TOPlist

SBSH PocketBreeze 5: Univerzální správce vaší agendy (přehled funkcí)

PocketBreeze od společnosti SBSH je velmi zdařilý a oblíbený plugin určený ke správě vaší agendy přes obrazovku Dnes. Jednotlivé nabídky jsou reprezentovány nejrůznějšími záložkami (Kalendář, Úkoly, Poznámky, Kontakty, Zprávy, Zvláštní události), které můžete dále doplnit vlastními položkami.  Vše je ve střídmém grafickém kabátku skládajícím se pouze z několika ikonek a oddělovačů,které typicky oddělují pluginy na Today a jež doprovází vskutku detailní nastavení.  Splňuje podporu všech rozlišení, a to včetně netradičních square displejů, a kromě nejnovější verze Windows Mobile 6.5 podporuje i starší, a to až do verze 2003.

V článku si budeme popisovat funkce stabilní verze s označením 5.4.15, na webu výrobce je už nyní ke stažení betaverze 5.5, na kterou se krátce zaměříme na konci textu. Po instalaci si PocketBreeze z vnitřní paměti ukousne 3,3 MB (VGA, QVGA – 2,9 MB),  při konci instalace vám program nabídne výběr z 15 jazyků mezi nimž nechybí ani čeština (slovenština bohužel ano). Defaultně je zaškrtnuto smazaní nevybraných jazyků a pokud tuto volbu ponecháte, tak vám to při instalaci další verze nabídne pouze jeden daný jazyk.  Když se prokoušete zpět na obrazovku Dnes, nepřekvapí vás nic jiného než 6 (výše uvedených) vertikálně seřazených záložek, které nabídnou přístup k agendě a spouště dalších funkcí. Oceňuji také rozsáhlé možnosti nastavení a personalizace, které jdou u PocketBreeze skutečně hodně do hloubky.

- - - -
Propracovaná záložka kalendáře, náhled na textové zprávy

Grafika a zpracování
Vše je vyvedeno v jednoduchosti, drobné, stroze působící ikonky záložek lze seřadit vertikálně (vlevo) či horizontálně (nahoře), pokud se vám informace na displej nevejdou, objeví se vlastní skrolovací lišta. Nechybí ani pohybová gesta, u kterých si opět můžeme vybrat z možnosti vertikálních či horizontálních tahů (či je zcela vypnout), přepínání mezi jednotlivými záložkami je navíc doprovázeno rychlou animací posuvu. Uživateli je dopřána také možnost změny fontů a barev různých prvků. Na oficiálních stránkách mimochodem naleznete anglický návod na vytvoření vlastních skinů.  Velkou škodou je shodné nastavení pro rozložení prvků pro portrait i landscape, takže v některých případech může dojít k vzájemnému překrývání nabídek, což působí dost nepřehledně.

- - - -
Textové zprávy, speciální události a práce s úkoly

Ovládání
Jednoduché a intuitivní; nastavit si můžete akce na tapnutí, dvojklik nebo přidržení.  Klikáním na ikonky či pohybovými gesty přepínáte záložky, zprávy a kontakty. Při kliknutí na vybranou položku se vám zobrazí náhled (například na kontakt nebo zprávu). Další zajímavou možností je minimalizace pluginu. Je dobré vědět, že ovládání je optimalizováno především pro stylus, i když při troše cviku můžete jednotlivé nabídky ovládat také prsty, ale rozhodně to není příliš pohodlné.

- - - -
Přístup k poznámkám, vlastní plugin, výběr jazyka a karta nastavení kalendáře

Nastavení
Jak jsem již zmínil, možnosti konfigurace programu PocketBreeze jsou skutečně rozsáhlé. Nebudete postrádat grafická nastavení, obecnou konfiguraci nebo detailní přizpůsobení jednotlivých záložek na obrazovce Dnes. Mezi záložky si navíc můžete přidat vlastní pluginy, které jste byli zvyklí používat, takže ve finále máte veškeré nabídky na jednom místě. Pokud se chystáte provést hardwarový restart, můžete si nastavení exportovat a po opětovné instalaci zpětně importovat.

- - - -
Nabídka nastavení, úprava barev, výběr lokalizace a správa vlastní záložek na obrazovce Dnes

Základní záložky programu
Kalendář – pokud chcete zobrazit úkoly a schůzky až na 30 dní dopředu na obrazovce Dnes, poslouží vám k tomu ideálně právě tato záložka. Za užitečný považuji také náhled na kalendář (zobrazí se při dvojkliku na ikonku kalendáře nebo při kliknutí na ikonku k tomu vyhrazenou). Dále nechybí časová osa pro každý den a celá řada uživatelských filtrů.
Poznámky – jednoduché zobrazení poznámek s možností filtrace dle složek a vyhledáváním podle počátečního slova za pomocí dolní lišty. Poznámky podporují celou řadu formátů (klasické úkoly, audio poznámky, txt, Word a Excel, případně soborů z aplikace SBSH MyList).
Úkoly – klasické zobrazení úkolů, jejichž hlavní předností jsou velké možnosti třídění (dle data, předmětu, priority…).
Kontakty – zobrazení seznamu kontaktů s možností rychlého vyhledávání. V případě potřeby lze aktivovat náhledy na obrázky jednotlivých kontaktů.
Zprávy – Zobrazení klasických textových zpráv, MMS a e-mailů. Stejně jako v kontaktech nebo poznámkách, můžete i zde vyhledávat požadované položky.
Zvláštní události – výročí a narozeniny, které si program převezme přímo z kontaktů.
Vlastní záložky – ty jednoduše přidáte vybráním některého pluginu pro obrazovku Dnes. Pro každou záložku může být asociován pouze jeden plugin, což je jisté omezení, které by někomu mohlo vadit.

- - - -

Novinky ve verzi  5.5 Public Beta 1 a 2 (oproti popisované verzi 5.4.15)
– úpravy kódu, zrychlení odezvy
– lepší dotykové skrolování
– upravené nabídky, ikony a nastavení
– možnost umístit  záložky také dolů a vpravo
– zobrazení času u záložky kalendáře
– odstranění tlačítka pro přístup do Nastavení (lze se tam dostat přes vyskakovací menu nebo programy)
– opravení problému s ikonami počasí na SHVGA displejích

SBSH PocketBreeze je výborný plugin, který si za cíl klade především správu agendy z obrazovky Dnes, a přesně to splňuje na výbornou. Někdo by mu mohl vyčíst absenci grafických efektů, ale já to považuji za klad, protože to přispívá k přehlednosti a zobrazení velkému množství informací. Doporučuji alespoň vyzkoušet 12 denní trial verzi (odkaz pro stažení) a pokud se vám zalíbí, můžete si za 20 USD pořídit plnou verzi. Uživatelé, kteří mají zakoupenou licenci z původní čtyřkové řady programu, mají upgrade za 10 USD. PocketBreeze lze navíc propojit s dalšími produkty s dílny vývojářů z SBSH, konkrétně již zmíněný MyList nebo PocketWeather pro sledování počasí.

Autor článku Jiří Hanč
Jiří Hanč

Kapitoly článku