Zdroj: Petr Uhlíř

Recenze zahradních reproduktorů Lithe Audio: sousedi vás budou milovat

 • Jde o zahradní model s kamenným vzhledem a voděodolným tělem
 • Výkon činí 60 W, frekvenční rozsah 65 až 20 000 Hz a impedance 8 ohmů
 • Přednostmi jsou snadná instalace i párování a přehrávání hudby přes Bluetooth

Zahradní reproduktory Lithe Audio zaujmou svým vzhledem ve tvaru většího kamenu. Lze je zakoupit v páru (hlavní kámen se zesilovačem + pasivní reproduktor) za cenu 13 190 Kč, nebo si můžete koupit pouze hlavní reproduktor za 8 990 Kč, respektive samostatně pasivní (bez zesilovače) za 4 490 Kč. Reproduktory neobsahují baterii – zapojují se do elektrické sítě. Přehrávání hudby probíhá skrze Bluetooth. Nechybí voděodolnost IP56 a výkon jednoho měniče činí 60 W.

Obsah balení

I při koupi páru je každý reproduktor bezpečně zabalený do vlastní krabice. Uvnitř balení najdeme napájecí adaptér, uživatelskou příručku ve světových jazycích, upevňovací podložky, 5m prodlužovací napájecí kabel a 10m propojovací kabel.

Lithe Audio Garden Rock Speaker 01
Při koupi páru vám dorazí ve dvou pěkných krabicích

Pokud budete mít zdroj napájení dál než 6,5 m, uvítáte možnost si dokoupit další 5m prodlužovací kabel (stejný jako v balení). Délka napevno připojeného napájecího kabelu u samotné nabíječky (bez prodlužovacího kabelu) činí zhruba 1,5 m.

Adaptér převádí standardní střídavé 230V napětí na stejnosměrné napětí 24 V s výstupním proudem 2,5 A. Trafo splňuje voděodolnost IP68 a odolá vyšším teplotám, ovšem raději bych ho ukryl na suché a chladné místo.

Umístíte, zapnete a už jen posloucháte

Instalaci zvládne opravdu každý. Stačí jen vybrat vhodné místo na zahradě, kde se budou kameny dobře vyjímat a kde nejčastěji trávíte čas, respektive kde chcete poslouchat hudbu. Poté už je tam jen umístíte, propojíte, zapojíte do nejbližší zásuvky a toť vše.

Napájení vede do hlavního kamenu, který zároveň slouží jako přijímač signálu, takže by měl být umístěn nejblíže ke zdroji hudby.

K druhému reproduktoru připojíte propojovací kabel a na druhém konci ho spojíte s hlavním reproduktorem – stejně jako reprobedny v soustavě u vás doma. Jak již bylo zmíněno, tento kabel měří 10 metrů, ovšem lze zakoupit další prodlužovací. Kabely jsou dostatečně kvalitní a mají voděodolný spojovací systém.

Díky kamennému vzhledu se na zahradě hravě schovají

Když jsem na zahradě někomu tyto kameny ukazoval, zprvu vůbec netušil, že jde o elektronická zařízení. Ano, při bližším zkoumání uvidíte kruhový výdech reproduktoru, ale i tak je zpracování velice povedené. Na zahradě snadno splynou s okolím.

Lithe Audio Garden Rock Speaker 11
Na zahradě jsou velice nenápadné

Bedny jsou vyrobeny z tvrdého a hodně odolného plastu. Kvalita zpracování je prvotřídní. Nevýhodu Ovšem vidím v tom, že Lithe Audio nabízí pouze jednu barevnou variantu. K nám na zahradu by se totiž více hodil kámen s jemným nádechem do oranžové a hnědé.

Rozměry každé bedny činí 32 × 32 × 27 cm a hmotnost se zastavila na necelých 6 kg. Díky široké základně a přijatelné hmotnosti sedí na místě jako přibité.

Vody se nebojí

Kovová mřížka chránící měnič poměrně dobře splývá s okolní texturou kamenu. Vzhledově jsou oba kameny identické, což je možná trochu škoda – v přírodě byste nic takového nenašli.

Lithe Audio Garden Rock Speaker 15
Lithe Audio Garden Rock Bluetooth Speaker se vody nebojí

Stupeň krytí splňuje normu IP56, což plně dostačuje na venkovní použití. Reproduktorům nevadí déšť ani stříkající voda. Skvěle se tak hodí i k bazénům, na místa, kde se používají zahradní kropítka, nebo tam, kde „schytají“ pokropení hadicí nebo konví.

Přehrávaní skrze Bluetooth

Hlavní kámen je aktivní reproduktor, což znamená, že má v sobě zabudovaný zesilovač. Druhá bedna obsahuje pasivní reproduktor. Tudíž nepotřebujete externí přehrávač se zesilovačem, ale jako zdroj hudby vám postačí jakýkoliv Bluetooth vysílač, třeba v podobě smartphonu. Bluetooth se zde nachází ve verzi 4.0.

Lithe Audio Garden Rock Speaker 16
Hudbu jsem nejčastěji přehrával ze spárovaného smartphonu

Já jsem nejčastěji přehrával hudbu z telefonu, ale připojit můžete i chytré asistenty či jiné Bluetooth přehrávače. Trochu mě mrzí, že chybí Wi-Fi, protože technologie Bluetooth má jisté limity. Dosah je garantován na 10 metrů – mně se při přímé viditelnosti podařilo spojit i na 25 metrů.

Lithe Audio Garden Rock Speaker 17

Lithe Audio bohužel nenabízí žádnou aplikaci pro nastavování a ovládání reproduktorů. Zkrátka se k nim připojíte a přehráváte audio z vaší oblíbené aplikace. Nechával jsem je stále zapnuté (v neaktivním režimu mají minimální spotřebu 2–3 W) a vždy jsem jen přišel, připojil se přes Bluetooth a začal přehrávat hudbu.

Skvělý zvuk

Každý reproduktor má výkon 60 W, což je tak akorát na ozvučení menší zahrady, nebo zahradního koutku. Na nejvyšší hlasitost už dokáží pěkně vyrušit sousedy a věřte mi, že ti vás při nejrůznějších oslavách budou milovat. Frekvenční rozsah činí 65 až 20 000 Hz a impedance 8 ohmů.

Lithe Audio Garden Rock Speaker 18
Při správném umístění je znatelný stereo efekt

Přednes je výborně vyvážený. Výšky nejsou příliš ostré, pouze nad 80 % hlasitosti jsou malinko pichlavé. Ovšem já jsem běžně poslouchal hudbu na 40 až 60 % hlasitosti. Basy jsou akorát hluboké a hutné. Občas se umí kameny pěkně rozvibrovat.

Celkově jsem se zvukovým projevem velice spokojený a vlastně mě kvalita zvuku velmi mile překvapila. Měniče jsou velké a je znát i velká vnitřní ozvučnice. Zvuk míří jedním směrem, s čímž musíte počítat a provést vhodné nasměrování.

Lithe Audio Garden Rock Speaker 21

Výrobek se skvěle hodí k poslechu ambientní hudby na zahradě. Nejvíce jsem si je ovšem užíval u bazénu, při různých oslavách apod. I když jsou primárně určené k přehrávání hudby, skvěle se dají použít i k filmům, když je doplníte venkovní promítačkou.

Závěrečné hodnocení

Venkovní reproduktory Lithe Audio jsou skvělým doplňkem na každou zahradu. Líbí se mi snadná instalace a spuštění. Přívodní kabely sice budou pro většinu uživatelů asi krátké, ale není žádný problém dokoupit prodlužovací. Chválím za skvělé zpracování a voděodolnost IP56.

Lithe Audio Garden Rock Speaker 22

Osobně bych uvítal více barevných variant, protože ne každému se na zahradu bude hodit světle šedý kámen. Co se mi ovšem líbilo úplně nejvíc, je prvotřídní zvuk. Reproduktory hrají hlasitě, vyváženě, čistě a poměrně hutně. Nejvíce jsem si oblíbil jejich umístění u koupacího jezírka a u pergoly – zde našly největší využití.

Lithe Audio Garden Rock Speaker 23

K dokonalosti jim chybí připojení přes Wi-Fi a přehrávání obsahu pomocí sofistikovanější aplikace. Někomu může chybět i možnost přehrávaní hudby přes kabel či z USB flashdisku, popřípadě z interní paměti. Cena 13 190 Kč za celý pár je o něco vyšší, ale je potřeba přihlédnout k tomu, že jde o dva 60W reproduktory, které velice dobře hrají a nabízejí povedené venkovní provedení.

Lithe Audio venkovní BT rep.

6.5

Design a zpracování

8.6/10

Kvalita zvuku

8.2/10

Hardwarová výbava

5.5/10

Chytré funkce

3.5/10

Klady

 • skvělý zvuk, výkon 2× 60 W
 • kvalitní zpracování
 • povedený design
 • voděodolnost IP56
 • jednoduchá instalace a použití

Zápory

 • na výběr pouze jedna barva
 • přehrávaní pouze přes Bluetooth
 • žádná doprovodná aplikace
 • žádné ovládací prvky nebo interní úložiště
Autor článku
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku