TOPlist

Recenze Samsung Galaxy A6+: elegán s přemrštěnou cenou

Samsung Galaxy A6+ recenze

Modelová řada Galaxy A od jihokorejského Samungu již od svého počátku cílí na zákazníky hledající smartphony se zajímavým poměrem cena&výkon a zároveň prímiovým zpracováním. V dnešní době, kdy se na náš trh dostává jeden čínský výrobce smartphonů za druhým, se musí Samsung stále více snažit. Jedním z nejnovějších přírůstků do této série je Samsung Galaxy A6+. Po hardwarové stránce na tom není novinka nijak špatně. Na druhou stranu, výrobce si za tuto výbavu nechává poměrně dost zaplatit. Oficiální cena je totiž stanovena na 8 990 korun. Sebevědomí Samsungu nechybí, otázkou je, zda má Galaxy A6+ co nabídnout. Klady a zápory této novinky prozradí naše Samsung Galaxy A6+ recenze.

 Videorecenze

Tip: nenechte si ujít naše další videopohled a přihlaste se k odběru našeho YouTube kanálu

Konstrukce a vzhled: prémiovka na první dotek

V případě konstrukce vsadil Samsung na osvědčený materiál – kov. Ten dodává tělu výbornou pevnost a tuhost, což pocítíte již při prvním uchopení telefonu do ruky. Při držení telefonu v ruce také pocítíte jeho velké rozměry i hmotnost. Galaxy A6+ totiž není se svými rozměry 160,2 × 75,7 × 7,9 milimetrů a hmotností 191 gramů žádný drobek.

Samsung Galaxy A6+ recenze

Spodní hrana telefonu obsahuje datový konektor microUSB, mikrofon a také sluchátkový výstup. U nového telefonu, navíc s cenou 9 tisíc korun je volba staršího portu microUSB nepochopitelná. Daleko raději bych uvítal rozhraní USB typu C.

Mřížka hlasitého reproduktoru je poněkud netradičně umístěna na pravém boku těla hned nad tlačítkem pro spuštění. Nezvykle bohatě vybavená je levá strana. Ta je totiž domovem dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti, slotu pro kartu nanoSIM a microSD a nachází se zde i samostatný slot pro sekundární kartu nanoSIM.

Většinu čelní strany (75 procent) zabírá 6palcový displej. V horním rámečku se usídlila čelní kamera s rozlišením 24 megapixelů a světelností f/1,9. Příznivce selfies potěší přítomnost čelní přisvětlovací diody, kterou oceníte během fotografování ve špatných světelných podmínkách. Kromě zmíněné kamery a diody se nad displejem nachází už jen reproduktor pro telefonní hovory.

Dominantou kovových zad je jednoznačně modul duálního fotoaparátu. Dvojici čoček doplňuje přisvětlovací dioda, která může sloužit i jako nouzová svítilna. V těsné blízkosti fotoaparátu je umístěna čtečka otisků prstů. Její umístění není zrovna ideální, a i po několika dnech používání jsem měl problém trefit se na ní přesně prstem.

Novinka nabízí ještě jednu možnost biometrické autentifikace. Ano, řeč je o odemykání obličejem. K tomuto účelu využívá telefon čelní kameru. Bohužel, rychlost i přesnost odemykání je opravdu žalostná. Zároveň s tímto telefonem jsem měl možnost testovat i Honor 10 (recenze), kde je rychlost odemykání nesrovnatelně lepší. Pro odemykání jsem tedy používal raději čtečku otisků prstů.

Samsung Galaxy A6+ se díky zakulaceným bokům dobře drží v ruce. Kvůli velkým rozměrům je však ovládání jednou rukou problematické. Testovaná varianta má kovová záda lehce laděná do odstínu fialové. Ve skutečnosti bych tuto barevnou variantu označil spíše jako stříbrnou. K dostání bude i verze laděná do černé, případně zlaté barvy.

Displej: Super AMOLED s moderním poměrem stran

Displej bude jedno z největších lákadel Galaxy A6+. Výrobce totiž vsadil na panel typu Super AMOLED se zakulacenými rohy a s „moderním“ poměrem stran 18,5 ku 9. Úhlopříčka činí 6 palců, což v kombinaci s rozlišením 1080 × 2220 pixelů znamená výslednou jemnost 411 pixelů na palec.

Samsung Galaxy A6+ recenze

Samsung označuje „zobrazovadlo“ jako Infinity display. Doposud znamenalo toto označení displej s velmi tenkými bočními rámečky. V případě tohoto smartphonu tomu ovšem tak není. Boční rámečky jsou ve srovnání s konkurenty mohutnější a využití čelní strany je tak jen 75 procent.

Jak je u Samsungu dobrým zvykem, i v tomto případě se můžete těšit na podporu ambientního režimu displeje. V pohotovostním stavu mohou být neustále zobrazeny údaje jako je aktuální datum a čas, upozornění na notifikace a další. V nastavení si můžete zvolit, zda má být tento režim aktivní neustále nebo jen ve vybraný čas.

Co se týče zobrazovacích vlastností displeje, mám jen jedinou výtku. Ta se týká maximální jasu. Ve srovnání s dražšími konkurenty je maximální jas displeje o poznání nižší, což nejvíce pocítíte při používání telefonu na přímém slunci.

Výkon z nižších sfér

Dostáváme se k asi nejslabší stránce testovaného kousku. Tím je bohužel výkon. Samsung totiž zvolil low-endový čipset Qualcomm Snapdragon 450. Tento čip sice má osm procesorových jader, jedná se však o jádra Cortex-A53 a jejich maximální takt je 1,8 GHz. Pro grafické operace slouží čip Adreno 506. Pro základní operace je výkon dostatečný, ale při lehce náročnějších úkonech telefonu velmi rychle dochází dech. Konkurence za podobnou cenu většinou nabízí výkonnější čipsety.

Alespoň kapacita operační paměti je dostatečná. V našem případě měl telefon 3 GB RAM a 32GB vnitřní úložiště. K dostání bude i verze se 4 GB RAM a 64GB úložištěm. Dalším prostor lze získat dokoupením paměťové karty formátu microSD.

Tip: Podrobné parametry Samsung Galaxy A6+ (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Po stránce konektivity si vede telefon dobře. Plná podpora českých LTE pásem je samozřejmostí, stejně tak i dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth nebo třeba NFC. Největší slabinou tak bude již zmiňovaný starší datový konektor microUSB.

Operační systém: tady vládne Oreo

Operační systém Android 8.0 Oreo je doplněný o nadstavbu Samsung Experience. Vzhled systému je identický jako u jiných současných smartphonů tohoto jihokorejského výrobce. Celé prostředí se nese v jednoduchém grafickém stylu a působí moderním dojmem.

Proti dřívějším létům už Samsung neinstaluje do svých smartphonů zbytečné aplikace a najdete zde jen nezbytně nutné programy a nástroje. K tomu je zde už jen několik aplikací z produkce Googlu a Microsoftu. Systém má několik zajímavých funkcí. Jednou z nich je například Zabezpečená složka, kam si můžete přesunout nejen soubory, ale rovnou celé aplikace a mít je chráněné biometrickým zabezpečením.

Rychlost systému mě bohužel příliš nenadchla. Často jsem čekal na spuštění požadované aplikace déle, než by bylo vhodné. S pádem aplikací jsem se nesetkal, ale reakce na povely zkrátka nepotěší. Je otázkou, zda je na vině horší optimalizace systému nebo nižší výkon čipsetu. Každopádně u telefonu s cenou 9 tisíc korun je něco podobného nepřijatelné.

Baterie a výdrž: dva dny s pomalým nabíjením

Akumulátor ukrytý pod kovovými záda se pyšní kapacitou 3500 mAh. V kombinaci s úsporným čipsetem se můžete těšit na slušnou dobu výdrže. V praxi jsem musel zamířit k nabíječce jednou za dva dny. Doby výdrže mě tedy potěšila. Horší je to s rychlostí nabíjení. Z prázdného stavu do plna se telefon nabíjí dvě a půl hodiny. V dnešní době, kdy se výrobci předhánějí v rychlosti nabíjení tak Samsung zaspal. Kvůli kovovým zádům nepočítejte ani s podporou bezdrátového nabíjení.

Fotoaparát a záznam videa

Duální fotoaparát umístěný na zádech telefonu je doplněný o přisvětlující diodu. Primární senzor se chlubí rozlišením 16 megapixelů a velmi dobrou světelností f/1,7. Slušnou světelnost (f/1,9) má i sekundární 5megapixelový čip. Galaxy A6+ využívá sekundární fotoaparát pro záznam rozdílné hloubky obrazu.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu nabízí vše potřebné. Nechybí několik snímacích režimů, mezi kterými je i manuální mód. Hodně zajímavá je funkce Bixby Vision pro rozšířenou realitu. Po aktivaci této funkce stačí namířit telefon na vybraný objekt a aplikace rozpozná o co se jedná a nabídne k danému objektu nebo místu další informace.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Kvalita pořízených fotografií je slušná. Líbilo se mi věrné barevné podání, slušná ostrost nebo vykreslení detailů. Směrem ke krajům je sice ostrost fotografií horší, ale nejedná se o nic hrozného. Díky dobré světelnosti si telefon vede dobře i během focení v horších světelných podmínkách. Největší výtku mám k občas problematickému zaostřování. Telefon někdy zkrátka nezaostřil tak jak bylo potřeba.

Záznam videa probíhá v maximálním rozlišení fullHD při frekvenci 30 snímků za sekundu. Kdo se těšil na podporu 4k videí, toho bohužel novinka zklame. Na vině je použitý slabý čipset, který nepodporuje záznam videí v tomto rozlišení. Po obrazové stránce jsou natočená videa kvalitní. Problémům se však telefon nevyhnul. Často docházelo k přeostřování a chyběla mi i stabilizace obrazu. V tomto ohledu si mohl dát výrobce více péče s odladěním.

Závěrečné hodnocení: chtělo by to nižší cenu

Největším problémem Samsungu Galaxy A6+ bude jednoznačně cena. Za 8 990 korun je nabízená výbava zkrátka slabá. Konkurence nabízí za podobnou cenu lepší výbavu, na což zákazníci slyší. Samsung může nalákat snad jen na velmi dobrou kvalitu zpracování, Super AMOLED displej a slušný duální fotoaparát.

Na druhou stranu nepotěší pomalé reakce systému a slabá hardwarová výbava. Bez výraznější slevy to bude mít novinka na trhu těžké. V podobné situaci byla v minulosti celá řada smartphonů od Samsungu a velmi rychle došlo ke snížení ceny. Doufejme, že stejná situace nastane i v tomto případě. Do té doby to bude mít Galaxy A6+ těžké.

Samsung Galaxy A6+

Samsung Galaxy A6+
7.4

Design a zpracování

8.2/10

Výkon a optimalizace

6.5/10

Hardwarová výbava

7.1/10

Kvalita fotografií a videa

7.5/10

Výdrž baterie

7.9/10

Klady

  • kvalitní zpracování
  • povedený Super AMOLED displej
  • slušná kvalita fotografií
  • výborná konektivita
  • dvoudenní výdrž

Zápory

  • nizší výkon oproti konkurenci
  • zbytečně vysoká cena
  • občasné pomalejší reakce systému
  • záznam videí pouze ve full HD
  • starší rozhraní microUSB
  • pomalé odemykání obličejem
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku