Domů » Bleskovky » Ruský hacker chtěl data Tesly jako rukojmí, zaměstnanec automobilky jej však přechytračil

Ruský hacker chtěl data Tesly jako rukojmí, zaměstnanec automobilky jej však přechytračil

Data a know-how jsou pro firmy nesmírně cenné, často jsou tím hlavním bohatstvím, kterým firmy disponuju, a to především v dnešní digitální době. Hodnota automobilky Tesly leží i v množství strojů a továren, jelikož ji však mnozí považují spíše za technologickou společnost, než automobilku, jsou pro ni data neméně důležitá.

flash disk

V polovině července letošního roku se však hackeři pokusili k těmto informacím dostat. Rusky mluvícímu zaměstnanci Tesly se skrze aplikaci WhatsApp ozval ruský občan Egor Igorevich Kriuchkov, který jej požádal o schůzku. Ta se nakonec odehrála i s několika dalšími kolegy, celá skupina dokonce vyrazila na výlet k jezeru Tahoe. Cizinec však odmítal všechny společné fotografie, nechtěl být ani focen on sám.

Nabídka, která se neodmítá. Anebo odmítá?

Poté, co se skupina vrátila, Kriuchkov chtěl se zaměstnancem Tesly projednat jakýsi „obchod.“ Zaměstnanci nejdříve nabídl půl milionu dolarů (11 milionů Kč), pokud přes flash disk nahraje do firemní sítě malware, který následně hackerům dovolí ochromit interní systém spolu s možností přístupu k datům, dokud Tesla nezaplatí výpalné. Nabídka se posléze zvýšila na 1 milion dolarů (22 milionů Kč), mezitím však zaměstnanec kontaktoval firmu, ta do případu následně zapojila FBI.

Federální úřad pro vyšetřování se následně pokusil z Kriuchkova dostat co nejvíce informací, přičemž vyšlo najevo, že se nejspíše jedná o organizovanou skupinu, která tímto způsobem získala 4,5 milionů dolarů (zhruba 100 milionů Kč) od společnosti CWT Travel.

usb flash disk
Ilustrační obrázek

Rus mezitím zaplatil předběžně 11 tisíc dolarů (242 000 Kč), zbytek slíbil doplatit později. Následně však informoval zaměstnance, že se akce odkládá a pokusil se utéci ze země. Na letišti v Los Angeles jej však dopadla FBI. Kriuchkov nyní čeká ve Spojených Státech na soud.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

12 komentářů

 1. Přechytračil? Udal…

  • Udal? Splnil zákon, jinak by se dopustil trestného činu.

  • Vsak ano. Udal. Co na tom nechapes? Titulek je opravdu dost bulvarni.

  • Klasický click bait… Smartmania se dostává na seznam webů, jejichž nadpisy je třeba ignorovat… :(

 2. To bylo hodně hloupý.

  • Tak hlavne milion dolaru je fakt dost malo. Zamestnanci Tesly jsou vetsinou dost oddani (ti co nejsou, odejdou) a riskovat svobodu kvuli pul milionu, pote milionu USD je proste malo.

  • To ano, ale jde o celkovou metodu. Osobní kontakt s celou skupinou lidí z Tesly byla hloupost. Pokud by přecejen někoho přemluvil, nedalo by moc práce vystopovat jak toho kdo se nechal uplatit, tak toho kdo uplácel.
   Krom toho, Tesla má bezpochyby dostatek lidí schopnejch si s malwarem poradit.
   Samotnej fakt že zvolili pokus o fyzickej průnik svědčí o tom, že to má Tesla dobře zajištený a šance na úspěch byly nulový…
   Taková metoda má šanci u menších firem bez vlastního IT oddělení, ale zkoušet to na technologickou společnost bylo značně naivní.

 3. Je jen otázkou, jestli ten rusák jednal jen ze své vůle a nebo byl vyslán z Ruska za účelem poškození Spojených států. Příští světová válka se vůbec nemusí na bojištích, ale v ekonomice. Velké státy spolykají ty malé, celý svět bude mluvit anglicky a na nějaké Čechy nikdo ani nevzpomene a takových bude více.

  • Libi se mi ta klasicka paranoia, kdy za vsim, co udela nejaky Rus vsichni vidi Ruskou vladu. Nerikam, ze to tak obcas nemuze byt, ale ta az panicka hruza ze za vsim je Putin a FSB je dost k smichu…

  • Je to spíš k pláči když věří že Putin je tak všemocný, že o všem tom rozhoduje a úkoluje jen on…

 4. Však se jim to někdy podaří, obyčejný človíček podlehne, zvlášť když vidí tu korupci nahoře a v politice !

 5. doufám , že u garminu chytli zaměstnance , co zradil , a malware nahrál
  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).