RIM prý posouvá termín představení BB10. Není to však úplně pravda

Po klidovém období se na internetu opět objevují negativní články, které varují před zkázou RIMu. Jsou však tyto texty založené na faktech, nebo jde jen o novinářskou omáčku?

Například populární zahraniční server PocketNow vydal včera článek (s odvoláním na CNET), který v titulku hlásí „BlackBerry 10 čelí prodlevám?“. Troufám si říci, že drtivá většina lidí u médií s širším zaměřením čte především nadpisy a rozklikává jen články o tématech, která je hlouběji zajímají. Taková krátká informace v nadpisu se velice rychle šíří z úst do úst, z monitoru na monitor a desátý člověk v pořadí už vypráví o tom, že RIM oficiálně vyhlásil bankrot. Pojďme si ale takový článek rozebrat a očistit jej od plevelu na podstatná fakta.

blank  

Prací novináře či redaktora pochopitelně není jen předávat suché informace v heslech, článek by měl být čtivý, má mít nějaký úvod, jádro problematiky a závěr, který shrne nejpodstatnější myšlenku textu. Ve výše uvedeném článku na PocketNow najdeme úvod, který odkazuje na starší články o chystaných zařízeních s BlackBerry 10, nechybí ani autorův názor na tuto platformu a závěr, kde se píše, že by bylo dobré, kdyby RIM stihl uvedení zavčasu, jinak mu ujede vlak. Nevynechali jsme něco? Vlastně jsme nezmiňovali jádro problému, po pečlivém oddělení omáčky se dostáváme k větě:

„No a jsou jisté spekulace, že RIM nemusí stihnout termín uvedení na trh a že bychom mohli spatřit BlackBerry 10 spíše v březnu.“

Pokusil jsem se tu větu přeložit co nejdoslovněji to šlo, ostatně původní článek si můžete prohlédnout zde, nic víc jsem tam k ústřední problematice nenašel. Na konci se pak dočteme, že toto údajně řekl jakýsi analytik (jméno nebylo uvedeno) a že informace zdaleka není potvrzená. Nedalo mi to a rozhodl jsem se jít výše po proudu, abych zjistil, kde tato „fakta“ pramení. PocketNow převzal informaci ze serveru PhoneArena, ten zas ze CNET a ještě starší článek jsem po chvíli pátrání našel na Forbes. Pokud vás nějaké téma zajímá, je celkem dobré takovou cestu zpět v čase absolvovat, jen tak máte šanci získat holá fakta.

blank 

Na Forbes už se dozvíte, že o prodlevě s představením BlackBerry 10 zvěstuje Peter Misek ze společnosti Jefferies. Tento analytik, který již v minulosti například informoval o tom, že se Samsung chystá koupit RIM, napsal ve ekonomické reportáži pro Jefferies mimo jiné tuto větu, cituji: „Doufali jsme v představení v lednu, ale nyní vidíme březen jako více pravděpodobný“. Misek se dále věnuje aktuálnímu ekonomickému stavu a předpokládánému vývoji cen akcií a o posouvání nějakých termínů nepadne jediná zmínka. Jako analytik sleduje dlouhodobě trh a jednou za čas má právo, ba dokonce povinnost vydat zprávu se svým předpokladem o vývoji jednotlivých společností, čímž se pak řídí především akcionáři. Není to mluvčí RIM, nevydává oficiální prohlášení ani tiskové zprávy. Oficiální vyjádření vydal v létě Thorsten Heins, CEO Research In Motion, který stanovil aktuální termín představení platformy BlackBerry 10 na první čtvrtletí 2013, nikoliv specificky leden 2013. I kdyby se tedy potvrdila tato informace založená na názoru analytika a opakovaně přežvýkaná médii a RIM skutečně uvedl BlackBerry 10 v březnu, nepůjde o prodloužení slíbeného termínu.

Nevnímejte to však jako obhajobu RIM nebo pokus o házení špíny na server PocketNow, jedná se spíše o analýzu jednoho konkrétního článku s cílem názorně předvést šíření informace v médiích a připravit čtenáře na to, aby byl ostražitý a nevěřil všemu, co si přečte nebo uslyší. Do práce redaktora patří i ověřování informací, které na něj proudí ze všech stran, a snaha odfiltrovat fakta od pouhých výkřiků do tmy. Ke čtenářům seriózních serverů se tedy dostávají už minimálně jednou protříděné zprávy, i přes toto „síto“ se však může čas od času dostat falešná informace, závěrem bych proto doporučil řídit se jednoduchým pravidlem „Důvěřuj, ale prověřuj„!

Autor článku blank
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku