Domů » Bleskovky » Samsung touží po periskopickém foťáku. Kupuje firmu, která umí 25× zoom

Samsung touží po periskopickém foťáku. Kupuje firmu, která umí 25× zoom

Společnost Oppo loni na veletrhu MWC ukázala fotomodul, který umí díky lámání světla do podélné osy telefonu zprostředkovat až 5násobné přiblížení bez ztráty kvality. Za tímto fotomodulem nestojí přímo Oppo, ale izraelská společnost Corephotonics, která má aktuálně ve svém portfoliu třičočkový fotomodul s 25× přiblížením (kombinací několika technologií).

Nepřehlédněte – Oppo slaví 10 let novými technologiemi: 10x zoomem a revoluční čtečkou v displeji

Dostanou se periskopy do Samsungů?

Špatnou zprávou pro Oppo je, že o izraelskou firmu projevil zájem Samsung. Corephotonics má aktuálně hodnotu přes 150 milionů dolarů (asi 3,4 miliardy korun) a na svém kontě více než 150 patentů týkající se „zoomu“. Zároveň ale vede malou právní bitvu s Apple, který společnost viní z porušování patentů týkajících se dvoučočkových fotoaparátů.

Námluvy Samsungu jsou údajně v pokročilé fázi, zatím není jasné, jaký vliv by měl případný odkup na spolupráci s Oppo. Čínská firma se nedávno pochlubila fotomodulem s 10× přiblížením, který bude ukazovat na blížícím se veletrhu MWC.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Já chci čip co zachytí více světla, ne miniaturní čip co umí 10x zazoomovat při jasném světle.

    • Tak ono ty čipy na hlavním fotoaparátu zachytí dnes již docela dost. Další výzvy jsou právě ve vylepšování teleobjektivů, širokoúhlých a celkově třeba spolupráce všech dohromady.

  2. Tie patentove prihlášky z jednej strany su dobra vec, aby ľudia co niečo vymyslia mali z toho niečo, na druhej strane je to system ktorý je zneuzivany a brzdi celu spoločnosť. Bolo by vhodne nastaviť nove pravidla.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).