Domů » Recenze » Recenze Zopo ZP700: Levné překvapení z Číny

Recenze Zopo ZP700: Levné překvapení z Číny

V dnešním testu se podíváme na dalšího zástupce levných smartphonů, který na nás v redakci udělal překvapivě dobrý dojem. Zopo ZP700 se mezi konkurencí rozhodně neztratí.

Ze zástupu čínských výrobců mobilních telefonů patří společnost Zopo k těm známějším, v našich končinách však stále spíše exotickým značkám. Na redakční test se k nám dostal model Zopo ZP700, který za příznivou cenu nabízí zajímavé hardwarové parametry.

Stále častěji se v oficiální české distribuci objevují telefony méně známých čínských výrobců, které byly dříve dostupné pouze individuálním dovozem a s ním spojenými riziky, jako například omezenou zárukou a nedostupným servisem. České zastoupení společnosti Zopo nabízí na tuzemském trhu sedm modelů a přesto, že je model ZP700 nejlevnějším v nabídce, disponuje hardwarovými parametry, které ho řadí o třídu výše a v redakci nás příjemně překvapil.

Graf ceny

Kde můžete Zopo ZP700 pořídit nejvýhodněji?

Klady (+)

 • kvalitní displej
 • podpora dvou SIM karet
 • dobrý poměr ceny & výkonu
 • notifikační dioda
 • USB Host a USB OTG

Zápory (-)

 • malá kapacita baterie, nižší výdrž
 • dlouhá doba nabíjení
 • absence NFC
 • kapacita interní paměťi
 • průměrný fotoaparát

Za zapůjčení děkujeme ZopoMobile.cz, kde si telefon můžete zakoupit

Obsah balení

Telefon je prodáván v elegantní černé krabičce, která má na vrchu pouze stříbrné logo výrobce a na spodní straně jsou uvedeny hardwarové parametry zařízení. V balení spolu s telefonem najdete klasický obsah v podobě adaptéru síťové nabíječky, trochu kratšího USB kabelu a peckových sluchátek s mikrofonem. Ta hrají lépe než je v této cenové kategorii zvykem a méně náročným uživatelům budou stačit.

-

Videopohled

Zopo ZP700: Videopohled

Konstrukce a dílenské zpracování

Tělo telefonu je celé plastové a použité materiály působí trochu levnějším dojmem Samotné dílenské zpracování je na dobré úrovni a z telefonu se při promačkání neozývají žádné pazvuky. Výtku lze mít pouze k pocitově menší pevnosti v krutu, což by mohlo mít za následek poškození, pokud telefon nosíte v zadní kapse a zapomenete jej vyndat, než si sednete.

- - -

Námi testovaná černá barevná varianta působí hodně nenápadně, naštěstí zádní kryt oživuje povedená imitace karbonu. V prodeji je Zopo ZP700 také v elegantní bílé, tyrkysově modré, růžové a kanárkově žluté barvě.

- - -

Telefon o rozměrech 135 x 68 x 9,5 mm a hmotnosti 148 gramů má nezvykle velké okraje nad a pod displejem, díky tomu má neobvyklý poměr stran a při letmém pohledu tvarem trochu připomíná iPhone. Nad displejem je umístěna přední kamera s neobvykle vysokým rozlišením 5Mpx, potřebné senzory a nenápadná notifikační dioda, kterou snadno přehlédnete. Pod displejem najdeme tři senzorové klávesy v opačném pořadí, jako je tomu třeba u telefonů od Samsungu. Tedy vlevo je kontextová nabídka, uprostřed tlačítko Domů a vpravo šipka Zpět.

- - -

Kolébkový ovladač hlasitosti a zapínací tlačítko najdeme na pravém boku, obě klávesy jsou poměrně úzké a umístěná blízko u sebe, díky tomu mají horší hmatovou odezvu a na jejich umístění je potřeba si zvyknout. Zdířku pro připojení sluchátek najdeme na horní hraně, na opačném konci je microUSB konektor pro nabíjení a připojení k počítači + systémový mikrofon.

- - -

Na zadní straně má své místo optika 8Mpx fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda. Pod zadním krytem se kromě baterie nachází dva sloty na klasické SIM karty a jeden slot pro paměťovou microSD kartu. Ocenili jsme, že na zadním krytu neulpívají otisky prstů a není třeba jej stále čistit.

Čtyři jádra jako dobrý základ

Zajištění dostatečného výkonu má na starosti quad-core procesor MediaTek MT6582 s taktem 1,3 GHz pro každé jádro, doplněný grafickým akcelerátorem Mali-400 MP. Zopo ZP700 disponuje ve své cenové kategorii neobvyklým 1 GB paměti RAM, se kterou telefon dobře hospodaří a běžně je k dispozici více než 600 MB. Paměť ROM má pouze 4 GB a v telefonu je bohužel rozdělena na „interní úložiště“ pro instalaci aplikací o velikosti 0,98 GB + „paměť telefonu“ o velikosti 1,71 GB pro data.

 
Výsledky z AntuTu benchmarku a 3D Marku příliš neoslní

Je jasné, že se nevyhnete použití paměťové karty. Specifikace uvádí podporu až do 64GB, tedy karty formátu microSDXC. Nám v telefonu ale ani jedna ze dvou 64GB karet nefungovala a museli jsme použít kartu microSDHC s kapacitou 32GB; s tou už problémy nebyly.

 

S během operačního systému nemá telefon problém, ve výsledcích benchmarků figuruje na podobných příčkách jako Nexus 4 či nedávno testované ZTE Blade L2 s 5″ displejem. Zopo ZP700 zvládá i náročné hry jako Real Racing 3 (na plné detaily) nebo Asphalt 8, jen je třeba počítat s jejich delším načítáním.

Telefon podporuje sítě GSM/3G na obou modulech, na přítomnost LTE si u levnějších přístrojů budeme muset ještě počkat. Konektivitu doplňuje WiFi, Bluetooth 4.0, A-GPS včetně digitálního kompasu a USB 2.0 s funkcemi USB Host a OTG. Technologií NFC telefon nepodporuje.

O zařízení s procesorem Mediatek se často píše, že mívají problém s fixací polohy pomocí GPS a citlivostí na WiFi. Během používání sem se s ničím takovým nesetkal. Fixace polohy trvala možná o pár sekund déle než u konkurenčních řešení, ale v praxi se nejednalo o nic zásadního a vše tak fungovalo na výbornou.

Displej: Radost pohledět

Zobrazení má na starost 4,7 palcový IPS displej s rozlišením 540 x 960 pixelů. Má skvělé pozorovací úhly, věrné podání barev a dobrou čitelnost na slunci. Rozlišením sice za dnešní špičkou zaostává, ale při běžném používání vás to nebude nijak omezovat a cena je myslím dostatečnou omluvou. Zamrzí absence oleofobní vrstvy na krycím skle, díky čemuž na displeji hojně ulpívají otisky prstů a tady se častému čištění nevyhnete.

- -

Dobrou práci odvádí hlasitý reproduktor, kvalitou a hlasitostí strčí do kapsy mnohem dražší konkurenty. Výstup do sluchátek podpořil výrobce softwarovým vylepšením, které lze aktivovat v nastavení. Kvalita zvuku nevybočuje z průměru a díky ekvalizéru ho lze přizpůsobit svým potřebám.

Baterie a výdrž

Telefon podporuje používání dvou SIM karet současně a oba telefonní moduly zvládají 3G datové přenosy. Proto už ve specifikacích vypadá kapacita baterie 1 750mAh podezřele a nevzbuzuje příliš optimismu. V praxi při střední zátěži, zahrnující aktivní využívání sociálních sítí, několik kratších hovorů a IM zpráv a přehrání jednoho alba, se lze dostat na jednodenní výdrž při obou aktivních SIM kartách, ale večer už budete koukat po nejbližší zásuvce.

-

Čekali jsme zlepšení výdrže při použití pouze jednoho telefonního modulu, ale rozdíl byl prakticky neměřitelný. Největším žroutem energie je tak sice výkonný, ale trochu „nenažraný“ čtyřjádrový procesor Mediatek. HD video zvládlo Zopo ZP700 přehrávat bez deseti minut 8 hodin, což je celkem dobrý výsledek. Zamrzí doba nabíjení s dodávanou nabíječkou, která se pohybuje okolo 2,5 hodin.

 

Systém, aplikace, telefonování a konektivita

Telefon dorazil s nainstalovaným systémem Android 4.2.2 „Jelly Bean“, který výrobce „nevylepšil“ žádnou vlastní nástavbou a přidal pouze několik drobných úprav, což se podepsalo na plynulosti prostředí a celkové odladěnosti systému. Nejpodstatnější úpravou je podpora dvou SIM karet a možnost jejich nastavení. Karty lze pojmenovat, barevně odlišit v systému a vybrat si, na které kartě budete preferovat jaké služby (volání, sms & data).

 
Vzhled systému lze měnit díky předpřipraveným šablonám

Nejviditelnější úpravou je podpora různých témat v systému, která jsou k dispozici čtyři. Preferovali jsme nativní systémový vzhled, protože zbývající tři působí trochu jako omalovánky a jsou velmi podobné prostředí MIUI. Podobně jsou na tom předinstalované živé tapety, které jsou jiné než na čistém Androidu. Velmi praktické jsou zvukové profily, umožňující široké nastavení chování telefonu. Připraveny jsou čtyři, ale můžete si vytvářet a nastavovat nové podle vlastních preferencí. V systému nechybí ani možnost naplánovat si vypnutí a zapnutí telefonu v určitou hodinu.

 

Výrobce do systému doinstaloval několik jednoduchých 3D her, obyčejného správce souborů, aplikace populárních sociálních sítí Facebook a Twitter a IM klienty Skype, WhatsApp a Hangouts. Velmi příjemným zjištěním bylo, že aplikace Documents to Go je přítomná v plné verzi a umožňuje tedy kancelářské dokumenty nejen editovat, ale také vytvářet. To není standard ani u několikrát dražších telefonů. K prohlížení webových stránek slouží nativní systémový prohlížeč, Chrome je třeba doinstalovat z Google Play.

 

Přehrávání hudby je vyhrazena aplikace Hudba, která předpokládá uložení skladeb v telefonu. Aplikace Google Play Music v telefonu není, ale můžete si jí samozřejmě nainstalovat, popřípadě jiné oblíbené hudební online služby. Jak jsem psal výše, zvukový výstup je na dobré úrovni a můžete si ho přizpůsobit buď integrovaným vylepšením zvuku do sluchátek, nebo pomocí ekvalizéru.

 

S rootem v základu

Zajímavostí je, že systém má odemčená práva root, takže lze bez problémů nevyužívané aplikace od výrobce odinstalovat. Geeka tahle skutečnost potěší, ale pro běžného uživatele, který ani neví, co root znamená a jaká rizika přináší, v tom vidím jistý zdroj nebezpečí.

Telefonování a SMS: Dvě čísla na příjmu

S využíváním dvou telefonních čísel zároveň nemělo Zopo ZP700 nejmenší problém. V Nastavení je nová položka Správa karet, kde je možné nastavit, které číslo budete využívat pro hlasové hovory, videohovory, zprávy SMS a datové připojení. Lze si navolit, aby se telefon před uskutečněním hovoru nebo odeslání SMS dotázal, jakou SIM má použít. Zvláštní položku má využívání dat v roamingu – lze si také svázat kontakt s konkrétní SIM kartou. Zvuk ve sluchátku je sice plochý, ale čistý a protistraně bylo dobře rozumět.

 
Správce SIM karet

Aplikace pro psaní a správu SMS zpráv při použití diakritiky bohužel zprávy zkracuje a stejně na tom je i předinstalovaný Hangouts. Uživatelé bez neomezeného tarifu budou muset použít některou z aplikací v obchodě Google Play.

  
Psaní textových zpráv, telefonní aplikace a galerie

Fotoaparát a záznam videa

Hlavní fotoaparát má rozlišení osm megapixelů, to na papíře vypadá dobře, ale realita není tak růžová a fotoaparát podává jen průměrné výsledky. Nechybí mu žádná z běžných funkcí, na které jsme u smartphonů zvyklí. Disponuje autofocusem, LED bleskem, umí vkládat informace o poloze, fotit panoramatické snímky, nabízí několik režimů snímání a má další široké možnosti nastavení. Zajímavá je aktivace spouště při rozpoznání úsměvu.

- - -

- - -

- - -
Další snímky a odkaz pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Na displeji telefonu vypadají fotografie dobře, ale po prohlídce v počítači je vidět že fotoaparát má problém s detaily, které chybí i u blízkých objektů. Video zvládne Zopo ZP700 nahrávat v HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu a kvalita je opět spíše podprůměrná, a to i za dobrých světelných podmínek.

Zopo ZP700: Camera demo

Konkurence

Pokud se podíváme po konkurenci a budeme hledat zařízení s podobnými hardwarovými parametry a cenou, bude nejbližším konkurentem Lenovo A820, které má pouze menší displej s úhlopříčkou 4,5 palce. Dalším konkurentem je Samsung Galaxy S Duos 2, který má navrch nižší cenou, ale zaostává ve všech ostatních parametrech. Pokud budeme hledat mimo vody Androidu, je asi jediným konkurentem z řady Windows Phone 8 zařízení Nokia Lumia 625, ta ale postrádá funkci DualSIM.


Lenovo A820

Závěrečné hodnocení

V komunitě mobilních šílenců je oblíbené rčení, že Android pod pět tisíc korun je nepoužitelný. O Zopo ZP700 to určitě neplatí. Za cenu kolem 4 500 Kč dostanete zařízení s výkonným hardwarem, pěkným displejem, možností využívat dvě telefonní čísla zároveň a stále ještě kompaktními rozměry. Tmavá verze působí trochu nevýrazným dojmem, měli jsme ale možnost vidět i další barevné varianty a ty díky výrazným krytům vypadají mnohem veseleji.


Kde můžete Zopo ZP700 pořídit nejvýhodněji?

Dobře odladěný systém je u chytrého telefonu alfou omegou a v případě dnes recenzovaného modelu je všechno tak, jak má být. Zkušení uživatelé ocení přítomnost rootu či podpory USB Host/USB OTG. Škoda nižší výdrže, delší doby nabíjení, menší kapacity interního úložiště a průměrného fotoaparátu. Pokud jste tyto neduchy schopni akceptovat, bude vám Zopo ZP700 dobře sloužit. 

Roman Vitámvás

Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

19 komentářů

 1. Lukáš (neregistrovaný)

  Recenze pěkná, docela o něm uvažuji, ale bojím se té nízké výdrže se dvěma kartama a děsí mě i ta malá interní paměť. Jdou aplikace instalovat nebo přesouvat na kartu?

  • Hezký den, ano – jdou :)

  • Dobrý den,

   děkuji za recenzi od pátku ho mám doma a prozatím naprostá spokojenost.

   Rád bych požádal o radu, existuje způsob jak bez použití jiných aplikací nastavit paměťovou kartu jako hlavní úložiště pro instalované aplikace. Něco co máte otestováno?

   Děkuji za odpověď.

  • dexxon (neregistrovaný)

   Hezký den, tenhle model zatím používám asi týden a koumal jsem, jak nainstalovat třeba 1,5gb aplikaci a jako jediné řešení bez rootu se jeví stahování apk instalátorů a obb souborů z neoficiálních zdrojů. Jinak výdrž mě vzhledem k hodnotě uvedené baterii příjemně překvapila, když mobil po 100% nabití odpojím ráno od zdroje, celý den je na wifi – streamování videí či stahování (z mobilu jsem přes wifi i přehrával film na TV) a občasné hraní high-end 3D hry – baterie se úplně vybije až kolem deváté hodiny večer. To je na quadcore s baterkou o kapacitě jen 1750mAh obstojné.

 2. Pavel (neregistrovaný)

  Mam dotaz na recenzenta ohledne kvalitu zvukoveho vystupu do sluchatek (kvalitnich). Nyni mam cinske ZTE a zde je kvalita vystupu tragicka, predchozi Samsung byl ohledne zvuku jina liga. ZTE celkove zvuk sleva a zvuk je plechovy a zastreny, proste o nicem. Diky za odpoved.

  • Dobrý den, telefon jsem testoval se svými sluchátky Sennheiser a ve srovnání s iPhonem 5 či Samsungem Galaxy S4 je kvalita zvukového výstupu trochu horší. Rozhodně ale ne tragická a v porovnání s modely ZTE, které jsem měl možnost testovat, je na tom Zopo ZP700 lépe.

 3. otik (neregistrovaný)

  Prosím prosím jak je to s gps navigací v autě máte to nějak otestované ???Díky za Vaší dobrou práci otik

 4. Jakub (neregistrovaný)

  Dobrý den

  Nemohl by mi někdo doporučit obchod kde se dá koupit?

  • Pokud nechceš cpát zbytečně peníze českým překupníkům, tak třeba tady : [odkaz] . Ověřený, spolehlivý eshop …

 5. J. Krejčíř (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  prosím, jak je to s internetem v tomto mobilu. Pokud si jej nechám poslat např. z výše uvedeného odkazu. Měl jsem Nokii Lumii 520, inzerovali původ EU. Musel jsem ji vrátir. Nenačetla české ovladače. Nechtěl jsem nechat přehrát český software. Tj. zbytečné trable. :))).

  J.K.

 6. Když nebudeme brát v potaz záruku od českých prodejců, tak se určitě vyplatí kupovat telefon pouze z čínských e-shopů. Cena za Zopo ZP700 je konkrétně pro mně dosti vysoká.

 7. Karel (neregistrovaný)

  Dobrý den, chtěl bych poradit. Nikde v telefonu neumím najít práva root, popřípadě spustit? Může mi prosím někdo pomocí návodu jak na to? Mnohokrát děkuji, Karel

 8. ComebuyOnlineshop (neregistrovaný)

  You can find ZP700 for 99 EUR by us. Here is the link. [odkaz] May it be your chioce?

 9. Marax (neregistrovaný)

  64GB samozrejme podporuje, sam to tak mam a jede to ok, jen je treba format FAT32, jinak ExFAT/NTFS nebere.

 10. Zuzana (neregistrovaný)

  Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat. už třetí den se mi po pár minutách odpojuje tel od wifiny. Čím to může být? Připojím se a po chvilce zjistím, že jsem odpojená. respektive se to tváří, že je to připojené, ale není. a wifinou to není protože další dva telefony co mám se chytají nonstop bez problémů. Předem děkuji za odpověď

 11. Radka (neregistrovaný)

  Dobrý den,mám tento telefon půl roku,a přestalo fungovat dotykové vkládání.čím to může být?Nejsem moc s tímto telefonem právě spokojena.Děkuji za reakce.

 12. Petr (neregistrovaný)

  Dobrý den,potřebuji poradit který telefon vybrat zda tento Zopo Zp700 nebo Samsung Galaxy s duos 2 který by byl lepší je pro manželku potřebuje dvě simky dik

 13. petr (neregistrovaný)

  Koupil jsem Zopo ZP700 po vložení baterie nepatrně prosvítá led dioda blesku . Nevím zda je to funkce nebo chyba?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).