Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Články » Senát schválil novelu zákona o elektronických komunikacích, která znevýhodňuje spotřebitele

Senát schválil novelu zákona o elektronických komunikacích, která znevýhodňuje spotřebitele

Jde o lobby operátorů nebo nevyhnutelnou věc? Parlament přijal novelu zákona, která znevýhodňuje postavení spotřebitele vůči operátorovi. ČTÚ tuto změnu razantně kritizuje.

Parlament včera přijal novelu zákona o elektronických komunikacích v podobě, která výrazně oslabuje ochranu práv zákazníků vůči telekomunikačním operátorům a rovněž je v rozporu se směrnicemi Evropské unie. Schválenou právní úpravou se zásadně omezují práva účastníků služeb elektronických komunikací, tedy všech, kteří mají internet, telefon nebo kabelovou či satelitní televizi. Přestože ČTÚ na problém upozorňoval od okamžiku uplatnění příslušného pozměňovacího návrhu v poslanecké sněmovně, varování zůstala nevyslyšena. Senátem tak změna prošla poměrně rychle a zastavit ji nyní může už jen prezident.

Novela zákona hraje do karet operátorům

Podle informací Českého telekomunikačního úřadu se rozpor s evropským právem týká ustanovení, které na rozdíl od současného stavu zákazníkovi neumožní při jednostranné změně smluvních podmínek operátorem ukončit smlouvu, a naopak ho nutí setrvávat ve smluvním vztahu za podmínek, se kterými nesouhlasí a které pro něho mohou být nevýhodné.

Evropská směrnice o univerzální službě přitom deklaruje, že kterýkoliv účastník má při jakékoliv změně smluvních podmínek právo od smlouvy odstoupit, a to bez jakýchkoliv sankcí. Jde o přirozené vyvážení práva operátora jednostranně změnit smluvní podmínky právem zákazníka s takovou změnou nesouhlasit a z nevýhodného smluvního vztahu se beztrestně vyvázat. Posuzovat výhodnost, či nevýhodnost smluvních podmínek je výsostným právem zákazníka jako slabší smluvní strany.

„Prostým srovnáním textů je i lidem bez právnického vzdělání zřejmé, že zde dochází k výraznému oslabení práv spotřebitelů. Přílepek, který bere práva spotřebitelům a oslabuje jejich postavení vůči operátorům, vznikl v poslanecké sněmovně a dnes ho schválil senát. Nadále budeme hledat všechny dostupné cesty, aby český spotřebitel zůstal ochráněn podle evropského standardu a uděláme pro ochranu zákazníků telekomunikačních operátorů vše, co bude v našich silách,“ říká k přijaté novele předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.


Předseda Rady ČTÚ Ing. Mgr. Jaromír Novák kritizuje nově přijatou novelu zákona o el. komunikacích

Novela dopadá nejen na zákazníky se smlouvou uzavřenou na dobu určitou, ale zhoršuje práva také těm, kteří časově omezený závazek s operátorem nemají. V důsledku poslaneckých pozměňovacích návrhů totiž tito zákazníci při změně smluvních podmínek přicházejí o možnost odstoupit od smlouvy k datu účinnosti změn. Pokud se rozhodnou změny neakceptovat a podají výpověď, budou nuceni služby za nových, pro ně nevýhodných podmínek, odebírat a platit až do konce výpovědní doby.

Zároveň se výrazně snižuje míra zaručené informační povinnosti vůči spotřebitelům. Operátor již napříště nebude nucen informovat zákazníky o změně smlouvy samotné, ale jen o tom, že změnu na internetu a ve svých prodejnách uveřejnil. Jak konkrétně se smlouva změnila, si ale klienti budou muset mnohdy v několikastránkových obchodních podmínkách dohledat sami.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

11 komentářů

 1. jarpo (neregistrovaný)

  No chlapci, to vám nezávidím. Naozaj krok späť. Vidno, že aj u vás sú tí sr_či v parlamente len pre seba a nie pre ľudí…

 2. Johny (neregistrovaný)

  Uf a to už sem skoro od toho Vodafonu odešel.

 3. lerion (neregistrovaný)

  Tohle přece odporuje veškerým právním principům.

 4. Jacek (neregistrovaný)

  Žijeme v Čechistánu, tak co chceme…halaluja.

 5. Zdenekschano (neregistrovaný)

  Když máte prachy tak máte všechno. Tímto rozhodnutím budou mít ještě více peněz a ještě víc všeho. Být v jejich kůži tak to udělám taky tak co…

  • king125kg (neregistrovaný)

   A tu je presne ten problém a som rád, že si na to poukázal – Ľudia sú vyčúraní ******* a hlavne tí naspodku!!! A takí, keď sa dostanú k moci, tak to je ako banda cigáňov utrhnútá z reťaze!!! Takže už nikdy nenariekajte nad systémom. Je jedno aký systém si zavediete, či komunizmus, kapitalizmus, tretiu cestu, pokiaľ sa ho budete účastniť. Vždy to skončí zle, lebo ľudia sú nenažrané zvery!

 6. Ejdy (neregistrovaný)

  Politici jsou pouhé loutky v této republice vládne úplně někdo jiný.

 7. king125kg (neregistrovaný)

  Fakt husté. K čomu sú vlastne tí politici a pre koho pracujú? To je vlastne otroctvo, keď nemôžeš odstúpiť od zmluvy, ktorá sa zmení k horšiemu pre teba. To je ako keby si nemohol dať výpoveď z práce, keď ti majiteľ zníži plat o 30% a musíš rovnako drieť ako predtým.

  Ako hovorím to je tá pravá demokracia – KORPORÁTOKRACIA!!!

 8. Aloha (neregistrovaný)

  No a nedá se to napadnout u evropského soudu?

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel