Seznam spouští Jízdní řády, webovou variantu Pubtranu doplněnou o mapy

Po sedmi letech boje s monopolem společnosti CHAPS na zdrojová data jízdních řádů České republiky Seznam spouští beta verzi vlastních Jízdních řádů. K existující aplikaci Pubtran ode dneška přibude samostatná webová služba, hledání na domovské stránce Seznam a také iOS aplikace. Jízdní řády jsou navázány na mapové podklady ze služby Mapy.cz, takže umí najít kompletní cestu z místa na místo, ne pouze ze zastávky na zastávku. Kromě toho přibyly také kompletní jízdní řády v řadě evropských destinací.

Destinace, v nichž aktuálně můžete plánovat trasu pomocí nové služby Seznamu.

V Evropě je běžným standardem otevřenost strojově čitelných dat z jízdních řádů. Díky tomu mají lidé k dispozici spoustu aplikací od různých poskytovatelů, které jsou na těchto datech založené. Česká republika je bohužel negativní výjimka: data z jízdních řádů musí dopravci ze zákona pod hrozbou sankcí poskytovat jedné firmě. Zájem uživatelů je až na posledním místě. Pozitivním příkladem může být naopak Švýcarsko: veškerá data o jízdních řádech jsou dostupná všem.

V Česku se Seznam již několik let soudí se společností CHAPS, která monopolně spravuje data o jízdních řádech, ačkoliv by je měla poskytovat ve strojově čitelné formě všem. Protože tomu tak stále není, Seznam uzavírá smlouvy s jednotlivými dopravci a vytváří si tak vlastní aktualizovanou databázi.

Kompletní data má Seznam ve svých jízdních řádech například v Jihomoravském kraji, v Praze či Plzni. Zde je díky přímé spolupráci s dopravci získává včetně informací o zpožděních spojů v reálném čase. Na jiných místech republiky mohou některé detailnější informace, jako zpoždění, chybět. Veřejně dostupné zatím nejsou ani jízdní řády všech vlaků, tramvají, trolejbusů či mezinárodních linek. „Jakmile se nám podaří data získat, bez prodlení je do Jízdních řádů budeme přidávat,“ říká Jan Štěpán, produktový manažer Jízdních řádů.


Hlavní výhodou Jízdních řádů od Seznamu by mělo být právě propojení s jejich mapovými podklady, na nichž se zobrazí veškeré naplánované trasy. S tím souvisí i fakt, že není nutné znát přesný název zastávky, aplikace využije algoritmy Mapy.cz a najde nejbližší zastávku a zároveň změří reálný čas včetně přesunů.
Jízdní řády nabízejí i další funkcionalitu známou z mobilního Pubtranu – možnost vybrat si spojení bez přestupů či bezbariérové, zvolit si jen některé způsoby dopravy (tramvaj, autobus, metro…) a nechybí možnost uložit si častá hledání – třeba do práce.

Trasu veřejnou dopravou můžete plánovat i rovnou z hlavní stránky Seznam, a to pomocí hledacího okna.

Jízdní řády jsou v beta verzi dostupné na samostatné webové adrese, pomocí hledání na domovské stránce Seznam.cz a v aplikaci Pubtran pro telefony s operačním systémem Android a nově i pro operační systém iOS. V mobilních aplikacích přichystal Seznam ještě jednu novinku. Nově v nich lze zakoupit SMS jízdenky ve městech, která tuto možnost nabízejí.

Jízdní řády
Cena: zdarma
‎Pubtran
Cena: zdarma
Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku