Domů » Bleskovky » Samsung Galaxy A73 má lákat na nabušený fotoaparát. Ve hře je 108Mpx senzor

Samsung Galaxy A73 má lákat na nabušený fotoaparát. Ve hře je 108Mpx senzor

Korejský gigant Samsung představil u loňského modelu Galaxy S20 Ultra zásadní posun ve fotoaparátech díky senzoru s rozlišením 108 Mpx. Ačkoli je tento senzor chloubou nejvybavenějšího smartphonu tradiční konstrukce od korejské společnosti, podle posledních informací se Samsung možná chystá jej zpřístupnit většímu množství uživatelů.

Samsung Galaxy A72 1 1
Nástupce Samsungu Galaxy A72 možná dostane 108Mpx foťák

Se žhavou novinkou přišel server The Elec. Podle něj chystá Samsung nasadit rozlišení 108 Mpx do nejvybavenějšího smartphonu řady A, konkrétně do chystaného Galaxy A73. Podle všeho by rovněž tento model měl dostat optickou stabilizaci obrazu, což se shoduje s předchozími úniky informací na toto téma.

Samsung Galaxy S20 Ultra 001
Přijde společně s vysokým rozlišením také lepší senzor?

Prozatím není jasné, zda má Galaxy A73 dostat stejný 108Mpx senzor jako Galaxy S20 Ultra, či Samsung do nejvybavenějšího „áčka“ přinese pouze vysoké rozlišení. I tak by mělo jít o znatelný nárůst oproti senzoru s rozlišením 64 Mpx, který se nachází v aktuálním Galaxy A72.

Rozlišení 108 Mpx by byla pro řadu A premiéra

Vyšší rozlišení u mobilních fotoaparátů přináší především větší množství detailů u fotografií pořízených za dobrých světelných podmínek, nicméně fotky v plném rozlišení zabírají spoustu místa v paměti a rovněž jejich zpracování telefonem po vyfocení nějakou chvíli trvá.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

8 komentářů

 1. Ty šílené pixely jsou jen marketingovým lákadlem pro zákazníky chudé duchem, neboť u fotoaparátu záleží především na optice. Ty stovky Mpx mohou být spíš kontraproduktivní, malý pixel má mnohem větší náchylnost k sumu při vyšším ISO nebo při delší expozici.

  • marastudna 50

   Velmi dobře řečeno.

  • Vzhledem k tomu že většina fotky vzniká až po nasnímání dat, tak to není úplně pravda. Koukněte se na fotky co produkuje na automatiku třeba S21 Ultra a srovnejte to s 12Mpx fotkama od Sony. Na první pohled bude vidět že těch 108Mpx rozhodně kvalitě neubližuje…

  • Vo výsledku sa tam viaceré pixely spájajú do jedného (9 pixelov do 1 pixelu). Takže výsledná fotografia bude mať 12 megapixelov. Cieľom je poskytnúť výslednej fotografii viac informácií a svetla pri horších svetelných podmienkach. Takže žiadne marketingové lákadlo.

  • @PETER

   Nicméně co objektiv nepromítne ( nebo promítně blbě) an film nebo čip, tak žádný SW nevykouzlí.
   Primární kvalita tudíž musí být „ve skle“ a ta další je už jen nadstavba.

  • Ve výsledku je úplně jedno jakou cestou se výrobce vydá. Hlavní je aby ta fotka byla co nejlepší. Jestli na to použije 12Mpx nebo 108Mpx snímač je už podružný…

 2. Poslední odstavec je mimo mísu. Podstatou využití velkého rozlišení je pixel binning. Že to jde přepnout do full rozlišení je sice možné, ale s marginálním využitím (pro výřezy) a za cenu zvýšeného šumu.

  • U 108Mpx čipu s Quad Bayer filtrem bude maximální rozlišení vždy „jen“ 27 Mpx. Jestli z toho lezou fotí s vyšším rozlišením, tak je to jen uměle dopočítáno.
   Nechápu proč na tento fakt weby neupozorňují a šíří ten nonsens o 108Mpx fotkách.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).