Po klidovém období se na internetu opět objevují negativní články, které varují před zkázou RIMu. Jsou však tyto texty založené na faktech, nebo jde jen o novinářskou omáčku?
Například populární zahraniční server PocketNow vydal včera článek (s odvoláním na CNET), který v titulku hlásí „BlackBerry 10 čelí prodlevám?“. Troufám si říci, že drtivá většina lidí u médií s širším zaměřením čte především nadpisy a rozklikává jen články o tématech, která je hlouběji zajímají. Taková krátká informace v nadpisu se velice rychle šíří z úst do úst, z monitoru na monitor a desátý člověk v pořadí už vypráví o tom, že RIM oficiálně vyhlásil bankrot. Pojďme si ale takový článek rozebrat a očistit jej od plevelu na podstatná fakta.
Prací novináře či redaktora pochopitelně není jen předávat suché informace v heslech, článek by měl být čtivý, má mít nějaký úvod, jádro problematiky a závěr, který shrne nejpodstatnější myšlenku textu. Ve výše uvedeném článku na PocketNow najdeme úvod, který odkazuje na starší články o chystaných zařízeních s BlackBerry 10, nechybí ani autorův názor na tuto platformu a závěr, kde se píše, že by bylo dobré, kdyby RIM stihl uvedení zavčasu, jinak mu ujede vlak. Nevynechali jsme něco? Vlastně jsme nezmiňovali jádro problému, po pečlivém oddělení omáčky se dostáváme k větě:
„No a jsou jisté spekulace, že RIM nemusí stihnout termín uvedení na trh a že bychom mohli spatřit BlackBerry 10 spíše v březnu.“
Pokusil jsem se tu větu přeložit co nejdoslovněji to šlo, ostatně původní článek si můžete prohlédnout zde, nic víc jsem tam k ústřední problematice nenašel. Na konci se pak dočteme, že toto údajně řekl jakýsi analytik (jméno nebylo uvedeno) a že informace zdaleka není potvrzená. Nedalo mi to a rozhodl jsem se jít výše po proudu, abych zjistil, kde tato „fakta“ pramení. PocketNow převzal informaci ze serveru PhoneArena, ten zas ze CNET a ještě starší článek jsem po chvíli pátrání našel na Forbes. Pokud vás nějaké téma zajímá, je celkem dobré takovou cestu zpět v čase absolvovat, jen tak máte šanci získat holá fakta.
Na Forbes už se dozvíte, že o prodlevě s představením BlackBerry 10 zvěstuje Peter Misek ze společnosti Jefferies. Tento analytik, který již v minulosti například informoval o tom, že se Samsung chystá koupit RIM, napsal ve ekonomické reportáži pro Jefferies mimo jiné tuto větu, cituji: „Doufali jsme v představení v lednu, ale nyní vidíme březen jako více pravděpodobný“. Misek se dále věnuje aktuálnímu ekonomickému stavu a předpokládánému vývoji cen akcií a o posouvání nějakých termínů nepadne jediná zmínka. Jako analytik sleduje dlouhodobě trh a jednou za čas má právo, ba dokonce povinnost vydat zprávu se svým předpokladem o vývoji jednotlivých společností, čímž se pak řídí především akcionáři. Není to mluvčí RIM, nevydává oficiální prohlášení ani tiskové zprávy. Oficiální vyjádření vydal v létě Thorsten Heins, CEO Research In Motion, který stanovil aktuální termín představení platformy BlackBerry 10 na první čtvrtletí 2013, nikoliv specificky leden 2013. I kdyby se tedy potvrdila tato informace založená na názoru analytika a opakovaně přežvýkaná médii a RIM skutečně uvedl BlackBerry 10 v březnu, nepůjde o prodloužení slíbeného termínu.
Nevnímejte to však jako obhajobu RIM nebo pokus o házení špíny na server PocketNow, jedná se spíše o analýzu jednoho konkrétního článku s cílem názorně předvést šíření informace v médiích a připravit čtenáře na to, aby byl ostražitý a nevěřil všemu, co si přečte nebo uslyší. Do práce redaktora patří i ověřování informací, které na něj proudí ze všech stran, a snaha odfiltrovat fakta od pouhých výkřiků do tmy. Ke čtenářům seriózních serverů se tedy dostávají už minimálně jednou protříděné zprávy, i přes toto „síto“ se však může čas od času dostat falešná informace, závěrem bych proto doporučil řídit se jednoduchým pravidlem „Důvěřuj, ale prověřuj„!