Domů » Recenze » Recenze Xiaomi Mi Watch: cena je příznivá a nedostatků málo

Recenze Xiaomi Mi Watch: cena je příznivá a nedostatků málo

V segmentu chytrých hodinek nenajdeme tolik relevantních výrobců jako například u chytrých telefonů. Odvětví dominuje Apple se svými hodinkami Watch, v těsném závěsu je poté Samsung, Huawei/Honor a Amazfit. Xiaomi se vytrvale snaží tuto hegemonii nabourat, nicméně výrazněji se prosadit se mu stále nedaří.

Xiaomi Mi Watch 1
Jak Xiaomi Mi Watch obstály v našem testu?

Xiaomi se proto rozhodlo vzít situaci do vlastních rukou a na trh vypustilo chytré hodinky přímo z vlastní produkce s názvem Mi Watch. Jak se jim tento pokus povedl? A jde nízká cena ruku v ruce s kvalitou, jak už Xiaomi mnohokrát dokázalo? Nejen to se dozvíte z naší recenze.

Design a konstrukce

Po designové stránce vsadilo Xiaomi na jednoduchost a eleganci. Dominantní kruhový displej určuje podobu hodinek, společně s dalším výrazným prvkem, kterým je absence lunety. I když hodinkám chybí luneta, stále lze spatřit poměrně široký rámeček okolo displeje, který v místech tlačítek slouží jako nosič popisku, abychom věděli, co vlastně dělají. Za mě je to drobný minus – k čemu tlačítka slouží, se dozvíte poměrně rychle a není nutné to mít permanentně napsáno.

Xiaomi Mi Watch 12
Tělo je plastové, ale působí kvalitním dojmem

Tělo a dýnko je kompletně plastové (konkrétně z polyamidu vyztuženého skleněnými vlákny), nicméně použitý plast je poctivý a nepůsobí laciným dojmem, právě naopak. Dvě tlačítka jsou kromě popisku odlišeny ještě červeným kroužkem v případě spodního, což podtrhuje jeho funkci, tedy rychlé spuštění sportovního režimu. Horní tlačítko je návrat na hlavní obrazovku a rychlý přístup do nabídky aplikací.

Řemínek je polyuretanový a nosí se poměrně dobře, ani delší doba na ruce včetně nošení během spaní mi nečinilo problémy. Rozteč je 22 mm a díky systému rychlého odepnutí stěžejky není problém řemínek vyměnit za jiný. Na dýnku se nachází senzor měření srdečního tepu, okysličení krve a dva piny pro nabíjení.

Xiaomi Mi Watch se nesnaží objevit Ameriku, design by se v krajním případě dal označit jako nudný. Já bych použil spíše označení elegantní průměr. Jistá nenápadnost chytrým hodinkám sluší, bohužel zde se mísí s jistou zaměnitelností s jinými chytrými hodinkami. Rozměry těla jsou 45,9 × 53,35 × 11,8 mm a váha se zastavila na 32 g.

Parametry, funkce a operační systém

Nejvýraznější částí hodinek je bezesporu 1,39″ AMOLED displej s rozlišením 454 x 454 pixelů (jemnost 326 ppi). Podání barev a především černé je příkladné, čitelnost na přímém slunci není žádný problém a odezva na dotyk je skvělá. Automatická regulace jasu funguje spolehlivě, stejně jako gesto pro rozsvícení displeje. Nechybí ani always-on displej, pro který si můžete vybrat jeden ze šesti stylů.

Xiaomi Mi Watch 3
O parametrech toho moc nevíme

O použitém procesoru či velikosti RAM se toho příliš nedozvíme, nicméně v případě chytrých hodinek s proprietárním systémem se nejedná o až tak důležitý údaj. Přiznanou výbavou je Bluetooth 5.0, GPS/GLONASS/Galileo/Beidou, snímač tepové frekvence, senzor zrychlení, gyroskop, geomagnetický snímač, měřič tlaku vzduchu, čidlo okolního světla a senzor pro měření okysličení krve. Nechybí ani voděodolnost 5 BAR.

Hardwarové parametry Xiaomi Mi Watch
Systém: vlastní systém
Rozměry: 44,7 x 36,9 x 12,3 mm, Hmotnost: 44 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon Wear 3100 (28 nm), quad-core, 1,2 GHz
RAM: 1 GB, Interní paměť: 8 GB,
Displej: Super AMOLED, 1,78", 368 × 448 px
Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, NFC:
, GPS:
Baterie: 570 mAh Li-Ion, Bezdrátové nabíjení:

Z dostupných funkcí jsem již zmínil always-on displej, možnost odmítnout hovor (nikoli přijmout), čtení notifikací (bez možnosti odpovědi), měření srdečního tepu a okysličení krve, měření spánku, zaznamenávání sportovních aktivit a zaznamenávání trasy skrze GPS, budík (chytré buzení chybí), počasí, prozvonění telefonu, sledování tlaku vzduchu či kompas.

Xiaomi Mi Watch 16
Práce s notifikacemi je, jak to u uzavřených systémů bývá, horší

Uzavřený operační systém je z dílny Xiaomi a má své přednosti i nedostatky. Předností je rychlost a jednoduchost, byť osobně nechápu, proč Xiaomi prohodilo rychlé nastavení a centrum notifikací. K notifikacím se dostanete potažením z horní části, do nastavení zase potažením z té dolní. Práce s notifikacemi je rovněž podprůměrná, nemožnost vyřídit hovor, odpovědět na notifikaci či mizerná rozlišitelnost upozornění z aplikací třetích stran je velkou slabinou.

Xiaomi Mi Watch 2
Displej je velkou předností Mi Watch

Výhodou je alespoň velké množství ciferníků třetích stran, kterých je více než sto. Pokud jde o mě, i přes velkou nabídku jsem měl problém vybrat si nějaký, který by odpovídal mému vkusu. Zmínit musím, že celý systém je v češtině, byť třeba na obrazovce s nabíjením si lze všimnout nepřeloženého textu. Jedná se nicméně o ojedinělost, která bude jistě odstraněna budoucími aktualizacemi.

Nabíjení a výdrž baterie

Baterie má kapacitu 420 mAh a nabíjí se bezdrátově dodávaným nabíjecím pukem. Slibovaná výdrž je až 16 dní, se zapnutou GPS je to poté 50 hodin. Osobně musím říct, že dostat se s hodinkami na dva týdny provozu není vůbec obtížný úkol. Při maximálním využití se zapnutým always-on displejem a jedním zaznamenaným cvičením denně klesla baterie o zhruba 12 procent za den.

Xiaomi Mi Watch 7
Nabíječku budete hledat jen sporadicky

Když se trochu uskromníte, není problém dostat se na dvoutýdenní výdrž, což velmi chválím. Nabíjení z 0 na 100 procent trvá skoro dvě hodiny, nicméně vzhledem k tomu, že hodinky budete nabíjet zhruba 2-3x za měsíc, nejedná se o vyloženě tragickou hodnotu.

Měření a sportovní aktivity

Na výběr máte úctyhodných 117 sportovních aktivit, mezi kterými si jistě najdete tu svou. Skrze tlačítko sport se dostanete rychle na výběr sportu, který si můžete upravit, a poté, co hodinky zafixují polohu, se můžete pustit do sportování. Hodinky rovněž velmi chytře poznají, když se zastavíte, například na přechodu. Pochválit musím také GPS, která dobře drží, a výsledek odpovídá trase, i když jsem sportoval v městské zástavbě a několikrát prošel podjezdem.

Xiaomi Mi Watch 11
Xiaomi Mi Watch toho měří opravdu hodně

Naprostým základem je měření kroků, které je velmi přesné. Bohužel se kromě ušlých kroků v čase a celkové vzdálenosti nic víc nedozvíte. Měření srdečního tepu je rovněž přesné a nemá tendenci vypadávat. Zajímavé je sledování energie, které z mého sledování odpovídá tomu, jak jsem se během dne cítil. Škoda, že jsem nemohl zaznamenat třeba vypitou kávu, která by s hodnotami jistě zamávala.

Měření stresu berte spíše orientačně, číslo vám toho totiž moc neřekne a je odvislé od srdečního tepu. Sledování okysličení krve se nemůže měřit s pulsními oxymetry, na problémy nicméně může upozornit včas. Sledování spánku mě rovněž překvapilo svou přesností, včetně přesného zaznamenání probuzení během noci.

Jestli mi něco chybělo, byl to systém PAI, který Xiaomi používá u hodinek se značkou Amazfit. Osobně nechápu, proč jejich systém měření není v hodinkách přístupný. Stejně tak by mohlo ženám chybět sledování menstruačního cyklu či kardiakům sledování EKG. To bych ale od hodinek v této cenové kategorii očekával opravdu příliš.

Nepřehlédněte – Recenze Xiaomi Amazfit Watch GTS 2: skoro jako Apple Watch

Samotné sledování sportovní aktivity poskytuje poměrně dostatek dat. Od zaznamenané trasy, vzdálenosti, tempa, spálených kalorií a doby trvání, přes rytmus, převýšení a srdeční tep, až po účinek tréninku, VO2Max a čas na zotavení. Pokud ale nevíte, co zlepšit a kde děláte chyby, budete si muset najmout osobního trenéra.

Doprovodná aplikace

Kdo by čekal, že doprovodnou aplikací bude Zepp, šeredně by se spletl. Xiaomi vsadilo u hodinek Mi Watch na vlastní řešení Xiaomi Wear, které u mě budí rozpaky.

Xiaomi Wear
Cena: zdarma
‎Xiaomi Wear Lite
Cena: zdarma

Přehlednost je velkou předností aplikace, nicméně všudypřítomná animovaná postavička na mě nepůsobí příliš dobře a bylo by fajn mít možnost ji vypnout. Nebo si ji aspoň přizpůsobit.

V rámci záložky stav vidíte všechny naměřené hodnoty na jedné stránce, přičemž si můžete rozkliknout do náhledu to, co vás zajímá. Bohužel náhled jen málokdy nabídne více informací než rychlý přehled. Na nějaké vyhodnocení rovnou zapomeňte – můžete být rádi, že se v pár větách vůbec dozvíte, co jednotlivé kategorie znamenají.

V záložce cvičení můžete spustit rychlé cvičení a vidíte v něm i výsledek toho posledního, jinak zde nic moc dělat nemůžete. Na poslední záložce profil poté párujete hodinky, kontrolujete připojení, stahujete ciferníky a spravujete oznámení, která se mohou zobrazit na hodinkách. A to je tak všechno.

Xiaomi Mi Watch 15
V aplikaci se dozvíte víceméně to samé, co přímo z hodinek, jen o něco málo podrobněji

Aplikaci Xiaomi Wear chválím za přehlednost a zpracování, nicméně pokud dojde na funkcionalitu, jedná se o tragédii. Z aplikace se v podstatě nic moc nedozvíte, a když už něco vyčtete, je na vás, abyste si naměřené hodnoty dali do kontextu a vyvodili z nich patřičné důsledky. Pozitivní je alespoň kompatibilita s Androidem i iOS.

Závěrečné hodnocení

Xiaomi Mi Watch je bezesporu povedeným pokusem, jak dostat chytré hodinky mezi široké masy a nabourat myšlenku, že chytré hodinky stojí stejně jako telefon ze střední třídy. Xiaomi to vzalo za správný konec a zaměřilo se na tři klíčové aspekty – kvalitu měření, dobrou výdrž na baterii a nízkou cenu.

Xiaomi Mi Watch 17
Xiaomi Mi Watch nejsou špatné hodinky, jen ta aplikace pokulhává

Předností Xiaomi Mi Watch je kvalitní AMOLED displej, přesné měření, dobrá výdrž na baterii, odladěný a spolehlivý systém, velké množství sportovních aktivit, měření s pomocí GPS a nízká cena. Nedostatkem je chudá doprovodná aplikace, horší správa notifikací a telefonních hovorů, chybějící systém PAI či absence vyhodnocování naměřených údajů.

Xiaomi Mi Watch 4
V této cenové kategorii nemají Mi Watch příliš mnoho konkurence

Za cenu 3 199 korun se jedná o povedené hodinky, které mohou zaujmout především ty, kteří o chytrých hodinkách uvažují, ale nechtějí do nich příliš investovat. Zároveň se jedná o zajímavou možnost přestupu z fitness náramků, jako je třeba Mi Band 5. Konkurence v těchto vodách není velká a je především ze stáje Amazfit – Amazfit T-Rex, Huawei Watch GT 2, Amazfit GTS 2 či starší Galaxy Watch Active. I v této konkurenci ale mají Xiaomi Mi Watch co nabídnout.

Xiaomi Mi Watch

8.5

Design a zpracování

8.1/10

Funkce a výbava

8.8/10

Pohodlnost nošení

9.2/10

Výdrž baterie

9.5/10

Doprovodná aplikace

7.0/10

Klady (+)

 • velmi sympatická cena
 • kvalitní AMOLED displej
 • dobře odladěný systém
 • přesné měření a GPS
 • velké množství sportovních aktivit
 • slušná výdrž na baterii

Zápory (–)

 • chudá doprovodná aplikace
 • horší správa notifikací a hovorů
 • chybí systém PAI
 • naměřené údaje si musíte vyhodnotit sami

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

12 komentářů

 1. Musím souhlasit s recenzí …přešel jsem na ně ze Samsung Active 2 a jsem s nimi spokojený až na tu aplikaci a notifikace jak píše auto článku . Aplikace je skvělý základ a je potřeba na ni zapracovat a obohatit o další funkce – velká nevýhoda nelze smazat z historie cvičení . Jinak notifikace fungují skvělé každá přijde ale ta správa s nima je o zvyku a nic krom zobrazení to neumí …

  • co ta viedlo k takemu downgradu?

  • První myšlenka že mám telefon Xiaomi který jsem vyměnil za Samsung chtěl jsem tedy mít vše stejný Brand…a protože active watch 2 mi daly sotva dva dny což mně štvalo uvažoval jsem o výměně …vadilo mi také občasné lagování systému hodinek a původní plán byl garminy a tyhle Xiaomi mely byt jen zastávka na cestě za garminem ale překvapily mě rychlosti a vydrží baterie a přesné měření tudíž o garminu zatím ani neuvažují

 2. Celkem lákavé, ale stále čekám na hodinky od Xiaomi s navigací. Kde si navolím trasu a jedu, při vychýlení mě upozorní. A vidím šipku s mapou…jako umí Garmin Fenix 6..

  [odkaz]

  • Mě by stačilo, kdyby do nich šla nahrát trasa .gpx a podle ní pak uměli navigovat. klidně bez mapy tak jako to mají levnější Garmini, Suunta, Corosy… A ještě chybí export aktivity.

  • Tazko porovnavat hodinky za 600e a 120e.. Oproti amazfit gts 2 na ktorych nefunguje absolutne nic a su cele zabugovane, vyzeraju tieto xiaomi ale dost dobre.

  • Ale on nesrovnává Fenix 6 s Mi Watch, on by byl rád, kdyby Xiaomi vydalo pokročilejší smart watch, předpokládám, že s vyšší cenou, tak nějak počítá.

 3. Koupil jsem si Huawei watch GT 2 nevím jestli jsem si neměl raději koupít něco od Xiaomi když mám i telefon s Huawei sem tam bojují ale zase jdou moc pěkné
  Co říkáte které jsou podle vás lepší Xiaomi vs Huawei hodinky? děkuji

  • Huawei watch gt2 su skvele hodinky mal som ich pol roka, mali par much ale celkovo velka spokojnost. Mam teraz amazfit gts2, idem si vlasy vytrhat, neskutocny zabugovany odpad, kde nic nefunguje ako ma, reklamacia ich neminie.. Xiami je niekde v strede.. Urcite tie gt2 nepredavaj, mas to najlepsie za tu cenu… A zachvulilu ti pride upgrade SW na harmony OS, kde sa caka zmena pouzivatelakeho prostredia.

  • Mas urcite najspolahlivejsie, najpresnejsie co sa tyka merania aktivit a najkvalitnejsie (najmebej bugov a nedorobkov) hodinky. Prostredie je krajsie a menej laguje na amazfit a xiaomi, ale ako pisem ide upgrade na harmony OS a dolezita je spolahlivost a presnost.

  • Za dobré peníze se dnes dají koupit Galaxy Watch 46mm. Mě drží 3-4 dny, zapnuté kromě AOD všechno. Pokud je člověk trochu geek ta lze zprovoznit i placení Samsung Pay.

 4. Chytre hodunky? Aplikace se nedaji nahrat, platit se s nima neda, odpovidat na notifikace take ne.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).