Domů » Články » RIM prý posouvá termín představení BB10. Není to však úplně pravda

RIM prý posouvá termín představení BB10. Není to však úplně pravda

Po klidovém období se na internetu opět objevují negativní články, které varují před zkázou RIMu. Jsou však tyto texty založené na faktech, nebo jde jen o novinářskou omáčku?

Například populární zahraniční server PocketNow vydal včera článek (s odvoláním na CNET), který v titulku hlásí „BlackBerry 10 čelí prodlevám?“. Troufám si říci, že drtivá většina lidí u médií s širším zaměřením čte především nadpisy a rozklikává jen články o tématech, která je hlouběji zajímají. Taková krátká informace v nadpisu se velice rychle šíří z úst do úst, z monitoru na monitor a desátý člověk v pořadí už vypráví o tom, že RIM oficiálně vyhlásil bankrot. Pojďme si ale takový článek rozebrat a očistit jej od plevelu na podstatná fakta.

  

Prací novináře či redaktora pochopitelně není jen předávat suché informace v heslech, článek by měl být čtivý, má mít nějaký úvod, jádro problematiky a závěr, který shrne nejpodstatnější myšlenku textu. Ve výše uvedeném článku na PocketNow najdeme úvod, který odkazuje na starší články o chystaných zařízeních s BlackBerry 10, nechybí ani autorův názor na tuto platformu a závěr, kde se píše, že by bylo dobré, kdyby RIM stihl uvedení zavčasu, jinak mu ujede vlak. Nevynechali jsme něco? Vlastně jsme nezmiňovali jádro problému, po pečlivém oddělení omáčky se dostáváme k větě:

„No a jsou jisté spekulace, že RIM nemusí stihnout termín uvedení na trh a že bychom mohli spatřit BlackBerry 10 spíše v březnu.“

Pokusil jsem se tu větu přeložit co nejdoslovněji to šlo, ostatně původní článek si můžete prohlédnout zde, nic víc jsem tam k ústřední problematice nenašel. Na konci se pak dočteme, že toto údajně řekl jakýsi analytik (jméno nebylo uvedeno) a že informace zdaleka není potvrzená. Nedalo mi to a rozhodl jsem se jít výše po proudu, abych zjistil, kde tato „fakta“ pramení. PocketNow převzal informaci ze serveru PhoneArena, ten zas ze CNET a ještě starší článek jsem po chvíli pátrání našel na Forbes. Pokud vás nějaké téma zajímá, je celkem dobré takovou cestu zpět v čase absolvovat, jen tak máte šanci získat holá fakta.

 

Na Forbes už se dozvíte, že o prodlevě s představením BlackBerry 10 zvěstuje Peter Misek ze společnosti Jefferies. Tento analytik, který již v minulosti například informoval o tom, že se Samsung chystá koupit RIM, napsal ve ekonomické reportáži pro Jefferies mimo jiné tuto větu, cituji: „Doufali jsme v představení v lednu, ale nyní vidíme březen jako více pravděpodobný“. Misek se dále věnuje aktuálnímu ekonomickému stavu a předpokládánému vývoji cen akcií a o posouvání nějakých termínů nepadne jediná zmínka. Jako analytik sleduje dlouhodobě trh a jednou za čas má právo, ba dokonce povinnost vydat zprávu se svým předpokladem o vývoji jednotlivých společností, čímž se pak řídí především akcionáři. Není to mluvčí RIM, nevydává oficiální prohlášení ani tiskové zprávy. Oficiální vyjádření vydal v létě Thorsten Heins, CEO Research In Motion, který stanovil aktuální termín představení platformy BlackBerry 10 na první čtvrtletí 2013, nikoliv specificky leden 2013. I kdyby se tedy potvrdila tato informace založená na názoru analytika a opakovaně přežvýkaná médii a RIM skutečně uvedl BlackBerry 10 v březnu, nepůjde o prodloužení slíbeného termínu.

Nevnímejte to však jako obhajobu RIM nebo pokus o házení špíny na server PocketNow, jedná se spíše o analýzu jednoho konkrétního článku s cílem názorně předvést šíření informace v médiích a připravit čtenáře na to, aby byl ostražitý a nevěřil všemu, co si přečte nebo uslyší. Do práce redaktora patří i ověřování informací, které na něj proudí ze všech stran, a snaha odfiltrovat fakta od pouhých výkřiků do tmy. Ke čtenářům seriózních serverů se tedy dostávají už minimálně jednou protříděné zprávy, i přes toto „síto“ se však může čas od času dostat falešná informace, závěrem bych proto doporučil řídit se jednoduchým pravidlem „Důvěřuj, ale prověřuj„!

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

18 komentářů

 1. Satai (neregistrovaný)

  Coze? BB krachuje? Neverim!

 2. xxx (neregistrovaný)

  smartmania si teď hraje obránce RIMu proti zlým novinářům? Zajímavé, že když se podobné bludy šíří o Nokii, tak si smartmania ještě s radostí kopne… :D

 3. nic to ale nemeni na mojom nazore, ze je velka skoda toho, ze RIM nestihne vianocny trh. Predstavovat nove modely v januari alebo februari nie je to prave orechove. Samozrejme skalnym BB fandom to je jedno, ale RIM zbytocne prichadza o dalsich potencialnych kupcov…

  • Heins tohle rozebíral v jednom rozhovoru. Je nesporný průšvih, že promeškají Vánoční horečku, protože narozdíl od nás si v USA drtivá většina lidí kupuje nové smartphony s dvouletým nebo tříletým úvazkem u operátora a RIM se tak připraví o spoustu potenciálních kupců. Na druhou stranu taky chápu jeho rozhodnutí raději vydat novou platformu pozdě, ale na 100% dokončenou, než vydat polotovar jako to udělal Microsft při přechodu z Windows Mobile na Windows Phone a pak dohánět nedostatky. MS měl tou dobou dostatečně pojištěný byznys z prodeje softwaru v korporátní sféře, takže si mohl dovolit přestřelit, pokud by ale RIM s nedodělaným BlackBerry 10 zklamal zákazníky, dost pravděpodobně by šla celá společnost dolů. Nemluvím o bankrotu, RIM má příjmy i z poskytování služeb (hlavně BES), ale došlo by zřejmě k velké fragmentaci a k rozprodeji.

  • Tj. mohl si to dovolit, ale kdyby přišel rovnou s Mango verzí, tak dneska mohl být WP někde jinde… :-) Teda z pohledu zájmu výrobců a podílu. :-)

  • Rozhodnutí MS mělo výhody i nevýhody. Sice nedostatky dohání doteď, ale na druhou stranu nenechal uživatele dlouho čekat a trápit se na umírajícím Windows Mobile, což je momentálně hlavní problém RIM.

  • presne tak Ruslane, ma to aj plusy aj minusy. Ale kazdopadne snad uz v RIMe pohnu kostrou a BB10 pustia do sveta co najskor. Tie zariadenia vyzeraju dost nadejne, tak snad nebudem sklamany. Predtym mi zacielenie celej BB platformy nevyhovovalo, ale tie novinky v BB10 vyzeraju naozaj zaujimavo a aj z tychto prvotnych informacii sa da usudit,zeby BB snad mohol priniest najkompromisnejsi OS. tak sa necham prekvapit…

  • Můj soukromý tip na termín hlavní keynote s představením BB10 je 10. ledna 2013. Netroufám si to zatím hlásit s jistotou, ale několik detailů domu nasvědčuje. Jednak Thorsten Heins se v jednom interview [odkaz] prořekl, že v lednu bude uveden celodotykový smartphone a jeho QWERTY verze bude následovat, v dalším rozhovoru [odkaz] prozradil, že zařízení budou prodávana ve třech vlnách, což by mohl být leden, únor a březen a čerstvě jsem si také všiml jednoho vodítka v dnes zveřejněném reklamním spotu RIM [odkaz]. V záběru na kalendář (0:09) je zakrožkováno datum 10. a soudě podle barevného odlišení víkendu se jedná o čtvrtek. Když jsem se pak podíval do kalendáře na leden 2013, právě 10 skutečně připadá na čtvrtek. Doufejme tedy, že už další prodlevy nebudou :)

  • snad ten termin keynote dodrzia :)

 4. JeanLee (neregistrovaný)

  Jsem hodně zvědaví na BB10, ale u posledního odstavece jsem se musel pousmát… (i když na SM čtu už jen pouze články s panem Hrmou)

 5. Autor má v článku pravdu a děkuji za trefnou analýzu současné „novinařiny“. Holt už dávno nejde o fakta a u BB to platí snad dvojnásob, že o něm mluví ti, co neví a ze všeho nejraději produkují zprávy o zániku.

  Ruku v ruce s tím jde ta jednodušší sorta internetových diskutérů, která tyto zvěsti přijímá s nadšením a sama je pak důležitě reprodukuje. Dnes se s názorem masy hýbe tak snadno, až jednoho zamrazí.

  • „Dnes se s názorem masy hýbe tak snadno, až jednoho zamrazí.“

   No, je to tak. V soucasne dobe mame technologicky zaklad pro rychle sdileni informaci, ale chybi pravni a moralni zaklad, o ktery by se ty technologie mohli oprit a chybi take jakasi informacni gramotnost (ta je, mimochodem, dusledkem obrovskeho kvanta informaci, ktere se na nas ze vsech stran vali). Mame v ruce nabite zbrane, ale nemame na ne zbrojni prukazy. Absolutne postradam osvetu pro praci s ICT (i kdyz stredni i zakladni skoly uz se toho chytaji a zaky v tomto smeru vzdelavaji) v oblasti prav a etiky. Jak to dopada vidime dnes a denne.

 6. Mirek (neregistrovaný)

  No, myslim, ze v novinarine se vyskytuji vetsi problemy nez vyse uvedeny – jestli jsem to dobre pochopil jde v podstate jen o argumentaci, ze prvni ctvrtleti neznamena jen leden…

  Kdyby RIM nebyl v problemech, nikoho by ani nenapadlo takove veci diskutovat… Problemy BB jsou jinde…

  Ale k tematu. Rekl bych, ze BB neskonci dobre… V tehle oblasti je velka konkurence, osobne si myslim, ze Android se u mobilu stava tim cim je Windows u PC – dominantnim systemem (at uz si se to lidem libi nebo ne). Apple zatim zdanlive odolava, ale myslim, ze i to je docasne (Jobsova magie vyprchava a Iphone se stava jednim z mnoha telefonu)… Ostatni budou paberkovat. Microsoft si muze dovolit hazet do Windows Phone penize lopatou, RIM do BB ne… Debata o tom zda leden nebo brezen je bezpredmetna – vcera bylo pozde… Konkurence by byla vitana, ale rekl bych, ze nadeje v oziveni BB je spis z kategorie zboznych prani. Driv nebo pozdeji to skonci podobne jako u WebOS nebo Bady – posledni majitele pristroju budou doufat, ze se jim tam podari naportovat Android…

  Nerikam, ze je to dobre… Konkurence by byla potreba… Jen pro ni nevidim misto… Android, Apple iOS a mozna Windows Phone (pokud tam Microsoft nahazi dost penez)… Blackberry, Maemo, Tizen, OS od Mozilly atd. neprorazi…

  • Tohle je přesně ten typ příspěvků o kterém píšu. BlackBerry má spoustu inovativních nápadů a ve spoustě věcí je dál než konkurence. Ovšem o tom nikdo nepíše. Proč? Protože ve skutečnosti nikdo BB nezná, každý jen přebírá info od pisálka, co přebral již 5x přebrané a zkreslené info. Každý „novinář“ či diskutér jen důležitě „analyzuje“ trh.

   Pak přijde nedotčený zákazník a o BB se kromě zpráv o úpadku nedozví nic. Být já nezkušený zákazník, tak se díky zaujatému (amatérskému) postoji médií a dalších přicmrndávačů BlackBerry vyhnu aniž bych ho vyzkoušel. No a to už je pak jen spirála…

  • Mirek (neregistrovaný)

   Bohuzel presne tahle argumentace je znakem upadku… „Vec je dobra, jen se o ni spatne/zkreslene mluvi. V lepsim pripade z neznalosti, v horsim umyslne…“ Posledni linii obrany jsou stiznosti na neprizen medii ci lidi co „neobjektivne“ hani danou vec…

   Ja si tim taky prosel – byl jsem dlouholety uzivatel Windows Mobile a hajil ho az do konce…

  • Ne. Není znakem úpadku, je jeho výraznou příčinou. A ne, nejde o obranu, jde o pouhé konstatování úrovně těch, kteří mají nutkavou potřebu se internetově realizovat – „rychle napsat žvást, hlavně ať jsem vidět v článku nebo v diskuzi. Už jsem to samé četl tolikrát, tak je to určitě pravda. Nebudu zjišťovat, jak to opravdu je, honem to napíšu taky a budu důležitý“.

   Ono nejde jen o telefony, které jsou koneckonců nedůležité. Autor trefně popsal tento mechanismus aplikovatelný a existující obecně. Ale asi bych chtěl moc aby se to tu chápalo ve své podstatě. Navíc je to zbytečné – ti co vlají s větrem nikdy neuvidí, že vlají s větrem :-)

  • Mirek (neregistrovaný)

   No, puvodne jsem si rikal, ze uz nebudu reagovat , ale nakonec jsem nevydrzel (asi ta nutkava potreba psat zvasty – byl jsem odhalen :-) ). Dle vyse uvedeneho jsem nepochybne jednim z tech kdo ma ci bude mit lvi podil na zkaze BlackBerry… Nema cenu to tady asi vyvracet…

   Jen chci zminit, ze to chapu… Sveho casu jsem podobne branil Windows Mobile kteremu se dle meho tehdejsiho nazoru ani Android ani Iphone nemohli vyrovnat… A kdyz prisla Barcelona a priserny Windows Phone 7, tak to bylo opravdu jako pesti mezi oci… Ve zpetnem pohledu musim rict, ze to bylo az smesne.

   Chce to drzet si odstup – jsou to jen telefony… OS prichazi a odchazi, rodi se a umiraji… Cas se nezastavi. Za par let tady budou uplne jine systemy a tyhle zabomysi valky budou pro smich…

  • No však to se ti snažím vysvětlit ve svém předchozím příspěvku – stačí číst ;-) Jsou to jen telefony, podstata toho co píšu a na co mířil v prvé řadě autor je trochu jinde a hlouběji.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).