TOPlist

Recenze Xiaomi Poco M3: takhle má vypadat cenově dostupný telefon

POCO M3 uvod

Pod Xiaomi spadá spousta značek a jednou z nich je také Poco. To se ze začátku definovalo jako dostupná vlajková loď, nicméně časem se značka lehce osamostatnila a poměr cena/výkon přestal hrát výraznější roli. S modelem M3 se snaží zaútočit na spodní příčky trhu, kde je kompromisů požehnaně a konkurence nikomu nic nedaruje. Jak Poco M3 obstojí?

Design a konstrukce

Jakmile chytíte Poco M3 poprvé do ruky, ani vás nenapadne, že se jedná o smartphone nižší střední třídy. Poco totiž předvedlo doslova husarský kousek a udělalo něco, co ostatní výrobci dle mého názoru až tak často nedělají – zamyslelo se nad vlastnostmi použitých materiálů. Výsledkem je telefon, který lze jen těžko označit jako „levný plasťák“, ačkoli jím ve skutečnosti je.

POCO M3 8
Konstrukce a design je velkou předností Poco M3

Záda jsou pochopitelně z plastu, nicméně Poco využilo tohoto materiálu a jeho vlastností na maximum. Struktura zad tak připomíná kůži, která se sice v minulosti na několika telefonech objevila, do mainstreamu se ale nedostala. V ruce působí Poco M3, troufnu si říci, až prémiovým dojmem a doufám, že se ostatní výrobci od Poco přiučí. Nechci záda všech telefonů pokrytá polykarbonátovou imitací kůže, ale lesklých plastů už bylo dost.

Dominantním prvkem zad je modul fotoaparátu, který v rámci symetrie doplňuje lesklý plast s hrdým nápisem Poco. Nejsem sice fanoušek velkých a výrazných označení telefonu, nicméně Poco tímto dodalo modelu M3 jistou charakteristiku a snadnou rozpoznatelnost. Zda se vám tento prvek líbí, či nikoli, nechám na vás, každopádně si na něj lze zvyknout.

POCO M3 13
Displej je veskrze průměrný

Přední stranu okupuje displej s kapkovitým výřezem a poměrně silnými rámečky. V dnešní době na tenkost rámečků máme trochu jiné nároky než před pár lety, nicméně v nižší střední třídě lze leccos odpustit a toto je jedna z těch věcí. Čtečka otisků prstů si našla své umístění ve vypínacím tlačítku, kolébka ovládání hlasitosti se poté nachází hned nad ní.

Nepřehlédněte – Recenze Poco X3: poctivě namíchaný koktejl od Xiaomi, který nestojí majlant

Rozměry telefonu jsou 77,3 x 162,3 x 9,6 mm a hmotnost se zastavila na 198 g. K dispozici je Poco M3 v konzervativní černé, decentní modré a odvážné žluté. Pochválit musím také obsah balení, ve kterém se nachází silikonové pouzdro a také ochranná fólie na displej. Zajímavé je rozhodnutí nechat nalepení přímo na vás a nikoli displej rovnou ochrannou fólií osadit.

Parametry a funkce

Začnu displejem, ze kterého mám ambivalentní pocit. Je typu IPS, má velikost 6,53″ a rozlišení 1080 x 2340 pixelů (395 ppi). Pochlubit se může také certifikací TÜV Rheinland a jasem 400 cd/m². Displej je na jednu stranu na nižší střední třídu dobrý, nicméně chybí mu lepší kontrast, při pozorování z úhlu dochází k mírnému zkreslení barev a jas by především na přímém slunci mohl být lepší. Citelně mi chybí podpora 90 Hz, kterou už někteří konkurenti zvládnou.

POCO M3 6
Parametry jsou v mnohých ohledech dostačující

Pod kapotou se nachází procesor Qualcomm Snapdragon 662, který doplňuje grafika Adreno 610, 4 GB RAM a 64/128 GB vnitřní paměti s možností rozšíření o microSD karty. V AnTuTu stačila tahle sestava dosáhnout na 184 784 bodů, což je veskrze průměrný výsledek. Na smartphone nižší střední třídy je to ale stále výsledek působivý.

Hardwarové parametry Poco M3

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: Qualcomm Snapdragon 662, octa-core, 4× 2,0 GHz Kryo 260 Gold + 4× 1,8 GHz Kryo 260 Silver, GPU: Adreno 610, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 162,3 × 77,3 × 9,6 mm, hmotnost: 198 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,53", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 6000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.79, 1/2", 1.6µm, AF, druhý: 2 Mpx, makro, f/2.4, třetí: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.05, 1.12µm, Full HD video, HDR

Z ostatní výbavy nechybí takřka nic zásadního – Bluetooth 5.0, všechny relevantní lokalizační systémy, USB-C, infračervený port, 3,5mm jack nebo dokonce stereo reproduktory, které na svou třídu hrají dostatečně hlasitě a čistě. Čtečka otisků prstů funguje spolehlivě, nicméně prodleva mezi přiložením prstu a odemčením je na můj vkus až příliš dlouhá.

POCO M3 2
Škoda jen chybějícího NFC

Jestli něco citelně chybí, je to NFC. Doufal jsem, že jsou pryč doby, kdy telefony z dílny Xiaomi touto technologií nedisponovaly. Přitom s úbytkem konkurence v podobě Huawei/Honor je přítomnost mobilních plateb jednou z klíčových konkurenčních výhod. Absence odolnosti proti vodě a prachu asi nikoho nepřekvapí, každopádně zamrzí.

Nabíjení a výdrž na baterii

Poco nasadilo do modelu M3 baterii takřka gargantuovské kapacity 6 000 mAh. K tomu přihodilo ještě podporu pro 18W nabíjení a 22,5W nabíječku rovnou do balení, o čemž si mnohdy mohou nechat zdát i vlajkové lodě konkurenčních výrobců. Tahle sestava je bezesporu jednou z nejlepších v dané cenové kategorii.

POCO M3 9
Výdrž na baterii je příkladná

Při běžném používání počítejte s dvoudenní výdrží, a když se trochu uskromníte, dosáhnete i na více dní. Za den sice telefon utaháte taky, ale to se musíte opravdu hodně snažit. Při maximálním jasu a přehrávání Full HD videa po dobu jedné hodiny klesla baterie o 9 procent, což je velmi dobrý výsledek. Z 0 na 100 procent nabijete telefon za nějaké dvě a půl hodiny, ale na polovinu kapacity se dostanete za zhruba 45 minut. Zmínit musím i podporu reverzního nabíjení a absenci toho bezdrátového.

Operační systém

Není žádným tajemstvím, že Poco M3 běží na Androidu 10 s nadstavbou MIUI 12. Systém je dobře optimalizovaný, plynulý a velmi spolehlivý. Zaseknutí či pády aplikací jsou na tak sporadické, že se rozhodně nejedná o záležitost, která by vás měla odradit od koupě.

Nadstavbě nechybí tradiční podpora tmavého režimu či filtru modrého světla, osobně mě potěšilo automatické seskupování tematicky podobných aplikací v nabídce všech aplikací a jejich vyhledávání při spodní hraně. Předinstalovaného balastu příliš nenajdete, a když už ano, lze snadno odinstalovat. Trochu mi také chybí gesta čtečky otisků prstů, takže na snadné stažení notifikační lišty zapomeňte.

Fotoaparát a záznam videa

Poco M3 je osazeno „svatou trojicí” fotoaparátů – hlavním, makro a portrétovým. Hlavní senzor Samsung S5KGM1 má 48 Mpx, světelnost f/1.79 a velikost pixelu 0,80 µm. Ostatní fotoaparáty se zdráhám zmiňovat, neboť se jedná o povinnou marketingovou výbavu, tedy 2 Mpx a světelnost f/2.4 v obou případech. Trojice je doplněna o duální LED blesk. Selfie fotoaparát se poté pyšní 8 Mpx a světelností f/2.0.

POCO M3 12
Za dobrých světelných podmínek fotoaparát nezklame

Hlavní fotoaparát nemá za dobrého světla žádné výraznější potíže. Snímky jsou dobře prosvětlené, mají dostatek detailů a dobrý kontrast. Dynamický rozsah by mohl být větší, ale to mohu Poco M3 s klidem odpustit, stejně jako občasné slévání detailů a malé množství šumu. V rámci své třídy se jedná o dobrý standard a svou úlohu ve výsledné kvalitě snímků hraje i celkem výrazný postprocessing.

Za horších světelných podmínek a v noci už to taková sláva není a telefonu nepomůže ani dobrá světelnost. Snímky jsou sice dobře prosvětlené, ale jsou chudé na detaily, které se slévají dohromady, a na velké množství šumu. Vyvážení bílé taktéž umí podat nepřesný výsledek, a pokud máte scénu s více světly o různé teplotě, výsledek může být hodně zmatečný. Noční režim snímkům sice pomůže, ale nečekejte zázraky – veškeré nedostatky fotoaparátu jen více vystoupí do popředí. I tak ale na danou cenovou kategorii neodvádí úplně špatný výsledek.

Dva doplňkové fotoaparáty podávají podprůměrné výkony a raději zapomeňte, že je máte k dispozici. Makro je lepší fotit na hlavní fotoaparát, neboť fotky z něj jsou často rozmazané a nepomáhá jim ani nízké rozlišení. Portrétový snímač sice zvládne efektně rozostřit pozadí, nevyhnou se mu ale nepřesnosti a především lze bokeh efekt řešit softwarově. Asi nebudu jediný, kdo by namísto průměrné makro kamerky raději viděl širokoúhlý objektiv.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit/stáhnout zde.

Poco M3 zvládne natáčet video až ve Full HD při 30 fps. Do 4K se naštěstí raději nepouští, což je vzhledem k jeho výbavě velmi moudré rozhodnutí. Videím citelně chybí aspoň softwarová stabilizace a na zoom raději zapomeňte. Potěšilo mě, že telefon netrpí na agresivní přeostřování a celkem dobře zvládá světelné přechody. Barevné podání záznamů je nicméně podprůměrné a nezachrání to ani čistě průměrný zvuk.

Výsledek nočního záznamu pak jistě nikoho nepřekvapí. Málo detailů, nedostatek světla a celkově velmi neuspokojivý výsledek. Pokud nemáte zbytí, tak s Poco M3 pořídíte záznam, který můžete bez většího studu i někomu ukázat. V tomto případě ale musíte hodně snížit své nároky a také nároky ostatních sledujících.

Závěrečné hodnocení

Poco M3 je bezesporu velmi zajímavým přírůstkem do segmentu nižší střední třídy. Ačkoli je značka Poco vnímána především jako výrobce dostupných vlajkových lodí, neváhali Číňané vstoupit do pro ně neprobádaných vod a trochu je rozčeřit. Až na drobné ústupky se totiž jedná o povedený smartphone, který rozhodně nikoho neurazí a zároveň dává prostor pro zlepšení svým nástupcům.

POCO M3 1
Poco M3 se v nižší střední třídě rozhodně neztratí

Hlavní předností je konstrukce a design, který využívá vlastností použitých materiálů naplno. Potěší taktéž dostatek výkonu, dobrá optimalizace, stereo reproduktory či výdrž na baterii a rychlé nabíjení. Nedostatkem je spíše průměrný displej a fotoaparát, absence NFC či chybějících 90 Hz obnovovací frekvence displeje.

Za cenu 3 999 korun (64 GB), respektive za 4 499 korun (128 GB), se jedná o velmi zajímavý kousek, který určitě stojí za zvážení. Hlavními konkurenty jsou Redmi Note 9, OnePlus Nord N100 či Realme 7.

Xiaomi Poco M3

POCO M3 03
8.5

Design a zpracování

9.1/10

Výkon a optimalizace

8.6/10

Hardwarová výbava

8.1/10

Kvalita fotografií a videa

7.7/10

Výdrž baterie

9.2/10

Klady

  • kvalitní design a konstrukce
  • dostatek výkonu
  • dobrá optimalizace
  • stereo reproduktory
  • dlouhá výdrž na baterii a rychlé nabíjení

Zápory

  • průměrný displej
  • chybí 90Hz obnovovací frekvence
  • absence NFC
  • průměrná kvalita fotek u makro a portrétové kamerky
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku