camera MX

Alternativa pro běžnou aplikaci fotoaparátu, jejíž přidaná hodnota je ve spoustě filtrů a efektů, které jdou aplikovat přímo při pořizování fotografie, stejné pravidlo platí pro přidávání rámečků. Za příplatek 20 Kč nabízí aplikace balíček nových efektů a rámečků. Aplikace zvládá fotografovat několika různými způsoby (HDR, TiltShift & Little Planet) nebo nátáčet video jakékoliv délky.

   

V přiloženém editoru lze fotografiím upravovat kontrast, jas, vyvážení bílé, obrázky lze otáčet i ořezávat. Rovněž můžete vytvořit prezentaci fotografií doplněnou o hudební podkres a výsledek sdílet přímo z aplikace na Facebook, Flickr nebo Twitter. Aplikace nabízí i možnost prohlížení vašich snímků na mapě míst, na nichž jste je pořídili. Je k dispozici pro operační systémy Android a iOS.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

iOS

Camera+

Nejste-li spokojení s vestavěnou aplikací pro pořizování fotografií ve svém iPhonu, můžete sáhnout po Camera+. Při snímání obrazu lze nastavit manuálně ostření, expozici, ovládání blesku, zapnout si kompoziční mřížku, samospoušť či dávkové snímkování. Pro ostré snímky lze použít funkci Stabilizer, pro přiblížení 6 násobný digitální zoom, taktéž je možné zobrazení horizontu na displeji. Svou sbírku fotografií si můžete prohlédnout ve vestavěném Lightboxu, který je velice svižný a umožňuje snadno organizovat a mazat nově pořízené snímky. Lightbox lze automaticky synchronizovat s vaším iCloudem, případně z něj sdílet fotografie na Facebook, Twitter, Flickr nebo je jednoduše poslat emailem.

   

Poslední verze aplikace Camera+ obsahuje funkci The Lab, což je působivý editor fotografií se spoustou užitečných funkcí. Krom klasických jako je změna kontrastu a jasu případně otočení a oříznutí nabízí The Lab změnu saturace, teploty obrázku, zaostření nebo naopak rozmazání určitých míst, potlačení protisvětla nebo stínů, redukci zrna nebo světelnosti, funkce Clarity+ například dokáže rozzářit vaše fotografie, pokud jsou příliš tmavé. Výčet funkcí je ale mnohem širší a rozhodně vaše focení s iPhonem obohatí.

Odkaz na App Store
cena: 40 Kč

ProCamera 7

Aplikace ProCamera je u uživatelů iPhone velice oblíbená, v App Store je od již roku 2009, nicméně poslední verze přichází s kompletní změnou prostředí, aby lépe zapadla do systému iOS7. Aplikace umí stabilizovat obraz, má oddělené ovládání ostření a expozice, při vytváření snímku lze vyvážit bílou barvu, zvýšit manuálně ISO nebo práci blesku. Při snímání vidíte živý histogram, využít lze rovněž 76 profesionálních efektů a filtrů. Díky možnosti zvolit rychlost závěrky 1/8, 1/4, 1/2 a dokonce 1 s lze vytvářet ostré a nezkreslené noční záběry. Snímky lze pořizovat v poměrech stran 16:9, 4:3, 3:2, 1:1 nebo 3:1. Funkce Fire Mod umožní vyfotit až 10 fotografií za sekundu, funkce 3D Tiltmeter vyrovná scénu a zamezí focení šikmých fotografií.

   

Aplikaci lze také použít pro natáčení Full HD videa (v iPhone 5, 5C nebo 5S dokonce jako 120 fps slow motion) nebo jako čtečku QR kódů. Fotografie se ukládají do Lightboxu, v němž je lze libovolně organizovat a prohlížet. Obrázek ve vysokém rozlišení lze přiblížit a prohlédnout si doslova každý pixel. Snímky lze z Lightboxu sdílet na Facebook, Twitter, Instagram nebo je nahrát na Dropbox.

Odkaz na App Store
cena: 100 Kč

Windows Phone

4Blend HDR

Nadějná aplikace, která se v počátcích trápila především s nestabilitou, dnes funguje poměrně spolehlivě na všech zařízeních s Windows Phone 8. Na první pohled vypadá jako Nokia Camera, zejména při manuálních změnách nastavení, nabízí ale mnoho funkcí navíc. Při zachytávání snímků využívá HDR (High Dynamic Range) skládání, přičemž v jednom okamžiku vyfotí tři snímky s různou expozicí, ze kterých vytvoří výsledný obrázek.

   

Samozřejmě pevná ruka nebo stativ je v tomto případě výhodou, aplikace se nehodí pro focení pohybujících se objektů. Fotit můžete přímo skrze přednastavené filtry a dokonce lze nastavit hlasovou aktivaci spouště.

Odkaz na WP katalog

Nokia Refocus

Aplikace od společnosti Nokia dokáže vytvořit snímek, na němž si můžete dodatečně zaostřit na požadovaný objekt, přičemž je možné nechat si zaostřit snímek celý. Tohoto jevu Nokia Refocus docílí vyfocením dvou až osmi snímků s různou hloubkou ostrosti a jejich spojením do jednoho souboru. Stejně jako v přechozím případě je zapotřebí pevná ruka nebo stativ, jinak se vám budou při změně zaostření pohybovat na fotografii objekty.

   

Doufejme, že Microsoft po převzetí Nokie, zahrne možnost přeostřování fotografie i do prohlížeče fotografií ve Windows. Prozatím tak lze činit jen na zařízeních s Windows Phone, majících fotoaparát Nokia PureView (920, 925, 1020, 1320, 1520 a tabletu 2520), ukázkové fotografie si můžete prohlédnout na internetové stránce refocus.nokia.com.

Odkaz na WP katalog

Photosynth

Photosynth je mocný nástroj z laboratoří Microsoft Research k vytváření panoramat. Na rozdíl od předchozích aplikací s ním nepořídíte klasickou fotografii jednoho objektu, ale rovnou sérii snímků, které se následně spojí v jeden. Oproti jiným aplikacím pro tvorbu panoramat tato funguje jak v horizontálním, tak ve vertikálním směru nebo v jejich kombinaci. Lze tak vytvořit i 360° snímek a následně si jej prohlížet posouváním prstu po jakési kouli, v jejímž středu jste se během fotografování ocitli. Při fotografování není nutné pokaždé mačkat spoušť fotoaparátu, jednou se dotknete displeje a pak už jen skenujete krajinu a vidíte, které obdélníky již máte zachyceny a které je ještě potřeba vyfotografovat pro zkompletování panoramata. Výhodou je vlastnit telefon s gyroskopem, není to ale podmínkou.

   

Obrázky lze sdílet na stránky Photosynth.net, která umožňuje ostatním prohlédnout si fotografie v celé její šíři a výši. Odsud lze pak poslat odkaz na Facebook nebo na Twitter, lze také publikovat své 3D snímky na Bing a zpřístupnit je tak všem lidem využívajících Bing mapy. Aplikace je k dispozici jak pro mobilní telefony s operačním systémem Windows Phone ve verzi 7 a 8 a také pro iOS. 

Odkaz na WP katalog Odkaz na App Store

Doufáme, že jste díky našemu výběru objevili šikovné aplikace, které vám napomohou při kreativním vytváření fotografií. Pokud jsme zapomněli na některé zásadní aplikace, budeme rádi, když se nám v komentářích svěříte, jaké jsou vaše oblíbené aplikace pro pořízování snímků. V příštím díle našeho seriálu se podíváme na nástroje, které jsou určené pro práci s fotografiemi, jejich editaci a úpravy. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. tom (neregistrovaný)

  Tak už jsem to pochopil. Mám v hlavně meteority, páč foťák v mobilu jsem za poslední 3/4 rok ještě účelově nepoužil. Zato volám denně v součtu přes hodně přes hodinu. Tak si na to volání pořídím asi něco jiného, než chytrý telefon.

 2. Nicolas (neregistrovaný)

  Mě by zajímaly aplikace, které umožňují přisvětlení LED diodou během natáčení videa a pak také funkci „pause“ během natáčení videa. Ať mi nikdo neříká, že je to paráda, když si musím natočit 5 videí a pak je různě stříhat a upravovat. Např. HTC One, Lumia 920-925, Nexus 4 a Nexus 5, Xperia Z a podobné vlajkové lodě funkci pauza nemají :-(

  PS: jeden člověk mi doporučil Funtastic camera z Google Play. Ale prý to nefunguje ne některých přístrojích.

  Takže díky za tipy.

  • Nokia Camera (pro Windows Phone) umí rozsvítit LED během natáčení, ale pozastavení natáčení jsem tam nenašel.

  • Kazeasch (neregistrovaný)

   Aplikaci která by uměla pozastavit natáčení videa jsem ještě neviděl, ale co mám s touto funkcí zkušenost z videokamery, tak mi to taky přišlo užitečný že pak mám jeden soubor a ne X. Jenže tak vznikají opravdu hnusný a necitlivý přechody, že jsem to nakonec stejně musel sestříhat a ve výsledku to bylo pracnější. Lepší točit videa samostatně a s dostatečným „přesahem“ před a za zaznamenávaným dějem.

  • Nicolas (neregistrovaný)

   :Kazeasch

   Já jsem tuto funkci zažil u staré Nokie E7. Dokud to člověk neměl, tak nevěděl, jaká je to paráda.

   Ale asi je pravda, že ty pauzy/přechody jsou necitlivé. Ale pro takové to domácí videonahrávání dětí a pak hození na youtube pro rodinu mi to stačí. Díky tomuhle jsem byl schopen zaznamenat nejakou kompaktní scénku a zkrátit to „pauzou“ o hluchá místa. Aniž bych pak musel video ještě stříhat.

   Kamarád mi ted ukazoval, že na iPhonu si video rovnou sestříhá. Pro období, kdy jsou děti jeste malé bych ty peníze investoval, ale ten display by mohli v Apple zvetsit na 4,3 nebo 4,7 palců.

   PS: nicméně psal jsem lidem do Funtastic Camera, jestli jejich appka běží na Nexus 4 a 5, Xperia Z nebo ZR a dalších. Ale nakonec se mi ozvali lidé, že to běží (svítí a pauzíruje) na Nexus 4 a na Xiaomi Mi2s.

 3. Salkrikaltor (neregistrovaný)

  Škoda, že tak málo aplikací podporuje Photosphere ([odkaz] zkoušel jsem Focal, ale na mém telefonu byl nespolehlivý.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).