Domů » Recenze » Velká recenze Windows 10: Lepší než předchůdci?

Velká recenze Windows 10: Lepší než předchůdci?

Na konvertibilním tabletu jsme otestovali Windows 10. Ty mají být úplně posledními Windows, které Microsoft kdy stvořil, fungují prakticky na jakémkoliv hardwaru a aktualizace ze starších verzí je zcela zdarma. Jsou vůbec nějaké důvody, proč na ně nepřejít?

Smartphony i tablety s operačním systémem Windows tu byly mnohem dříve, než Apple představil první iPhone a iPad. Někdejší ředitel Microsoftu Steve Ballmer se prvnímu jablečnému telefonu nejprve vysmál, následně však musel uznat, že redmondským v éře dotykových displejů ujel vlak. 

Loni na Worldwide Partner Conference Microsoft zveřejnil, že podíl jeho systémů na koncových zařízeních činí pouze 14 procent, a drtivou většinu tohoto čísla obstaraly počítače, zatímco na telefonech a tabletech systém Windows paběrkoval. Ať je postPC éra pouze nafouknutá bublina či skutečnost, toto číslo do budoucna rozhodně nevypadalo nijak lichotivě, a v Microsoftu si pod vedením nového ředitele Satya Nadelly čím dál více uvědomovali, že je zapotřebí udělat za vším tlustou čáru a pokusit se o restart celé mobilní platformy. Pochopitelně začínat prakticky od nuly by byl rychlý krok do záhuby, a tak si Microsoft vzal na pomoc oblast, v níž je nejsilnější – počítače. 

 

Dřívější pokus s Windows 8 příliš nevyšel – ač byl tento systém na tabletech použitelný (například uměl nativně rozdělit obrazovku pro práci se dvěma aplikacemi), konzervativní majitele nedotykových zařízení měli důvod ke stížnostem. Zmizelo tlačítko i vysouvací nabídka Start, a náhrada přišla v podobě dlaždicové obrazovky Start, která se snažila přimět uživatele používat obchod s fullscreenovými aplikacemi, jenž na počítačích nevypadaly hezky a moc toho neuměly. 

 

Následné Windows 8.1 byly jakýmsi ústupkem tradičním uživatelům, navrátily tlačítko Start a přinesly několik usnadňujících prvků pro ovládání systému myší a klávesnicí. Opět zde ale nastal rozpor mezi uživateli počítačů a tabletů – usnadníte práci jedné skupině, ztížíte práci té druhé. Navíc Windows Store nadále nikdo nepoužíval a vývojáři od něj dali ruce pryč, což zase neblaze ovlivnilo prodeje tabletů s Windows. Pojmenovat problémy bylo snadné, jenže jak přinutit vývojáře tvořit aplikace? A jak tyto aplikace přinutit jinému chování na tabletech, a jinému na počítačích? A jak do této hry zapojit mobilní telefony, případně jiná zařízení? 

Odpovědi na všechny otázky Microsoft odhalil loni na konci září – Windows 10:

 • jeden konvergovaný systém pro všechny platformy od internetu věcí, přes telefony, smartphony, zařízení 2 v 1, až po profesionální počítače (a brýle pro rozšířenou realitu)
 • nové univerzální aplikace, které je možné spouštět na všech typech zařízení
 • prostředí, které se přizpůsobuje různým velikostem displeje a způsobům ovládání

Přeskočení čísla 9 v názvu systému má být symbolické, a má dát jasně najevo, jak je nový systém odlišný od svých předchůdců (tedy, až na nabídku Start, která zažila slavný comeback). Revoluční byl také systém vývoje, který z části obstarali sami koncoví uživatelé – v rámci programu Insider, v němž bylo zaregistrováno více než 6 milionů lidí, systém testovali, připomínkovali a navrhovali Microsoftu nové funkce. Ne všechny se podařilo do Windows 10 zapracovat, ale desítky mají být na rozdíl od svých předchůdců aktualizovány častěji a výrazněji, takže se spousty novinek dočkáme v budoucnu. A návrhy mohou nadále přicházet od Insiderů, neboť tento program nadále pokračuje. 

 

To je však budoucnost, my se však přeneseme zpět do současnosti, neboť Microsoft v předminulém týdnu vypustil systém Windows 10 do světa. Záměrně se vyhýbáme termínům „dokončil“ nebo „finální verze“, neboť desítky nemají být údajně dokončeny nikdy. Microsoft si stanovil poněkud neskromný cíl – dostat tento systém do tří let na jednu miliardu zařízení. Tomu má napomoci i vnucování Windows 10 uživatelům Windows 7 a 8.1, kteří mají možnost provést po dobu jednoho roku upgrade svého systému zdarma. Této nabídce jsme nemohli odolat. 

 

První sestavení pro širokou veřejnost nese číslo 10.0.10240.16384, a my jsme jej hned od prvního dne vypuštění začali důkladně testovat. Tedy, abychom byli přesní, Windows 10 jsme testovali v programu Insider již od prvního uvolněného sestavení, tuto „riskantní“ cestu jsme však podstupovali na stolním počítači. SMARTmania je ale především web o smartphonech a tabletech, a tak jsme 29. července vpustili Windows 10 na konvertibilní tablet, na němž jsme si chtěli ověřit univerzálnost nového systému.

 

Klady (+)

 • Stabilita systému
 • Univerzálnost a adaptivní prostředí Continuum
 • Nová nabídka Start
 • Notifikační centrum a rychlé přepínače
 • Multitasking a práce s více plochami
 • Aplikace Xbox
 • Možnost stahovat mapové podklady pro offline použití
 • Princip univerzálních Windows aplikací
 • Nativní gesta pro touchpad

Zápory (-) 

 • Kvalita některých systémových aplikací
 • Nová gesta pro dotykové displeje
 • Horší přístup k nastavení některých funkcí na tabletech
 • Chybějící funkce, které přijdou později
 • Grafické nedodělky

Na čem jsme Windows 10 testovali?

Testovacím zařízením se stal náš redakční Asus Transformer T100TA DK-007H. Jedná se o desetipalcový tablet (1366 x 768 bodů) s procesorem Intel Atom Z3740 taktovaným na 1,33 GHz (v režimu Turbo až 1,86 GHz), 2 GB RAM a 64GB vnitřním úložištěm. Tělo tabletu obsahuje slot na microSD kartu, microUSB, microHDMI a sluchátkový konektor. Klávesnicový dok, který se připojuje mechanicky, rozšiřuje vnitřní paměť o dalších 500 GB a přidává jedno plnohodnotné USB 3.0. Tablet byl od výrobce vybaven systémem Windows 8.1 v edici Home a kancelářským balíkem Microsoft Office 2013 pro domácnosti a studenty. 

 

Konfigurace není nijak dech beroucí, ovšem troufám si tvrdit, že drtivá většina tabletů s Windows běží právě na tomto či podobném hardwaru a Windows 10 by měly být na tuto konfiguraci dobře připravené. Podle oficiálních požadavků jim dokonce k chodu stačí 1 GB RAM a 16GB paměť. 

 
Minimální hardwarové požadavky Windows 10

Aktualizujeme a aktivujeme 

Microsoft spustil rezervační systém pro Windows 10 v první červnový den. Uživatelům systémů Windows 7 a 8.1 se vpravo u hodin zobrazila nová ikonka miniaplikace s názvem „Stáhnout si Windows 10“, skrze kterou bylo možné nezávazně projevit svůj zájem o nový systém. Aplikace zároveň zkontrolovala, zda je hardware a software v zařízení připraven na aktualizaci. Pokud zařízení veškeré požadavky splňovalo, den před vypuštěním desítek si původní systém stáhl předem potřebné instalační soubory a 29. července mu byl nabídnut update. Takto vypadá popis nejrychlejší možné cesty, jelikož však aktualizace zařízení probíhá ve vlnách, někteří na svůj update stále čekají. 

 

Samotný update trval asi hodinu a půl, na souběžně aktualizovaném počítači byl proces asi o čtvrt hodiny rychlejší. Veškeré soubory, programy a jejich nastavení zůstaly zachovány, pouze místo na systémovém disku se zmenšilo, neboť byla uchována i záloha starého systému pro účely obnovy v případě nespokojenosti. Návrat zpět na předchozí verzi je možné provést po dobu jednoho měsíce od upgradu přímo z nastavení systému. Pokud jste si jistí, že se na cestu do minulosti nevydáte, můžete pomocí nástroje Čištění disku starý systém odstranit a zvětšit tak prostor na úložišti. 

 

Je možné provést i čistou instalaci bez zachování dat, pro úspěšnou aktivaci je však zapotřebí vlastnit nové licenční číslo k Windows 10, anebo provést instalaci na zařízení, na němž již byl systém Windows 10 dříve nainstalován a aktivován. Samotný proces aktivace nebyl bez obtíží, neboť v první den byly servery Microsoftu poněkud zahlceny žádostmi, nakonec se však systém úspěšně aktivoval a my tak mohli začít s jeho testováním. 

Continuum: Prostředí, co se přizpůsobí

Systém Windows 8 (8.1) byl slepenec dvou prostředí, přičemž „stopy po lepidle“ byly více než patrné. Desítky si stanovily jasný cíl – veškeré spoje obrousit tak, aby byly co nejméně viditelné, a aby systém působil jako výrobek z jednoho kusu materiálu. Tomu má napomoci i Continuum, proměnné prostředí, které se přizpůsobí typu zařízení, velikosti jeho úhlopříčky a způsobu jeho ovládání. V systému je možné přepnout se z klasického prostředí plochy do tabletového režimu a naopak. 

Ideální zařízení pro testování této funkce je právě konvertibilní tablet, který využije výhod obou režimů. U vybraných zařízení navíc přepínání těchto dvou prostředí probíhá automaticky pro připojení či odpojení klávesnice, to bohužel není případ našeho Asusu Transformer T100TA, který ještě potřebuje softwarový zásah výrobce. Stejnou zkušenost mají i majitelé vybraných konvertiblů od konkurenčního Aceru, snad tedy tchajwanští výrobci nezapomenou své stroje aktualizovat, aby Contiuum fungovalo skutečně automaticky. Naštěstí se lze mezi režimy přepínat i manuálně, a to buď v hloubi nastavení, nebo elegantněji z centra akcí, které si popíšeme později. 

Novinky na ploše

Režim plochy vypadá důvěrně známě, což potěší zejména konzervativní počítačové uživatele. Spodní část je tvořena hlavním panelem, na který lze připínat zástupce oblíbených desktopových i univerzálních Windows aplikací. Univerzální systémové aplikace ve většině případů reprezentuje ikona bílé barvy bez dlaždicového ohraničení, což mezi barevnými ikonami působí poněkud zvláštně. Nové Windows aplikace připnuté na hlavním panelu navíc neumí nijak notifikovat na příchozí události, přestože jejich dlaždice bývají mnohdy živé. Přitom by bohatě stačilo dát číslem najevo, kolik v éteru visí nepřečtených emailů, či kolik aplikací z Windows Store touží po aktualizaci. 

   

Vpravo u hodin se moc věcí neměnilo, snad až na ikonku pro vstup do notifikačního centra. Vlevo od připnutých zástupců aplikací na hlavním panelu se kromě Startu nachází nová tlačítka – hledání a multitasking. První jmenované ve vybraných zemích spouští personální asistentku Cortanu, u nás je však možné jej beze strachu deaktivovat – za prvé u nás Cortana není podporována, a za druhé globální vyhledávání napříč celým systémem zajistí stejným způsobem stisk tlačítka Start a okamžité psaní na klávesnici. 

 

Zastavme se ale u tlačítka multitaskingu, které je poněkud nešťastně pojmenované jako Zobrazení úkolů. Po jeho stisku se všechny otevřené aplikace zmenší a zobrazí na jedné obrazovce vedle sebe, přičemž si z tohoto menu můžete vybrat, které okno zrovna potřebujete mít aktivní, či které chcete zavřít. Tato funkce připomíná Mission Control (dříve Exposé) z OS X, přidává navíc možnost vytvářet nové plochy, přepínat se mezi nimi, či mezi nimi přesouvat otevřené aplikace. Bohužel není možné jednotlivé plochy pojmenovávat, či je nějakým způsobem odlišit – například změnou pozadí. 

 

Jak desktopové, tak moderní aplikace se v prostředí plochy otevírají v oknech, která lze libovolně přesouvat, či jim měnit velikost. Nové Windows aplikace povětšinou využívají schopnost přizpůsobovat se velikosti displeje, takže se změnou velikosti okna se obvykle mění i vzhled aplikace a rozmístění ovládacích prvků. V případě jejich zmenšení na nejmenší možnou velikost vypadají tyto aplikace tak, jak by v budoucnu mely vypadat na displeji mobilních telefonů s Windows 10 Mobile. 

 

Microsoft vylepšil přichytávání oken aplikací k okrajům obrazovky. Nově je možné okna přichytávat nejen vlevo či vpravo pro rozdělení obrazovky na dvě poloviny, ale i do všech čtyř rohů s následným rozdělením obrazovky na čtvrtiny. Po přichycení aplikace ke straně obrazovky se automaticky na druhé polovině spustí režim multitasking pro rychlý výběr aplikace druhé.

 

Příjemnou novinkou je snaha aplikací vyplnit celou plochu obrazovky, pokud například zúžíte jedné aplikaci prostor na třetinu obrazovky, druhá aplikace přichycená k opačné straně displeje se automaticky roztáhne do zbylého prostoru. 

Ovládání klávesnicí a myší

Počítá se s tím, že režim plochy budete nejčastěji ovládat myší a klávesnicí, což jsou oblasti, kde se (naštěstí) příliš mnoho neměnilo. Přibyly například některé klávesové zkratky k novým funkcím:

 • Win + TAB – otevře okno multitaskingu
 • Win + A – otevře centrum akcí
 • Win + H – rychlé sdílení obsahu
 • Win + K – připojení k bezdrátovým zařízením
 • Win + G – otevře herní panel
 • Win + CTRL + D – otevře novou plochu
 • Win + CTRL + F4 – zavře aktuální plochu
 • Windows + CTRL + šipky – pohyb mezi plochami 

Kompletní seznam klávesových zkratek naleznete v nápovědě Windows. 

Na práci s myší snad nelze nic vymyslet, snad jen bych díky vlastní zkušenosti upozornil na to, že není dobré ignorovat ovladače a přidružené aplikace přímo od výrobců. Sám ve spojení s testovacím tabletem používám Bluetooth myš Microsoft Sculpt Comfort Mouse, která kromě běžných tlačítek a rolovacího kolečka obsahuje ještě postranní tlačítko sloužící i jako dotyková ploška.

 

Ve Windows 7 tato ploška sloužila k ovládání webového prohlížeče, ve Windows 8.1 k rychlému přepínání aplikací; ve Windows 10 však v základu neplnila žádnou funkci (nebo jsem ji neobjevil). Naštěstí Microsoft nabízí aplikaci Mouse and Keyboard Center, v níž je možné si jednotlivá tlačítka dle libosti nadefinovat. Pokud tedy vaše myš (či klávesnice) po přechodu na Windows 10 nedělá to, co dříve uměla, zkuste zapátrat na stránkách výrobce po patřičné aplikaci. 

 

Naopak již není nutné využívat aplikace třetích stran pro ovládání touchpadu mutlidotykovými gesty, která Microsoft dovedl takřka k dokonalosti. Tažení dvěma prsty zajistí posouvání obsahu ve všech čtyřech směrech, gestem pinch-to-zoom jej lze přibližovat a oddalovat, u vybraných prohlížečů obrázků lze dvěma prsty otáčet prohlížené snímky. Pokud do hry zapojíte tři prsty, tažením vlevo a vpravo dojde k rychlému přepínání aplikací, tažením nahoru se zobrazí multitasking, a tažením dolů plocha. Pouhý dotyk tří prstů vyvolá Cortanu, dotyk čtyř prstů Centrum akcí. 

Režim tabletu

Nyní se pojďme podívat, jak se pracuje s Windows 10 na tabletu. Po přepnutí do režimu tabletu zmizí z hlavní nabídky zástupci aplikací (lze změnit v nastavení); tlačítka Start, hledání a multitasking v něm nicméně zůstanou a zvětší se rozestupy mezi nimi. Kromě toho k nim přibyde tlačítko pro návrat zpět, fungující globálně ve všech Windows aplikacích.

 

Všechny aplikace (včetně desktopových) se v tabletovém režimu spouští v celoobrazovkovém režimu, je však možné vyvolat gestem přichycení jedné aplikace ke straně displeje, načež se objeví multitaskingová nabídka pro otevření druhé. I na tabletu tak lze pohodlně pracovat se dvěma aplikacemi bok po boku, oproti režimu plochy se mezi nimi navíc nachází svislý posuvník, kterým lze měnit poměr stran aplikací. 

 

Gesta 

Pokud jste upgradovali svůj tablet ze systému Windows 8.1, budete se muset naučit zcela nová gesta. Tažení zleva nově vyvolá novou nabídku multitaskingu, z čehož příliš velkou radost nemáme – ve Windows 8.1 takto šlo velmi rychle přepínat aplikace (jednu po druhé), nyní je zapotřebí dotyk navíc pro její vybrání. Přitom vše mohlo zůstat při starém, neboť přístup k mutlitaskingu je možný i skrze ikonku v hlavním panelu. 

 

Gesto tažení zprava nově zobrazuje Centrum akcí, původní menu Charms (v češtině nazývané Šém) bylo ze systému zcela odstraněno a jeho funkce byly přesunuty jinam.

 
Charms bar už vpravo nenajdete

Tlačítka Start a hledání se nachází v hlavním panelu, rychlé sdílení a nastavení aplikací se přesunulo do malého tlačítka hamburger v levé části záhlaví aplikací. Bohužel jsou odsud jsou tyto položky hůře dostupné, neboť v režimu tabletu není záhlaví aplikace viditelné.

 

Dostanete se k němu tažením prstu shora, přičemž toto gesto má několik poloh. Krátké potažení zobrazí záhlaví aplikace a její skryté ovládací prvky.

 

Tažení shora s následným tažením ke straně přichytí okno aplikace k vybrané polovině displeje, a nabídne se možnost vyplnit zbytek obrazovky aplikací jinou. Dlouhé tažení prstu shora dolů přes celou obrazovku otevřenou aplikaci zavře. 

 

Posledním gestem je tažení prstu ze spodní strany displeje, které vede k zobrazení hlavního panelu (pokud je skrytý). Samozřejmostí jsou dnes již standardní gesta jako pinch-to-zoom pro přibližování a oddalování obsahu, v Redmondu by se mohli do příštích aktualizací zamyslet i nad použitím gest vyvolaných třemi a více prsty. 

 
Aplikaci už si z levé strany jednoduše nepošlete

Z nových dotykových gest jsme poněkud rozpačití a troufáme si tvrdit, že v předchozí verzi systému byla zvolena mnohem lépe. Nejvíce zamrzí absence rychlého přepínání aplikací jejich „posíláním“ zleva, a horší přístup k nastavení moderních aplikací a sdílení obsahu z nich. Nové univerzální Windows aplikace naštěstí mají tato tlačítka přímo v sobě, u těch starších bude nutné počkat na jejich případnou aktualizaci, po které již nebude nutné tlačítko hamburger v záhlaví navštěvovat. 

Dotyková klávesnice 

K ovládání tabletu patří bezesporu i kvalitní softwarová klávesnice. Ta od Windows 8.1 doznala několik změn, například je možné ji „odlepit“ od spodního okraje a posouvat s ní libovolně po celé obrazovce. To se může hodit v situacích, kdy klávesnice zakrývá okno s psaným textem a není možný posun obsahu (například v aplikaci Facebook). 

 

Klávesnice nabízí celkem čtyři rozložení: 

 • přes celou šířku obrazovky
 • rozdělená na dvě poloviny při okrajích obrazovky
 • volná plocha pro ruční zadávání textu (například stylusem)
 • klasická počítačová klávesnice s klávesami ESC, TAB, směrovými šipkami apod. 

První dvě varianty podporují dlouhý stisk pro zobrazení sekundárních znaků, zvláštností je u nich přítomnost vybraných českých znaků v pravé části klávesnice. Využít lze i služeb našeptávače slov, na možnost psát tahy metodou Swipe však nedošlo.

   

Nejlogičtější uspořádání má poslední jmenovaná verze klávesnice, ta však nepodporuje dlouhý stisk a vypadá odlišně než její předchůdkyně, jedná se totiž o předělávku původní softwarové klávesnice z dob prvních dotykových tablet PC. 

    

Ideální stav by nastal, kdyby Microsoft povolil instalaci klávesnic třetích stran, to však ve Windows 10 zatím chybí. Občas se přihodí, že po kliknutí do řádku pro psaní se softwarová klávesnice nezobrazí, někdy i při samotném přihlašování do systému, v těchto situacích je nutný restart zařízení.

Nabídka Start: Povedený hybrid


Nejzásadnějším rozdílem mezi plochou a tabletovým režimem je (ale nemusí být) nová nabídka Start. Zatímco v tabletovém režimu je vždy celoobrazovková, v režimu plochy si můžete vybrat, zda chcete celoobrazovkovou (pro fanoušky Windows 8.1) nebo kompaktnější vysouvací verzi. Ani u druhé možnosti se však návrat k Windows 7 nebo XP nekoná, v nové nabídce Start nezůstal kámen na kameni.

 

 

Kompaktnější verze je rozdělena do dvou sloupců. V levém se nachází seznam oblíbených aplikací a přístup k dalším definovatelným položkám (zobrazení všech aplikací, nastavení, průzkumník souborů, atd.), z tohoto místa lze také zařízení vypnout, restartovat, uspat či se z něj odhlásit. Pravý sloupec nabídky Start pak zobrazuje dlaždice vybraných aplikací, přičemž je možné si do něj připnout jakoukoliv aplikaci z kompletního seznamu.

 

 
Nabídka Start může měnit svoji velikost

Dlaždice aplikací lze různě seskupovat do pojmenovaných skupin, měnit jejich velikost či zvolit počet jejich sloupců (po trojicích), což se pak projeví na celkové velikosti nabídky Start. Některé dlaždice jsou živé a přinášejí různé informace, aniž by bylo nutné aplikaci otevřít (například předpověď počasí či kalendář). Konzervativní uživatelé mohou z pravého sloupce odebrat všechny dlaždice aplikací, díky čemuž získají jednoduchou vysouvací nabídku Start o jednom sloupci.

 

 
Jde to i bez dlaždic

Celoobrazovková nabídka Start se také příliš nepodobá té z Windows 8.1, například řazení dlaždic je stejně jako na telefonech nově vertikální. Poměrně chaoticky působí levý dolní roh, kde se k horizontálně umístěným tlačítkům na hlavním panelu přidávají svisle umístěna tlačítka pro přístup ke všem aplikacím a k vypnutí, restartování a uspání zařízení.

Odhlášení ze systému je ukryté vlevo nahoře pod tlačítkem „hamburger“ (tři vodorovné pruhy), po jehož stisknutí se objeví seznam naposledy otevřených aplikací a další položky umístěné v levém sloupci desktopové varianty Startu.

 

  

Zatímco kompaktní Start je důstojný návrat kořenům obohacený o moderní prvky, tabletová varianta mi ve Windows 8.1 přirostla k srdci víc, zejména kvůli rozmístění ovládacích prvků a snadnějšímu přístupu k seznamu všech aplikací. Přepínání mezi desktopovou a tabletovou verzí navíc poměrně nelogicky mění pořadí skupin dlaždic. Odstraněna byla také synchronizace domovské obrazovky napříč zařízeními – údajně kvůli širokému záběru Windows 10 na různých typech zařízení.

 

Notifikační centrum a rychlé přepínače

 

Další novinkou ve Windows 10 je Centrum akcí, které jak v prostředí plochy, tak v tabletovém režimu reprezentuje ikonka v hlavním panelu vlevo od hodin. Jedná se o obdobu notifikačního centra z telefonů se systémem Windows Phone, na tomto místě se nacházejí veškerá oznámení z podporovaných aplikací a systémových funkcí, a také rychlé přepínače vybraných nabídek nastavení.

 

 

Notifikace se seskupují podle aplikací, z nichž pocházejí, kliknutím na notifikaci se příslušná aplikace otevře a notifikace zmizí. Tažením vpravo (myší nebo prstem) lze notifikace odstraňovat jednotlivě, případně po skupinách v rámci jedné aplikace. Stejně jako na telefonech notifikace zmizí pouze, je-li vyřízena z centra akcí. Pokud máte například čtyři oznámení na příchozí emaily a přečtete si je přímo v příslušné emailové aplikaci, notifikace z centra nezmizí, což je škoda. V Nastavení je možné vybrat si, které aplikace smějí notifikovat (a které nikoliv) a jak mají notifikovat – zvukem, vyskakujícím oknem nebo obojím. Veškerá oznámení je možné vypnout/zapnout za pomoci funkce Období klidu.

 

 

Při spodním okraji centra akcí se nacházejí rychlé přepínače nastavení. Vždy je viditelná první čtveřice, kterou lze navíc uživatelsky definovat, rozbalením se otevře seznam dalších. Jejich počet se liší v závislosti na používaném zařízení, na počítači jich vidíme pouze sedm, na konvertiblu jich máme o šest víc. Jsou zde navíc přepínače bezdrátových sítí, režimu letadlo, zámek rotace displeje, změna jasu apod. 

 

Změna jasu na tabletu bohužel funguje pouze ve čtyřech krocích – 25, 50, 75 a 100 procent. Oproti posuvníku ve Windows 8.1 se jedná o obrovský krok zpět, neboť není možné pohodlně nastavit možnost 0 %, která je hojně využívána při nočním čtení v posteli. Podrobnější posun je nutné hledat v nastavení, naštěstí dlouhý stisk jakéhokoliv rychlého přepínače (včetně jasu) vás do patřičné oblasti v nastavení přímo navede. 

 

Nastavení vs. Ovládací panely

 

Samotné nastavení systému se zastavilo někde na půli cesty. Už ve Windows 8, respektive 8.1, se vybrané položky nacházely klasických Ovládacích panelech, jiné v nové moderní celoobrazovkové nabídce Nastavení. Ve většině případů se v Ovládacích panelech nastavovalo prostředí plochy, zatímco v nabídce Nastavení prvky moderního prostředí. S každým novým preview Windows 10 však postupně docházelo k přesouvání vybraných položek z Ovládacích panelů právě do Nastavení, což vyvolalo podezření, že s vypuštěním Windows 10 budou obě místa sloučena. 

  

Nakonec se tak nestalo, buď Microsoft nestihl převést všechny nabídky, nebo v průběhu uznal, že některé položky nastavení (zejména ty pro administrátory) jsou nepřeveditelné. Pravda bude patrně někde uprostřed – chápeme, proč v Ovládacích panelech zůstaly například Nástroje pro správu, ale uniká nám smysl, proč se spousta dalších položek nachází roztříštěná na obou místech.

 

 

Jako příklad uvedeme přizpůsobení plochy (pozadí či barva motivu). Prakticky všechny položky lze nastavit v novém Nastavení, pouze výběr témat zůstal v Ovládacích panelech. Položka sice v Nastavení existuje, nicméně po jejím stisknutí dojde k přesměrování jinam. Stejně bychom mohli pokračovat do nekonečna – jazykové nastavení systému, nastavení myši, klávesnice, správce tiskáren, napájení, zálohování, času…, to vše je roztříštěno na dvou místech.

 
Nastavení myši a… nastavení myši

Naštěstí se drtivá většina položek nachází v novém Nastavení, byť třeba jen ve formě odkazu do Ovládacích panelů. Potenciál k dalšímu slučování je však obrovský. Nejjednodušší cestou k hledané položce je využití vyhledávacího řádku v Nastavení.

 

 
Vyhledávací pole vyhledává naštěstí vyhledává na obou místech

Smartphonové funkce ve vašem tabletu

Tím, že Windows 10 je také systém pro tablety, nachází se v Nastavení spousta nových položek, které jejich majitelé ocení. Hovoříme především o položkách, které pocházejí ze systému Windows Phone. Lze například přehledně zobrazit, které aplikace nejvíce ukusují mobilní data.

 

Pokud často používáte Wi-Fi tethering, můžete si označit, který zdroj připojení je účtován podle objemu dat, přičemž tato volba omezí stahování dat na pozadí, službu update a synchronizaci souborů na OneDrive (tato funkce byla již ve Windows 8.1).

 Díky funkci inteligentní Wi-Fi navíc můžete sdílet hesla k bezdrátovým sítím vašim přátelům na Skype, Outlook.com či Facebooku.

Je také možné snadno odhalit, které aplikace zabírají nejvíce místa na disku, bohužel pro jejich ukládání stále není možné využít prostoru na paměťové kartě. Tato funkce je v systému zašedlá a přístupná bude po některé z následujících aktualizací.

 

Z mobilních Windows také pochází možnost podívat se, které aplikace nejvíce vysávají baterii a případně jim omezit činnost na pozadí. Také lze nastavit hranici, při které se spustí spořič baterie, omezující činnost na pozadí všem aplikacím.

 

 

Pokud připojíte svůj tablet či notebook k externímu monitoru s výrazně odlišnou jemností (hodnotou ppi) pro rozšíření pracovní plochy, můžete si snadno změnit velikost zobrazovaného obsahu na monitorech tak, aby byla absolutní velikost zobrazovaného obsahu na obou monitorech stejná. Funguje to velmi dobře.

 

 

V Nastavení lze také změnit výchozí aplikace pro různé činnosti, přičemž toto místo je nutné vždy navštívit například při změně výchozího internetového prohlížeče. I když je tato nabídka povětšinou dostupná přímo ve vybraných prohlížečích, není možné odsud provést změnu a systém vás odkáže právě do Nastavení. Proti tomuto novému řešení se v minulém týdnu ohradila Mozilla s tím, že nyní je změna výchozího prohlížeče mnohem složitější. Dáváme jí za pravdu.

 

 

Stejně jako na telefonech s Windows je možné v Nastavení stahovat mapové podklady celého světa pro offline použití. Využívá je například nová aplikace Mapy, kterou si popíšeme později, doufáme však, že k systémovým offline mapám získají přístup i další aplikace, napadají mě například meteoradary, sportovní aplikace (Endomondo, Runtastic) či aplikace Geocaching, ty však nejprve musí pro Windows 10 vzniknout. 

Windows Hello

S Windows 10 také můžete využít nové způsoby přihlašování, nemusíte se spoléhat na klasické heslo, ale můžete do hry zapojit svoji oční duhovku, či otisk prstu. Ke skenování duhovky je zapotřebí vlastnit zařízení se speciální infračervenou kamerou, která však ve standardní výbavě běžných tabletů a notebooků není. Současné čtečky otisků prstů by se však podpory dočkat měly. 

Pokud vaše zařízení není vybaveno potřebným hardwarem (což je i případ Transformeru T100TA), můžete namísto hesla zadávat PIN či si vybrat obrázek, na nějž dotykem nakreslíte předvolené gesto. 

V názvu této kapitoly jsme zapomněli snad jen na název Metro, které Microsoft musel opustit již v éře Windows 8. Univerzální Windows aplikace mají být jedním ze základních stavebních kamenů Windows 10, neboť jim mohou vývojáři vtisknout responzivní design a umožnit fungování jak na počítačích a tabletech, tak i na mobilních telefonech, zařízeních internetu věcí, či na brýlích Hololens. 

  

Ve Windows 10 je konečně možné spouštět tyto aplikace v oknech a s těmito okny pracovat jako s běžnými aplikacemi pro plochu. Tuto změnu maximálně vítáme, neboť výrazně usnadňuje práci v režimu plochy a odstraňuje jedno ze zásadních omezení, kvůli kterému uživatelé Windows 8.1 odmítali tyto aplikace používat. Univerzální aplikací je například i výše zmíněné Nastavení systému, které je v jádru společné jak pro počítače a tablety, tak i pro ostatní zařízení. 

 

Microsoft prošpikoval Windows 10 mnoha novými aplikacemi, které si kladou za cíl nahradit léty prověřené stálice jako Internet Explorer nebo Windows Media Player. Pochopitelně všechny nové aplikace jsou univerzální a na podzim se s nimi setkáme i ve Windows 10 Mobile. Bohužel tyto aplikace mnohdy neumí více, než jejich název napovídá, a pokud máte (o čemž nepochybujeme) svůj oblíbený internetový prohlížeč či přehrávač hudby a videa, zřejmě nenajdete mnoho důvodů k jejich zrazení. Pojďme se tedy na nové aplikace podívat. 

Windows Store

Studnicí nových aplikací je obchod Windows Store. Nově se jedná o společný obchod pro všechna zařízení s Windows 10, avšak pokud do obchodu přistupujete například z tabletu, aplikace čistě pro mobilní telefony neuvidíte. Uvidíte však společné recenze všech uživatelů bez ohledu na platformu, filtrování má přijít až v budoucnu. Z nového Storu bude možné dokonce stahovat klasické aplikace pro plochu. 

 

Nový obchod aplikací nabízí přímočařejší přístup do vybraných sekcí, přičemž navigace už snad jednodušší být nemůže, omezuje se na tři záložky – Domů, Aplikace a Hry. V každé z nich pak máte přístup k doporučovaným titulům, oblíbeným titulům (zdarma i placeným), kolekcím pro různé příležitosti apod. Každou aplikaci nebo hru si můžete nainstalovat až na 10 zařízení, což je o 71 méně, než na Windows 8.1. 

  

V detailu každé aplikace pak vidíte standardní položky, jako její popis, název tvůrce, recenze uživatelů, velikost, podporované procesory apod. Naopak chybí zobrazení čísla poslední verze nebo datum poslední aktualizace, tyto položky mají přijít později. U každé aplikace vidíte její cenu, případně další poplatky, které je v jejím rámci možné utratit. Platba probíhá na základě přiřazené platební karty, PayPalu, případně se peníze strhávají z nabitého Microsoft účtu. V budoucnu by měly přibýt i platby prostřednictvím mobilních operátorů, což využijí zejména tablety se slotem na SIM kartu, prozatím však tato možnost přítomna není. 

V nastavení Windows Store je možné zapnout automatické aktualizace aplikací (lze vyvolávat i ručně) nebo funkci živé dlaždice. Obchod také nabízí přístup k historii všech zakoupených a nainstalovaných aplikací, odkud je možné aplikace po jejich odstranění znovu instalovat. 

 

Windows Store nabízí to, co bychom od něj očekávali, chybějící funkce by měly přijít s následujícími aktualizacemi. Na chod aplikace však naštěstí nemají nijak zásadní vliv. Kromě oprav a dokončování chybějících funkcí stojí před Microsoftem hodně nelehký úkol – přinutit vývojáře aplikací, aby Windows Store naplnili. 

Microsoft Edge

Prohlídku aplikací, které uvařil sám Microsoft, načneme novým univerzálním prohlížečem internetu. Insideři se s ním setkávali pod kódovým označením Project Spartan, ve výsledku bylo zvoleno jméno Microsoft Edge. Redmondští tak vsadili na jistotu – chtějí dát najevo, že „hrůzovláda“ Internet Exploreru skončila, zároveň však zvolili název se stejným počátečním písmenem, což znamená, že běžní uživatelé budou k internetu přistupovat stále skrze modré „éčko“. A to i přesto, že všechny ostatní nové systémové aplikace mají v hlavním panelu ikonky bílé. 

  

Samotný prohlížeč má poměrně čistý vzhled a ovládací prvky na místě, kde byste je čekali. Záložky se nacházejí při horním okraji, adresní řádek a navigační tlačítka pod nimi a do třetího řádku je možné (ale není nutné) umístit zástupce nejčastěji navštěvovaných stránek. Záložek můžete mít otevřeno, kolik chcete, ovšem není možné si je natrvalo připínat. Ouška záložek také barevně neudávají najevo souvislosti mezi sebou, jako v Internet Exploreru. Záložku lze z horního řádku vytáhnout, čímž dojde k otevření nového okna prohlížeče, cesta zpět je ale logičtější méně – záložka se sice vrátí, ale původní okno zůstane otevřené s prázdnou stránkou, což je zvláštní. 

  

Na prázdné stránce nově otevřené záložky se zobrazuje pouze seznam nejčastěji navštěvovaných webů, v cizojazyčných mutacích je však tato stránka více interaktivní a nabízí informace ze serveru MSN. Pokud rádi čtete novinky ze zahraničních serverů, není nutné měnit jazyk systému, stačí změnit nastavení prohlížeče Edge a můžete je mít také. 

  

Prohlížené webové stránky lze ukládat mezi oblíbené položky, dokonce je možné provést import z konkurenčních prohlížečů. Bohužel import poskládá stránky přesně v opačném pořadí, než je máte jinde (zkoušeno s Google Chrome), což znamená zdlouhavé přesouvání z konce na začátek. Takto lze navíc přesouvat jen tolik položek, kolik se vejde do viditelného panelu Oblíbené položky, pro změnu pořadí u položek ukrytých pod šipkou za tímto panelem už musíte hlouběji do správce Oblíbených položek. Toto místo je také jediné, které umožňuje jejich přejmenování.

 

Správce Oblíbených položek je ukrytý pod třemi vodorovnými čárkami vpravo od adresního řádku, kromě toho skrývá přístup k historii prohlížených webů, stažených souborů a také stránek, které si chcete přečíst později. Všechny tyto položky se mají synchronizovat napříč všemi zařízeními, na nichž Microsoft Edge používáte, zatím se tak však neděje. 

Microsoft Edge nabízí i několik funkcí, které konkurence běžně nenabízí

 • Čtecí mód, který prohlíženou stránku naformátuje podle vašeho nastavení, volit lze barva pozadí a velikost písma. Takto zobrazená stránka navíc odfiltruje všechen nežádoucí obsah a dovolí vám soustředit se pouze na kýžený text.
 • Webové poznámky, které umožní po stránce čmárat, zvýrazňovat text nebo přidávat poznámky. Výsledek je možné uložit do OneNote nebo sdílet na sociální služby, emailem apod.
 • Integrovaná Cortana, která inteligentně našeptává informace dříve, než je stačíte vyhledat, v českém prostředí je ale tato funkce zakázaná a nejde ji nijak aktivovat. 

 
Čtecí mód

Edge může mít světlou nebo černou barvu, můžete mu zakázat podporu Adobe Flash, umí ukládat hesla na webech, vyhledávat skrze adresní řádek na libovolném vyhledávači, zkrátka nabízí veškeré funkce, které dnes zvládá snad každý prohlížeč. Bohužel Microsoft nestihl do Edge implementovat podporu doplňků, a pět ódy nemohu ani na stabilitu prohlížeče. Ne, že by s oblibou padal každých deset minut, ale sem tam má své slabší chvilky, někdy se kupříkladu nechce otevřít, a párkrát už se dokonce odmítal zavřít. 

 
Do webových stránek lze vkládat poznámky a sdílet je

V závěru si ještě musím postesknout nad tím, že Microsoft Edge není zrovna dvakrát stvořen pro tablety, neboť vypadá identicky v režimu pro plochu i v tabletovém módu. V druhém případě jsou ovládací prvky (například křížek pro zavření záložky) poměrně malé a blízko u sebe, což „dotykové“ prohlížení internetu znepříjemňuje. Kromě toho Edge nepodporuje gesto vpřed/zpět horizontálním tažením prstu, stejně tak nenabízí celoobrazovkový režim, který by skryl veškeré ovládací prvky a celý displej (nebo alespoň jeho větší část) věnoval zobrazovanému obsahu. 

 
Internet Explorer byl pro dotykové ovládání lepší

Ač jsem nikdy nebyl příznivcem Internet Exploreru, jeho dotykovou verzi ve Windows 8.1 jsem si oblíbil, a ve Windows 10 mi velmi chybí. Desktopový Internet Explorer stále přítomen je, ovšem spíše jen pro zobrazení webů, které Edge a jeho stejnojmenné vykreslovací jádro nezobrazí korektně. Suma sumárum: Edge je jednoduchý rychlý prohlížeč, který ještě potřebuje uzrát. 

Fotky 

Další novou aplikací je správce fotografií s jednoduchým názvem Fotky. Správce je možná trochu silné slovo, neboť jediné třídění vašich obrázků probíhá na základě data pořízení, na třídění podle polohy, převažující barvy, označených lidí apod. můžete zapomenout. Jako zdroj fotografií lze uvést jakékoliv místo v zařízení, případně na úložišti OneDrive. K prohlížení obrázků je možné využít režimu prezentace, ovšem nastavit si rychlost nebo přechodové animace možné není. 

 

Širší jsou možnosti při zobrazení jednotlivých fotografií – lze u nich zobrazit podrobné informace z EXIF, rychle je sdílet na sociální sítě či emailem, a také je možné provést jejich úpravu. Ta zahrnuje překvapivě velké množství funkcí: fotky je možné otáčet, ořezávat, vyrovnávat, odstraňovat červené oči, retušovat, aplikovat různé filtry, pohrávat si s jasem, kontrastem, stíny, teplotou, nádechem a sytostí barev, případně aplikovat selektivní ostření, zkrátka jako základní editor se aplikace Fotky může hodit. Díky všudypřítomným kruhovým posuvníkům je pohodlnější obrázky upravovat na dotykovém zařízení. To, že se jedná spíše o tabletovou aplikaci, dokazuje fakt, že fotografie není možné zoomovat kolečkem myši. 

 

Pokud k fotografiím přistupujete z prohlížeče souborů, připravte se na delší načítání než v případě jiných aplikací. Také jsem si všiml, že obrázky otevřené v aplikaci Fotky nejsou tak ostré jako při zobrazení v jiné aplikaci, jako by Fotky obrázky pro účel zobrazení komprimovaly.

  

Fotky jsou velmi základní prohlížeč obrázků vybavený plejádou editačních funkcí. Bohužel ke spravování alb tato aplikace neposlouží. Škoda, že Microsoft do aplikace Fotky nepřevedl veškeré funkce ze své vlastní aplikace Fotogalerie z balíku Windows Live Essentials; ta je vhodná jak pro správu, tak pro editaci, není však přizpůsobená ovládání dotykem a nebude fungovat na mobilních telefonech. Pro práci s fotkami je ale určitě v rámci aplikací od Microsoftu lepším řešením. 

Hudba Groove 

Zcela nová aplikace je připravena i pro poslech hudby. Jmenuje se Groove, což je mimochodem i nový název hudební online služby Xbox Music, která však v našich končinách podporována není. Kvůli lokální absenci této funkce je tak Hudba Groove velmi základní přehrávač hudby. Po prvním spuštění proskenuje vaši hudební sbírku, přičemž si můžete zvolit libovolné místo v zařízení, případně provést import hudební knihovny z iTunes. 

 

Přehrávač přehraje všechny myslitelné hudební soubory, nezalekne se ani bezztrátového formátu FLAC. Vaši sbírku můžete v Groove třídit podle alb, umělců, skladeb, žánru nebo roku vydání, veškeré informace si aplikace bere z ID tagů. Pokud je nemáte vyplněné, aplikace se pokusí doplnit informace z vlastních zdrojů. Sami si však v Groove svoji hudbu nepřejmenujete, žádnou editaci totiž aplikace nepodporuje. 

 

Zobrazení vaší hudby probíhá ve formě dlaždic, pouze náhled na skladby tvoří jeden dlouhý souvislý seznam. V hudebních souborech lze rychle vyhledávat, oblíbená alba nebo umělce lze navíc připnout do pravé části nabídky Start jako živé dlaždice. Groove nabízí možnost náhodného přehrávání, opakování a tvorbu playlistů. Tím jsme seznam funkcí vyčerpali. 

 

Hodila by se alespoň synchronizace vybrané hudby s připojeným zařízením, základní editace ID tagů, více možností zobrazení hudební sbírky či možnost přehrávat hudbu z webových zdrojů. Takto se skutečně jedná o absolutní základ, který strčí do kapsy jakýkoliv jiný přehrávač včetně Windows Media Playeru. Ten ve Windows 10 zůstal přítomný, ale musíte jej vyhledat, neboť v seznamu všech aplikací přítomen není. 

Filmy a TV pořady 

Asi nejjednodušší novinkou je nová aplikace pro přehrávání videa, jejíž funkce jsou ořezány až na kost. Nepodporuje titulky, playlisty, nepřehraje filmy na DVD… kromě základního přehrávání videí ve vybraných formátech vlastně neumí vůbec nic. Její hodnocení 1,5 hvězdičky na Windows Store hovoří za vše, tuto aplikaci raději ani neotvírejte a vyhledejte si jinou aplikaci (VLC Player, PotPlayer apod.), případně využijte již zmíněný Windows Media Player. 

 

Pošta 

Windows 10 přichází i s novým emailovým klientem, kterého představuje aplikace Pošta. Ta je vcelku použitelná jak na počítači, tak na tabletu. Připojit lze jakýkoliv účet POP, IMAP nebo Exchange, přednastavené jsou položky Outlook.com, Gmail, Yahoo! Mail a dokonce i iCloud. Účty se řadí pod sebe v levém sloupci okna aplikace, přičemž viditelné jsou nejčastěji používané složky a je možné k nim připnout jakékoliv další (pokud složky pro třídění emailů používáte). Při synchronizaci si můžete vybrat, v jakém časovém rozpětí do historie se mají zprávy stahovat. 

  

Výběrem účtu nebo konkrétní složky se otevře seznam emailů, s nimiž lze provádět očekávané věci – přesouvat, mazat, odpovídat, přeposílat, označovat jako přečtené/nepřečtené či nastavit příznak. Veškeré věci lze dělat i hromadně postupným označováním zpráv, pro dvě z těchto činností je navíc možné nastavit dotyková gesta tažením vlevo/vpravo. V emailech je možné textově vyhledávat, ovšem podrobnější filtrace (časové období, přítomnost přílohy apod.) zcela chybí. Stejně tak není možná jakákoliv automatizace či vytváření pravidel, což je velká škoda. 

  

Otevření zprávy probíhá přímo v rámci jednoho okna, nelze tak otevřít více příchozích emailů najednou. Tvorba nové zprávy zahrnuje pokročilé formátování textu, možnost přikládat přílohy nebo schopnost vložení tabulky či obrázku přímo do zprávy. Nastavit lze i vlastní podpis automaticky doplňovaný pod každý psaný email. 

 

Aplikace Pošta funguje rychle, a pokud nejste náročný uživatel, nabídne vše, co byste od ní očekávali. Pokud však vyžadujete pokročilejší filtrování emailů nebo nastavování pravidel a nechce se vám utrácet za kancelářský balík Office s Outlookem, můžete sáhnout po aplikaci Windows Live Mail z balíku Windows Live Essentials. Stejně jako v případě aplikací Fotky/Fotogalerie nabídne víc funkcí za cenu absence pohodlného ovládání dotykem. 

Kalendář 

V aplikaci Pošta se nachází také ikonka pro vstup do Kalendáře, ten je však přítomen jako samostatná aplikace, která se po kliknutí na ikonku otevře. Možnosti připojení účtu jsou stejné jako u Pošty, nechybí tedy ani podpora Gmailu či iCloudu. Účtů může být připojeno více, přičemž každému z nich lze nastavit barvu, která opticky rozliší příslušnost jednotlivých položek v náhledech kalendáře.   

 

K dispozici jsou náhledy na jeden den, více dní, pracovní týden, celý týden, či rovnou celý měsíc. Bohužel chybí agenda s chronologickým seznamem nadcházejících událostí, a seznam úkolů. V náhledech je vidět předpověď počasí na příštích pět dní, kterou poskytuje Foreca. 

 

Detail přidávané události může obsahovat název, místo konání, časové ohraničení, seznam účastníků a libovolnou poznámku. Je také možné vybrat si, s jakým předstihem dojde k upozornění, případně nastavit událost jako soukromou, pokud svůj kalendář s někým sdílíte. 

 

Aplikace Kalendář nenadchne, ale ani neurazí. Škoda chybějící agendy a úkolů, s nimi bychom k novému Kalendáři neměly větší výhrady. 

Lidé

Zcela nezávisle na Poště a Kalendáři pracuje aplikace Lidé. Jedná se o zcela základní adresář, obsahující všechny vaše kontakty z propojených účtů. Stejné kontakty z odlišných zdrojů lze slučovat, do detailu kontaktu je možné uložit prakticky jakoukoliv myslitelnou položku. 

  

V budoucnu by mělo přijít rozšíření této aplikace o podporu sociálních sítí s možností zobrazení aktivity vašich kontaktů, zatím se však jedná o adresář bez jakýchkoliv doprovodných funkcí. 

Mapy

Abyste s tabletem nezabloudili, připravil Microsoft i mapovou aplikaci, která umožňuje stáhnout si podklady většiny světových zemí pro offline použití. Tedy, abychom byli přesní, samotný proces stahování map má na starosti sám systém a aplikace Mapy s nimi umí hospodařit. Kartografické podklady pochází od divize finské Nokie a její divize HERE, pokud však regulační orgány dají své požehnání, skončí toto oddělení včetně mapových podkladů ve spárech německých automobilek. Naštěstí pro koncové uživatele současných produktů by k žádným změnám dojít nemělo, takže i Windows 10 (Mobile) by si měly tento benefit ponechat.

  

Bez internetového připojení lze nejen mapy prohlížet, ale i v nich vyhledávat místa a plánovat trasu pěšky či autem. Bohužel aplikace nenabízí žádné body zájmů, takže se musíte spokojit pouze s názvy měst a ulic. Oblíbená místa lze ukládat na svůj účet a je možné k nim přistupovat z různých míst. Mapa se standardně zobrazí pohledem shora a orientací na sever, je však možné s ní všemožné otáčet a naklápět ji.

  
Skromný pohled na Prahu ve 3D

To je obzvláště efektní ve městech, která mají zpracované budovy ve 3D. Buď jsou vidět v šedých obrysech, nebo rovnou s barevnou texturou. U nás se jedná spíše o pár desítek budov převážně v Praze, některá zahraniční města jsou však zpracována mnohem důkladněji a aplikace se chlubí jejich seznamem. Mapu lze zobrazit také jako satelitní snímek, k tomu už je potřeba internet a vědomí, že snímky nejsou příliš kvalitní.

  
Veselejší pohled na 3D Barcelonu

Jak jsme již naznačili, Mapy umí bez datového připojení naplánovat trasu. Bohužel neduh, táhnoucí se od dob, co mapové a navigační aplikace měla na starosti Nokia, pokračuje – není možné přidat průjezdné ani objízdné místo. Stejně tak nejsou jiné volby, jak změnit nabízenou trasu, takže se musíte spojit s tím, co vám Mapy nabídnou. Jediná možnost jejího ovlivnění je filtrace placených silnic, dálnic, tunelů či nezpevněných cest. Také lze vyloučit místa s vysokou intenzitou provozu, k této funkci už je ale zapotřebí připojení k internetu.

  

Mapy umí fungovat i jako turn-by-turn navigace, ovšem zvuk se nám z ní vyloudit nepodařilo a ani jsme nenašli možnost stažení hlasů pro navigování. Spíše než o navigaci se jedná o němého společníka, který zná cestu, a za žádnou cenu jej nepřemluvíte, aby vás vedl jinudy.

 

To považujeme za největší problém této aplikace, a jako další námět na vylepšení považujeme databázi bodů zájmu. I přes tyto nedostatky ale konstatujeme, že offline mapy se určitě hodí. 

Xbox 

Kompletně byla přepracována aplikace Hry, která se nově jmenuje Xbox. I když lze hrát nainstalované hry i samostatně, použití této aplikace jim dodá sociální rozměr. Kromě všech vašich her v ní totiž vidíte i seznam vašich spoluhráčů a jejich poslední herní aktivitu, můžete s nimi chatovat a také prohlížet jejich herní úspěchy, tzv. achievmenty. Kromě toho můžete sledovat jejich herní videa, která můžete jednoduše tvořit také, k tomu se ale dostaneme později. 

 

Váš účet představuje unikátní nick a 3D avatar, kterého si můžete prostřednictvím přidružené aplikace Xbox avatars jednoduše vytvořit či upravovat. Tato postavička se pak v některých hrách dokonce zobrazí a zpříjemní tak atmosféru hraní a sbírání achievmentů. Seznam herních úspěchů je vidět přehledně na účtu přihlášeného uživatele, sdružuje v sobě achievmenty získané hraním Xbox Live her na počítači, tabletu, telefonu i herní konzoli Xbox. 

 

Xbox One se mimochodem dočká svých Windows 10 letos na podzim a přinese několik zajímavých funkcí. Tou největší novinkou bude streamování her přímo do aplikace Xbox na počítači nebo tabletu. Veškeré špičkové konzolové hry tak budou moci navštívit monitor vašeho zařízení. Některé vznikající tituly budou dokonce multiplatformní, takže bude prakticky jedno, na jakém zařízení s Windows 10 je budete hrát. Aplikace Xbox má dokonce v budoucnu přijít i na konkurenční mobilní platformy. 

 

My se ale ještě vraťme do současnosti, na závěr jsme si totiž nechali asi největší novinku aplikace Xbox, a tou je možnost nahrávání herních videí. V jakékoliv hře (nebo aplikaci) postačí vyvolat klávesovou zkratkou Win + G panel Hry a v něm zahájit nahrávání, přímo lze tuto činnost spustit zkratkou Win + Alt + G. 

 

Tato funkce se navíc nemusí omezovat pouze na hraní her, stejnou klávesovou zkratku můžete použít prakticky v jakékoliv aplikaci, nejprve ale musíte potvrdit, že se jedná o hru (i když to není pravda). Natočená videa pak lze prohlížet ve vašem účtu v aplikaci Xbox, nebo je sdílet s vašimi přáteli. Ti pak mohou videa komentovat, případně je označit srdíčkem, to samé pochopitelně můžete činit vy. 

 

Videa je možné přímo v aplikaci Xbox před sdílením ořezávat. Ukládají se na pevný disk, přičemž patnáct vteřin záznamu ukousne z vašeho disku zhruba 5 megabajtů, kvalitu videa volit nelze. K natáčení videí je zapotřebí vlastnit podporovanou grafickou kartu z následujícího výběru:

 • AMD: AMD Radeon řady HD 7000, HD 7000M, HD 8000, HD 8000M, R9 nebo R7.
 • NVIDIA: GeForce řady 600 nebo novější, GeForce řady 800M nebo novější, Quadro řady Kxxx nebo novější.
 • Intel: Intel HD Graphics 4000 nebo novější, Intel Iris Graphics 5100 nebo novější. 

S aplikací Xbox bude hraní na počítačích a tabletech s Windows o něco zábavnější, doufáme, že se v budoucnu dočkáme spousty zajímavých her, které snad budou přicházet ve stejném čase, jako jejich protějšky pro konkurenční platformy. 

Průvodce pro telefon 

Součástí Windows 10 je i aplikace Průvodce pro telefon, která pomůže nastavit smartphone s operačním systémem Windows 10 Mobile, Android a iOS tak, aby spolupracoval s aplikacemi a službami Microsoftu (Cortana, OneDrive, Groove, OneNote, Skype, Office a Outlook). 

 

Zatímco na telefonech s Windows 10 Mobile budou všechny tyto aplikace předinstalované, u konkurenčních platforem je možné nechat si zaslat email s odkazem pro stažení příslušné aplikace a přečíst si v několika krocích nápovědu k nastavení k nastavení. Aplikace Průvodce pro telefon také spolupracuje s aplikací Fotky, skrze kterou je možné provést import fotografií z připojeného smartphonu. 

Kamera

Z mobilních luhů a hájů také pochází aplikace Kamera, která slouží k obsluze fotoaparátu či webkamery na zařízení s Windows 10. Pokud jste někdy drželi v ruce telefon Nokia/Microsoft Lumia, budete v nové fotoaplikaci jako doma. Vpravo se nachází přepínač mezi pořizováním snímků a natáčení videa, při horní hraně pak možnost manuálního nastavení – u testovaného Transformeru se zde nachází přepínače pro vyváření bílé, změnu citlivosti, rychlosti závěrky a jasu. Všechna tato nastavení jsou pak reprezentována půlkruhem s posuvníkem v pravé části displeje, tažením softwarové spouště fotoaparátu doleva se otevřou všechny čtyři položky na jedné obrazovce. 

 

Kromě toho lze ještě nastavit samospoušť, v nastavení pak poměr stran fotografií, rozlišení videa, mřížka hledáčku a také je zde možnost zapnout/vypnout softwarovou stabilizaci videa. Aplikace Kamera rovněž nabízí rychlý přístup k pořízeným snímkům skrze aplikaci Fotky. Stejně jako na telefonech s Windows je Kamera povedená aplikace, která pořizování snímků a točení videí tabletem s Windows 10 zpříjemní. 

Kalkulačka 

Ve Windows 10 došlo také k obměně aplikace Kalkulačka, která je nově univerzální aplikací. Nabízí tři verze – standardní, vědeckou a programátorskou, a také převodník jednotek všech možných veličin. Přepínání režimů probíhá stisknutím tlačítka hamburger.

 

Oproti původní kalkulačce postrádáme možnost spočítat rozdíl mezi dvěma daty, výpočet hypotéky, leasingu vozidla či spotřebu paliva. Ale upřímně, kdo z vás ale tyto funkce používal (nebo o nich alespoň věděl)? 

Budíky a hodiny

Windows 10 sdružují veškeré nastavení času a práce s ním v jedné aplikaci Budíky a hodiny. Ta najde využití především na mobilních telefonech, ale díky své univerzálnosti můžete i na tabletu či počítači požívat následující funkce:

 • Budík – jednorázový nebo opakovaný podle vybraných dnů
 • Světlový čas – obsahující možnost převodu mezi dvěma zvolenými destinacemi
 • Časovač – klasické odpočítávání
 • Stopky – klasické stopky s funkcí měření mezičasů a sdílení výsledků 

 

3D Builder 

Spíše zajímavostí pro pár nadšenců je aplikace 3D Builder. Jedná se o knihovnu 3D objektů, která je připravena na práci s 3D tiskárnami. Kromě objektů již v aplikaci obsažených (vláček i s kolejištěm, raketoplán, šachy atd.) je možné načíst si objekty vlastní.

 

Před tiskem je možné objekty natáčet, ořezávat či snižovat a zvyšovat jejich detaily. Pokud máte doma 3D tiskárnu, můžete díky 3D Builderu připravovat své výtvory k tisku přímo na úrovni systému. 

OneDrive 

Přístup k souborům na cloudovém úložišti OneDrive se ve Windows 10 vrací do doby Windows 7 – je možné vybrat si, které složky a podložky budou synchronizovány, k ostatním pak není možné přistupovat. Pokud jste si zvykli na stav ve Windows 8.1, kdy byly viditelné veškeré soubory a složky, ať online v cloudu nebo offline ve vašem zařízení, budete zklamáni. Soubory, které nemáte fyzicky na vašem zařízení, zkrátka neuvidíte. 

 

Toto řešení Microsoft zvolil údajně kvůli tomu, že si většina uživatelů na nový systém nezvykla, my však považujeme toto řešení za obrovský krok zpět. Nešťastnost situace dokresluje fakt, že ve Windows Store není aplikace OneDrive k dispozici, existují tak pouze tři možnosti, jak ke svým souborům přistupovat:

 • Synchronizovat všechny soubory a složky, což mnohdy kvůli velikosti vnitřní paměti např. na tabletu není možné
 • Přistupovat k OneDrive skrze webový prohlížeč, což nemusí být nejpohodlnější
 • Využívat aplikace, které s přímým otevíráním souborů z OneDrive počítají, například Office či Fotky. 

Vzhled a ovládání univerzálních Windows aplikací 

Microsoft se snaží o designovou čistotu nových aplikací, což se mu celkem daří – aplikace vypadají jednoduše a mají podobně rozmístěné ovládací prvky. Zvláštní je, že nepřebírají barvu systémového tématu, a tak mají některé světlý podklad (Pošta a Kalendář), jiné černý (Fotky), u některých si dokonce můžete vybrat (Edge, Groove). 

 
Jedna je černá, druhá je bílá, třetí kvete modře

Zcela novým prvkem u Windows aplikací je tlačítko nazývané hamburger, které znázorňují tři stejné dlouhé vodorovné čárky v levém horním rohu aplikace. U konkurenčních systémů se pod tímto tlačítkem ukrývá přístup k některým položkám aplikací, ve Windows 10 však dochází pouze k minimalizaci a maximalizaci levého pruhu nabídek. Pokud univerzální Windows aplikace používáte v režimu plochy a dostanete se do jejich hloubi, objevuje se vlevo v záhlaví tlačítko pro krok zpět. To je přitom v tabletovém režimu součástí hlavního panelu.  

 
Šipka zpět: Jednou jsi dole, jednou nahoře

Do tohoto řešení vnáší chaos starší moderní aplikace z Windows 8.1, které na levé straně záhlaví obsahují namísto tlačítka zpět tlačítko hamburger suplující odstraněné položky z menu Charms. Toto menu se na Windows 8.1 vyvolávalo gestem z pravé strany displeje, zřejmě si však k němu uživatelé nenašli cestu, a tak Microsoft přesunul jeho funkce do levé strany záhlaví aplikace a do hlavního panelu.

  

Bohužel pohodlnost tohoto řešení není zcela domyšlena, z tohoto místa se totiž přistupuje k nastavení aplikace, případně ke sdílení obsahu z ní. Obě položky vyvolají panel, který nejčastěji „vyjíždí“ z pravé strany displeje (u sdílení dokonce na celou výšku obrazovky) což znamená nutnost neustále přejíždět myší nebo prstem z levé strany na pravou – úplně vlevo vyvoláte nastavení nebo sdílení, to se pak objeví úplně vpravo, což obzvláště na velkých displejích nepotěší. 

 
U některých aplikací nastává absurdní situace, kdy jsou nad sebou dva hamburgery – jeden od aplikace, druhý od systému. 

Nastavení jednotlivých aplikací je vůbec ve Windows 10 dosti chaotické, u některých aplikací je situováno do proužku vpravo, jinde do proužku vlevo, někdy je nastavení celoobrazovkové. Na jednotném ovládání aplikací by chtělo ještě zapracovat. U aplikací třetích stran mají věc v rukách jejich vývojáři, pokud si však v Redmondu neudělají pořádek ve vlastních aplikacích, těžko k tomu donutí ostatní.

Výkon, výdrž, stabilita

Hardwarové nároky Windows 10 jsme popsali v úvodu, nyní se krátce podíváme na to, jak si s nimi systém poradí. Na testovací konfiguraci, která se pohybuje v blízkosti minimálních požadavků, běží systém svižně bez pozorovatelných záseků, modrou „obrazovku smrti“ jsme po dobu testování neviděli. Pouze načítání univerzálních Windows aplikací trvá o něco déle, než jejich protějšků pro plochu, stejné to však bylo i ve Windows 8.1. Ve většině případů se nejprve zobrazí jejich startovací obrazovka, až po té obsah aplikace.

Tato prodleva trvá zhruba jednu vteřinu, což sice není nijak strašlivé číslo, ovšem u aplikací, které chcete mít pohotově spuštěné (například kalkulačka) tato prodleva zamrzí. Windows 10 však potěší tím, že zobrazený obsah v moderních aplikacích dokáží udržet déle než ve Windows 8.1. I po delší době nečinnosti se aplikace obnoví do opuštěného stavu, aniž by se musela znovu načítat.

 

 

Se stabilitou systému jako takového jsme spokojení, opět si ale rýpneme do univerzálních Windows aplikací, které se občas nevyvarují pádu, nebo se odmítnou pustit. Aplikace Facebook se zhruba jednou týdně sama odhlásí a je nutné provést přihlášení znovu. Zda jsou uvedené nepříjemnosti způsobené návrhem samotných aplikací či na úrovni systému, nevíme, doufáme však, že budoucí aktualizace přinesou nápravu. Do odezvy systému mohou v budoucnu promluvit i novější ovladače hardwaru, prozatím lze ale konstatovat, že pokud vám na vašem zařízení běží Windows 7 a 8.1, budou na něm stejně rychle běžet i Windows 10.

 

 
Aplikace Facebook se ráda odhlašuje

Výrazně doporučujeme provést po upgradu systému jeho obnovu do továrního nastavení. Na našem tabletu jsme vyzkoušeli jak upgrade z Windows 8.1, tak čistou instalaci. I když samotný systém běžel v obou případech srovnatelně rychle, vyskytl se po upgradu problém s výdrží baterie, která poklesla zhruba na polovinu. Před upgradem zvládl nás Transformer i 10 hodin kancelářské práce na Wi-Fi, po upgradu jsme byli rádi za pětihodinovou výdrž.

 

 

Systém je naštěstí možné obnovit do továrního nastavení bez nutnosti vlastnit instalační médium. Při obnově je možné zvolit, zda chcete zachovat své soubory nebo provést kompletní formát zařízení. My jsme zvolili druhou možnost, a po zhruba hodině a půl na nás vykoukla přihlašovací obrazovka čistého systému. Po doinstalování některých potřebných ovladačů ze stránek výrobce se výdrž tabletu ustálila na původní hodnotě před upgradem.

 

 

Ještě jednou však upozorňujeme, že je nutné nejprve provést upgrade a poté teprve čistou instalaci z důvodu převedení licence. Pokud provedete rovnou čistou instalaci, systém po vás bude chtít produktový klíč Windows 10, klíčem ke starším verzím Windows jej neuchlácholíte.

 

Závěrečné hodnocení

 

Hodnocení tak komplexní záležitosti, jakou je operační systém, není jednoduché, zvláště pak, když se Windows 10 chystají zaútočit na nekonečné množství hardwarových konfigurací v různých typech zařízení. Právě z tohoto důvodu jsme při testování vsadili na konvertibilní tablet, abychom si vyzkoušeli univerzálnost systému. Nejprve se na nový systém podíváme z pohledu uživatele tabletu.

 

 

Předem chci upozornit, že v žádném případě nejsem jedním z těch, kteří při změně vzhledu ikonky na Facebooku sepisují petice „vraťte nám nový Facebook“; naopak, vždy se těším na každou novinku, a pokud dojde k přeskupení ovládacích prvků na jiné místo, brzy si na jejich pozici zvyknu. Nesmí se však jednat o zásadní ztížení či prodloužení přístupu k dané funkci, což se na některých místech ve Windows 10 bohužel stalo.

 

 

Názornou ukázkou je například nemožnost nastavit si jednoduše jas displeje podle potřeby, ale pouze v několika krocích; přitom ve Windows 8.1 na to byl rychle dostupný posuvník. Stejně tak majitele tabletů může zklamat změna dotykových gest, která spíše prodlužují přepínání mezi jednotlivými aplikacemi a ztěžují přístup k jejich nastavení. Ani celoobrazovková nabídka Start neoslní rozložením ovládacích prvků, dá se na to však zvyknout. Výtky k tabletovému režimu jsou spíše drobnosti, ale ve výsledku člověk musí neustále myslet na to, že v předchozí verzi Windows to šlo prostě lépe.

 

 

Naštěstí si Windows 10 na tabletech ponechaly i většinu pozitivních stránek z předchozí verze, například snadnou práci se dvěma aplikacemi na jedné obrazovce, možnost přihlášení více uživatelů, široké možnosti nastavení, či možnost připojit klávesnici, myš a monitor a používat tablet jako klasický počítač. V této disciplíně si systém totiž vede mnohem lépe.

 

V režimu pro počítače je poznat, že celý systém byl primárně budován pro uživatelé klasických stolních počítačů, kteří (až na vzácné výjimky) vzývají Windows 7 a proklínají Windows 8.1. Nová nabídka Start je zpět a funguje výborně, univerzální Windows aplikace lze používat v oknech, na ovládání se prakticky nic nezměnilo a nové Centrum akcí příliš neobtěžuje. Pokud uživatel nechce, nových funkcí si prakticky ani nevšimne, pokud chce, dokáže je ovládnout ke své spokojenosti. Tedy snad až na změněný způsob integrace úložiště OneDrive a nastavení systému, které je roztříštěno na dvě místa.

 

 

Na Windows 10 je strašně vidět, že si Microsoft chtěl počítačové uživatele udobřit, což mu nemáme za zlé, neboť oni budou nejvíce hýbat statistikou počtu upgradů, a to jak koncový uživatelé, tak i firemní zákazníci, kteří povětšinou osmou verzi Windows přeskočili. Windows 10 jsou stále slepencem dvou prostředí, ale jejich oddělení již není tak násilné a viditelné. Pravda, mnohá místa by ještě zasloužila práci designerů, zejména kontextové nabídky vypadají na mnoha místech odlišně, ale při práci to nijak nevadí.

 

 

Výkladní skříní Windows 10 mají být univerzální Windows aplikace fungující na všech možných zařízeních s různou velikostí displejů a odlišnými způsoby ovládání. Na papíře to vypadá moc pěkně, ovšem realizace místy značně pokulhává. Vestavěný přehrávač videa působí jako špatný vtip a ani ostatní aplikace nevyjí příliš velkou snahu, aby přinutily uživatele opustit své oblíbené programy. Světlou výjimkou jsou aplikace Xbox a Mapy, u ostatních najdete lepší alternativy, mnohdy i z dílen samotného Microsoftu.

 

 
Windows Fotogalerie je na správu obrázků šikovnější než Fotky

Zvlášť si vezmeme na paškál prohlížeč Microsoft Edge, který oproti předchozímu Internet Exploreru postrádá jakýkoliv režim pro snadné ovládání dotykem. Chápu, že dualita dvou Explorerů ve Windows 8.1 byla matoucí, ovšem fungovala lépe. Univerzální Windows aplikace se mají podle Microsoftu přizpůsobovat danému zařízení a způsobům ovládání, což Edge v současné podobě nesplňuje – vypadá na počítači i na tabletu zcela identicky, a při ovládání dotykem nepodporuje základní gesta pro posun vpřed a zpět. Tato jednoduchá gesta paradoxně zvládá i „nedotykový“ Google Chrome.

 

 
Microsoft Edge ještě neumí všechny přislíbené funkce

Univerzální aplikace mají obrovský potenciál, je však před nimi dlouhá cesta. Stále platí, že jsou vhodnější spíše pro dotykové obrazovky a jejich funkce jsou omezenější. To platí i pro nedávno uvolněný balík univerzálních aplikací Microsoft Office, který sice nabídne zdarma (na zařízeních do 10 palců) slušnou paletu funkcí, ovšem i webová kancelář Office Online od Microsoftu jich zdarma nabídne ještě víc a neomezuje vás podmínkou malé úhlopříčky displeje.

 

Upgradovat či neupgradovat?

 

Tato otázka má dvě správné odpovědi. Windows 10 jsou systémem budoucnosti a budeme se s ním setkávat na široké paletě zařízení. Desítky budou pravidelně aktualizovány (jen za prvních 14 dní přišly dva kumulativní updaty), takže o podporu nemusí mít uživatelé strach, zatímco u starších systémů podpora jednou skončí. Na Windows 10 bude vznikat plejáda nových univerzálních Windows aplikací, které si na starších verzích systému nespustíte, stejně tak na nich nebudete moci hrát konzolové hry. 

 

K tomu tu máme navíc adaptivní prostředí Continuum, notifikační centrum, virtuální plochy, povedenou nabídku Start, širokou podporu gest na touchpadu, přihlašování bez hesla a spoustu dalších příjemných funkcí. Obrovskou třešní na dortu je možnost upgradovat z Windows 7, respektive Windows 8.1 zdarma po dobu jednoho roku od vypuštění systému.

 

Postupem času bude systém ještě vyladěnější a bohatší o nové funkce, které do 29. července nestihli v Redmondu zapracovat. Namátkou jmenujme integraci Skype do chystaných aplikací Telefon a Zprávy, možnost instalace aplikací na paměťovou kartu, možnost platit za aplikace operátorskými platbami či podpora doplňků v prohlížeči Microsoft Edge.

 

 
Na aplikaci Zprávy s integrovaným Skypem si ještě chvíli počkáme

Jako jazýček na druhé straně vah můžeme jmenovat mírně zhoršené (ale použitelné) ovládání systému na tabletech, slabší kvalitu univerzálních aplikací a občas se náhodně vyskytující chyby, ať už grafické, či funkční (nezobrazení virtuální klávesnice, nespuštění aplikace apod.). Strach z aktualizace také může vyvolat nejistota o možném budoucím zpoplatnění funkcí, neboť Microsoft dosud neodhalil svůj monetizační plán a všude prezentuje Windows 10 jako službu.

 

 

Všechno má své pro a proti a Windows 10 nejsou výjimkou. Jedná se o stabilní univerzální operační systém, který přináší mnoho novinek, ale i nedodělků. Běžný uživatel navyklý na Windows 7 a starší verze patrně mnoho důvodů k přechodu nenajde, ovšem aktualizací chybu rozhodně neudělá. Rozumnější však bude s upgradem nespěchat, neboť spousta funkcí a dodatečně objevených chyb bude doplňována a opravována s dalšími aktualizacemi, a do toho výrobci hardwaru budou připravovat novější, optimalizované ovladače. Na bezplatnou aktualizaci budete mít nárok po celý jeden rok, takže pokud již nyní vyloženě netoužíte po některé z nových funkcí, vyplatí se počkat. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
120 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments