Domů » Bleskovky » Dobré hry a aplikace v obchodě Google Play dostávají v Turecku nejnižší hodnocení

Dobré hry a aplikace v obchodě Google Play dostávají v Turecku nejnižší hodnocení

Na Google Play Store se rozmáhá nový trend, zvláště pak mezi tureckými uživateli, který dělá velké starosti vývojářům a silně ovlivňuje pozice jejich aplikací a her v obchodě. Ve snaze zviditelnit své písemné hodnocení udělují turečtí uživatelé aplikacím a především hrám v hodnocení pouze jednu hvězdičku, přičemž ve slovním popisu ji chválí.

Tülay Sahillioglu: Dobrá, velmi dobrá hra! Dal jsem 1 hvězdu, aby byl můj komentář vidět.

Irem Sanli: Super! Dal jsem 1 hvězdu, aby byl můj komentář první, jinak mám hru vlastně rád.

Problém je na straně Googlu, jelikož Play Store příspěvky nezobrazuje podle počtu udělených hvězdiček, ale podle „nejužitečnějších komentářů“. Algoritmus řazení Googlu popsala Android Police slovy „Skóre, které je v největším kontrastu s většinou, si zaslouží největší viditelnost“. Děje se tak jak u zaběhnutých aplikací, které jsou v obchodě dlouho, tak u zcela nových. Obzvlášť v druhém případě může být tento trend pro vývojáře nepříjemný, neboť jejich aplikace nestihnou v počátku nasbírat dostatečné hodnocení a jejich aplikace v obchodě zapadnou. U zaběhnutých aplikací nemá počínání několika desítek tureckých jedinců na výsledné hodnocení v podstatě vliv, i když je zajímavé sledovat, jak špatně si dle posledních hodnocení vedou tituly jako například Temple Run 2.

 

Prozatím se tento problém týká spíše jen Turecka a snad nepřekročí hranice do jiných jazykových verzí obchodu Google Play. Google se každopádně musí zamyslet a patřičným způsobem upravit algoritmus řazení hodnocení, aby se na výsluní dostávaly skutečně užitečné příspěvky a ne pouze ty, které jsou ohodnoceny jednou hvězdičkou.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

24 komentářů

 1. Ono je to celé uhozené na hlavu. Mají se prostě řadit podle data, k čemu mi je „užitečný příspěvek“, když se týká např. staré verze aplikace….

 2. příspěvky by se měly řadit buď chronologicky (nejnovější nahoře tudíž hned dostupný) nebo podle užitečnosti, kterou určej ale sami uživatelé (například jednoduše udělením palce nahoru nebo dolů jako na heuréce, při shodě palců samozřejmě seřadit chronologicky), takovýhle nesmyslný příspěvky s jednou hvězdou a pochvalným popisem by si vysloužily maximálně palce dolů, mezi ostatníma příspěvkama by zapadly a tito omezenci by po nějaký době přestali takhle vývojáře poškozovat, a způsob seřazení by mělo bejt možný uživatelem měnit

 3. palce a spam u příspěvků (google označuje jako recenze) v google play jsou, ale k seřazení nebo vyřazení na základě označení jako spam se asi teda nepoužívaj

 4. Mob (neregistrovaný)

  Je to hospodářství… inu, Turecko.

 5. Musím říct, že jsem tenhle systém nikdy nepochopil. Proč se užitečný příspěvek = ten který má málo hvězdiček. Google se v tomhle případě asi zbláznil. Proč třeba nevybere pár příspěvků, které se počtem hvězd blíží průměrnému hodnocení aplikace, nebo něco podobného?

  • Pokud jsem to pochopil z článku, tak užitečný příspěvek = ten, který se hodnocením vymyká z průměru. Tj. když bude strašná aplikace, která bude mít honocení vždy pouze z jedné hvězdičky, a já tam pak dám plný počet, tak bude můj koment nahoře :D

   Mě jako uživatele přece nezajímají extrémy, ale vážený průměr.

  • Tak priemerne hodnotenia ta nemaju preco zaujimat. Ja tu logiku googlu chapem.

   Ked bude mat hra 10 hodnoteni a 9 bude 5 hviezd od uzivatelov Samsungu. Potom si ju kupi niekto s HTC a tomu bude ta hra padat. Da 1 hviezdu a koment ze jemu na HTC pada. Je logicke ze tento koment by mal byt hore, pretoze je to zaroven vystraha pre ludi co si ju chcu kupit a maju HTC. To je samozrejem iba priklad, dovody na udelenie jednej hviezdy mozu byt rozne.

  • Průměrné hodnocení ale neznamená, že to jsou tři hvězdy z pěti.

   Pokud bude aplikace celkově špatná, bude dostávat jednu až dvě hvězdy. Takže když se z toho vezme průměr, tak tu máme komentáře s jednou až dvěma hvězdami. A to, že deset lidí dalo plný počet (z různých důvodů) mě nezajímá, pokud 300 lidí dalo hvězdu.

   Stejně tak, když bude aplikace výborná a hodnocení se bude pohybovat mezi 4 a 5 hvězdami, tak jsou pro mne podstatné komentáře, kde ji chválí, ne?

   Ano, nebráním se nějaké možnosti rozšíření řazení (např. seřaď od nejlepšího, seřaď od nejhoršího, seřaď chronologicky, filtruj tato zařízení), ale základní nefiltrovaný výpis by neměl ukazovat extrémy – když je aplikace hodnocena třemi hvězdami, tak mě nezajímá, že někdo dal 1 nebo někdo dal 5, ale co psali ti, co dali tři.

  • Teď jsem si play prošel a nevím, jak to ti Turci dělají. Český Google Play řadí dle užitečnosti a ukazuje vážený průměr a zajímavé komentáře. Po zobrazení detailního předhledu recenzí tam je podobný filtr, jako píšu výše.

 6. Zase v Googlu něco hulili? :D Oni opravdu umí jen ty vyhledávací algoritmy (i když dnes už je to spíš rozsáhlou databází, kterou jim ty algoritmy a sledování uživatelů za ta léta vytvořily) a na všechno ostatní jsou lemplové…

 7. A není to jedno, stejně se příspěvky ukazují regionálně, takže tohle řazení je v zásadě pouze pro ty Turecký tatary, samozřejmě to neřeší zhoršení ratingu aplikace, i když že by zrovna Turci měli takovej vliv?

 8. randalfien (neregistrovaný)

  Proč lepší pochopení, proč to ten hloupý google dělá, doporučuji: [odkaz]

  • Na druhou stranu tam může být magor, co má kdo ví jak rozmr…. telefon a při instalaci mu to spadlo, třem to na správně konfigurovaném přístroji nepadá. Takže koukáme na „vhodný příspěvek“ nahoře, že to při instalaci padá, přitom úplně irelevantní příspěvek.

  • Navíc jak jsem psal hned na začátku, ten problém se vůbec nemusí týkat aktuální verze.

  • Přesně tak – s tou neaktuální verzí to je asi nejzávažnější. Když kdysi v minulosti vydali verzi, která měla nějakou fatální chybu, tak se to projevilo v komentářích a logicky i v průměrném hodnocení – za to si mohou sami. Ale to může být rok, dva, tři zpět. A tak u opravené, plně funkční a skvělé aplikace najednou bude „nefunguje“, „padá“, „k ničemu“…

  • To nie je pravda. Vzdy je pod prispevkom napisane „Hodnotil starsiu verziu aplikacie“ Takze ked vidis prispevok ze to pada a pod tym toto, tak to asi nebudes brat do uvahy, nie?

  • Roman (neregistrovaný)

   Ne vzdy se to ukazuje, stejne jako z jakeho telefonu hodnotil

  • Také si nějak nevybavuji, že by tam bylo označení „k předešlé verzi“, možná si to vybavím u reakcí vývojáře, ale i tam….

 9. Stale nechapem, prečo tie komentare nemôžu isť podla dátumu, ako všade inde

 10. http://wautip.com/en/user/janicearl (neregistrovaný)

  Že Google Play v Turecku dostává nejnižší hodnocení se ani nedivím :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).