Samsung odhalil osmijádrový čipset Exynos 5 Octa (CES 2013)

Včera se na veletrhu CES uskutečnila tisková konference jihokorejského výrobce Samsung, který zde představil několik zajímavých novinek v čele s novou verzí čipsetu Exynos 5. Ten bude primárně určen pro osazení v nejlépe vybavených smartphonech a tabletech, které se objeví v průběhu letošního roku. Exynos 5 Octa je založený na nejnovější platformě big.LITTLE od britského ARMu, která se vyznačuje přítomností dvou čtyřjádrových procesorů. První ze čtveřice výpočetních jader využívá architektury Cortex-A15 s taktem 1,8 GHz a své uplatnění nalezne při vykonávání velmi náročných operací a úkonů.

Druhá čtveřice je typu Cortex-A7 (1,2 Ghz) a jejím hlavním posláním se stane zpracovávání méně náročných procesů jakými jsou například poslech hudby či datová synchronizace. To má v konečném důsledku vést ke snížení energetické náročnosti o 70 % v porovnání s SoC Exynos 5 Dual, který lze například nalézt v novém Chromebooku a tabletu Nexus 10. Kromě nárůstu hrubého výpočetního výkonu došlo i na posílení grafické části čipsetu, což se nejvíce projeví na kvalitnějším vizuálním zážitku při hraní náročných herních titulů.

   

Ačkoliv Samsung v Las Vegas neodhalil žádné konkrétní zařízení s tímto novým procesorem, je nadmíru jasné, že Exynos 5 Octa se objeví v útrobách zatím nepředstaveného smartphonu Galaxy S IV, jehož premiéra se odehraje v několika příštích měsících. Tisková konference se netočila pouze kolem čipsetů, ale došlo i na ukázku ohebných displejů řady Youm, které se dost možná dočkají komerčního nasazení již v tomto roce. Samsung se též pochlubil i novým typem LCD displeje, který označuje jako Green. Tyto displeje mají vynikat vysoce nízkým odběrem elektrické energie a jejich využití se s nejvyšší pravděpodobností dočkáme u nových tabletů z rodiny Galaxy Tab.

   

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku