TOPlist

Ruští hackeři začali zneužívat umělé inteligence. Pomáhá jim s útoky

Hacker sedící u počítače
  • Hackeři zneužívají pro vytváření nových hrozeb umělou inteligenci
  • Přístup k ChatGPT stojí doslova pár korun
  • Ruské kyberzločince nezastaví ani omezení ze strany OpenAI

Na dark webu stále častěji probíhají diskuze o možnostech využití umělé inteligence ChatGPT k útokům a vývoji malwaru, a to i v zemích, kde služby OpenAI nesou dostupné. Společnost Check Point Research již dříve varovala, že kyberzločinci začínají používat ChatGPT k vytváření malwaru, šifrovacích nástrojů a skriptů pro obchod s nelegálním zbožím. Ruští kyberzločinci zkouší obejít restrikce, přičemž lze očekávat, že bez ohledu na tato omezení budou ChatGPT brzy ke zefektivnění svých útoků zneužívat hackeři po celém světě.

Na ruském undergroundovém fóru se objevilo vlákno, jak použít ChatGPT k psaní malwaru a jak obejít geografické kontroly OpenAI. Kyberzločinci také zmiňovali, že různé online SMS služby mohou umožnit obejít ověření telefonu za 6 rublů (asi 2 Kč). Check Point mimo jiné objevil prosbu ruského kyberzločince, který žádal o radu ohledně přístupu k API OpenAI. Uvedl, že má potíže s provedení platby pomocí ruské platební karty, a požádal o pomoc s použitím ukradené platební karty.

hackers russia 1

„Pomocí AI technologií bychom mohli výrazně zlepšit náš život. Velký potenciál je i v oblasti kybernetické bezpečnosti, kde umělá inteligence může zrychlit vývoj nových ochranných nástrojů a pomoci s odhalováním hrozeb. Ovšem jako u každé nové technologie i zde hrozí zneužití,“ říká Pavel Krejčí, Security Engineer z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

hackers russia 2

„ChatGPT je nyní mimořádně populární. Mnoho lidí zkouší pomocí AI psát básně nebo vytvářet recepty, ovšem motivace řady lidí je mnohem temnější. ChatGPT je totiž možné jednoduše použít k vytváření škodlivých e-mailů a kódů. Velmi rychle jsme objevili konkrétní případy, kdy se kyberzločinci, včetně úplných začátečníků, snaží použít umělou inteligenci k útokům. Je to obrovské riziko, kterému budeme v roce 2023 čelit,“ dodává Krejčí.

Check Point našel také několik návodů v ruštině o pololegálních službách pro zasílání SMS zpráv, a to včetně postupu, jak je použít k registraci na ChatGPT. Ty umožňují přijímat SMS zprávy na telefonní číslo v požadované zemi a obvykle se používají právě k obcházení pravidel pro registraci do různých online služeb.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku