Domů » Bleskovky » Skotská police ukázala, jak snadno získat data z jakéhokoliv telefonu, včetně iPhone

Skotská police ukázala, jak snadno získat data z jakéhokoliv telefonu, včetně iPhone

Smartphony obsahují obrovské množství citlivých dat, a proto je v zájmu každého, aby si tato data co nejlépe chránil. Výrobci telefonů do této oblasti investují nemalé peníze, což ovšem značně stěžuje práci bezpečnostním složkám, pokud potřebují z dobře zabezpečeného telefonu extrahovat nějaká data. Jak se ale zdá, žádný telefon není nedobytný.

Cyber Kiosk: počítač, který vytáhne data z každého telefonu

Na trhu existuje několik řešení, díky kterým lze dostat data z prakticky jakéhokoliv telefonu, včetně nejnovějších iPhonů. Tato řešení ovšem poskytují pouze specializované firmy a nabízejí je výlučně bezpečnostním a vyšetřovacím složkám (byť nepochybujeme i o jejich existenci na černém trhu). Jedním z takových nástrojů je například „cyber kiosk“ od izraelské společnosti Cellebrite. Jak funguje, ukazuje ve svém oficiálním videu skotská policie.

Cyber Kiosk je počítačový systém vybavený porty, do kterého lze skrze kabel připojit takřka jakýkoliv telefon. Zařízení pozná, o jaký typ se jedná, a nabídne přístup k jednotlivým druhům dat – kontaktům, zprávám, obrázkům apod. Skotská policie nicméně tvrdí, že v žádném případě nikdy neanalyzuje veškerá data, ale pouze malou sadu údajů, které jsou v dané chvíli relevantní. Aby nebylo možné zařízení zneužít, je hlídáno, který uživatel jej používal a kolik času u něj strávil. Pro nakládání s daty má pak skotská police řadu standardizovaných postupů.

cellebrite

Cyber Kiosk si ve videu poradil se smartphonem značky Redmi, avšak měl by si poradit i s iPhony, ostatně právě firma Cellebrite prý pomohla FBI v roce 2016 odemknout iPhone 5c teroristy z amerického San Bernardina.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
lokomot1
Uživatel
lokomot1

Když policie odemkne telefon v případě nějakého vážného trestného činu, je to myslím naprosto v pořádku, narozdíl od nějakého masového špízlování všeho a všech.

Mirek
Anonym
Mirek

Pekny, ale velmi naivni nazor. Technicke prostredky bohuzel nemaji nejake magicke omezeni ktere zabezpeci, ze se pouziji jen pro dobre veci (a darebakum nebudou fungovat). Pokud „dobri“ muzou, tak neni sila co by zastavila „spatne“ delat totez. Dalsim problemem je, ze argument trestnosti ci narodni bezpecnosti je velmi jednoduche zneuzit (navic cim dal tim vic bez dukazu – vse je prece tajne v zajmu narodni bezpecnosti). Viz Trumpova Amerika – potrebuju neco zneuzit, tak to udelam a jen pro formu vypustim par lzi bez dukazu – verte vsemu co reknu- nebo neverte, vzdyt je to stejne jedno… Na dukazy se… Číst vice »

QQQ QQQ
Anonym
QQQ QQQ

najjednoduchsie je opytat sa majitela na PIN

Valentýn Prášek
Uživatel
Valentýn Prášek

Proč se snažíte posouvat výrazem Trumpova Amerika něco, co není pravda? Lži v politice rozhodně nezačaly Trumpovým nástupem do funkce.

lokomot1
Uživatel
lokomot1

Mirek: Když už mě tedy nazýváš naivou, pokusím se myšlenku trochu rozvést. Pokud má policie přístup k takovémuto zařízení od nějaké firmy(za nekřesťanské peníze), není technicky schopna dolovat údaje z velkého množství telefonů. Ktomu, do jaké situace se asi člověk musí dostat, aby byl nucen odevzdat na policii telefon, a ten byl následně analyzován? Většinou opravdu trestný čin.Takže ano, riziko zneužití teoreticky je, ale v tomto případě ne velké a rozhodně možné jen malém. A v tom vidím to nesrovnatelně nižší riziko zneužití oproti tomu, když si tajné služby vydobydou zákony na masové šmírování obyvatel skrz backdoory v systémech/aplikacích a… Číst vice »

Janek
Anonym
Janek

Jsem na rozpacích, vypadá to, že podstatná část delikventů jsou lidově řečeno „omezenci bez mozku“. Mnohokráte bylo doloženo, že techniky používané těmito osobami jsou v mnoha případech mnohem dále, než má policie či bezpečnostní služby k dispozici. Celý článek je prošpikován postupy pro dodržení zákonnosti a to navozuje otázky, že v podstatě půjde o běžné občany, kdo budou v hledáčku, ti totiž nemají k dispozici nástroje jako skuteční zločinci. Zejména pokud půjde o politický názor, orientaci, či příslušnost k nějakému hnutí . Stačí když občan bude vyhodnocen příslušnou službou, pracující na základě politického zadání. Příkladů je nespočet!