Domů » Bleskovky » Rozdávání her zdarma stojí nemalé peníze. Kolik za vás Epic platí?

Rozdávání her zdarma stojí nemalé peníze. Kolik za vás Epic platí?

V USA právě probíhá soudní bitva mezi společnostmi Apple a Epic Games, ve které se druhý jmenovaný snaží změnit zavedené pořádky v jablečném obchodě s aplikacemi. Do soudního líčení musely obě znepřátelené strany vyložit na stůl veškeré karty, ze kterých se lze dozvědět velmi zajímavé informace. Například, kolik studio Epic Games platí za rozdávání her zadarmo.

11,6 milionu dolarů za prvních 9 měsíců

Každý týden lze z obchodu Epic Games stáhnout některou z méně či více populárních her zdarma, ovšem za tyto „dárky“ musí Epic platit tvůrcům her nemalé částky. Obchodní model je jednoduchý – Epic doufá, že rozdáváním her přinutí co nejvíce zákazníků nainstalovat si aplikaci Epic Games Store a sem tam v ní utratit nějaký ten dolar.

Simon Carless z GameDiscoverCo prošel zveřejněné dokumenty a spočítal, že jen za prvních 9 měsíců od začátku utratil Epic za rozdávané hry 11,6 milionu dolarů. Na 1,5 milionu dolarů například přišla kolekce Batman Arkham, kterou si nainstalovalo 6,5 milionu lidí. 613 912 účtů z těchto účtů bylo zcela nových, takže jeden získaný uživatel Epic Games Store přišel na 2,44 dolaru. První bezplatnou hrou v obchodě byla Subnautica; ta Epic přišla na 1,4 milionu dolarů a přinesla mu 804 052 nových uživatelů.

Čísla jsou známá pouze do poloviny roku 2019, takže se bohužel nedozvíme, na kolik Epic přišla hra Grand Theft Auto 5. Dá se však předpokládat, že cena za každého nového uživatele se postupně zvyšuje a sám šéf Epicu Tim Sweeney uznal, že kvůli nákladům na marketing není obchod Epic Games Store v současnosti ziskový.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Čekal jsem vyšší částky.

    • Ve skutenosti to je ještě menší částka, protože ne každý by si hru koupil, kdyby nebyla zdarma. Epic se jenom chce přiživit na úspechu Applu a břečí jako malej, když se to Applu samozřejmě nelíbí.

    • Jedinej kdo tu brečí jak malej seš ty, to ti zas máma dala přes prsty, že děláš na internetu, co nemáš?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).