TOPlist

Huawei Watch GT 2: pro sportovce i manažery [recenze]

Huawei Watch GT 2

Světová dvojka Huawei aktuálně řeší odstřižení svých zařízení od služeb Googlu, nicméně nositelné elektronice se celá kauza vyhýbá obloukem. V segmentu chytrých hodinek tak přichází na trh nástupce původních Watch GT s jednoduchým označením Huawei Watch GT 2. Co mohou tyto hodinky nabídnout? Zbavily se dětských nemocí svého předchůdce? A jsou spíše chytrými hodinkami, nebo fitness náramkem? Nejen na to vám odpoví naše recenze.

Design a konstrukce

Uvnitř balení Huawei Watch GT 2 nalezneme kromě samotných hodinek s koženým páskem také druhý pásek silikonový, bezdrátovou proprietární nabíječku, USB-C kabel a nezbytné manuály.

Nabíječka disponuje silnými magnety, takže hodinky snadno nedostanete ze správné nabíjecí pozice. USB-C rovněž musíme pochválit – jeden kabel totiž vládne všem. Náhradní silikonový pásek rovněž zaslouží velkou pochvalu, při sportování si tak nemusíte ničit pásek kožený, ani si náhradní dokupovat.

Huawei Watch GT 2 1
Balení nabídne silikonový náramek navíc

Po designové stránce není Huawei Watch GT 2 takřka co vytknout. Kombinace tvrzeného skla na ciferníkové straně, kovového těla a plastového dýnka je skvělá kombinace, která do sebe krásně zapadá. Spodní plastová strana nestudí a snadno se čistí od nečistot, což sportovci ocení. Tělo a ciferníková strana působí velmi elegantně, na první dobrou tak nebudete ve společnosti budit příliš mnoho pozornosti. S klidem se hodinky Huawei Watch GT 2 dají označit spojením „vpředu byznys, vzadu párty”.

Výtku však přeci jen jednu mám – luneta okolo displeje sice působí efektně, její význam je ale čistě kosmetický. Kdyby byla alespoň mírně vystouplá a chránila dotykový displej, vzal bych ji na milost. Velikost taktéž nemusí sednout každému – námi testovanou variantu o průměru ciferníku 46mm doplňuje ještě menší s průměrem 42mm, což ale pořád není nijak málo. Pro někoho tedy mohou být záporem i větší rozměry.

Na menších pánských zápěstích či na dámských tak budou Watch GT 2 působit spíše komicky a rušivě. Výška pouzdra je tak akorát, do košile se Huawei Watch GT 2 ještě vlezou.

Displej a parametry

Skutečnou dominantou Huawei Watch GT 2 je 1,39″ dotykový AMOLED displej s rozlišením 454 x 454 pixelů. Tady se nedá svítit – hluboká černá, vysoký jas a skvělé barevné podání z něj dělá doslova zlatý hřeb hodinek. Ani jednou jsem neměl problém s čitelností na přímém slunci a nejednou jsem se přistihl, že na displej jen tak koukám, protože je zkrátka velmi dobrý.

Oleofobní vrstva odvádí taktéž dobrou práci, displej není nikde ušpiněn od otisků prstů. Díky voděodolnosti do 5 ATM s nimi bez problémů můžete plavat, na potápění to ale není.

Huawei Watch GT 2 2
Na AMOLED displej je radost pohledět

Uvnitř hodinek tepe neupřesněný procesor, který se stará o plynulý chod proprietárního systému LiteOS. Hodinky lze spárovat jak s Androidem 4.4 a vyšším, tak s iOS 9.0 a vyšším – diskriminaci tady nečekejte. Ačkoli je většinu času systém svižný a nezdržuje, hodinky se umí zadýchat i při rutinních akcích, což není zrovna dobrá vizitka. Spíš než hardwaru bych ale trhané animace a dlouhé čekání připisoval optimalizaci systému, která by mohla být vzhledem ke své povaze mnohem lepší. Ale na systém ještě přijde řeč.

Hodinkám co do výbavy nic zásadního nechybí – na dýnku si své místo našel senzor snímaní srdečního tepu, uvnitř je pak nezbytná sada senzorů, doplněná o čidlo automatického jasu, Bluetooth ve verzi 5.1 nebo GPS, barometru a výškoměru. Hodinky disponují také vnitřní pamětí, do které můžete nahrát vaši oblíbenou hudbu a skrze spárovaná Bluetooth sluchátka si ji pouštět přímo z hodinek. Tato funkce se skvěle hodí především pro sport, kdy s sebou nechcete tahat rovnou celý telefon.

Operační systém

Operační systém je uzavřený a z hlediska funkčnosti stahuje hodinky o třídu níže. Stále mluvím o Huawei Watch GT 2 jako o hodinkách, nicméně se sluší dodat, že tak činím hlavně k přehlédnutí k jejich podobě a konstrukci. Po funkční stránce lze Huawei Watch GT 2 jen velmi obtížně označit za chytré hodinky. Jedná se spíše o dražší a luxusnější fitness náramek a tak je k němu také potřeba přistupovat.

Začněme tím nejviditelnějším, tedy ciferníkem. Zde si můžete vybrat pouze z 22 ciferníků, což není mnoho. Většinu z nich si nepřizpůsobíte, a když ano, tak pouze volbou časové zóny v jedné komplikaci. Opravdu hezkých ciferníků není mnoho, takže výběr je značně omezený.

Hezkou možností je ambientní ciferník, který využívá AMOLED displeje k tomu, aby zobrazoval neustále čas a přitom nevybíjel baterii. Na výběr máte z digitálního a ručičkového designu, který je velmi elegantní a oblíbil jsem si ho více, než „plnohodnotné” ciferníky.

Celý systém ovládáte pomocí dotyků a dvou tlačítek, kdy horní slouží pro otevření nabídky/návratu na ciferník a na spodní si můžete zvolit libovolnou aplikaci z nabídky. Potažením prstu z horního okraje vyvoláte rychlé volby a nastavení, ze stran pak rotujete mezi srdečním tepem, stresem, počasím, hudebním přehrávačem a celkovým zobrazením aktivity. Pokud chcete detailnější informace, musíte zabrousit přímo do aplikace. Ze spodní strany na vás vyjedou všechny notifikace.

Huawei Watch GT 2 11
Huawei Watch GT 2 vám změří i úroveň stresu

A tady je největší kámen úrazu. Práce s notifikacemi je takřka nulová – kromě zobrazení několika prvních znaků (se zalamováním textu si nikdo hlavu nelámal) nemůžete s notifikací udělat nic. Žádná rychlá odpověď, diktování nebo psaní, ba ani prostý like. Dokonce nemůžete ani jednotlivou notifikaci zahodit, pouze smazat všechny příchozí, nemluvě o tom, že většina aplikací má generickou ikonu, ze které moc nepoznáte, kam tato notifikace patří.

Když k tomu přidáme vyskakující notifikaci se jménem interpreta pokaždé, když na Spotify zapauzuji hudbu, jedná se doslova o katastrofu. I některé mnohem levnější fitness náramky mají lepší podporu notifikací než Huawei Watch GT 2.

Výběr aplikací je poměrně bohatý, ale také konečný – na doinstalování Spotify či map rovnou zapomeňte. Na výběr máte cvičení (společně se Záznamy cvičení a Stavem cvičení), Tep, Záznamy aktivit, Spánek, Stres, Dechové cvičení, Hudba, Kontakty, Protokol hovorů, Barometr, Kompas, Počasí, Zprávy, Stopky, Časovač, Budík, Svítilna a Najdi můj telefon. Více informací v aplikaci zjistíte při potažení ze spodní hrany, zpět se vrátíte potažením zleva. Toť kompletní výčet aplikací, nicméně některé stojí za vyšší pozornost.

Huawei Watch GT 2 9
Na venkovním světle je displej dobře viditelný

Měření stresu mě zaujalo hned ve chvíli, kdy sem jej na hodinkách spatřil. Po úvodní kalibraci skrze aplikaci můžete vesele kontinuálně měřit hladinu stresu. Na papíře to zní dobře, nicméně v praxi se mi měření nezdálo příliš relevantní. Obtížně totiž věřím, že hladina stresu po pracovní poradě je nižší, než hladina stresu těsně před spánkem. Tady mi něco nehraje.

Jednu poznámku si ještě dovolím k aplikaci budíku. Ta se sice chlubí funkcí chytrého buzení, v praxi to ale znamená, že vás hodinky vzbudí dříve, než si nastavíte čas vstávání. Pod chytrým buzením si představuji vibrace v optimální fázi spánku v předem daném rozmezí. Huawei Watch GT 2 má evidentně jiné představy.

Zajímavou funkcí je také telefonování. Z hodinek můžete nejen hovor přijmout a rovnou vyřídit, ale také někoho vytočit. Hodinky nedisponují LTE modulem, takže je nutné je mít spárovány. Hlasitý reproduktor je srozumitelný a protistrana si rovněž na nějaký diskomfort během hovoru nestěžovala. Pokud máte plné ruce, pak tuto funkci více než oceníte.

Fitness aktivity a funkce

Huawei Watch GT 2 jsou především fitness náramkem a v tomto ohledu skutečně mají co nabídnout. I jen pouhý krokoměr je až neuvěřitelně přesný, přičemž kroky je schopen zobrazovat i v reálném čase. Během mých testovacích procházek jsem několikrát měnil tempo a hodinky vždy adekvátně zareagovaly. Kontinuální měření tepu je taktéž přítomno, přičemž měří poměrně přesně.

Huawei Watch GT 2 10
Sport zvládají Huawei Watch GT 2 na jedničku

Také měření sportovních aktivit mě příjemně překvapilo. Na hodinkách si můžete zvolit přesně ty informace, které vás během cvičení zajímají, přičemž i množství aktivit je více než dostatečné. Watch GT 2 vám také mohou dávat zpětnou vazbu pomocí vibrací či rovnou hlasu. Tady jen drobná výtka – nastavení hlasité zpětné vazby lze nastavit až během cvičení, takže mě hlas napoprvé nepříjemně překvapil. Na druhou stranu máte k dispozici i měření VO2Max, které ocení především aktivnější sportovci.

Všechny relevantní informace o cvičení se dozvíte přímo z aplikace na hodinkách, nicméně pro větší přehled můžete využít aplikaci, kde jsou data přeci jen podrobnější a pohodlnější ke čtení a analýze. Nechybí ani funkce pro lenochy, kdy vás mohou hodinky po hodině neaktivity vybídnout k tomu, abyste vyvinuli nějakou činnost.

Dechová cvičení zpopularizovaly především Apple Watch, zde se jedná jen o slabší odvar. Můžete si sice nastavit rychlost a délku, hodinky ale už automaticky nevyhodnotí, že nyní jste ve stresu, a tak by vám dechové cvičení prospělo. Škoda.

Huawei Watch GT 2 3
Ambientní displej plní funkci dobře

S Huawei Watch GT 2 můžete pochopitelně měřit také spánek. Číslo kvality je spíše náhodné, než aby vám řeklo relevantní informaci o tom, jak jste se vyspali. Dat o spánku máte poměrně dost, jejich vyhodnocení je ale čistě na vás, což je škoda. Nechápu, proč je můj spánek hodnocen vysokým číslem 80, když je kontinuita hlubokého spánku nízká a mám vysoké procento lehkého spánku. Za nadprůměrný spánek bych to rozhodně neoznačil. Vzhledem k rozměrům hodinek bych také zvážil spánek s nimi – o příliš pohodlný zážitek se nejedná.

Co naopak oceňuji, je možnost zvolit si pro své cvičení některé z doporučených programů, které vás provedou jak samotnými začátky běhání, tak přípravou na maraton. Je škoda, že Huawei tuto funkci u svých hodinek nepropaguje více a je nutné ji pořádně hledat v doprovodné aplikaci.

Mobilní aplikace

Pro prvotní nastavení a zobrazení všech dat je potřeba nainstalovat aplikaci Huawei Zdraví. Ta je graficky čistá, přehledná a obsahuje veškerá relevantní data. Dat je v aplikaci skutečně dostatek, co ovšem mírně celou aplikaci stahuje dolů, je jejich vyhodnocení. Jen u některých naměřených veličin je údaj, který alespoň rámcově vysvětluje, co dané číslo znamená. Jakékoli hlubší vyhodnocení či dokonce rady na zlepšení ale nečekejte.

Huawei Health
Cena: zdarma

Aplikace vám sice může posílat týdenní a měsíční přehledy, ale pokud těmto datům nerozumíte, nebudou vám příliš k užitku. Rovněž počítejte s tím, že pro některé užitečné funkce budete muset hodně hluboko do útrob aplikace. K takovému budíku chci mít přístup hned, ne až ve 3. podmenu.

Baterie a výdrž

Pokud bereme Huawei Watch GT 2 jako chytré hodinky, pak je výdrž více než excelentní. Při střídmějším používání nemáte problém dostat se až na deklarované dva týdny na jedno nabití, což je naprosto úžasné číslo. I s maximálním jasem, ambientním displejem, kontinuálním měřením tepu a stresu a občasným cvičením se dostanete na krásných 5 dní. Tady žádné výtky rozhodně nečekejte.

Pakliže bereme Huawei Watch GT 2 jako fitness náramek, tak nás tyto hodnoty příliš neoslní. Jedná se zkrátka o standard, který nijak nevybočuje. Ať už je bereme z hlediska chytrých hodinek, či fitness náramku, proti výdrži na baterii nelze říct křivého slova. Rychlost nabíjení je také dostatečná, hodinky máte nabity z 0 na 100 % za nějakou hodinku a půl. Baterii o kapacitě 445 mAh ale často nabíjet nebudete.

Závěrečné hodnocení

Pojďme si Huawei Watch GT 2 nějak shrnout. Ačkoli se samy sebe označují za chytré hodinky, do tohoto segmentu je s klidným svědomím nemohu zařadit. Většinu funkcí totiž obsahují konkurenční fitness náramky, přičemž na statut chytrých hodinek jim nějaké ty funkce zase chybí. Watch GT 2 se tedy pohybují někde na pomezí, ale vůbec to nevadí.

Huawei Watch GT 2 14
Na chytré hodinky hloupé, na fitness náramek drahé

Jako hlavní přednosti lze vyzdvihnout krásný design, dobré měření fitness aktivit, nádherný AMOLED displej a fantastickou výdrž na jedno nabití. Mínusem je bezesporu samotný operační systém, který ač je kompletně lokalizován, nabídne spoustu nedodělků a malou možnost přizpůsobení.

Práce s notifikacemi je rovněž velkým mínusem – i některé fitness náramky jsou v tomto ohledu dále. Některá měření, jako například stres, jsou poté diskutabilní. Doprovodná aplikace by mohla nabídnout alespoň nějaké vyhodnocení, či při nejmenším popis veškerých naměřených veličin.

Huawei Watch GT 2 12

Jaká je konkurence Huawei Watch GT 2? S poměrně zajímavou cenou 5 990 korun je to těžké určit. Nejdražší fitness náramky dosahují sotva poloviční ceny, chytré hodinky ve stejné kategorii nabídnou mnohem lepší odladěnost a více funkcí.

Oproti hodinkám Samsung Galaxy Watch Active 2 trochu zaostávají především co se týče možností a plynulosti operačního systému, ale zase vyhrávají cenou. Napadají mě Xiaomi Amazfit GTR, které sice nejsou tak hezké, ale funkcemi jsou na tom podobně a za nižší cenu.

Komu a jestli doporučit Huawei Watch GT 2, to je obtížná otázka. Pakliže nechcete obyčejný a mnohdy nevzhledný fitness náramek, ale zároveň netoužíte po chytrých hodinkách, pak jsou určeny pro vás. Všem ostatním bych ale spíše doporučil rozhodnout se, zda chtějí spíše fitness náramek, nebo chytré hodinky.

Huawei Watch GT 2

huawei watch gt2 5
8.5

Design a zpracování

8.9/10

Funkce a výbava

7.5/10

Pohodlnost nošení

8.5/10

Výdrž baterie

9.0/10

Klady

  • skvělý AMOLED displej
  • dobré měření fitness aktivit
  • povedený design, voděodolnost
  • skvělá výdrž na jedno nabití
  • příznivá cena

Zápory

  • uzavřený a omezený operační systém
  • horší práce s notifikacemi
  • omezená doprovodná aplikace
  • chybí podpora pro NFC platby
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku