Domů » Články » SBSH PocketBreeze 5: Univerzální správce vaší agendy (přehled funkcí)

SBSH PocketBreeze 5: Univerzální správce vaší agendy (přehled funkcí)

PocketBreeze od společnosti SBSH je velmi zdařilý a oblíbený plugin určený ke správě vaší agendy přes obrazovku Dnes. Jednotlivé nabídky jsou reprezentovány nejrůznějšími záložkami (Kalendář, Úkoly, Poznámky, Kontakty, Zprávy, Zvláštní události), které můžete dále doplnit vlastními položkami.  Vše je ve střídmém grafickém kabátku skládajícím se pouze z několika ikonek a oddělovačů,které typicky oddělují pluginy na Today a jež doprovází vskutku detailní nastavení.  Splňuje podporu všech rozlišení, a to včetně netradičních square displejů, a kromě nejnovější verze Windows Mobile 6.5 podporuje i starší, a to až do verze 2003.

V článku si budeme popisovat funkce stabilní verze s označením 5.4.15, na webu výrobce je už nyní ke stažení betaverze 5.5, na kterou se krátce zaměříme na konci textu. Po instalaci si PocketBreeze z vnitřní paměti ukousne 3,3 MB (VGA, QVGA – 2,9 MB),  při konci instalace vám program nabídne výběr z 15 jazyků mezi nimž nechybí ani čeština (slovenština bohužel ano). Defaultně je zaškrtnuto smazaní nevybraných jazyků a pokud tuto volbu ponecháte, tak vám to při instalaci další verze nabídne pouze jeden daný jazyk.  Když se prokoušete zpět na obrazovku Dnes, nepřekvapí vás nic jiného než 6 (výše uvedených) vertikálně seřazených záložek, které nabídnou přístup k agendě a spouště dalších funkcí. Oceňuji také rozsáhlé možnosti nastavení a personalizace, které jdou u PocketBreeze skutečně hodně do hloubky.

- - - -
Propracovaná záložka kalendáře, náhled na textové zprávy

Grafika a zpracování
Vše je vyvedeno v jednoduchosti, drobné, stroze působící ikonky záložek lze seřadit vertikálně (vlevo) či horizontálně (nahoře), pokud se vám informace na displej nevejdou, objeví se vlastní skrolovací lišta. Nechybí ani pohybová gesta, u kterých si opět můžeme vybrat z možnosti vertikálních či horizontálních tahů (či je zcela vypnout), přepínání mezi jednotlivými záložkami je navíc doprovázeno rychlou animací posuvu. Uživateli je dopřána také možnost změny fontů a barev různých prvků. Na oficiálních stránkách mimochodem naleznete anglický návod na vytvoření vlastních skinů.  Velkou škodou je shodné nastavení pro rozložení prvků pro portrait i landscape, takže v některých případech může dojít k vzájemnému překrývání nabídek, což působí dost nepřehledně.

- - - -
Textové zprávy, speciální události a práce s úkoly

Ovládání
Jednoduché a intuitivní; nastavit si můžete akce na tapnutí, dvojklik nebo přidržení.  Klikáním na ikonky či pohybovými gesty přepínáte záložky, zprávy a kontakty. Při kliknutí na vybranou položku se vám zobrazí náhled (například na kontakt nebo zprávu). Další zajímavou možností je minimalizace pluginu. Je dobré vědět, že ovládání je optimalizováno především pro stylus, i když při troše cviku můžete jednotlivé nabídky ovládat také prsty, ale rozhodně to není příliš pohodlné.

- - - -
Přístup k poznámkám, vlastní plugin, výběr jazyka a karta nastavení kalendáře

Nastavení
Jak jsem již zmínil, možnosti konfigurace programu PocketBreeze jsou skutečně rozsáhlé. Nebudete postrádat grafická nastavení, obecnou konfiguraci nebo detailní přizpůsobení jednotlivých záložek na obrazovce Dnes. Mezi záložky si navíc můžete přidat vlastní pluginy, které jste byli zvyklí používat, takže ve finále máte veškeré nabídky na jednom místě. Pokud se chystáte provést hardwarový restart, můžete si nastavení exportovat a po opětovné instalaci zpětně importovat.

- - - -
Nabídka nastavení, úprava barev, výběr lokalizace a správa vlastní záložek na obrazovce Dnes

Základní záložky programu
Kalendář – pokud chcete zobrazit úkoly a schůzky až na 30 dní dopředu na obrazovce Dnes, poslouží vám k tomu ideálně právě tato záložka. Za užitečný považuji také náhled na kalendář (zobrazí se při dvojkliku na ikonku kalendáře nebo při kliknutí na ikonku k tomu vyhrazenou). Dále nechybí časová osa pro každý den a celá řada uživatelských filtrů.
Poznámky – jednoduché zobrazení poznámek s možností filtrace dle složek a vyhledáváním podle počátečního slova za pomocí dolní lišty. Poznámky podporují celou řadu formátů (klasické úkoly, audio poznámky, txt, Word a Excel, případně soborů z aplikace SBSH MyList).
Úkoly – klasické zobrazení úkolů, jejichž hlavní předností jsou velké možnosti třídění (dle data, předmětu, priority…).
Kontakty – zobrazení seznamu kontaktů s možností rychlého vyhledávání. V případě potřeby lze aktivovat náhledy na obrázky jednotlivých kontaktů.
Zprávy – Zobrazení klasických textových zpráv, MMS a e-mailů. Stejně jako v kontaktech nebo poznámkách, můžete i zde vyhledávat požadované položky.
Zvláštní události – výročí a narozeniny, které si program převezme přímo z kontaktů.
Vlastní záložky – ty jednoduše přidáte vybráním některého pluginu pro obrazovku Dnes. Pro každou záložku může být asociován pouze jeden plugin, což je jisté omezení, které by někomu mohlo vadit.

- - - -

Novinky ve verzi  5.5 Public Beta 1 a 2 (oproti popisované verzi 5.4.15)
– úpravy kódu, zrychlení odezvy
– lepší dotykové skrolování
– upravené nabídky, ikony a nastavení
– možnost umístit  záložky také dolů a vpravo
– zobrazení času u záložky kalendáře
– odstranění tlačítka pro přístup do Nastavení (lze se tam dostat přes vyskakovací menu nebo programy)
– opravení problému s ikonami počasí na SHVGA displejích

SBSH PocketBreeze je výborný plugin, který si za cíl klade především správu agendy z obrazovky Dnes, a přesně to splňuje na výbornou. Někdo by mu mohl vyčíst absenci grafických efektů, ale já to považuji za klad, protože to přispívá k přehlednosti a zobrazení velkému množství informací. Doporučuji alespoň vyzkoušet 12 denní trial verzi (odkaz pro stažení) a pokud se vám zalíbí, můžete si za 20 USD pořídit plnou verzi. Uživatelé, kteří mají zakoupenou licenci z původní čtyřkové řady programu, mají upgrade za 10 USD. PocketBreeze lze navíc propojit s dalšími produkty s dílny vývojářů z SBSH, konkrétně již zmíněný MyList nebo PocketWeather pro sledování počasí.

Jiří Hanč

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
niky79
Uživatel
niky79

Ja bych naopak – podle screenshotu – rekl, ze to je neprehledne a UI opravdu hnusne.

pk
Uživatel
pk

tento program neni o tom aby zaujal grafikou ale funkcnostou.

Jiří Hrma
Redaktor
Jiří Hrma

Mě vzhled programu rozhodně hnusný nepřijde, PocketBreeze má jen klasický vzhled, který byl ještě nedávno pro WM zcela běžný, a na to se v dnešní době trochu zapomíná.

YAMATO
Uživatel
YAMATO

Niky niky niky…tohle je totiž určeno pro práci.

p.a.Ť.o
Uživatel
p.a.Ť.o

PB je snad jediný program, který jsem musel mít po každém HR v pda. Proč musel a ne musím? Protože poslední vyladěná verze nepodporuje „touch“ rozhraní – a uvedené beta verze jsou pouhé nedodělky. A protože SBSH na to prdí, a aktualizace už nějaký ten pátek nevydává. Proto bych byl obezřetný při kupování – nejprve si ji vyzkoušejte a jestli je to to, co hledáte, pak zakupte. V opačném případě to jsou vyhozené peníze.

Marek Hajn
Anonym
Marek Hajn

SBSH Pocket Breeze jsem používal už na Acer N10 a T-Mobile MDA I. Velmi užitečná a praktická aplikace.
Nicméně dnes, v době TouchFLO 3D, TouchWiz a podobných, by to přeci jen mohli po designové stránce trochu zmodernizovat.

bkf1
Uživatel
bkf1

Nez na to nekdo zacne nadavat tak by si mel uvedomit ze prace neni hrani si s ovocnymi hrackami!!! Bohuzel v soucasne iDebilizaci na to zapominaji hlavne vyrobci a snazi se mermomoci prevadet ruzne veci do touch-ovladani, coz je v mnoha pripadech totalni blbost a idealni priklad jsou ruzne organizery u kterych je naprosto hlavni vec PREHLEDNOST. Kdyz se zacne resit tahle vec do touch-ovladani, tak vysledkem bude to, ze kdyz se vam drive vlezlo na diplej 20 polozek, tak ted jich bude treba jenom 5, aby byly tak velke, aby se do nich mohl uzivatel trefit prstem. Ono by… Číst vice »

bkf1
Uživatel
bkf1

PS: jinak problemy s chybejicim D-Padem snad resi castecne moje klaveska TapTap Keyboard (ke stazeni na zdejsim foru), tak bych rad nazor nekoho, kdo tyhle agendy aktivne pouziva

Mpr
Uživatel
Mpr

Dotaz – můžete mi prosím říci jaké znáte či jaké používáte softwary pro „pracovní prostředí“ ve WM? Znám SPB Mobileshell, Pocket Breeze… Je ještě něco dalšího co stojí za vyzkoušení? Nechal jsem se zlákat na HD2 a jsem v tomto směru z tohoto telefonu nešťastný. Na tom obrovském screenu je místo jen pro jednu událost, ale zase jsem neustále dobře informován o tom jaké bude počasí:-/ Děkuji

YAMATO
Uživatel
YAMATO

Ono jestli takto řešené app budou na kapacitním HD2 použitelné…tedy normálně použitelné, bez dualprstzoomu a podobných hrůz

pk
Uživatel
pk

este je pointUI a nejake by sa nasli… asi by som skusil spb mobile shell najprv na tvojom mieste

TomasNM
Uživatel
TomasNM

Toto som pouzival velmi casto,vlastne pouzivam stale. Sice to neni PocketBreeze,ale jeho PPC nahrada od SPB(Diary)(SBSH to mal tak trochu nedoladene a nestabilne) a SP nahrada SBSH Facade. Asi sa kazim,ale zvykol som si na TF3D2 a mam tuto agendu na samostatnom homescreentabe v TF3D.
To niky: presne kvoli tak zmyslajucim ludom ako ty dnes mame len infantilne omalovanky bez tlacitok. Tipujem ze mas PDA tak max.2 roky,ale tie tu su uz davno. Prax ukazala,ze tlacitka chybaju,ale kvoli detom,ktori v zivote neskusili touch display sa teraz robia same kompromisy.

pk
Uživatel
pk

zabudol som na yrgo..

radospol
Uživatel
radospol

Mam nahodenu poslednu beta verziu a je stabilna,rychla,bez bugov. Mna si pocketbreeze ziskal prave tou strohou grafikou s kopec informaciami na today. Chvalim,ze pribudla moznost umiestnit dole v lanscape polohe.Parada!

IkE Blaster
Uživatel
IkE Blaster

Na kalendář SBSH Calendar Touch a na plochu cokoliv, tam to stačí vidět, nemusí to být ovladatelné Osvědčila se mi na plochu kombinace s UltimateLaunch (možná problém sehnat nyní, já ho mám dlouho), kde se nastaví obrazovky na gesta atp.

voland
Uživatel
voland

To Mpr: Ja pouzivam uz leta Pocket Informant. Vybiral jsem mezi mnohymi podobnymi programy. Verze 8 je prece jen jeste pro stylus (male ikonky), i kdyz je tam skrollovani prstem a podobne touch-vychytavky. Nova v.9 je uz pro prsty optimalizovana skoro uplne, krome pitomeho celorocniho zobrazeni :-/ Nejlepe se pracuje ve WM 6.5; 2003 se ve v.9 uz nepodporuje. Sledovani udalosti, vedeni mini-projektu (casova osa), journalling. Doporucuji. Nic lepsiho neznam. A nekamenujte me, neni to reklama, odpovidam jak nejlepe umim.

mauricius
Uživatel
mauricius

Aplikace zajímavá, ale placená Pro přehledný kalendář na obrazovce používám TodayAgenda.

Mpr
Uživatel
Mpr

Děkuji za tipy, vyzkouším…