Domů » Články » Robohon: Tohohle chytrého robota od Sharpu si zamilujete

Robohon: Tohohle chytrého robota od Sharpu si zamilujete

Zbytečnost nebo geniální nápad? Sharp pracuje na chytrém robotovi, který se chce stát vaším každodenním společníkem. V Japonsku se začne prodávat už příští rok a my tajně doufáme, že se dočkáme i evropské verze.

Po zhlédnutí produktového videa k novému robotovi Robohon si možná budete říkat, zda si z nás Sharp jen nedělá legraci. Ale není tomu tak; tohohle vtipného robůtka se v první polovině roku skutečně chystá uvést na japonský trh. Robohon, který se aktuálně nachází ve fázi konceptu, v sobě kombinuje nejen sympatického společníka, ale zároveň funguje jako chytrý telefon. Umí číst e-maily, vyhledávat na Googlu, objednat taxi, vyprávět pohádku nebo třeba uložit novou upomínku do kalendáře. Díky přední kameře skvěle poslouží také pro videokomunikaci.

Asi už tušíte, že interakce s robotem probíhá skrze hlasové příkazy, které se postupně mají rozšiřovat. Robohon bude z počátku rozumět pouze japonštině, ale později by se měl naučit také anglicky. V hlavě má zabudovanou kameru pro focení, nahrávání a videokomunikaci, a také malý projektor, abyste si v případě potřeby natočené zážitky mohli ihned prohlédnout.

Na zadní straně je umístěný dotykový dvoupalcový displej s QVGA rozlišením (240 x 320 px). Mozkem tohohle společníka s výškou necelých dvacet centimetrů je čtyřjádrový čip od Qualcommu (MSM8926) s taktem 1,2 GHz. Ve výbavě nechybí podpora 3G a LTE sítí (pásma bohužel uvedena nejsou) či Wi-Fi 802.11 b/g/n. Hmotnost robota je 390 gramů.

   

Robohon umí gestikulovat a problémy mu nedělá ani pohyb. Přiznáváme, že telefonování s ním vypadá hodně vtipně, ale v Japonsku jsou uživatelé na podobně bláznivé produkty vysazeni a je velice pravděpodobné, že se tahle novinka od Sharpu na tamním trhu stane trhákem.

Cenu výrobce zatím nestanovil, nicméně v redakci si na něj už brousíme zuby a doufáme, že se nám po uvedení na trh povede jeden kousek získat na test, protože něco tak bláznivého si zkrátka samostatnou recenzi zaslouží.

  

Robohon na veletrhu Ceatec 2015

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

7 komentářů

 1. Matador (neregistrovaný)

  Tak to musím mít :-D hned objednávám jak to bude možný. LOL

 2. Tisková zpráva Sharp 08/2016

  „Vzhledem k názvu produktu, bude náš jedinečný společník pro život prodáván v České republice pouze v sexshopech. Chtěli bychom tímto předejít možným žalobám na ohrožení mravní výchovy mládeže.“.

  • M. (neregistrovaný)

   Nějak ten vtip vůbec nechápu… Proč v sexshopech? Proč ohrožení mravní výchovy mládeže? Přehlédl jsem ve videu něco? Ani v názvu mě nic nenapadá, navíc nechápu co by v ロボ a ホン mohlo být schovaného – zkratka pro robotický telefon. Nebo je to nějaká narážka že ホン může být i jako kniha (本), tzn. robotická kniha?

  • icecream747 (neregistrovaný)

   Že by RoBoHoN? ;)

 3. Tomas (neregistrovaný)

  Upřímně hodně pochybuji že se to sem dostane protože se to v evropě jen těžko prosadí ale kdyby tu byl jen škoda že nemá v sobě reproduktor na poslouchání hudby :( tak snad v další verzi

 4. vime (neregistrovaný)

  TOMAS: já předpokládám že reproduktor to v sobě mít bude. V článku je napsáno, že bude předčítat maily takže nějaké chrastítko asi mít musí

  • M. (neregistrovaný)

   V titulku videa je jasné napsáno, že se jedná o koncept. Vzhledem k tomu že si Japonci váží soukromí více než my, trochu pochybuji že by to v tomto stavu vyšlo na světlo světa.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).