Recenze OnePlus Nord N100: Číňan ze severu, který trochu zabloudil

OnePlus Nord N100 uvod

V našich končinách není značka OnePlus příliš známá mezi širší veřejností. Dostupné vlajkové lodě si získaly příznivce především mezi technicky zdatnějšími jedinci, kteří se neznámé značky nezalekli a vložili do ní svou důvěru. Postupem času se ze „zabijáka vlajkových lodí“ stal jen obyčejný výrobce vlajkových lodí, který tak trochu pozapomněl, že cena byla jednou z jeho největších konkurenčních výhod.

OnePlus Nord N100 1
Ovládne OnePlus nižší třídu stejně, jako tu nejvyšší?

O malou renesanci se OnePlus pokusilo v případě modelu Nord, kde se pokusilo navrátit ke kořenům, jen ve střední třídě. Zároveň se jedná o pokus zaujmout širší skupinu zákazníků, kteří na drahé telefony moc neslyší. Nyní doplňuje portfolio Nord nový model s označením N100. Ten cílí na ty nejméně náročné mezi námi a zároveň míří do segmentu trhu, kde je velmi tvrdá konkurence. Zvládne si vybojovat své místo na slunci?

Design a konstrukce

Designová stránka OnePlus Nord N100 není bůhvíjak objevná – fotoaparáty jsou ukryté v mírně vystouplém obdélníkovém modulu, na zadní straně je poté ještě čtečka otisků prstů. Celé tělo je vyrobeno z plastu, který dostal příjemnou modrošedou barvu s názvem Midnight Ice. Plast nepůsobí lacině, za což OnePlus chválím. Škoda jen, že Číňané nedodali původní modrou barvu OnePlus Nord.

OnePlus Nord N100 13
Design vychází z vlajkové lodi OnePlus

V přechodu mezi zády a displejem si lze všimnout jisté vrstevnatosti, která se snaží telefon trochu oživit. Daní za to je opticky větší rámeček kolem displeje, který je na dnešní poměry přímo obrovský, především v oblasti brady. Přední strana jinak ukrývá pouze displej a malý výřez okolo předního fotoaparátu.

V ruce působí OnePlus Nord N100 velmi dobře a často jsem uznale pokynul hlavou, že takto mají vypadat dostupné chytré telefony. Rozměry sice znemožňují ovládat telefon jednou rukou a pro jistý úchop je potřeba držet telefon oběma rukama, na druhou stranu rozložení váhy je jisté a rozměry 164,9 x 75,1 x 8,5 milimetrů a hmotnost 188 gramů působí vcelku dobře.

Parametry a funkce

Hlavním tahákem je 6,52″ IPS displej s rozlišením 720 x 1440 pixelů (jemnost 247  pixelů na palec) s výřezem pro přední fotoaparát. Ten je na svou třídu lehce nadprůměrný, má dobré barevné podání, je čitelný na přímém slunci a má 90 Hz, což se v nižší střední třídě jen tak nevidí.

OnePlus Nord N100 5
Některými parametry OnePlus Nord N100 překvapí, jinými zklame

Uvnitř najdeme osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 460, doplněný grafikou Adreno 610 a kombinací 4 GB RAM s 64 GB vnitřní paměti s možností rozšíření o microSD karty. V AnTuTu si OnePlus Nord N100 vyválčil 148 827 bodů, což je na nižší střední třídu standard.

Hardwarové parametry OnePlus Nord N100

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: Qualcomm Snapdragon 460, octa-core, 4× 1,8 GHz Kryo 240 + 4× 1,6 GHz Kryo 240, GPU: Adreno 610, RAM: 4 GB, interní paměť: 64 GB, pam. karta:
Rozměry: 164,9 × 75,1 × 8,5 mm, hmotnost: 188 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,52", IPS LCD, rozlišení: HD+, 720 × 1600 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 13 Mpx, f/2.2, PDAF, druhý: 2 Mpx, makro, f/2.4, třetí: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR

Z ostatní výbavy nechybí Wi-Fi s podporou 5 Ghz pásma, Bluetooth 5.0 s podporou kodeku APT-x, LDAC a SBC, GPS/GLONASS/Beidou/Galileo, 3,5mm jack, USB-C či čtečka otisků prstů, která je vcelku rychlá a spolehlivá na svou cenovou třídu.

OnePlus Nord N100 4
Displej s 90 Hz výrobce překvapivě tají

Zamrzí absence odolnosti proti vodě či prachu, chybějící FM rádio či NFC, které osobně považuji za naprostý standard už i v těch nejlevnějších telefonech. Těžko říct, co vedlo OnePlus k těmto ústupkům.

Nabíjení a výdrž baterie

Baterie dostala kapacitu 5 000 mAh, což slibuje obstojnou výdrž. V kombinaci s úspornějším procesorem a displejem s nižším rozlišením se dostanete při méně náročném používání i na dva celé dny, za jeden den poté telefon zvládnete utahat, ale musíte se hodně snažit.

OnePlus Nord N100 10
Výdrž baterie je solidní

Po vyplýtvání energie z baterie máte k dispozici rychlé 18W nabíjení, se kterým dobijete z 0 do 100 procent za zhruba hodinu a čtvrt. Na 50 procent se dostanete poté za nějakých 40 minut, což je vcelku ucházející hodnota.

Operační systém

Operačním systémem je pochopitelně Android ve verzi 10, kterou doprovází nadstavba OxygenOS. Hned na úvod začnu zklamáním, kdy OnePlus přislíbilo pouze jednu velkou aktualizaci. Pokud si však na aktualizace nepotrpíte, nebudete ze systému bezpochyby zklamáni.

OnePlus Nord N100 6
OxygenOS je jedno z nejlepších androidových řešení

Hlavní předností je plynulý systém bez záškubů, který je doplněný širokými možnostmi úprav. Upravit si rovnou v rámci systému můžete tvar a podobu ikon, jejich velikost či dokonce takové detaily, jako je barva zvýraznění či odstínu. Nechybí ani populární tmavý režim či filtr modrého světla. Potěší jen minimum předinstalovaných aplikací.

Nepřehlédněte – Recenze OnePlus Nord: zabiják ve střední třídě?

Nevýhodou, která pro někoho však nemusí hrát zásadní roli, je, že OnePlus Nord N100 dostane pouze jednu velkou aktualizaci. Pokud si tedy potrpíte na na aktuální vychytávky, které vždy přichází s novou verzí systému, budete se muset poohlédnout jinde.

Fotografie a záznam videa

Ani OnePlus Nord N100 se nevyhnul modernímu trendu nasazování většího počtu objektivů, než je potřeba. Hlavní senzor disponuje rozlišením 13 Mpx a má světelnost f/2.2 a je doprovázen dvojicí makro/hloubkový snímač se shodným rozlišením 2 Mpx a světelností f/2.4. Na přední straně je poté ještě selfie fotoaparát s 8 Mpx a světelností f/2.0. Jak si tato sestava vede v praxi?

OnePlus Nord N100 12
Fotoaplikace je jednoduchá a přehledná

Asi vás nepřekvapí, že s OnePlus Nord N100 žádnou parádu neuděláte. Hlavní snímač je přinejlepším průměrný, kvalitní fotografie pořídí pouze za dobrého osvětlení. I tak ale fotografie trpí na lokální neostrosti a slévání detailů, automatika má také tendenci netrefit správné vyvážení bílé.

Za šera či v noci se od svých konkurentů neliší. Fotoaparát v noci využijete jen sporadicky, neboť fotky jsou plné šumu, trpí na špatné vyvážení bílé a neostrosti. Příležitostně umí OnePlus Nord N100 vykouzlit přijatelný snímek, jednalo se ale vždy spíše o náhodu. O nesebevědomí OnePlus svědčí také fakt, že telefon nemá noční režim.

Další dva snímače příliš za řeč nestojí. Hloubka ostrosti není vždy taková, jaká by se na dedikovaný snímač slušela, makro je mnohdy lepší vyfotit na hlavní fotoaparát, protože 2 Mpx nejsou mnoho a kvalita je podprůměrná i za dobrého světla.

Tip: Snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Video zvládne OnePlus Nord N100 jen ve Full HD při 30 fps, nicméně více bych po něm ani nechtěl. Kvalita videa víceméně kopíruje kvalitu fotoaparátů, tedy občas průměr, občas podprůměr. Během natáčení můžete plynule přepínat na 2x zoom, což notně ubere na kvalitě.

V noci jsou záznamy plné šumu a má problémy zaostřit. Tyto potíže přes den vesměs odpadají. Pochválit musím vcelku kvalitní zvuk, jen si dejte pozor na silnější vítr.

Závěrečné hodnocení

OnePlus Nord N100 je pokus čínského výrobce dobýt ty nejnižší pozice světa smartphonů. Bohužel stejné ambice, jaké OnePlus před lety přinesl mezi vlajkové lodě, si do nižších segmentů trhu nepřibalil. Výsledkem je přinejlepším průměrný telefon, který dravější konkurenti rozcupují.

OnePlus Nord N100 11
OnePlus Nord N100 boří hranice toho, co je v nižší třídě možné

To je trochu s podivem, neboť kolegové z Realme zvládají poměr cena/výkon bravurně. Od nich OnePlus Nord N100 obkoukal rychlou čtečku otisků prstů, kvalitní 90 Hz displej, dostatek výkonu, dobrou výdrž na jedno nabití a rychlé nabíjení či povedenou nadstavbu OxygenOS.

OnePlus Nord N100 10
Kompletní balíček ale bohužel má hodně kompromisů

Zklamáním je především horší fotoaparát, absence NFC či nemastný a neslaný design. Za cenu 3 490 korun se nicméně jedná o solidní zařízení, které jistě má co nabídnout. Cenovými konkurenty jsou jen Xiaomi POCO M3 či Realme C11.

OnePlus Nord N100

oneplus nord n100 mini
7.7

Design a zpracování

7.9/10

Výkon a optimalizace

7.8/10

Hardwarová výbava

7.2/10

Kvalita fotografií a videa

6.9/10

Výdrž baterie

8.5/10

Klady

  • rychlá čtečka otisků prstů
  • kvalitní displej s 90 Hz
  • dostatek výkonu
  • dobrá výdrž na jedno nabití a rychlé nabíjení
  • povedená nadstavba OxygenOS
  • dostupná cena

Zápory

  • horší fotoaparát
  • absence NFC
  • nemastný a neslaný design
  • přislíbena jen jedna velká aktualizace softwaru
Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku