Domů » Recenze » Samsung Galaxy Tab 10.1: Recenze „zakázaného“ tabletu

Samsung Galaxy Tab 10.1: Recenze „zakázaného“ tabletu

Uživatelská recenze „zakázaného“ tabletu s 10.1″ displejem, dual-core procesorem a 3G modulem.

V České republice se před několika dny začal oficiálně prodávat nový tablet od Samsungu s označením Galaxy Tab 10.1. Ten před uvedením na trh provázela řada soudních sporů, které inicioval Apple a ze dne na den se tablet díky mediální masáži stal velice populárním i mezi technicky méně zdatnými lidmi. My vám přinášíme uživatelskou recenzi verze s 3G modulem, ze které se dozvíte, co všechno tahle šikovná placka, kvůli které v Applu nemohou spát, nabízí.

Předmluva recenzenta: Na tento tablet od Samsungu jsem čekal poměrně dlouho. Před třemi týdny jsem se dostal k solidní možnosti zakoupit si tento tablet z Rakouska, tak jsem neváhal. Svou roli zajisté sehrál fakt, že Apple započal v Německu a Holandsku právní bitvu a nebylo vůbec jasné,  kdy se dostane tento tablet do řádné české distibuce. Jinou alternativou byla možnost pořídit si taktéž velmi povedený Asus Transformer s klávesnicí/dockem, ale nakonec zvítězila „věrnost ke značce“, protože počínaje kdysi Samsungem Omnia jsem vždy následně vlastnil každý vyspělý komunikátor z dílen Samsungu. Akorát časem přístroje s operačním systémem Windows Mobile vystřídaly androidí kousky.

- - -

A nebyla to jen věrnost, rozhodovaly i jiné, pro mne cenné vlastnosti, jako je vždy pokrokový displej, neuvěřitelná schopnost androidích Samsungů řady Galaxy odolat různým uživatelským zásahům a flashování ROM (tedy také nezamknutý Bootloader), a v neposlední řadě ohromná komunitní podpora na stránkách SamFirmware.com a XDA-Developers.com. To v praxi znamená, že jsou velmi rychle k dispozici nové, rychlé, obvykle stabilní verze firmware.

- - -

Jelikož jsem historicky uživatelem mnoha typů vyspělých komunikačních zařízení (nejprve založených na Windows Mobile, poslední dobou  Android) tak mám dojem, že jsem zkušený uživatel a tudíž i mé nároky na tato zařízení nejsou malá. O další napjatá očekávání se (jak jinak) postaral samotný výrobce Samsung svou cílenou mediální kampaní ve vztahu k celé nové sérii tabletů řady Galaxy. Hardwarové parametry zvoleného stroje spolu s perfektní konektivitou a přenositelností z tohoto tabletu již dělá smysluplný doplněk mých pracovních i soukromých potřeb. Taktéž se již v Android marketu objevila řada aplikací upravených přímo na tablety, a tak vzrostla ona přidaná hodnota ve využitelnosti. Tablet je pro mě skvělým doplňkem k telefonu Samsungu Galaxy SII.

Samsung Galaxy Tab 10.1 P7500 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Samsung Galaxy Tab 10.1 P7510 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Pojďme se tedy spolu podívat na to, zda Samsung tímto výrobkem dostál předprodejním slibům a uspokojí široké řady potenciálních zájemců, kteří uvažuji o tomto zařízení nebo hledají tablet co nejlépe vyhovující osobním potřebám a chutím. Ano, říkám také chutím, poněvadž tablet zajisté není zcela nezbytný kousek hardwaru. Ale je to sexy, opravdu se již dá rozumně využívat, je lehký a výkonný, baterie taktéž vydrží dle způsobu užití řadu hodin, tak proč jej nezkusit?

Samsung Galaxy Tab 10.1 P7500 64GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 3.1 (Honeycomb)
Rozměry: 256,7 x 175,3 x 8,6 mm, hmotnost: 565 gramů
Displej: 10.1” 1280 x 800 (WXGA) TFT, 149 ppi, rotace na všechny 4 strany
Data: HSPA+ 21Mbps 850/900/1900/2100, EDGE/GPRS 850/900/1800/1900 MHz
Procesor: 1GHz dual-core, NVidia Tegra 2
Paměť: 1 GB RAM, 16/32/64 GB vnitřní paměti
Fotoaparát: 3Mpx, autofocus, LED dioda, HD záznam videa, přední 2MPx kamerka pro videohovory
Konektivita: Bluetooth 3.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, USB 2.0
GPS: ano, podpora A-GPS, digitální kompas
Baterie: 7 000 mAh (9 hodin přehrávání videa, 72 hodin přehrávání hudby)
Další informace: gyroskop, akcelerometr, digitální kompas, 30pin konektor, 3,5mm výstup na sluchátka

Obsah balení, konstrukce, zpracování a design
Balení samotné je tvořeno stylovou bílou krabicí z recyklátu a najdeme v něm tablet (baterie je již vložena a je uživatelsky nepřístupná, tedy mimo odborný servis nevyměnitelná), malou uživatelskou příručku v tištěné formě, sluchátka plus pár ušních špuntových redukcí k výměně, skládací dobíjecí EU adaptér do sítě 220V s USB výstupem, USB kabel, který se použíje v nabíječce a také pro připojení k PC/Kies například. Žádné další redukce, konektory, kablíky či  alespoň nějaký základní transportní obal v balení není. Vzhledem k tomu, že tento tablet je osazen pouze širokým proprietárním konektorem a slot na SD/microSD karty chybí, tak zde mám Samsungu za zlé, že alespoň jednu redukci do základního balení nepřibalil. Takto musíme přikoupit redukci sami – jde o set dvou takových udělátek, 30-pin to USB a 30-pin to SD CardReader, tedy čtečka SD karet. Jenže tato redukce spolu s vloženou SD kartou již značně čouhá z těla tabletu a elegance řešení téhož u Asusu Transformer (má integrován slot na microSD těle tabletu plus USB výstupy v docku) prostě chybí. Nemluvě o jisté možnosti „brnknout“ břichem či dlaní o tuto nástavbu a zalomení pinů vloženého konektoru v těle tabletu je dílem okamžiku. Tímto mne tedy Samsung nepotěšil, i když jsem před koupí věděl, že je to takto řešeno. Jenže křehkost řešení, když jsem redukci zkompletoval, mi i tak vyvolala chmury na čele. Řada obchodů zmíněný set s názvem Connection kit již prodává a jeho cena se pohybuje lehce nad hranicí 400 Kč.

- - -

V balení se také nenachází žádný synchronizační dock, zde se uživatel musí spolehnout na volitelné příslušenství od Samsungu a dalších výrobců. Naštěstí zde již výrobci akcelerují a v obchodech a e-shopech, popřípadě na eBayi, se již dá pořídit spousta zajímavého příslušenství včetně Bluetooth klávesnice.

- - - 

A jak je na tom tablet samotný? Velmi dobře padne do ruky, je tenký, lehký, na dlani hmotnostně vyvážený, nikde váha zbytečne neuhýbá mimo osu držení. Tablet se při hmotnosti 565 gramů a tloušťce 8,6 milimetrů v běžně velké mužské dlani dobře drží. Mám bílou variantu, která je dle mého opticky trošičku noblesnější než druhé provedení (černé). Ke koncepci tabletu – tedy obdélníkové provedení se čtyřmi zakulacenými rohy se vyjadřovat více nebudu, protože na toto téma je na internetu mnoho velmi vášnivých diskuzních vláken, a zdali je to kopírování iPadu 2 či ne, to ať posoudí každý sám. Inu, patentové právo v USA má jistá specifika a vlastně ještě buďme rádi, že v ČR si Apple nově nezaplatil poplatky spojené s ochranou průmyslového vzoru designu odélníkového předmětu se čtyřmi zaoblenými rohy o jistém rádiusu.

- - -

Čelní stranu tabletu kryje tvrzené Gorilla glass sklo, které chrání desetipalcový displej proti poškrábání. Dále je nahoře 2Mpx kamerka pro videohovory. Zadní stranu tvoří pevný, hladký, plastový výlisek bez gripů či plastických zvrásnění pro pevnější uchopení, kterému dělá společnost 3Mpx fotoaparát s možností HD záznamu videa. Při dlouhodobějším používání lze očekávat, že se plast trochu poškrábe. Hrany tabletu zvýrazňuje stříbrná plastová linka a ve výsledku je vše velmi přesně slícováno; žádné nepřesnosti, vrzání, prohýbání se rohů či křížení se těla tabletu úhlopříčně. V tomto bodě naprostá spokojenost. Není to však překvapení, protože Samsung to s plasty umí a od dob Galaxy S (měl jsem rok) a Galaxy SII (mám od doby, co byl uveden na trh), je vše stále pevné, nikde nic nevrže. V diskuzích čtu o uživatelích, kteří na plasty u Samsungu nadávají a uvádí, že to porůznu vrže, skřípe, nelícuje, ale u mne tomu tak nebylo nikdy a není to ani případ tohoto tabletu.

- - -

Horní hrana je osazena hardwarovým tlačítkem pro vypnutí a zapnutí tabletu (a uspání displeje), hned vedle se nachází kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti. Tato tlačítka slouží krom svých zřejmých primárních funkcí zároveň pro vstup či pohyb v Download režimu (funkce flash firmware/custom kernelů přes důvěrně známou utilitu Odin) a Recovery módu (taktéž ClockWorkmod Recovery, pokud po rootu nahrajete), to jen pro úplnost pro vyznavače flashe komunitních romek. I u tohoto tabletu je aktivován tzv. binary flash counter – tedy po každém nahrání komunitní romky/stock ROM vyjede po restartu tabletu žlutý trojúhelník a stav čítače se zvýší. Příznivci Samsungů budou jásat, i zde plně funguje (krom jiných, neoficiálních ladičských postupů) JIG kablík poslední záchrany a resetu zmíněného čítače (to jen tak pro zajímavost). Nahození do download (recovery) módu je i zde velice jednoduché. Já jsem samozřejmě tablet nepotřeboval oživovat, pouze jsem hračička a musel jsem si to vyzkoušet :-).

- - -

Na horním boku je umístěný 3,5mm výstup pro připojení sluchátek a hned vedle slot pro SIM kartu klasické velikosti, tedy nikoliv microSIM jako v případě iPadu. SIM se vkládá na můj vkus poněkud hluboko a s ostříhanými nehty jsem měl skutečně problém, když jsem SIMku potřeboval vytáhnout ven; vycvaknutí mi dalo nějakou práci a musel jsem použít hrot sponky. Na levé a pravé straně najdeme dvojici stereo reproduktorů, které hrají velmi kvalitně.

- -

Na spodu tabletu uprostřed je široký proprietární konektor. Přes něj je tablet schopný se nabíjet, synchronizovat data přes software Kies a samozřejmě i přenášet data přes USB či z SD karty. Bez zmíněných redukcí (Connection kit) se v tomto případě ale neobejdete. Za zmínku stojí, že Samsung umožňuje také bezdrátové připojení tiskáren s Bluetooth a Wi-Fi (ideální je některá přímo od Samsungu). Přes Wi-Fi se taktéž můžete propojit se softwarem Kies, ale některé funkce (oproti kabelovému propojení) budou nedostupné (například aktualizace firmware). U synchronizačního nástroje Kies se ještě na chvíli zastavím. Kies mi totiž nikdy k srdci nepřirostl a jeho stabilita či všeobecná funkčnost je velmi diskutabilní. Chápu, že si Samsung chce podržet synchronizaci dat přes vlastní platformu, ale na můj vkus je tento program dost těžkopádný a občas nefunguje úplně ideálně.

- -

Veškeré ovládání vyplývá z principu tabletu – čili vše se děje přes kapacitní dotykový displej s úhlopříčkou 10,1″ s rozlišením 1280 x 800 px (WXGA). Dotyková kapacitní vrstva přesně reaguje a je citlivá tak akorát. Displej je velmi kvalitní, barevné podání bezchybné, taktéž pozorovací úhly jsou vynikající. Displej je lesklý a například venku nebude nouze o odlesky, čitelnost na přímém slunci také není nic extra, pokud tedy nevytáhnete jas na maximum – pak to jde, ovšem na úkor výdrže. Jinak fonty písem včetně malého písma jsou dobře čitelné a vyhlazené. 

Uživatelské prostředí TouchWiz UX
Operační systém Android 3.1 je obohacený o uživatelské prostředí z dílen Samsungu s názvem TouchWiz UX (tedy principiálně Live Panel, Mini Apps). Odezvy a reakce jednotlivých karet/záložek na pokyn (posuv)  jsou až na výjimky bez prodlev. Nicméně je pravdou, že hladkosti a komplexně bleskového chodu systému jako mám u Galaxy SII zde ještě dosaženo není a stalo se mi, že v jistých časových úsecích jsem pozoroval drobnou prodlevu při přechodu z jedné karty na druhou.  Já jsem však optimistou, tento tablet není zatím zdaleka tak rozšířen, prodeje jsou v počátcích a tak i podpora výrobce, respektive XDA komunity není doposud velká a firmware zatím novější není. Ovšem je to jen otázkou času a výrobce (formou aktualizací přes KIES pro odpůrce rootu a flashování) či XDA party (pro příznivce rootu a vlastních úprav). A na příkladu SGS/SGSII je naprosto jasné, že i zde to bude zcela ku prospěchu věci. Mimochodem, na XDA jsou již nyní ukuchtěné ROMky pro tento tablet (všem zájemcům o flashování doporučuji, ať si důsledně ověří, zda-li je daná ROM určena přímo pro jejich přístroj, protože firmware pro verzi s 3G modulem není kompatibilní s „Wi-Fi only“ verzí a platí to i opačně).

- - -

Milovníci klávesnice Swype budou míti radost, protože tato klávesnice je na tabletu k dispozici v češtině. Alternativní klávesnice fungují bez výjimky dobře, osobně mám v oblibě Smart Keyboard Pro, která je na tablet Galaxy Tab 10.1. portována a funguje v pohodě se vším všudy.

Zamknutá obrazovka se odemyká klasicky – tapnutím a následným posuvem prstu se symbolem kruhu vpravo na symbol zámku. Hlavní obrazovka má celkem 5 karet, na které si můžete umístit zástupce aplikací, zkratky nastavení či nejrůznější widgety. Předpokládám, že zájemce o tablet s Androidem již nějaký „Android based“ přístroj má, tak zde nebudu zabíhat do detailnějších popisů ovládání tohoto rozhraní, či systému – je to velmi podobné a i jiné Honeycomb tablety mají filosofii ovládání podobnou, tedy pokud je výrobce neopatří nějakou proprietární uživatelskou nástavbou. Podotýkám, že jinou grafickou nástavbu, tedy alternativní launcher, jsem zkoušel, ale na Marketu zatím jiný než LauncherPro k dispozici pro tablet nebyl. LauncherPro ovšem funguje výborně, nicméně zůstávám zatím u TouchWiz UX, protože jsem na něj od začátku zvyklý.

- - -

Tablet má jednu zajímavost která se mi líbí a to v rozhraní Touchwiz UX: na hlavní obrazovce je dole lišta zvaná MiniApps – tedy jakýsi mini dock – s malým grafickým symbolem šipky. Když na tuto šipku tapnete prstíkem, tak vyjede zespoda pás se šesti aplikacemi, zleva Správce úloh, Kalendář, Světové hodiny, Poznámky s grafikou (obsahuje také jednoduché kreslící rozhraní), Kalkulačka, Hudební přehrávač. Zatím jsem nepřišel na to, jak zde aplikace v tomto pásu změnit za mi lépe vyhovující. Ale to nyní asi ještě nejde, počkáme až vývojářům bude k dispozici SDK a pak bude jistě možné zde nasázet cokoliv. Je to ale vychytávka – například jste na webu, potřebujete si něco zapsat či spočítat, vyjedete si MiniApps lištu a aktivujete požadovanou aplikaci. Ta se v malém okně překryje přes hlavní plochu a můžete komfortně pokračovat v činnosti. Pak ji zase skryjete zpět. 

- - - 
Tablet můžete používat v portrait i landscape natočení

Ostatní ovládání je poplatné filosofii Android Honeycomb OS a je dostatečně známé. Přechod mezi kartami   a v nabídkách je svižný, občas ale s maličkou prodlevou – opakuji, jsem velmi rozmazlen mou SGSII    a tak to vnímám. Dříve by mi to snad nepřišlo, ale pozorní uživatelé jsou (a právem) u takového výrobku této cenové hladiny přísní a vadit to někomu asi bude.Jinak procesor a použitý grafický subsystém Nvidia Tegra 2 je dostatečně výkonný a pokud bude grafické rozhraní výrobce bez bugů, tak není nic, na co by systém sám o sobě nestačil. Totéž se týká aplikací, včetně těch, co si následně stahujete z Android Marketu: na nich, na jejich kvalitě a množství záleží zdali uživatelé zařízení budou spokojeni anebo naříkat na diskuzních vláknech že „systém laguje“, to či ono mrzne, benchmarky (ačkoliv jejich skutečná vypovídací hodnota je diskutabilní)  jsou žalostné, že na Apple Store jsou mraky aplikací pro iPad a pro Android tablety ne (což je ale zatím pravda) a podobně.

Faktem ale je, že Android je již nyní skutečně kvalitním OS pro mobilní platformu a zbývá maličkost: dopilovat jej také pro použití v tabletech, respektive sjednotit jistou schizofrenii (danou překotným vývojem v komunikátorech a zájmem o výrobky s OS Android) v různých verzích Android OS – což by ale budoucí verzí OS 4.x Ice Cream Sandwich mělo býti zaručeno.

- -

Jinou věcí jsou skutečně dostupné funkční aplikace pro tablet – to je ale otázkou na jiný článek. Mám již z SGSII paletu oblíbených aplikací a vesměs všechny mi více či méně stejně dobře fungují i na Galaxy Tabu. Ano – některé jen v menším okně (neumí využít větší plochy – přizpůsobit se rozlišení), u některých nejedou všechna nastavení, některé sem tam padají na 3.1 Honeycombu. Ovšem v základě drtivá většina mnou používaných jede korektně a já jsem spokojen. Pouze s pokorou a radostí uvítám, že aplikací pro tablety bude více a více – to ale vyžaduje aby se tablety více prodávaly a tedy rozšířily.

Data, komunikace a textové zprávy
Při první spuštění tabletu vás přivítá konfigurační průvodce, který vás provede všemi nezbytnými kroky: nastavení lokalizace (čeština samozřejmě nechybí), přihlášení se k účtu Google, zvolení připojení k Wi-Fi síti a načtení sítě zvoleného operátora dle SIM karty u 3G modelu. Pokud už máte SIM kartu v tabletu vloženou, načte automaticky APN dle operátora (Internet, MMS). Vy si můžete poté volit režim sítě (zda chcete používat GSM, GSM/3G nebo nechat, ať si tablet vybere automaticky).

- - -

Určitě vás napadne otázka, zda se dá s tabletem telefonovat alespoň přes Bluetooth? Bohužel nedá, ale pokud trochu zabrousíme do útrob systému (skrze Root Explorer, adresář /system/app), zjistíme, že jsou zde stejné aplikace a moduly pro telefonování jako u Samsungu Galaxy S II, takže nemožnost telefonovat je dána dle mého názoru pouze  softwarovou blokací. Samsung se ke zprovoznění této funkce zřejmě neodhodlá, ale třeba opět zapracuje komunita.

V diskuzních fórech se objevují příspěvky na téma, že Galaxy Tab 10.1 (3G verze) neumí pracovat s textovými zprávami (odesílání a příjem). To však není pravda a mezi systémovými aplikacemi je přímo k dispozici položka Zprávy, skrze kterou můžete s textovkami normálně pracovat (za předpokladu, že máte v tabletu vloženou SIM kartu). Na Android Marketu zatím bohužel nejsou k dispozici oblíbené SMS aplikace od dalších vývojářů (GoSMS, ChompSMS, Handcent…). Kladně hodnotím možnost konfigurace VPN připojení pro ty z nás, kdo jej požadují/využívají ve například spojení se zabezpečenými intranety.

Wi-Fi a Bluetooth: zde nemám naprosto žádné výhrady, Wi-Fi jede špičkově v zabezpečené i nezabezpečené síti, to by ale žádné překvapení býti nemělo. Citlivost na signál výborná, distribuci signálu v mé domácí síti zajišťuje Wi-Fi router&ADSL2 Gateway D-Link. Bluetooth jsem spároval bez potíží postupně s náhlavní soupravou Plantronics, handsfree od Sony-Ericssonu, handsfree od Samsungu a vyzkoušel přenos souborů přes s SGSII a notebookem HP EliteBook, vše opět bez potíží.

- -

Na drobný zádrhel jsem přece jenom narazil, nicméně se týká přímo mého pracoviště a závislosti na dalším software. Jde o to, že se mi nepodařilo sestavit korektně přenos e-mailů v účtu Exchange/Active sync do intranet prostředí VMware Zimbra. Je to ale záležitost plug-inu Zimbra to Outlook Connector, kde nedojde dle mého úsudku ke správnému načtení ověřovacích certifikátů. Ale naštěstí na Androidu je od VMware speciální Zimbra program, který udělá jakýsi interní workaround, jež funguje dobře. Podotýkám, že účet na MS Exchange se sestaví napoprvé naprosto Ok a vše šlape jak má. Tedy synchronizace kontaktů, kalendáře a úkolů z Outlooku.

Bonusový software
Dokumenty v MS Office (primárně Word, Excel, PowerPoint): zde existují jistá omezení co se plnohodnotného užívání týče, ovšem dokumenty vytvořené v MS Office 2010 (tedy také formáty *.docx, *.xlsx, *.pptx) jdou otevřít ke čtení, prezentaci, omezeně také k editaci. Základem pro tyto činnosti na Galaxy Tabu 10.1 je interní balík Polaris Office od Infraware. Po jednoduché registraci se zpřístupní celé ovládací menu Polarisu. Intuitivní záležitost, žádné komplikace, včetně následného nasdílení dokumentů kamkoliv a komukoliv chcete.

- - -

Účelem této recenze není zevrubný popis dalších aplikací, takže jen v krátkosti, že všechny ostatní mnou vyzkoušené možnosti přenosu a sdílení dokumentů různých možných formátů fungují naprosto hladce a jsou obvykle tak rychlé, jak rychlé máte připojení k internetu. Myslím tím Google Docs, skvělý Dropbox a další podobné služby. Také interní SocialHub funguje dobře, i když já používám jednotlivé sociální aplikace raději samostatně (Twitter, Facebook a další).

S uživatelským prostředím od Samsungu jsem byl spokojen, což je do jisté míry dáno faktem, že jsem dlouhodobě zvyklý na filosofii ovládání od Samsungu a z tohoto principu jistě také více toleruji věci, které jiní uživatelé vidí přísněji. Na druhou stranu, u výrobků jisté cenové úrovně se tomu nelze divit a kritika je občas na místě.

 - -

U aplikace Kalendář jsem přišel na drobný bug, kdy se mi v řežimu „Seznam událostí“ ukazuje pořád jiný den, než právě aktuální. A i když kliknu na ikonu „Dnes“, tak tvrdošíjně setrvává na jiném dni. Pokud přenastavím zobrazení na „Den“ tak je vše v pořádku. Pokud je někdo zvyklý používat Dolphin Browser (pro tablety je určena verze s přídomkem HD) a v něm plug-in Screen Cut pro snímání části (výřezu) obrazovky, tak část, kde si snímek obrazovky volíte sami roztažením záměrného kříže (Capture Region), bohužel nefunguje. Zachycení viditelného obsahu a celé stránky funguje. Část Capture Region tohoto plug-inu nefunguje ale ani na Asusu Transformer, tudíž je tato chyba způsobena samotným Androidem 3.x, protože na SGSII s Gingerbreadem se tento problém nevyskytuje. Možnost pořízení screenshotu celé obrazovky u Galaxy Tabu 10.1 naštěstí Samsung vyřešil sám přidáním speciální ikony do spodní stavové lišty na hlavní obrazovce. Na ni stačí kliknout a obrázek je na světě.

Zkušenosti s rootem
Tak jako u jiných strojů od Samsungu s Androidem, jsem ani v tomto případě neodolal pokušení a vyzkoušel root. Postup je klasický jako u telefonů řady Galaxy S/SII, pouze musíte mít ten správný soubor, flashuje se přes CWM Recovery. Dokud neměníte základní vlákno firmware, tak je operace Non-wipe, tudíž nedojde ke smazání uživatelských a aplikačních dat. Zajisté u nástupu komunitních romek a přechodech na vyšší verze již wipe operace vhodné/nutné budou, root u nynější verze firmware je však v tomto ohledu přívětivý. Po úspěšném rootu (+ BusyBox) jsem se skrze Root Explorer podíval hlouběji do systému, nahrál R/W mód a smazal některé, pro mě nepotřebné aplikace a widgety. Rázem se dostavil dobrý pocit z toho, že se mi podařilo uvolnit několik MB v paměti a systém byl o něco čistější. Také se sluší dodat, že multitasking funguje bez problému, paměti je skutečně dost a uživatel si může sám vybrané procesy ukončit vestavěným Správcem úloh, který je přístupný z lišty. 

Kontakty
Organizace a správa kontaktů je poměrně individuální věcí a zde jde spíše o nutnost požadované synchronizace databáze (např. Outlook) do Android přístroje. Po delším čase a zkoušení jsem zůstal u (placené) aplikace CompanionLink, která mi z prostředí Windows 7 „vynese“ kontakty, úkoly a kalendář na účet Google a pak synchronizací s tabletem zabezpečí přenos informací do něj; opět naprosto bez problémů, včetně řazení kontaktů, přenosu kontaktních fotografií či diakritiky.

Nebudeme se zde zabývat oním stále omílaným tématem o umístění svých dat do služeb Google. To je na jinou diskusi a pokud tak nechcete činit, nedělejte to. Otázkou pak ale bude, proč byste si pořizovali cokoliv s Androidem, kde se s provázaností vašich dat s Google účtem zkrátka počítá. A že se Google sápe zrovna po vašich datech? Nebuďme zase tak paranoidní, zneužít se dá dnes v podstatě cokoliv, kdekoliv a kdykoliv, a to bez ohledu na to, zda máte účet u Googlu nebo jinde. Mimochodem, na jiné platformě si také nepolepšíte, iTunes u Apple a Windows Live u Microsoftu se s vámi „prováže“ prakticky stejně. Chápu, že pokud jste pracovníky v korporátním prostředí se striktní bezpečnostní politikou (typicky banky), tak musíte pro práci používat přidělené prostředky ke komunikaci, ale jinak snad strach o naše soukromá data až tak mít nemusíme.

GPS navigace
Úplně první počáteční fix satelitů (v domě na vesnici uvnitř, bez okolní výškové zástavby) mne trošku vyděsil, protože trval téměř 5 minut. Pak jsem znervózněl, natáhl přes Wi-Fi pozice satelitů, spustil GPS Status znovu a ejhle, do zhruba 30 vteřin jsem měl pozici zafixovanou (Google Mapy). Každé další spuštění nyní je (venku bez zástavby) záležitostí zhruba dvou desítek vteřin, venku ve městě (Praha, venkovní zástavba) někdy taktéž, jindy ale i 5 minut. Je lepší nechat navigaci (GPS fix) inicializovat v klidu, tedy ještě když stojíme. Pokud se rozjedeme, tak GPS fixace trvá velmi dlouho a stalo se mi dokonce, že se během jízdy pozice zafixovat nedokázala.

- -

Fotoaparát a multimédia
Dodávaná stereo sluchátka nejsou špatná, ale na kvalitnější audio raději doporučuji pořídit jiná. Já připojil Sennheisery CX500 a zvuk byl rázem mnohem lepší, hlavně basová složka. Galaxy Tab 10.1″ nemá na čipsetu umístěný modul pro příjem FM rádia, takže případné poslouchání vašich oblíbených stanic budete muset realizovat skrze streamování (datové přenosy/Wi-Fi)

MP3 a jiné hudební soubory všech možných formátů, resp. kontejnerů/a datových toků (i VBR samozřejmě) tablet přehrává naprosto bez problému. Sám sledování videa na mobilních zařízeních a tabletech příliš neholduji, nicméně pár hudebních klipů stažených mám (.avi, .mp4), přehrávání bez problémů, YouTube taktéž, problémy nedělají ani filmy v HD rozlišení (720p, High profile) a fullHD rozlišení (1080p, s nižším datovým tokem, s High profile má Tegra 2 problémy).

- - -

Co se týče pořizování fotografií, tak já na vážné focení používám Canon PS G12, v druhé linii pohotovější Samsung Galaxy S II a s tabletem tedy nemám potřebu fotografie pořizovat. U tabletů jsou většinou fotoaparáty tou slabší stránkou, ale v případě Tabu 10.1 není výsledek 3Mpx snímače vůbec špatný. V nastavení aplikace fotoaparátu si navíc můžete upravit celou řadu hodnot (vyvážení bílé barvy, expozice, efekty…). Fotografie pořízené tímto tabletem za stejných podmínek jsou dle mého horší, než fotky pořízené paralelně se Samsungem Galaxy SII, což je jistě dáno jiným, horším typem použitého snímače. Je zde také o něco více patrný šum. Zajímavé je že také možnosti nastavení v této aplikaci u tabletu jsou o něco chudší, než u stejné aplikace v Galaxy SII.

- - -

Na druhou stranu, fotografie z Tabu nemají ve středu nádech do růžova, jako měly některé modely SGSII (nicméně i to později výrobce vyřešil vydáním opravného patche). Tablet také zvládne nahrávat video v HD rozlišení (720p). Samotná aplikace Kamera umožňuje pár nastavení ohledně výsledné podoby a kvality fotografií a pořízený snímek lze ihned dále komfortně odeslat řadou kanálů jako je MMS, SMS, e-mail, Dropbox až po nasdílení do domácího úložiště/NAS přes Wi-Fi. Tablet je navíc vybaven technologií DLNA a aplikací AllShare, skrze které je možné multimediální obsah sdílet do kompatibilních zařízení (nejčastěji televize).

Baterie a výdrž
Tablet nejčastěji používám tímto způsobem: datové přenosy zapnuty, pošlu zhruba 10 SMS denně (sítě 3G mám vypnuty), běžné e-maily, Twitter, update počasí a na noc dávám režim letadlo (tedy stroj vypne datovou komunikační část), tak v tomto režimu vydrží téměř 15 hodin. Pokud zapnu přes den či večer Wi-Fi na zhruba 3 hodiny a na pozadí přehrávám hudbu, tak mi tablet vydrží v rozmezí  8 – 10 hodin. Něco málo ještě zbyde, ale druhý den ráno už by to byl risk, takže jej raději připojím na nabíječku.

Navigaci nemám, takže výdrž v tomto režimu nemohu popsat. Nicméně pokud by někdo tablet osadil Navigonem a používal v autě, tak ať nepředpokládá, že to bez nabíjení vydrží více než 4 hodiny vzhledem k velikosti displeje. No a nabíjet tablet nabíječkou ve voze vyžaduje, aby si uživatel dobře zvážil, kterou nabíječku si pořídí, protože řada z nich nedodává vhodný nabíjecí proud a nestačí dobíjením pokrýt odebíranou energii, natož aby se tablet ještě stihl nabíjet. Tento jev se ostatně vyskytuje i v souvislosti s Galaxy SII a zapnutou navigací, tam některé nabíječky dělaly totéž.

A ještě doplňující poznámka k dalším nastavením tabletu, které ovlivňují celkovou výdrž: push notifikace mám vypnuté, synchronizace push informací ze zdrojových kanálů pouze na můj pokyn, někde pouze při zapnuté Wi-Fi (pokud to takto konkrétní aplikace umožňuje nastavit). Rovněž aktivní widgety nemám, aktualizace pouze na mé vyžádání. 3G je vypnuté, na noc dávám zmíněný režim letadlo. Regulace jasu neprobíhá automaticky, k nastavení používám výbornou utilitu od vývojářů z CurveFish.

Na to, jak je stroj lehký a relativně tenký (baterie má kapacitu 7000 mAh), je výdrž slušná a akceptovatelná. Subjektivně se mi zdá, že Asus Transformer ve stejném režimu využití (a bez připojené klávesnice/docku, která obsahuje doplňkovou baterii), vydrží ještě o kousek více, zhruba 10 – 12 hodin, jenže nezapomeňme že Asus Transformer nemá 3G modul, a tak srovnání není zcela přesně možné. Apple iPad 2 (3G verze) mi při výše popsaném používání vydržel cca 11 – 12 hodin. 

Závěrečné hodnocení
Samsung Galaxy Tab 10.1 je dle mého úsudku skutečně povedený přístroj, u kterého se i hnidopichům budou obtížně hledat opravdu vážné mouchy. A pokud je najdou, pak je to již otázka vnitřních osobních preferencí a pocitů. Tablet Galaxy Tab 10.1 je již vyspělý stroj, který úspěšně integruje zařízení pro práci a zábavu. Samsung nám předkládá přístroj, který má velmi kvalitní displej, naprosto vynikající konektivitu, příjemné tělo a úchop a pěkný design. K tomu můžeme připočítat slušné programové vybavení a do budoucna také možnost aktualizace na novou verzi Androidu 4.x s kódovým označením Ice Cream Sandwich. Výkon tabletu je zcela dostačující, o čemž svědčí i možnost přehrávat fullHD video se slušným datovým tokem. Díky velkému displeji s jemným rozlišením se výborně hodí pro prohlížení webových stránek, podpora pro Adobe Flash objekty v základu je samozřejmostí.

Graf ceny produktu Samsung Galaxy Tab 10.1 P7500 16GB poskytuje server Heureka.cz

Je škoda, že výrobce do těla přístroje neumístil slot na paměťové karty, protože řešení skrze externí redukci opravdu není příliš elegantní a při manipulaci navíc hrozí poškození. Postrádám zde i klasický USB konektor, i když jeho absenci lze omluvit malou tloušťkou. Je pravda, že by tento neduh mohl vyřešit microUSB konektor, ale ten by asi příliš narušoval hladkou designovou linii tabletu. Záporné body udělím také za to, že v základním balení nenajdeme výše popsanou redukci z 30pinového konektoru na SD, a taktéž mi chybí ochranné pouzdro.

Graf ceny produktu Samsung Galaxy Tab 10.1 P7510 16GB (Wi-Fi verze) poskytuje server Heureka.cz

Jistým omezením může být v současné době nabídka aplikací s plnou optimalizací pro tablety, i když to se každým dnem zlepšuje, takže se vyplatí Android Market neustále prozkoumávat a objevovat, jaké nové aplikace jsou pro Android 3.x dostupné. Nováčkům doporučím seznam aplikací, které na Tabu 10.1 fungují skutečně dobře – najdete jej na této stránce. Já jsem po několika týdnech používání s tabletem spokojený a Samsung rozhodně dokázal splnit má očekávání. Pokud máte k tomuto zařízení nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích nebo zamiřte do tabletové sekce v našem diskuzním fóru.

hewlett

52 komentářů

 1. Hezká recenze, díky za ni. Za mě je Samsung u mě dost protivný opičením se po Apple do té míry, že se prostě musí použít redukce na toto či ono, bez slotu na kartu, upatlaný design… Co však beru za vrchol drzosti je nedodržování standardu ani na té nejnižší úrovní ve vlastním portfoliu, tedy kabeláž.
  Vysoká míra konektivity je sice fajn, ale když vedle sebe položím SGSII a SGT, tak si spolu stejně nijak nepopovídají (ani kabelově, ani bezdrátově) a stejně se všechno musí rvát přes web (Kies opomíjím, trend je zbavování se závislosti na „wintelu“). Na to, že Android a zvláště pak Samsung jsou jako že proti konkurenčním platformám ty „vyspělejší“…

 2. Škoda, že vyššia ako 16GB verzia sa ešte nepredáva.
  MiniTray Apps je dobrý nápad od Samsungu, myslím, že už sa pracuje aj niečom podobnom pre iné Honeycomb tablety.
  Displej je Super PLS pre úplnosť.

 3. „a zdali je to kopírování iPadu 2 či ne (aneb i každý automobil má obvykle čtyři kola a nikdo si toto „unikum“ nepatentoval), to ať posoudí každý sám. Inu, patentové právo v USA má jistá specifika a vlastně ještě buďme rádi, že v ČR si Apple nezaplatil poplatky spojené s patentovým krytím odélníkového předmětu se čtyřmi zaoblenými rohy o jistém rádiusu.“

  Nechapu. Tady se prece nejedna o parent, ale o PRUMYSLOVY VZOR a ten nema zadnou souvislost s patenty. Jinak receno, proc ma autor potrebu se vyjadrovat k necemu (byť okrajove), o cem se evidentne ani neotezoval neco zjistovat?

 4. @niki79: autor recenze jistě děkuje za vstřícný a chápavý komentář k tebou zmíněné pasáži recenze Patent. vs. průmyslový vzor. Autor má s oborem dost společného a tím, čím se zabývá v praxi s těmito pojmy často přímo pracuje. Tolik ke tvému úsudku o tom, že autor se vyjadřuje k něčemu o čem se neobtěžuje nic zjistit. Takže: recenze byla v draftu dělána cca ve čtyřech mutacích. K celkové korekci byla předána v draftu do redakce a následně běžely ještě další interní iterace, během nichž se kvůli délce příspěvku porůznu upravovala finální podoba. Takže u některých pasáží se jistě vytratila celková původní podoba – a přesnost – a konkrétně skutečně zde na úkor správné terminologie. Jistě by ale vnímaví čtenáři jako ty jako bonus ovšem uvítali, kdyby jsi jim namísto poněkud sžíravé ironie vysvětlil, jakže se to tedy má: udělám to tedy já.
  Ano, za této faktické tištěné podoby recenze souhlasím s niky79 – v případě žaloby Apple stran podobnosti iPadu2 vs. Samsung 10.1 se opravdu jedná o porušení tzv. „Community designu“, to jest je to o porušení chráněného průmyslového vzoru, nikoliv patentu. Tedy správně, niky79. Apple žaluje ovšem Samsung i na jiném poli a to např. (u SGSII/ACE/apod) za využívání jistých metod posuvu obrazu po displeji či víceprstý dotyk po displeji a tyto činnosti jsou Applem patentově chráněny. Tato recenze je však o GalaxuTabu a zde jde skutečně o porušení či neporušení průmyslového vzoru (design přístroje), nikoliv patentů. Jistě ale i jakýkoliv běžný čtenář – znalý mnoha vláken jiných diskuzí kde se pojem „patent“ či „průmyslový vzor“ bohužel nerozlišuje a používá se běžná konvence obecného vyjadřování (netvrdím však, že je to tak správně) – ocení správnou terminologii a poděkujme čtenáři s nickem niki79 za slušné objasnění, vedoucí ke zlepšení kvality této recenze a následně všech podobných článků.

 5. @mino: ano, přesně tak. Super PLS (Super Plane to Line Switching – techologie, umožňující výrobu jasnějších, levnějších a s lepšími pozorovacími úhly zobrazovacích panelů než jsou současné IPS.
  Např. i Apple posuzuje tyto Samsungovy panely pro případné osazení do budoucích nových iPadů :-).

 6. zbytecne popichovani okolo veci, ktera nema primo nic spolecneho s popisem pristroje.

  Kazdopadne pekna recenze, konecne se nekdo vyjadril na tema, lehke sekani v UI prostredi. Vsiml jsem si toho na ruznych videiich a pritom nikdo o tom nerekl ani pul slova. Jelikoz jsem taky zhyckany z SGII, tak by me tohle brnklo hned do oci. Jsem rad, ze recenze vytknula takoveto veci, protoze pro vetsinu uzivatelu to je docela dulezita vec. Bohuzel co me velmi mrzi na tomto stroji, je nutnost pouziti redukce i na slot pro pametove karty. To je opravdu, jak pise Uni, hnus ala Apple a ani me nejak nenapadlo, ze by tohle udelal Samsung. Zvlaste u zarizeni urcene ke konzumaci informaci a multimedialniho obsahu. Skoda, osobne pro me, je tohle docela velka prekazka.

 7. K vyladěnosti UI, doporučuji vyzkoušet alternativní ADW Launcher EX, používám ho od Galaxy S1, i na své Galaxy S2 a nedám na něj dopustit. Dnes jsem ho nainstaloval i na Galaxy Tab 10.1, a reakce jsou znatelně lepší než u TW UX.

 8. 7.7 a 8.9 LTE verzia s Exynosom má micro SD slot, uvidí sa ako to bude mať obyčajna 8.9 verzia s Tegrou 2, ale skôr nie

 9. Sekání se při v pohybu TW UX mi připomíná dřívější situaci v počátcích SGS, pak také SGSII, kde jiné, alternativní launchery třetích párty fungovaly lépe, než vlastní rozhraní od Samsungu a situace se opakuje i u GTabu 10.1. Při testech při psaní recenze se mi to s LauncheremPro také hýbalo velmi svižně a taktéž lépe, než s TW UX. ADW ještě v té době portován nebyl, velmi děkuji @fajnSnek za aktualizaci, aplikace pro taby obecně rostou jako houby po dešti).
  Update 1) mám čerstvě nainstalovanou BroodComb ROMk pro GT-P7500 z xda-dev a i tato jede naprosto hladce a bez jakéhokoliv zasekávání se při pohybu v pásu karet.
  Update 2) nová aplikace na Marketu iVysílání jede na GTabu naprosto OK, přes Wifi router i přes 3G – někteří uživatelé hlásí, že jim to přes Wifi – ale nespecifikují „jakou wifi“, zabezpečení, apod – nejede. U mne je vše OK, stream jede v pohodě (a to na stock ROM i na BroodComb customROM).
  Absence micro SD slotu mne také štve :-(, workaround pomocí Kitu je uživatelsky nepčíjemný – a v souvislosti s multimediálním zařízením – viz příspěvěk NeoPlexe, lépe to vyjádřit nelze.
  Update 3) pokusil jsem během užíváni GTabu&psaní recenze se dotázat zastoupení Samsungu Uk a NL co vedlo vývojáře k rozhodnutí neosadit SD slot: představte si, Samsung se vyjádřil v tom smyslu, že
  a) dodržení tenké a čisté designové linie tomuto požadavku odporuje
  b) v době cloudu a streamovaných médií a NAS úložišť/domácích sítí již uživatelé nepožadují tolik externích, nespolehlivých a ztratitelných datových úložišť
  c) pokud by snad trh stále volal po tomto slotu, zváží jeho osazení pro jiné, budoucí typy tabletů
  d) otevřenými sloty vniká do těla stroje prach, nečistotu, vlhkost, apod. Také klesá mechanická pevnost, zvýší se cena, event, také případná oprava je dražší.
  Tolik z vyjádření Samsungovic hochů z vývoje (holandská větev byla tak laskavá a dala nám nahlédnout do filosofie proč slot SD zatím ne ….)
  @ uni, @NeoPlex : s řadou velmi vyspělých uživatelů (morálně, technicky, lidsky) jako např. zrovna vy je radost sdílet jakékoliv diskuzní vlákno.

 10. @fajnSnek: tak jsem neodolal a nainstalil ADW Launcher na Asus Transformer (HC 3.2.) a představ si – kousnul se, pak následoval přímý FC a sakra taktak jsem stihnul 15´ ochrannou dobu na vrácení peněz :-). Hm. Teď když to nahodím na GTab a nepojede (mám tam již BroodComb ROMku) tak nemám nárok na vrácení peněz, hehe.

 11. Tak to je vtipne vyjadrenie k tomu slotu, keď ho už nasadzujú znovu aj u tenšieho tabletu.

 12. „ak METRO interface Windows 8. Windows 8 jsou super cool, podobně jako Windows Phone 7.5 (rychlé a sexy)“

  :DDD

 13. Radek Hulán: Přesně tak! 1. dojem z Honecombu je…zmatečnost. Jakoby jej dělal tým lidí, každý přinesl svůj nápad, implementovaly, pak se podívali, zda to dává smysl-ne, ale muselo se to vydat a opraví se to později (ICS).

 14. Teda mne to prostredie zmatenčne nepríde.
  Plocha – to snaď už chápe každý po 15 ročnom rozšírení PC
  3/4 navigačné tlačítka v ľavom dolnom rohu – snaď sa to dá pochopiť, nie?
  notifikácie, info, toggle buttons v pravom dolnom rohu – to môže laikovi tiež niečo z win pripomínať
  pravý horný roh zo zoznamom aplikácií si človek snaď všimne
  no a ak už je fakt blbec tak v ľavom hornom má search a vyhľadá čo potrebuje, pokiaľ je negramotný tak funguje aj na hlas
  Jo není to matica o big ikonkach s jedným home buttonommpre senilov, ale snaď žijeme v 21. storočí, kde má človek nejaký technický rozhľad

 15. Všude v recenzích se píše že tablety s tegrou umí přehrávat full hd video 1080p. Sám vlastním asus eee pad transformer a to že by dokázal plynule přehrát fullhd video je pitomost. To co přehraje plynule je maximálně 720p high profile, víc prostě nezvládá. Ani specifikace tegra2 chipu nemluví nic o podpoře fullhd videa!
  Proto si dovolím tvrdit, že žádný tablet založený na tegra2 chipu fullhd video nepřehraje plynule (nebavím se o videu například z youtube, ale o fullhd ripu ve formátu avi nebo mp4).

  Pokud recenzent bude mít čas a chuť, bylo by dobré natočit na video jak si tento tablet s fullhd videem poradí.
  Dokud ale neuvidím na videu nebo na vlastní oči, že fullhd video jede plynule na tegra2 tabletu, tak tomu neuvěřím.
  Konec konců na xda jsou spousty příspěvků potvrzující má slova.

  Proto prosím, nepište do recenzí že zvládá přehrát fullhd video, když to není tak zcela pravda.

  • rhc (neregistrovaný)

   Taky me to zajimalo a vysledek byl takovy ze pokud jsem prehraval video (avi) pomoci vestaveneho prehravace tak bylo nekoukatelne, pokud jsem ho prehraval pomoci DicePlayeru tak jiz bylo koukatelne s mensimi zaskuby a to cele skrze wifi sit, pokud jsem video zkopiroval do tabletu tak diceplayer prehral video bez problemu, vestaveny prehravac ne. Pri prehravani MKV souboru je vrcholem 720p i pro Dice z lokalniho uloziste. Jsem si jisty ze bude rozdil i mezi jednotlivymi videi, pouzity kodek, bitrate apod. Nicmene z praktickeho hlediska si radsi pustim fullhd film na velke TV a na tabletu spise kratke klipy nebo epizody serialu ktere byvaji vetsinou 720p

 16. to je pravda, Tegra 2 FullHD videa v high profile nezvláda, ale možno autor skušal videa, ktoré akurát high profile neboli

 17. @hfx9 @mino:
  a) autor recenze v jím odeslané verzi dokumentu do redakce k finální úpravě a korektuře nemá v příslušné pasáži ani slovo o tom, že by potvrzoval korektní přehrávání FullHD videí 1080p High Profile.
  Tudíž to tam není a jím zaslaná verze zní takto:
  Video: nemám zatím čas na sledování různých videí a je otázkou, nakolik to v budoucnu využiji. Nicméně pár hudebních klipů stažených mám (.avi, .mp4), 720p přehrávání bez problémů, YouTube taktéž. Tablet má také Adobe Flash Player podporu. Na následné zkoumání kvality videa pod lupou a pixelizace v rastru se mne neptejte, nedělám to. U tabletu skutečně nepotřebuji vidět detail zaseknutého kamínku v dezénu pneumatiky.
  Autor recenze zná omezení schopností NVidia Tegry 2 a i jemu je dobře známo, že HP 1080p tato sada nepřehrává korektně.
  2) @mino: děkuji za intuitivní objasnění – přesně tak tomu ve skutečnosti bylo :-), dostupná a přehraná zkušební videa jsou 720p.

 18. Sumasumárum: redakční korektura původně delšího dokumentu a finální podoba se tedy více či méně občas liší od té, kterou recenzent pošle redakci. Někdy jsou následné korektury ku prospěchu, někdy nikoliv. Takže když autor příspěvku již z jakýchkoliv důvodů nemá možnost finální autorizace, tak za některé úpravy prostě nemůže :-).
  A od toho jsou zde také naštěstí pozorní čtenáři (kterých si velmi vážím), kteří umí slušnou formou upozornit na nedostatky, chyby, apod a formou tohoto upozornění připustí také možnost že „někde může dojít ke „zkreslení“ a ne vždy za to může autor“ a věc se v pohodě a v klidu uvede na správnou míru.

 19. hewlett: pointa FullHD přehrávání není až tak vlastní displej jako posílání signálu přes HDMI do zobrazovače z externího zdroje (připojený HDD přes USB OTG/WiFi).

 20. mino: asi nemám smysl popisovat obrazovku, to každý vidí, mimo jiné i já na svém Transformeru. Ale je zajímavé, že to co popisuješ (tedy home, menu, cancel, poslední spuštěné aplikace, hlasový vstup) u jiných výrobce obsáhne jedno tlačítko HW (dobře tak identifikuje např. orientaci zařízení resp. kde se nacházení další ovládací prvky/konektory na stranách). Tady tě Samsung resp. Google nechá honit po všech čertech pracovní plochy nebo obtěžuje zbytečnými informacemi (např. o instalaci aplikace).

 21. RH: jedine o cem by se dalo spekulovat, tak mozna ta rychlost nastavby Touchwiz UX. Nastesti to opravdu vypada jen problem v nastavbe. Ostatni tve nedostatky, bych asi okomentoval slovy, ze clovek, ktery ten system proste uznat nechce a ma vuci nemu odpor, tak si vzdy najde nejaky duvod, kde ho kritizovat. Zmatecny neprehledny.. neni to tak davno, kdy jsi prohlasoval WM za nejlepsi mobilni OS a ten byl prehlednejsi? Trosku si to odporuje no..

 22. Uni: No práve ani nie. Npríklad iní výrobca má nutí, ak chcem vypnuť nejakú vec alebo nastaviť, stlačiť home, hľadať setup a nasledne ešte hladať položku v nastaveniach. Tu to mám hneď vpravo dole.
  Keď chcem vyhladavanie mám ho na obrazovke hned vlavom hornom rohu, inde musím ešte scrollovať doľava.
  Tu vidím premna dôležite veci hneď rovno na ploche vďaka customizácií. Inde musím otvárať zaradom aplikáciu za aplikáciou.
  …..

 23. Upřímně mě nikdy pod kůži nevlezl „přehledný“ iOS, napříč platformami, které jsem používal (WM,Symbian,hloupé S40) umožnovaji si na domovskou obrazovku vložit rychlé zkratky na Aplikace nebo Widgety. Když jsem poprvé držel v ruce IP to jedno tlačítko pro přístup do menu/návrat mi prostě přišlo málo. Nejsem asi dost intelektuálně vybaven pro používání toho pokročilého stroje, raději zůstanu u svého Galaxy S2 a Galaxy Tabu 10.1 a systému Android, který mi naprosto vyhovuje :)

 24. @uni:
  (pointa FullHD přehrávání není až tak vlastní displej jako posílání signálu přes HDMI do zobrazovače z externího zdroje (připojený HDD přes USB OTG/WiFi)
  – smysl tohoto příspěvku mi zcela uniká. On to někdo někde rozporuje, nesouhlasí, navozuje dojem že tomu tak není? Někde v recenzi či násl. diskusi je snad patrno, že někdo zužuje pojem FullHD na displej (zobrazovací jednotku) a zároveň vynechává celý přenosový řetězec? Myslím, že čtenáři zde diskutující (a jiní) tomu dostatečně dobře rozumí bez toho, aby se musela explicitně předkládat takováto (mi) smyslu postrádající berlička …

 25. @fajnSnek: update ADW launcher: díky za tip, prima práce :-).
  Nyní na GTabu (ale po rootu a s BroodComb ROM) již běží naprosto OK a hladce. Myslím tím zcela hladce, žádné prodlevy či FC´s.

 26. mino: Snad mi tu nechceš vychvalovat výhody více rozcouraných ikon po ploše (tedy dostupných jen z hlavní obrazovky) proti jednomu HW tlačítku dostupném kdykoli, když to přinese shodný výsledek, že ne?:-D

  hewlett: narážel jsem na tvou zmínku studování zaseknutého kamínku v dezénu pneumatiky na displeji, ale je možné, že jsem někde odbočil na jinou kolej.

 27. @mino, @fajnSnek – viz vaše příspěvky kousíček výše. S oběma naprosto souhlasím, mám osobně přesně tentýž názor.

 28. @uni: já to vůbec nevnímám tak, že @mino se pokouší vychvalovat jemu vhodné nastavení a zároveň netoleruje jiné – vůbec ne. Mám za to že &mino (mám totiž stejný názor) se dle mého úsudku velice tolerantně vyjařuje ve smyslu jemu příjemnějších preferencí a co se nám líbí více – ale také současně připouštíme, že jiní uživatelé mají preference jiné. Mi osobně vyhovuje „více rozcouraných ikon na ploše“ než jedno jakékoliv hw. tlačítko a následná manipulace s ním a ponořování se do dalších akcí. Nevychvaluji tento setup: prostě dávám na vědomí, že takto je nastavena má osobní preference a takto to mám v oblibě já. Ostatní mají možnost sami si udělat názor a sami se rozhodnout co je jim bližší. Tečka.

 29. uni: No home tlačítko mám prístupe kedykoľvek aj v Honeycomb, dokonca je prispôsobené strane ktorou mám tablet k sebe pootočení. Hovoril som hlavne o prípade, keď pomocou widgetov vidím na jednej obrazovke nové maily, úkoly, social a rss správy alebo počasie prípadne informácie z burzy ak je to premňa potrebné
  a tak podobne

 30. mino: a já hovořím o tom, že to co Honeycomb dělá kostrbatě a z hlediska ergonomie dost mizerně (pokud zařízení držím v ruce, je to přeci jen mobilní zařízení) jde rozhodně lépe a dělá se to tak již dlouho. Vůbec neřeším, jestli se ti plocha natáčí na základě g-senzoru nebo že máš na ploše widgety. Je to jen jeden z příkladů rozbité ergonomie OS. A např. tebou vychvalovaná stále zobrazená spodní lišta taky hodně lidem leze na nervy (viz. její odstraňování apod.). I MS v nových Windows má fullscreen režim, tak jako Apple v Mac OS, atd.

 31. Mne to prave pri držaní práve príde lepšie.Tablet každý drží oboma rukami za spodné rohy s tým že má palce na disleji. Pod ľavým palcom je home, beck, prepínanie medzi aplikáciami, ktoré sa zobrazí na ľavej strane a ide listovať a ovladať palcom. Nemusím hladať prstom hw home tlačítko. Pod pravým palcom mám notfikácie, nastavenia a nemusím cestovať kvôli tomu po obrazovke.

 32. mino: přijde mi, že u tohoto tématu jsi mimo:-). Jaké hledání HW tlačítka uprostřed strany, jaké držení za spodní rohy… Ne, opravdu si nenechám nakecat, že rozházený SW tlačítka (ještě někdy ve spodní liště, někdy v domácí obrazovce) je ergonomičtější než jedno HW vždy dobře dostupné tlačítko. To je prostě nesmysl;-)

 33. V jakej domacej obrazovke? home tlačítko je STÁLE v lavom dolnom rohu nech tablet držíš z akejkoľvek strany. Skutočne si nenechám nakecať, že chytiť raz tablet na vyšku s tlačitkom na spodku, druhý raz na šírku s tlačítkom na strane je pohodlnejšie.:-)

 34. Omlouvám se za tu chybku ohledně fullHD videa, jak se probírala v komentářích výše, Roman to v textu nepsal a já jsem během korektury a doplňování zapomněl zmínit, že fullHD video nesmí být v High profile, se kterým má bohužel Tegra 2 problémy. V textu je to již opravené.

 35. mino: Já mám prostě pocit, že jsi ty placky buď nikdy nepoužíval nebo aspoň držel…

 36. S iPadom, android tabletmi mám bohaté skúsenosti, Honeycomb som prvýkrát skúsil na nedoladenom XOOMe dovezenom z USA na jar. Že je pevné hw tlačítko u tabletov narozdiel od mobilov dokazujú jak užívatelia(a to nemyslím len INTERFACE, ktorý by ho odstranil aj na mini mobiloch) ale aj Apple. V bete iOS 4.3 sa skúšali multitouch gestá, bohužial sa to bilo s aplikáciami. V bete iOs 5 sa skúšala tlačitko a oblasť gest. Do budúcej generácie si Apple nejake svoje riešenie najde.

 37. Ať udělá Apple cokoli (na gesta ve všichni těšíme), tak rozhodně nepůjde cestou rozstrkání ovládacích prvků po všech čertech, o čemž jsem hluboce přesvědčen, že je správně, jak ostatně ukazují jiné moderní OS (vyjma polotovaru jménem Honeycomb).

 38. Hulan: „Mám doma iPad 2, považuji jej za naprostou zbytečnost“

  Jo, to mi pripomina tvuj nazor na e-ink ctecky, cituji: „ta nejzbytecnejsi vec na svete“… O pul roku pozdeji: „fantastická čtečku elektronických knih – Amazon Kindle“

  Jinak receno, otacis se ve vetru jako korouhvicka bez vlastniho nazoru.

 39. Roztrkanie ovladacích prvkov teraz čaká iPad. Apple skopiroval notifikačnú lištu, ale u iPadu ju enchal navrchu. v honeycomb máš praktický všetko potrebné na spodku. Nech držíš tablet z akejkoľvek strany home button a app switcher sú vždy dole(zatiaľ čo iPadu je tlačítko podľa polohy vždy inde), notifikácie sú vždy(zatiaľ čo u iPadu sa budeš za nimi nahánať hore), zakládne info a nastavenia rovnako dole(zatiaľ čo u iPadu budeš hladať setup), nehovoriac že umiestnenie oblubených aplikácií si môžeš nadefinovať(alebo použiť jednoduchý vyskakovací smartbar v lište).
  Pevné tlačítka na tabletoch niesu bohviečo(vynimka snaď Flyer, kde sa to mení podľa polohy na tele) a vie to aj Apple. Stačí si zajsť na na forum k Lenvo Thinkpadu, ktorý má tiež fyzický home button na rovnakej strane ako iPad a spyýtať či ich niekto preferuje pred klasickým homebutton v Honeycomb.

  Ale presviečať ťa nebudem, keď to Apple skopčí, tak otočíš ako otočil Hulán(komplexný os je najlepší -WM / hlupý OS je najlepší- WP7).

 40. Semi CB (neregistrovaný)

  Zapoměl jsem se zeptat jake mate zkušenosti u tabletu 10.1 se SKYPE?!

 41. Tiny (neregistrovaný)

  ..prosím vás chcem sa opýtat ako rychlejšie skopirujem dáta s PC napr. film do tabletu ? lebo vzdy ked chcem nieco lopirovat tak mi píše velmi vela času na kopirovanie napr. 700 Mb 5h. kopirovania…Moze to byt ze nemám este aktivovanu Sim kartu alebo niečím iným ? prosim poradte mi

 42. Popop (neregistrovaný)

  Chci se zeptat, když budou ty Vánoce tak co bych si měl přít ? Zda-li Samsung Galaxy Tab 10.1 nebo iPad 2 ? Děkuju.

 43. SEMI CB (neregistrovaný)

  Je tady někdo kdo nám dokáže poradit?Hallo hallo…

 44. kockopes (neregistrovaný)

  zkoušel někdo USB DVB-T na tomhle tabletu??

  • Max (neregistrovaný)

   to ne, ale zkousel jsem CT 24 a ct4 a ocko a slo to…

 45. Max (neregistrovaný)

  natahl jsem do nej cesko-anglicky slovnik, nainstaloval se, zasvitila modra lista-nainstalovano…zhasly ovladaci tlacitka a od te doby je mrtvej…

 46. Jiří (neregistrovaný)

  Hezký den, koupil jsem si 10.1čku a zatím jsem naprosto spokojený, pro obchodní účely výborný pomocník, výdrž baterie skvělá, verzi vlastním Silver a design můžu říct že nemá chybu. Jediné co mě naštvalo je to, že pokud někdo nechce mít podřený display tak si musí za 400kč+- dokoupit 2 folie v balení, chybí mi i obal, ten kvalitní výjde okolo 1000kč. Funkce jsou zpracovány dobře, nově nainstalované aplikace fungují bez problému. Shrnuto a podtrženo, notebook ani stolní pc to není, ale pro člověka, který potřebuje rychlost, kvalitu, prezentaci a jednoduchost = výborný pomocník. Bavit se o rozdílech Jablka vs. Samsung, nejsou na místě.

 47. xx (neregistrovaný)

  alert(“);

 48. xx (neregistrovaný)

  OOO

 49. xx (neregistrovaný)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).