Samsung oficiálně pohřbil řadu Galaxy Note. Její odkaz ale bude žít dál – SMARTmania.cz

Samsung oficiálně pohřbil řadu Galaxy Note. Její odkaz ale bude žít dál

800 600 GalaxyNote20Ultra

Loňský rok byl prvním za poslední dekádu, kdy Samsung nepředstavil žádný smartphone z rodiny Galaxy Note. První náznaky o konci této modelové řady se objevily už vloni na jaře, kdy byl představen smartphone Samsung Galaxy S21 Ultra s podporou stylusu S Pen. Stejnou funkcionalitu poté dostal i ohebný Galaxy Z Fold 3. Ani v jednom případě však nebylo pero nedílnou součástí zařízení, což změnil až letošní Galaxy S22 Ultra. Ten tak zdánlivě udělal za řadou Galaxy Note definitivní tečku. Pořád jsme to ale neměli oficiálně potvrzené.

Řada Galaxy Note skončila, ale ne bez náhrady

Úplný konec řady Galaxy Note potvrdil šéf mobilní divize Samsungu Roh Tae-moon na tiskové konferenci v rámci veletrhu MWC, podle nějž tuto řadu zcela nahradí modely s označením Ultra.

Samsung Galaxy S22 Ultra 015

První Galaxy Note byl představen v roce 2011, kdy oslnil nevídanou úhlopříčkou displeje 5 palců – maximem té doby byly 4,3palcové. Díky své velikosti a integrovanému stylusu se tento „tabletofon“ stal poměrně unikátním a našel si svoji fanouškovskou základnu, která s každým dalším modelem rostla. Rostly ale i úhlopříčky běžných telefonů, takže po nějaké době se jedinou specialitou Galaxy Note stal stylus.Smartphone Samsung Galaxy S22 Ultra v černé barvěNepřehlédněte

Recenze Samsung Galaxy S22 Ultra: to nejlepší z obou světů

To byl pravděpodobně pro Samsung impulz přestat vést kvůli tomuto prvku svébytnou modelovou řadu a začít přikládat stylus k jiným telefonům – nejprve „bokem“, s modelem Galaxy S22 Ultra dokonce přímo do těla zařízení. Řada Galaxy Note je tak oficiálně mrtvá, ovšem není důvod ke smutku, neboť dostala přímou náhradu bez kompromisů.

Samsung by se ještě mohl zamyslet nad tím, zda nevyrobit smartphone s integrovaným stylusem za lidovější peníze – přeci jen cena začínající na 32 tisících může některé fanoušky kapesních zařízení s podporou S Penu odradit.

A když padla zmínka o prvním Notu, mělo by zaznít i jméno toho posledního. Tím navždy zůstane Samsung Galaxy Note 20 (Ultra) z roku 2020.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku