TOPlist

Skotská police ukázala, jak snadno získat data z jakéhokoliv telefonu, včetně iPhone

cellebrite

Smartphony obsahují obrovské množství citlivých dat, a proto je v zájmu každého, aby si tato data co nejlépe chránil. Výrobci telefonů do této oblasti investují nemalé peníze, což ovšem značně stěžuje práci bezpečnostním složkám, pokud potřebují z dobře zabezpečeného telefonu extrahovat nějaká data. Jak se ale zdá, žádný telefon není nedobytný.

Cyber Kiosk: počítač, který vytáhne data z každého telefonu

Na trhu existuje několik řešení, díky kterým lze dostat data z prakticky jakéhokoliv telefonu, včetně nejnovějších iPhonů. Tato řešení ovšem poskytují pouze specializované firmy a nabízejí je výlučně bezpečnostním a vyšetřovacím složkám (byť nepochybujeme i o jejich existenci na černém trhu). Jedním z takových nástrojů je například „cyber kiosk“ od izraelské společnosti Cellebrite. Jak funguje, ukazuje ve svém oficiálním videu skotská policie.

Cyber Kiosk je počítačový systém vybavený porty, do kterého lze skrze kabel připojit takřka jakýkoliv telefon. Zařízení pozná, o jaký typ se jedná, a nabídne přístup k jednotlivým druhům dat – kontaktům, zprávám, obrázkům apod. Skotská policie nicméně tvrdí, že v žádném případě nikdy neanalyzuje veškerá data, ale pouze malou sadu údajů, které jsou v dané chvíli relevantní. Aby nebylo možné zařízení zneužít, je hlídáno, který uživatel jej používal a kolik času u něj strávil. Pro nakládání s daty má pak skotská police řadu standardizovaných postupů.

Cyber Kiosk si ve videu poradil se smartphonem značky Redmi, avšak měl by si poradit i s iPhony, ostatně právě firma Cellebrite prý pomohla FBI v roce 2016 odemknout iPhone 5c teroristy z amerického San Bernardina.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku