Zdroj: Google

Šest novinek pro Android: vylepšené mapy, funkce do auta, zprávy i bezpečnost

Google představil šest novinek pro operační systém Android, respektive vybrané systémové aplikace. Zaměřují se především na bezpečnost a uživatelské pohodlí. Nejvíce se nám líbí novinky spojené s aplikací Android Auto, která je zase o něco přívětivější, a pak také podpora tmavého režimu v Google Mapách.

Kontrola bezpečného hesla

Už delší dobu je v Androidu možné ukládat různá hesla do Google účtu a není tedy nutné je pokaždé vyplňovat znova. Novinkou je funkce, která automaticky prověřuje hesla a kontroluje, zda nebyly prolomeny v rámci globálních hackerských útoků či nefigurují ve zveřejněných seznamech hesel.

Pokud Google zjistí, že vaše heslo v minulosti uniklo na internet, upozorní vás na to a pomůže vám s jeho změnou. Funkce je k dispozici pro všechna zařízení s Androidem 9 a novějším.

Plánované odeslání zpráv

Textovky v aplikaci Zprávy už využívá více než půl miliardy lidí. Google nyní zpřístupnil plánované odeslání těchto zpráv pro všechny uživatele s Androidem 7 a novějším. Už v loňském roce se této funkce dočkal Gmail.

Schedule send on Android: Write a message now, send it later

Plánování zpráv se může hodit například tehdy, když potřebujete kontaktovat člověka v jiné časové zóně nebo s jiným pracovním rytmem. Abyste mohli novou funkci využít, stačí napsat klasickou zprávu a při odeslání dlouze podržet tlačítko pro odeslání. Pak jen zvolíte čas doručení.

Zprávy
Cena: zdarma

Nástroje přístupnosti pomohou nevidomým

Nová verze aplikace Nástroje přístupnosti (TalkBack) pomůže všem lidem se zrakovými problémy. Díky mluvené zpětné vazbě a gestům je možné telefon mnohem lépe používat i bez vizuálního kontaktu s displejem.

TalkBack on Android: More intuitive, flexible and responsive

Mezi zásadní novinky patří intuitivnější gesta, unifikované menu a další. Aplikaci je možné stáhnout prostřednictvím obchodu Play.

Nové funkce v rámci Google Assistant

Google dále pracuje také na svém hlasovém asistentovi. Ačkoliv jeho nová verze zatím nenabízí češtinu, přibyly další hlasové příkazy pro nastavení budíku nebo spuštění hudby přes Spotify.

Nyní je možné asistenta mnohem lépe používat i v momentě, kdy je telefon zamčený. V jeho nastavení stačí aktivovat možnost „Lock Screen Personal Results“.

Tmavý režim i pro Google Mapy

V dnešní době už mnoho služeb a aplikací kromě běžného zobrazení nabízí také tmavou verzi. To se může hodit v mnoha případech, kdy potřebujete šetřit oči i baterii.

enable dark mode google maps iphone android 1280x600
Google Mapy v tmavém zobrazení (Zdroj: GadgetHacks)

Nyní tato možnost přibyla také v rámci aplikace Google Mapy. Aktivace je velmi jednoduchá a je k dispozici pro všechny uživatele Androidu. V aplikaci stačí vstoupit do „Nastavení“ a v záložce „Vzhled“ aktivovat tmavý režim.

Novinky v Android Auto

Užitečných vylepšení se dočkala i aplikace Android Auto. Kromě možnosti nastavení vlastních pozadí jsou k dispozici také různé hlasové hry.

Díky novým zkratkám lze rychleji přistupovat ke kontaktům nebo aktivovat hlasového asistenta pro další úkoly. U automobilů s širšími obrazovkami je možné rozdělit obrazovky na dvě části, například pro současné zobrazení map i médií. K těmto novým funkcím budete potřebovat Android ve verzi 6.0 či novější a samozřejmě kompatibilní vůz. Aktualizace na nejnovější verzi Android Auto by měla být dostupná v nejbližší době.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku