TOPlist

Samsung Galaxy Z Fold 6 v mučírně: prašnému prostředí se raději vyhýbejte

Samsung Galaxy Fold 6 ve všech barevných variantách
  • Ohebný Samsung Galaxy Z Fold 6 podstoupil test odolnosti i kompletní rozborku
  • Odolnost vůči vniknutí pevných částic je horší než minule, přestože certifikace slibuje opak
  • Po strukturální stránce je celý telefon pevný jako skála

Nedávno představené skládačky Samsungu Galaxy Z Fold 6 a Flip 6 se pyšní titulem nejodolnějších ohebných telefonů na světě. Zatímco minulé generace Galaxy Z Fold a Z Flip bez obtíží odolaly vodě, triumfem letošních modelů má být certifikovaná odolnost vůči vniknutí pevných částic. Nejpovolanějším člověkem, který dokáže tento aspekt ohodnotit, je nepochybně ničitel telefonů Zack Nelson z YouTube kanálu JerryRigEverything.

Galaxy Z Fold 6: na pláž s opatrností

Poslední generace ohebné knížky od Samsungu se nijak zvlášť oproti té předchozí neliší, telefon si ponechal design, konstrukci i použité materiály. Je tedy jasné, že tortura ostrými hroty a nožem nemohla dopadnout jinak – vnější displej poškrábou materiály o tvrdosti 6 a vyšší (podle Mohse), plastovou ochranu vnitřního displeje lze nenávratně poškodit pouhým nehtem. Naštěstí Samsung k telefonu nabízí dvě výměny této fólie zdarma.

Vnitřní displej je také neradno vystavovat ohni – plastová vrstva se totiž v přímém kontaktu s plamenem taví a pixely pod ní „umírají“. Pokud se vám mezi obě křídla telefonu dostanou drobné nečistoty, na displeji povětšinou nezanechají žádné devastující stopy.

Mohou ovšem nadělat paseku v kloubu. Galaxy Z Fold 6 se pyšní odolností IP48, což znamená, že odolá vniknutí pevných částic o velikosti 1 mm a vyšší. Toto kritérium ovšem nesplní ani hrst hlíny, ani hrst písku či jiného sypkého materiálu – v podstatě vždy se v podobné směsi objeví menší částice, které mohou proniknout do ozubeného soukolí pantu.



Samsung Galaxy Z Fold 6 a Z Flip 6 na oficiální fotografii



Nepřehlédněte

Co se skrývá pod IP48 aneb Jsou nové skládačky Samsungu prachotěsné? Ne tak docela

A přestože má mít letošní skládačka od Samsungu vyšší (certifikovanou) odolnost vůči pevným částicím, paradoxně nová konstrukce kloubu je na tom o něco hůře než ta loňská. Jak totiž ukázala následná rozborka celého telefonu (při které došlo k zahoření jednoho z flex kabelů), dovnitř se dostalo mnohem více jemných částic než u minulých pěti generací. Do prašného prostředí si tak Galaxy Z Fold 6 raději neberte.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy Z Fold 6

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 15, čipset: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, octa-core, GPU: Adreno 650, RAM: 12 GB, interní paměť: 256/512/1024 GB, pam. karta:
Rozměry: 153,5 × 132,6 × 5,6 mm (rozevřený), 153,5 × 68,1 × 12,1 mm (zavřený), hmotnost: 239 g, zvýšená odolnost: IP48

Displej, konektivita a baterie

6,3" + 7,6", Dynamic AMOLED, rozlišení: 968 × 2376 px, 2160 × 1856 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4400 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx, f/1.8, 23 mm, AF, OIS, úhel záběru 85˚, druhý: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 12 mm, úhel záběru 123˚, třetí: 10 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 66 mm, 3× optický zoom, PDAF, OIS, úhel záběru 36˚, selfie kamera: 10 + 4 Mpx (dvě kamery: vnější a vnitřní - poddisplejová pro videohovory), 4K video

Potěšující alespoň je, že pokus o zlomení telefon stejně jako jeho předchůdci ustál s grácií – na ohyb je strukturálně ve všech osách pevný jako skála. O odolnost Galaxy Z Fold 6 se tak skutečně bát nemusíte, jen si dejte pozor na již zmíněné drobné pevné částice.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku