TOPlist

Recenze Xiaomi Mi VR 2.0: povedená virtuální realita, ale zatím tak trochu bez užitku

Virtuální a rozšířená realita je v poslední době na vzestupu. Brýle HTC Vive, či Oculus Rift jsou zatím stále drahé, na druhou stranu se nejedná o statisícové částky. I přes to, je zatím virtuální realita dostupná jen pro omezenou skupinu lidí.

Méně movitým zájemcům či lidem, kteří nemají s virtuální realitou žádnou zkušenosti přispěchali na pomoc výrobci smartphonů. Samsung má brýle Gear VR, Google má levné kartonové Cardboard a novější Daydream View a přidávají se i další výrobci. My se v dnešní recenzi podíváme na Xiaomi Mi VR.

Virtuální realitu Xiaomi Mi VR 2.0 můžete zakoupit v obchodě Beryko.cz

Videorecenze

Kvalitní zpracování a pohodlné nošení

Brýle dorazily v poměrně velkém balení. Kromě nich je součástí balení ještě bezdrátový ovladač, kterému se budeme věnovat později a nesmí chybět samozřejmě ani uživatelská příručka, která je bohužel pouze v čínštině.

Samotné brýle jsou vyrobené z matného bílého plastu. V přední části je odnímatelný kryt, pod kterým se ukrývá prostor pro umístění smartphonu. Na vrchní straně sídlí kolečko pro zaostření obrazu a nechybí zde ani jedno ovládací tlačítko, která má funkci zpět.

Uvnitř brýlí se nacházejí dvě čočky se zorným úhlem 103°, mezi kterými je umístěný senzor přiblížení (proximity senzor). Díky němu brýle poznají, zda je máte nasazené či nikoliv a podle toho spouští či vypínají obrazovku telefonu.

xiaomivr204

Zadní týlní polstrovaný pás je jednoduše nastavitelný v dostatečném rozsahu. Polstrovaná je také část kolem čoček, takže i dlouhé nošení je stále velmi pohodlné. Jediné, s čím jsme měli občas problémy, bylo mlžení čoček, kterému nezabránily ani ventilační otvory po obvodu. Jak je u Xiaomi dobrý zvykem, celkové zpracování je na velmi vysoké úrovni.

Ovladač i brýle plné senzorů

Ovladač je vyroben se stejného plastu jako brýle. Na první pohled se zdá velmi jednoduchý – obsahuje pouze dvě tlačítka a dotykovou plošku, která slouží jako touchpad. Uvnitř se ovšem nachází celá řada senzorů, která najdou využití především ve hrách. Konkrétně se zde nachází gyroskop, akcelerometr a magnetometr. S telefonem komunikuje ovladač prostřednictvím technologie Bluetooth 4.0. O napájení se stará dvojice AAA baterií, které mají vydržet až 60 hodin provozu.

xiaomivr208

Senzory se nacházejí také uvnitř brýlí. Telefon, který se připojuje prostřednictvím konektoru USB-C obstarává „pouze“ výpočetní výkon a zobrazování informací na displeji. Gyroskop a akcelerometr se nachází uvnitř brýlí. Toto řešení umožňuje rychlejší reakce na pohyb hlavy (odezva je dle Xiaomi pouze 16 milisekund). Měl jsem možnost tyto brýle porovnat s jinými, kde byly využity senzory přímo v telefonu a musím říci, že je rozdíl opravdu znát.

Aplikace všechno kazí

Po stránce hardwaru nemám k brýlím snad jedinou výtku. Horší je to ovšem se softwarem, respektive s aplikací pro plnohodnotné využití. Ta by měla být součástí původní MIUI ROM, ale v počeštěné verzi se nenachází. Musel jsem tedy aplikaci stáhnout a nainstalovat do systému ručně.

xiaomivr206

Po jejím nainstalování a vložení telefonu do brýlí dojde k automatickému spuštění. První trable nastaly hned vzápětí. Celé prostředí aplikace je totiž v čínštině a jiný jazyk na výběr není.

Po odsouhlasení zřejmě podmínek používání se dostanete do základní nabídky. Screenshoty vám bohužel nenabídneme, v prostředí aplikace nejdou udělat a po vyjmutí telefonu z brýlí se aplikace sama vypne.

V hlavním nabídce se nachází pole s jednotlivými položkami. K dispozici jsou v současné době zatím jen 360° videa a hry. Právě na hry jsme byly nejvíce zvědaví, a to především ve spojení s dodávaným ovladačem. Bohužel jsme se dočkali pouze zklamání, protože aplikace obsahovala zřejmě nějakou chybu, kvůli které se žádná z her nechtěla spustit.

Vyzkoušeli jsme tak tedy pouze videa. Samotná kvalita videí nabízených v aplikaci příliš neoslní. Brýle jsme testovali ve spojení se smartphonem Xiaomi Mi 5S Plus, který je vybaven displejem s rozlišením „pouze“ FullHD (1080 × 1920 pixelů), což je pro virtuální realitu zkrátka málo. S QuadHD displejem by byl zážitek o poznání lepší. VR je zatím ovšem oficiálně kompatibilní pouze se smartphone Xiaomi Mi 5, Mi 5s, Mi 5s Plus a Mi Note 2. Zkoušeli jsme i jiný smartphone (konkrétně Lenovo Moto M), se kterým se nám ovšem brýle zprovoznit nepodařilo.

xiaomivr209

S brýlemi je možné sledovat 360° videa také například na Youtube. Podmínkou je ovšem odinstalování aplikace VR od Xiaomi, která se spouští automaticky po vložení telefonu do brýlí. Také ovladač se nám povedlo zprovoznit pouze ve spojení s oficiální aplikací, což je poměrně škoda.

Závěrečné hodnocení

Set Xiaomi Mi VR je rozhodně zajímavý doplněk ke smartphonu, který ovšem v současné době nemá pro české zákazníky příliš velké využití. Kvalitní zpracování ani poměrně příznivá cena 2490 korun nevyváží špatnou aplikaci, která je navíc pouze v čínštině.

xiaomivr207

Doufáme, že se české komunita vývojářů a uživatelů časem zaměří na tuto aplikaci a dovede ji do stádia, kdy bude bezproblémově fungovat. Zatím se koupě Xiaomi Mi VR nejeví jako dobrý nápad.

Virtuální realitu Xiaomi Mi VR 2.0 můžete zakoupit v obchodě Beryko.cz

Xiaomi Mi VR 2.0

Xiaomi Mi VR 2.0
6.7

design a zpracování

8.7/10

pohodlnost nošení

8.2/10

ovládání a konektivita

7.9/10

obslužný software

2.0/10

Klady

  • kvalitní zpracování
  • pohodlné nošení
  • dálkový ovladač
  • rozumná cena
  • rychlé reakce

Zápory

  • mizerná aplikace
  • omezená kompatibilita
  • občasné mlžení čoček
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku