Domů » Bleskovky » Samsung začne při výrobě telefonů ve velkém používat lepidlo, dodá ho čínský Weldbond

Samsung začne při výrobě telefonů ve velkém používat lepidlo, dodá ho čínský Weldbond

Samsung do svého seznamu dodavatelů zařadil čínskou firmu Weldbond. Jde o obřího výrobce lepidel, který podle slov svého CEO dodal nějaký svůj produkt 500 milionům z celkových 700 milionů smartphonů vyrobených tento rok v Číně.

Samsung se k lepidlu začal tento rok přiklánět především u sérií A a M, ale větší míra ho byla použita i u Galaxy Note 10. Další rok se pak očekává, že Samsung vsadí na produkty Weldbondu i u vlajkové řady Galaxy S11.

Konec oboustranné lepicí pásky

Rozhodnutí Samsungu je z hlediska zákazníků dobrou i špatnou zprávou zároveň. Lepidlo totiž bude používáno tam, kde je dosud používána oboustranná lepicí páska. Lepidla ale zpravidla stačí menší vrstva a lze ho nanést přesněji. To umožní minimalizovat v telefonu například rámečky a další „hluchá místa“.

Přístroj na rozlepování zad telefonů v servisním centru Samsungu

Nevýhodou je pak především horší možnost opravy telefonu v domácích podmínkách. Zatímco lepicí pásku lze vcelku snadno s trochou šikovnosti odlepit a nahradit, u lepidla už je to o dost náročnější. Lepicí pásky také vykazují vyšší spolehlivost z hlediska voděodolnosti. V této oblasti se však podle zdrojů z průmyslu používaná lepidla v poslední době dosti zlepšila.

Tip: Šéf servisu Samsungu: přijdete přehráním software telefonu o záruku? (rozhovor)

Samozřejmě nelze pominout ani ekonomickou stránku věci. Výroba telefonů s použitím lepidla je levnější a jednodušší, byť to zákazníci asi na konečné cenovce nepocítí. Pro výrobce je ale lepidlo výhodnější téměř ve všech fázích výroby. Aplikace z velkých zásobníků je jednodušší než nalepování oboustranné pásky, kde se navíc musí řešit odstranění krycí vrstvy a následné skladování tohoto odpadu.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

4 komentářů

 1. no konecne. epl to lepi kanagomem uz nekolik let

 2. možnost opravy telefonu v domácích podmínkách :-D Každej si má koupit mobil podle svých finančních možností, včetně případných nákladů na opravu a údržbu. A ne něco smolit na koleně. Za mého dětství jsem u nás na dvoře několikrát viděl „uživatelskou“ GO motoru, to už dnes taky nikoho nenapadne … :-P

  • Mnoho oprav značkové servisy vůbec neprovádějí, protože je sami neumějí provést. Maximálně nabídnou slevu na nový či repasovaný telefon. Jediným řešením je pak neautorizovaný servis. Podobně iniciativy a konstrukční řešení komplikují práci i neautorizovaným servisům.
   Přístup který zastáváš vede tak akorát k hůře a hůře opravitelným výrobkům. V extrémním případě pak k neopravitelným – zahazovacím výrobkům. Nevím jak pro tebe, ale pro mě je takový přístup nepřijatelný. Ať výrobek stojí moc či málo.

  • Franta Kedlubna

   Pro výrobce je jakákoliv možnost opravy vždy ekonomický problém.
   Bude doba i u tohoto produktu, kdy všechny tyto mobilní telefonní přístroje budou prodávány jako neopravitelné, resp. velmi draho, vzhledem k pořizovací ceně nového. Takto je tomu už i u mnoha dalších spotřebičů. Konzumní společnost.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).