Domů » Bleskovky » Skotská police ukázala, jak snadno získat data z jakéhokoliv telefonu, včetně iPhone

Skotská police ukázala, jak snadno získat data z jakéhokoliv telefonu, včetně iPhone

Smartphony obsahují obrovské množství citlivých dat, a proto je v zájmu každého, aby si tato data co nejlépe chránil. Výrobci telefonů do této oblasti investují nemalé peníze, což ovšem značně stěžuje práci bezpečnostním složkám, pokud potřebují z dobře zabezpečeného telefonu extrahovat nějaká data. Jak se ale zdá, žádný telefon není nedobytný.

Cyber Kiosk: počítač, který vytáhne data z každého telefonu

Na trhu existuje několik řešení, díky kterým lze dostat data z prakticky jakéhokoliv telefonu, včetně nejnovějších iPhonů. Tato řešení ovšem poskytují pouze specializované firmy a nabízejí je výlučně bezpečnostním a vyšetřovacím složkám (byť nepochybujeme i o jejich existenci na černém trhu). Jedním z takových nástrojů je například „cyber kiosk“ od izraelské společnosti Cellebrite. Jak funguje, ukazuje ve svém oficiálním videu skotská policie.

Police Scotland: What is a Cyber Kiosk?

Cyber Kiosk je počítačový systém vybavený porty, do kterého lze skrze kabel připojit takřka jakýkoliv telefon. Zařízení pozná, o jaký typ se jedná, a nabídne přístup k jednotlivým druhům dat – kontaktům, zprávám, obrázkům apod. Skotská policie nicméně tvrdí, že v žádném případě nikdy neanalyzuje veškerá data, ale pouze malou sadu údajů, které jsou v dané chvíli relevantní. Aby nebylo možné zařízení zneužít, je hlídáno, který uživatel jej používal a kolik času u něj strávil. Pro nakládání s daty má pak skotská police řadu standardizovaných postupů.

cellebrite

Cyber Kiosk si ve videu poradil se smartphonem značky Redmi, avšak měl by si poradit i s iPhony, ostatně právě firma Cellebrite prý pomohla FBI v roce 2016 odemknout iPhone 5c teroristy z amerického San Bernardina.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments