Před dvěma týdny spatřil světlo světa smartphone značky Poco – Poco X3. Za jeho vývojem stojí pár zaměstnanců z Xiaomi s velkou podporou své mateřské firmy. Nový přírůstek chce opět zaujmout především svým výborným poměrem ceny a výbavy. V současné době se totiž jedná o nejlevnější smartphone se 120Hz displejem.
Mimo to nabízí 4 zadní fotoaparáty v čele s hlavním 64MPx snímačem, čtečku otisků prstů na boku, stereo reproduktory, infraport, NFC a nezapomnělo se ani na stupeň odolnosti IP53. Novinka zaujme i baterií s vysokou kapacitou, rychlým 33W nabíjením a také cenou.
- Velký 120Hz displej, stereo reproduktory, čtečka otisků prstů na boku
- Nechybí NFC, infraport, odolnost s krytím IP53, hybridní slot na karty
- Hlavní 64MPx fotoaparát, 5160mAh baterie, rychlé 33W nabíjení
Telefon bude na českém trhu dostupný od 29. září za doporučenou cenu 6 299 Kč, za vyšší paměťovou variantu zaplatíte 6 999 Kč včetně DPH. Jaký dojem na nás udělal a na jakých místech se nejvíce šetřilo? A jaké další vlastnosti a funkce telefon nabízí, vám prozradí naše recenze Poco X3.
Obsah balení
Prodejní balení nabízí vše potřebné. V krabičce se nachází samotný telefon, tlustší metr dlouhý USB-C kabel pro nabíjení či přenos dat, spona pro vyjmutí slotu, průhledný gumový obal a zejména musím pochválit za 33W napájecí adaptér, což rozhodně nebývá v této kategorii standardem.
Velký smartphone s atraktivním designem
Po rozbalení prodejní krabičky a uchopení telefonu do ruky jsem byl lehce překvapen z jeho proporcí. Poco X3 je totiž poměrně velké zařízení, jehož rozměry jsou 165,3 x 76,8 mm. Tloušťku se podařilo dostat pod jeden centimetr – konkrétně v pase je to 9,4 mm, avšak v místě fotomodulu je tloušťka 12 mm. Hmotnost 215 gramů také není zanedbatelná a při přenášení v kapse a při delším držením jej budete zkrátka cítit.
Vyvážení hmotnosti telefonu by mohlo být lepší, protože horní část s již zmiňovaným fotomodulem je mírně těžší a smartphone má tendenci se v ruce převažovat. Ergonomie zařízení je i přesto na přijatelné rovni.
Rozložení ovládacích prvků je standardní a například čtečka otisků prstů, která se nachází na pravém boku ve vypínacím tlačítku, je perfektně umístěna – ideálně pro palec. Čtečka je vcelku rychlá a přesná, stačí pouze na ni přiložit prst a je odemčeno.
Nicméně přední stranu jednou rukou neobsáhnete. Rámečky okolo displeje jsou přijatelně tenké, akorát spodní bradička je trochu širší. Dle posledních trendů se u horního okraje nachází kruhový výřez pro selfie kamerku, který při používání telefonu nijak nevadí. Nad ním se nachází výdech telefonního sluchátka, které rovněž dělá partnera hlavnímu reproduktoru.
Stereo reproduktory, kovové rámečky a částečná voděodolnost
Za přítomnost stereo reproduktorů velice chválím, protože se opět jedná o vlastnost, kterou v dané cenové kategorii jen tak neuvidíte. Notifikační dioda je sice přítomna ve výdechu telefonního reproduktoru, avšak její barva je bílá a navíc je dosti malá, takže poměrně nevýrazná. Rám telefonu je kovový, což zařízení přidává na pevnosti i hodnotě. Na levém boku je umístěn hybridní slot na karty a vespodu potěší svou přítomností 3,5mm výstup na sluchátka a USB-C konektor.
Jedním z dominantních prvků zad je modul se čtyřmi fotoaparáty, ale o nich až v samém závěru recenze. Fotomodul může na první pohled vypadat jako kruhový, avšak není tomu tak. Jeho vzhled se mi osobně líbí, a i když vystupuje nad povrch, telefon se při položení na stůl nijak zvlášť nenaklání, za což chválím.
Záda jsou po delších stranách příjemně zaoblena, což dopomáhá k lepšímu úchytu a dobré ergonomii. Zadní strana není skleněná, ale plastová, avšak to nijak neubírá na jejím atraktivním vzhledu a dobrém zpracování. Přítomná je i odolnost vůči stříkající vodě s certifikací IP53. Kromě námi testované stylové modré, je dostupná ještě konzervativní černá varianta.
Displej se 120Hz obnovovací frekvencí
Poco X3 nabízí velký 6,67palcový IPS LCD displej s poměrem stran 20:9. Rozlišení Full HD+ (2400 x 1080 pixelů) je více než dostatečné (jemnost 395 pixelů na palec). Panel je kryt odolným sklem Gorilla Glass 5 a zabírá 84,6 % přední plochy.
Velkým trendem poslední doby je vyšší obnovovací frekvence displeje. Konkrétně smartphonů se 120Hz displeji přibývá nejvíce. V tomto směru Poco X3 nezůstalo pozadu a je tak nejlevnějším smartphone na trhu právě se 120Hz obnovovací frekvencí displeje. Tu lze zapnout pro plynulejší animace, ale pro úsporu energie lze zvolit i standardní frekvenci 60 Hz.
Displej mě svou kvalitou mile překvapil. Nabízí dobré pozorovací úhly, bezproblémovou čitelnost na slunci (jas displeje je 450 nitů) a také věrné barevné podání. Nechybí automatická regulace jasu, ochrana zraku (filtr modrého světla), tmavý režim prostředí, podpora HDR10 a uvítáte i možnost přizpůsobit si teplotu barev a režim displeje.
Hardwarová výbava na dobré úrovni
Smartphone pohání 8nm čipsetem Qualcomm Snapdragon 732G (2 x 2,3 GHz Kryo 470 Gold a 6 x 1,8 GHz Kryo 470 Silver). Čipset doplňuje grafický čip Adreno 618 a plně dostačujících 6 GB operační paměti. V bechmarku AnTuTu (v8) smartphone dosáhl na téměř 284 tisíc bodů.
Výkon telefonu je tak zcela dostatečný na běžné úkony. Při náročnějších hrách a úkonech už může telefonu docházet dech, a to zejména při aktivní 120Hz obnovovací frekvenci displeje. Nicméně reakce systému byly při používání bezproblémové.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 165,3 × 76,8 × 9,4 mm, hmotnost: 215 g, zvýšená odolnost: IP53
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5160 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Na výběr máte ze dvou paměťových variant – 64 a 128 GB. Úložiště lze navíc rozšířit o paměťovou kartu microSD do kapacity 256 GB, avšak tím si znepřístupníte místo pro druhou nanoSIM. Ve výbavě nechybí LTE, GPS, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, infraport a ani oblíbené NFC.
Dlouhá výdrž baterie a rychlé 33W nabíjení
Uvnitř zařízení se ukrývá akumulátor s vysokou kapacitou 5 160 mAh. Díky němu telefon bez problémů zvládá při běžném používání dva dny na jedno nabití, za což velice chválím. Správa napájení nabízí základní spořič baterie (s ním se výdrž zlepší 1,5x) a ultra spořič, který zanechá v provozu jen nezbytné funkce – volání, sms a připojení k internetu, což prodlouží výdrž až desetinásobně.
Telefon také podporuje velmi rychlé 33W nabíjení, což by mu mohly závidět i mnohem dražší smartphony. Velice chválím i za přibalený 33W adaptér, který telefon dobije za 30 minut na 62 % kapacity, z nuly do plna pak za pouhých 65 minut, což je skvělý výsledek. Bezdrátové nabíjení chybí, což je v této cenové relaci pochopitelné.
Operační systém: v hlavní roli POCO Launcher
V Poco X3 najdeme operačním systémem Android 10. Ten doprovází nadstavba MIUI ve verzi 12, která je ještě navíc doplněna o POCO Launcher. Systém je rychlý a během testování jsem nezaznamenal žádné sekání apod. Vzhledově je nadstavba (launcher) povedená, prostředí je uhlazené, systémové aplikace mají stejný designový jazyk, vše je přehledné a intuitivní.
Přímo na zamykací obrazovce můžete snadno přistupovat k fotoaparátu svítilně a Mi Ovladači pro ovládání domácí elektroniky skrze infraport. Všechny nainstalované aplikace se nacházejí v klasickém výsuvném menu aplikací a nechybí ani řazení podle typů aplikací.
V systému jsou předinstalované nástroje (kompas, FM rádio, počasí, nahrávání obrazovky, a další), aplikace pro správu telefonu, ShareMe (pro přenos souborů), internetový prohlížeč nebo Fórum MIUI. Xiaomi si vyhrálo i s užitečnými funkcemi a nastavením. Nicméně v systému se nachází řada dalších předinstalovaných her a aplikací.
Fotoaparát a záznam videa: příjemné překvapení
Na zádech Poco X3 se nachází hned čtyři fotoaparáty:
- Hlavní má vysoké rozlišení 64 Mpx, dobrou světelnost f/1.9, 1/1,73palcový senzor a fázový autofokus
- 13Mpx ultra-širokoúhlý snímač se záběrem 119° a světelností f/2.2
- 2Mpx makro kamerka, f/2.4
- 2Mpx hloubkový snímač, f/2.4
Selfie kamerka dostala vysoké 20Mpx rozlišení (f/2.2). Hlavnímu fotoaparátu schází optická stabilizace obraz, což se negativně projevuje zejména za horších světelných podmínek.
Ultra-širokoúhlému snímači naopak schází automatické otření. Hlavní fotoaparát nabízí „vylepšení“ pomocí umělé inteligence, HDR, portrétní režim, 64Mpx mód, noční scénu, profesionální režim, panorama a další speciální režimy (dlouhá expozice, klonování objektů ve scéně a další).
Hlavní fotoaparát pořizuje nadprůměrné snímky
Kvalita fotografií z hlavního fotoaparátu je vzhledem k ceně nadprůměrná. Musím říct, že mě v tomto směru Poco X3 příjemně překvapil. Snímač umí opravdu hodně rozmazat pozadí, což u některých snímků nevypadá příliš přirozeně, ale každopádně tyto snímky zaujmou. Velmi dobře si právě vedou i makro snímky, u kterých hlavní snímač umí krásně a přirozeně rozmazat pozadí. U makro snímků musím pochválit i vysokou míru detailů.
Akorát ostření je potřeba ještě vylepšit. Někdy se automatice nedaří přesně odhadnou, co je cílem focení a co je pozadí a bohužel v jistých případech nepomůže ani manuální zaostření na daný objekt. Celkově fotografie nabízejí slušnou ostrost s minimem šumu, a i dynamický rozsah je dobrý.
Ve srovnání s realitou mají fotografie se zapnutou AI hodně živé barvy, proto doporučuji fotit bez ní. Vyzdvihuji makro snímky pořízené hlavním fotoaparátem, ale „x-trojka“ má ještě speciální makro kamerku, která dokáže zachytit předměty už ze 4 centimetrů. Avšak snímky v jejím podání nejsou vůbec dobré a mě osobně tato kamerka přijde k ničemu.
Další funkcí je portrétní režim, který obstarává kýžený bokeh efekt. Je příjemné, že jej lze použít i pro fotografování jiných objektů než jen lidí. I když se jedná o softwarový efekt, tak jsou fotografie dosti povedené, protože je při jejich pořizování do hry zapojuje hloubkový snímač.
Širokoúhlé fotografie a focení v noci
Širokoúhlý snímač je vhodný pro zachycení krajiny, budov nebo větší skupiny lidí. Akorát svou kvalitou samozřejmě nedosahuje na hlavní fotoaparát, zejména při okrajích bývají snímky dosti neostré a s vysokým šumem.
Za nedostatečných světelných podmínek v budově nebo za šera se u fotografií začíná objevovat poměrně dost šumu a neostrosti, což se dá vzhledem k ceně a optické stabilizace pochopit. Rozdíl mezi nočními fotografiemi pořízené na automatiku a na noční režim je rozdíl viditelný na první prohled.
Tip: Snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.
Noční režim musím vcelku pochválit, protože v hodně situacích dokáže pořídit ostřejší a prosvětlenější snímky. Nicméně v některých situacích je při nočním režimu znát vyšší výskyt šumu.
Záznam stabilizovaného 4K videa
Poco X3 zvládá nahrávat video maximálně ve 4K rozlišení při 30 fps a to s využitím elektronické stabilizace obrazu. Pro tento záznam je možné využít i „širokáč“, za což velice chválím, avšak nelze mezi fotoaparáty přepínat během natáčení. Stabilizace je vcelku účinná, ale o něco málo lepších výsledků dosáhnete při Full HD rozlišení.
Obecně je kvalita záznamu z hlavního fotoaparátu překvapivě hodně dobrá, video má pěkné barvy a šum v přijatelné rovině. Menší výtku mám k rychlosti a plynulosti přeostřování, avšak pokud se vám podaří zaostři na nějakou rostli, telefon vás odmění pěkně rozostřeným pozadím.
Závěrečné hodnocení: za málo peněz hodně muziky
Poco X3 mne velice mile překvapil. Popravdě jsem nečekal, že za tuto cenu toho dokáže tolik nabídnou. 120Hz displej je perfektní a vyšší obnovovací frekvence se v takovéto cenové hladině jen tak nevidí. Při 120Hz frekvenci se baterie sice vybíjí rychleji, ale díky velkému akumulátoru a skvělé optimalizace je výdrž baterie famózní. Velmi chválím i za přibalený 33W nabíjecí adaptér. Další příjemnou vlastností jsou stereo reproduktory.
Plusové body smartphone dostává i za částečnou voděodolnost, NFC, 3,5mm audio výstup, hybridní slot na karty a infraport. Notifikační dioda je bohužel nevýrazná a plno uživatelů nepotěší ani větší rozměry a vyšší hmotnost. Čtečka otisků prstů na boku je rychlá a vhodně umístěná. Pro autentizaci lze využít i odemykání obličejem, které je také rychlé a pohodlné.
Výkon je zcela dostatečný a výbava vzhledem k ceně nadprůměrná. Operační systém je rychlý a uživatelské prostředí přívětivé. Hlavní fotoaparát fotí a natáčí velmi dobře, řekl bych dokonce nadprůměrně, ale makro kamerka je úplně zbytečná a širokoúhlý fotoaparát také nepodává nejlepší výsledky.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko.cz, kde si telefon můžete zakoupit
V součtu je Poco X3 velice schopným konkurentem v nižší střední třídě, protože nabízí plno funkcí a vlastností známých z vyšší cenové kategorie, ale s cenou to nepřehání. Za doporučenou cenu 6 299 Kč, respektive za 6 999 Kč včetně DPH za vyšší paměťovou variantu, se může stát bestsellerem předvánočního trhu.
Xiaomi Poco X3
Klady
- 120Hz displej, stereo reproduktory
- atraktivní design, odolnost proti stříkající vodě
- dlouhá výdrž baterie, 33W nabíjení + 33W adaptér v balení
- povedený hlavní fotoaparát
- čtečka otisků prstů na boku
- NFC, hybridní slot na karty, infraport, 3,5mm výstup
- rychlý systém s přívětivým prostředím
Zápory
- zbylé fotoaparáty jsou spíše do počtu
- větší rozměry a vyšší hmotnost
- notifikační dioda je malá a nevýrazná
- vystupující fotoaparát