Domů » Recenze » Recenze Vodafone Smart Platinum 7: Quad HD pod 10 000 Kč

Recenze Vodafone Smart Platinum 7: Quad HD pod 10 000 Kč

Vodafone se svými telefony, které pro něj vyrábí čínská značka TCL (stojí taktéž za smartphony Alcatel), zaznamenal minulý rok značné prodejní úspěchy. Vsázel především na poměr ceny a výkonu a ani nejdražší model Smart Ultra 6 (recenze) tak nestál více než pět tisíc korun.

I dnes recenzovaná novinka Platinum 7 má s přihlédnutím k tomu, kolik za něj zaplatíte, velice zajímavé specifikace. Nabídne totiž 5,5palcový AMOLED displej s Quad HD rozlišením, tedy 1440 x 2560 px, osmijádrový procesor Snapdragon 652, stereo reproduktory a spoustu dalších prvků výbavy, díky nimž byste mohli hádat cenu výrazně přesahující hranici deseti tisíc korun.

Vodafone ji nicméně udržel právě těsně pod touto metou a ani podrobnější pohled na specifikace přitom nenasvědčuje nějakému závratnému kompromisu. Jedná se tedy vskutku o tak zajímavou volbu, jak se na první pohled zdá, nebo případné nedostatky odhalí až dlouhodobější používání? Na to jsme se zaměřili v dnešní recenzi.

Na tomto místě bychom měli zmínit, že se jedná o brandovanou verzi Alcatelu Idol 4s (více informací), který se v těchto chvílích také začíná prodávat na českém trhu za částku 11 999 Kč s DPH. Po hardwarové i designové stránce jde tedy o téměř shodná zařízení, nicméně Vodafone Smart platinum 7 se prodává za 9 977 Kč, avšak bez virtuální reality, tu si můžete dokoupit za 977 Kč. U Alcatelu Idol 4s tvoří balení samotné plastové brýle pro virtuální realitu, přesto verze od Alcatelu vychází o něco dráže.

Obsah balení

V krabičce kromě telefonu najdete rychlonabíječku s oddělitelným microUSB kabelem, sponku pro vyjmutí šuplíčku na SIM a paměťovou kartu a špuntová sluchátka s mikrofonem.

img01

Kvalita jejich reprodukce je spíše průměrná a postačí jen nenáročným posluchačům, nejde ale o vyloženou tragédii a pro použití jako handsfree jsou naopak jako dělaná. V uchu drží velmi dobře a díky trojici nástavců si každý najde svoji velikost.

Konstrukce a design: Elegantní magnet na otisky

Výrobce se v oblasti designu nepouštěl do žádných experimentů a zvolil tak populární provedení, kdy je celá přední i zadní strana pokryta sklem a telefon obepíná kovový rám. Výsledek sice není kdovjíak originální, nicméně zařízení působí elegantně a reprezentativně. Lesklý povrch má však v kombinaci s černou barvou značnou nevýhodu v tom, že na něm ulpívají otisky prstů a další nečistoty. Pokud jste tak estetičtěji založení jedinci, hadřík po kapsách rozhodně přijde vhod.

Druhou nepraktickou vlastností je fakt, že telefon má tendence vyklouzávat. Úchop je otázkou zvyku, pokud však telefon položíte na byť jen nepatrně křivou plochu, šance, že zde vydrží, nejsou veliké. Zadní strana má na sobě navíc zajímavou texturu, která je vidět při dopadajícím světle – všimnout si toho můžete i na přiložených snímcích. Na první pohled se záda tváří jako tmavá, ale světlo na nich dokáže vykouzlit hezký motiv.

5,5palcový displej má pochopitelně za následek poněkud větší rozměry, konkrétní hodnoty jsou 154 x 75,7 x 7 mm a doplňuje je hmotnost 155 gramů. Ovládání jednou rukou je tak téměř nemožné, s tím ale každý, kdo po tak rozměrném zařízení sahá, musí počítat.

img10

Celkově je zpracování na velice dobré úrovni a nedočkáte se žádného zavrzání či špatného slícování. Pochvalu výrobce zaslouží za vroubkovaná boční tlačítka, která je díky tomu snadné nahmatat poslepu. Za zmínku určitě stojí také speciální tlačítko v horní části levého boku, jež standardně dvojitým stiskem spustí fotoaparát, můžete si ale vybrat i z jiných aplikací či funkcí. Trochu nepraktické nám přišlo umístění microUSB konektoru na pravý okraj spodní hrany místo tradičnější pozice uprostřed, čímž se z připojení nabíječky za tmy stává nelehký úkol.

Pod hlavním fotoaparátem je umístěna čtečka otisků prstů, jež však není oproti zbylému povrchu příliš dobře odlišena a tak chvíli zabere se naučit přikládat prst správně. Její přesnost taktéž není zcela stoprocentní a ve srovnání s konkurencí trochu zaostává. Na zhruba 2 z 10 pokusů připadá neúspěšné odemčení a na správné přiložení prstu je tedy potřeba se o něco více soustředit.

Displej: Královská podívaná

Vodafone Platinum 7 nabídne obrazovku se vskutku špičkovými parametry. AMOLED panel s úhlopříčkou 5,5 palce dostal do vínku Quad HD rozlišení 1440 x 2560 px, což má za následek jemnost 534 pixelů na palec. Jednotlivé body tak nemáte nejmenší šanci rozeznat a obraz je nádherně jemný a ostrý.

img02

Barevné podání je taktéž na prvotřídní úrovni a především podání černé je díky technologii AMOLED na tolik věrné, že pouštíte-li si na příklad film s černými okraji, málem nerozeznáte hranici mezi displejem a černým rámečkem. O ochranu se stará krycí sklíčko Gorilla Glass 4 a bezchybně funguje také automatická regulace jasu. S jeho maximálním nastavením je navíc i čitelnost na přímém světle více než dobrá. Displej je zkrátka velkým lákadlem, zvláště v této cenové kategorii.

Hardware, zvuk a konektivita: Více než dostačující

Srdcem zařízení je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 652, který doplňuje grafický akcelerátor Adreno 510 a 3GB operační paměť RAM. Nejde tedy o to nejlepší, co je aktuálně k dostání, na druhou stranu tato kombinace stále nabízí více než dostatek výkonu. Zahrajete si tudíž plynule i ty nejnáročnější hry a telefon se nezadýchává ani při složitějších úkonech. Dlužno ale dodat, že zahřívání je značné, což zejména nyní v letních měsících nemusí být vůbec příjemné.

Tip: Kompletní parametry včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů

K dispozici je také interní úložiště o velikosti 32 GB, z nichž je pro uživatele dostupných přibližně 23,5 GB. Naštěstí nechybí slot pro paměťové karty microSD (max. podporovaná kapacita je 128 GB). Celkový výkon jsme změřili prostřednictvím několika benchmarků a to s těmito výsledky:

 • AnTuTu: 82 359 bodů
 • Basemark OS II: 1 584 bodů
 • 3D Mark Ice Storm Unlimited: 15 484 bodů

Zvukový výstup do sluchátek je čistý a s dobrými sluchátky telefon postačí k poslouchání i náročnějším uživatelům. Příjemným překvapením byly stereo reproduktory na přední straně, jež dokáží vyvinout velice solidní hlasitost a ani kvalita není k zahození. Basová složka je sice oproti reproduktorům BoomSound u HTC 10 (recenze) slabší, jinak si s ním ale v kvalitě nezadá.

img04

Po stránce konektivity se výrobce neuchýlil k žádným kompromisům. Samozřejmostí je tak podpora WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 a GPS, jejíž fixace probíhala i v hustěji zastavěných oblastech velice svižně. Nechybí samozřejmě LTE včetně podpory všech u nás využívaných frekvencí a k dispozici je taktéž NFC.

Baterie a výdrž: Dva dny už chtějí snahu

Kapacita 3000 mAh je v této kategorii poměrně standardní hodnotou a obvykle předznamenává, že při běžném zatížení telefon vydrží s menší rezervou jeden den. Vodafone Platinum 7 není v tomto ohledu výjimkou a dosáhnout na dva dny bez nabíječky už vyžaduje větší omezení, především v oblasti využívání dat. Vzhledem k přítomnosti Quad HD displeje se ale není čemu divit.

img05

Pozitivní zprávou je podpora rychlého nabíjení, přičemž dodávaná nabíječka je pro něj uzpůsobená. Na poloviční kapacitu se telefon dostal za 40 minut, plnou baterii poté nahlásil za 100 minut. Provedli jsme také standardizovaný test výdrže sestávající z přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek. Telefon se vybil po úctyhodných 11 hodinách a 10 minutách.

Systém: Svižný a téměř čistý Android

V telefonu naleznete takřka čistou verzi operačního systému Android 6.0.1 Marshmallow. To je velice chvályhodné, doufejme ale, že se do budoucna výrobce polepší i v otázkách aktualizací systému, nezřídka kdy zde totiž platí, že na které verzi zařízení začíná, na té taky končí.

Nad rámec standardu je zde pár aplikací od samotného Vodafonu, většina z nich však funguje pouze tehdy, kdy je v telefonu SIM od tohoto operátora. Například u klientů pro kontakty či zprávy je tak třeba se spokojit se základními Android aplikacemi, což však není žádný problém. Sympatické je, že si v nastavení můžete upravit pořadí softwarových tlačítek ve spodní části, a stejně tak nakonfigurovat již zmíněnou funkční klávesu na boku telefonu.

Chod systému je naprosto plynulý a nesetkali jsme se s žádnými pády aplikací ani záseky. Zde se zkrátka ukazuje benefit toho, když se výrobce rozhodne ponechat Android v co nejpůvodnější podobě, reakce jsou totiž za každých okolností bleskové.

Fotoaparát a video: Achillova pata

Vodafone Platinum 7 je osazen 16Mpx fotoaparátem, objektivem se světelností f/2.0 a přisvětlovací LED diodou, který na přední straně doplňuje 8Mpx selfie kamerka, taktéž obohacena o přisvětlovací diodu. Právě v této oblasti se dražším high-end konkurentům zařízení vzdaluje asi nejvíce, jelikož kvalita fotografií spadá jen do lehčího nadprůměru.

Vodafone Smart premium 7

Podání barev je ještě vcelku dobré, ostrost však pokulhává a při bližším zkoumání poznáte, že nejhůře na tom je úroveň detailů. Z objektů jako keře či dlažební kostky se mnohdy stávají zašuměné jednolité plochy, přičemž onen šum se nezřídka kdy vyskytuje i na zbytku fotografie. Automatika snímky navíc občas značně podexponuje. Na prohlížení v telefonu tak výsledky postačí, fotoaparát však nenahradí ani omylem.

IMG_20160622_180539Další snímky včetně odkazu pro zobrazení/stažení v plném rozlišení naleznete zde

Situace není o nic lepší u zaznamenávaného 4K videa, které se nahrává při 30 snímcích za vteřinu. Úroveň detailů je taktéž spíše průměrná, především za zhoršených světelných podmínek přesahuje šum přípustné hranice a ostrost je dobrá pouze u objektů blízko fotoaparátu. Zvuk svůj původ v mobilním telefonu nezamaskuje ani na vteřinu, jedná se ale o běžný průměr.

Aplikace fotoaparátu nabídne veskrze standardní portfolio funkcí, mezi nimiž nechybí panoramatické snímky, HDR režim (chybí však automatika) či slow-motion video. Pochvalu si výrobce určitě zasluhuje za manuální mód, jenž umožní ručně regulovat čas závěrky a také ostření. Jsme rádi, že se toto pomalu stává standardem, jelikož to posouvá potenciál fotoaparátů opět o něco dále.

Vodafone Smart Platinum 7: Camera demo (4k)

Při focení přední kamerkou je k dispozici posuvník, který vyhlazuje nedokonalosti tváře, výsledek ale působí dosti uměle a občas dává za vznik až komickým situacím. Tím je výčet důležitých funkcí u konce. Chválíme za naprosto bleskurychlé reakce ať už při procházení nabídek, tak i při samotném fotografování/natáčení videa.

8Mpx selfie kamerka poslouží celkem dobře a za dobrého světla nefotí špatně – s autoportréty nahranými na sociální sítě si tak ostudu neuděláte, a to ani v horších světelných podmínkách, kdy přijde vhod přisvětlovací dioda. Ta je účinná zhruba do 75 centimetrů.

Závěrečné hodnocení

Vodafone Smart Platinum 7 možná není dokonalý, za necelých 10 000 Kč jde však o jeden z nejzajímavějších smartphonů, který je aktuálně k dostání. Nenabídne možná ten nejvýkonnější hardware na trhu, zároveň ale nehrozí, že byste se potýkali s tím, že telefon na něco nestačí. Naopak kvalitní konstrukce, jemný Quad HD displej a perfektně odladěný systém jsou oblasti, kde se zařízení s absolutní špičkou může měřit. Příjemným překvapením byly také velmi povedené stereo reproduktory.

Přesto zde jeden nebezpečný konkurent je. Loňské LG G4 (recenze) totiž taktéž seženete za cenu nepřesahující deset tisíc korun, a přitom jsou jeho specifikace velice podobné. Použitý procesor je o něco starší a slabší, stále však zcela dostačující. O úroveň výše je i přes na první pohled stejný fotoaparát a jediné, co by tak mohlo chybět, je čtečka otisků prstů.

Výsledek je tak poměrně jednoduchý. Chcete-li co nejvýkonnější telefon za co nejpřijatelnější peníze, Vodafone Smart Platinum 7 vám bude dělat radost. Potěší i příznivce čistého Androidu a celkově není mnoho důvodů, proč po něm nesáhnout. Snad jen tehdy, kdy by pro vás byl fotoaparát zcela klíčovou funkcí, pak je potřeba se poohlédnout jinde. Třeba právě po výše zmíněném LG. A pokud vyloženě neprahnete po Quad HD panelu a raději dáte přednost lepšímu fotoaparátu, mohl by se vám líbit také OnePlus 3 (recenze).

Vodafone Smart platinum 7

8

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

8.5/10

Hardwarová výbava

8.6/10

Kvalita fotografií a videa

6.5/10

Výdrž baterie

8.2/10

Klady (+)

 • poměr cena/výkon
 • kvalitní zpracování, design
 • prvotřídní Quad HD displej
 • povedené stereo reproduktory
 • poměr cena & výkon

Zápory (–)

 • zahřívání při zátěži
 • ulpívání otisků prstů
 • průměrný fotoaparát
 • občas nepřesná čtečka otisků

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

16 komentářů

 1. Marek (neregistrovaný)

  Prvotřídní 4k displej???

  • 4k displej v titulku nebyla Martinova chyba, ale moje. Při závěrečné korekci jsem z mě nepochopitelného důvodu zaměnil Quad HD za 4k a nesmysl byl na světě. Moc díky za upozornění :)

   • Co je zajímavé, že u QHD jste schopni napsat QHD a ne 2K, ale u UHD ne a napíšete 4K. A pak v tom máte zmatek:)

 2. „Vodafone Platinum 7 nabídne obrazovku se vskutku špičkovými parametry. AMOLED panel s úhlopříčkou 5,5 palce dostal do vínku Quad HD rozlišení 1440 x 2560 px, což má za následek jemnost 534 pixelů na palec.“

  Klady (+)
  – poměr cena/výkon
  – kvalitní zpracování, design
  – prvotřídní 4k displej

  Tady něco nehraje, jaký prvotřídní 4k displej??

 3. Dominik (neregistrovaný)

  2K by netahlo tak tam šupnem 4K a pak je ignorujem…

  • Tak jak tak za tu cenu a navíc k čemu proboha 2 nebo 4k u mobilu, stačí hd 720p či full hd 1080 ať raději řeší baterie a nebo coz je už teď reálnější, rychlí nabíjení 15-30minut aspon do 80%

   • Craftmanek (neregistrovaný)

    Přesně, mám 5.25″ mobil, HD rozlišení a naprostá pohoda. Sice tam jsou k rozeznání jednotlivé pixely, ale není to nic hrozného, jsou i horší věci …

 4. Konektor nabíjení na straně je dobrý. Díky MicroUSB je noční zapojování tak jako tak opruz, zato se umístění ocení pro hraní v landscape režimu, kdy nepřekáží. V portrait je to pak prakticky jedno.

 5. briza (neregistrovaný)

  Poměr cena/výkon bych dal spíš jako zápor, protože za 10 se vážně nejedná o nic extra.

 6. Iggy (neregistrovaný)

  5″ HD vs FULL HD skoro neznatelné, na 5.5″ stačí v pohodě FULL HD…

  více je jen marketing na který skáče čím dál víc lidí, a trpí baterka i výkon telefonu

 7. Martin (neregistrovaný)

  Konkurenta mohli jste dát i LG Nexus 5X který je za velmi dobrou cenu. výkon totožný s G4 jen o 1GB RAM má méně jinak má 5X čistý OS, Lepší podporu než VF, FHD display který dost lidem stačí, 5,2″ display takže pro někoho bonus a čtečka otisku prstu je též přítomná. A CENA 9 190Kč.

 8. Jakub (neregistrovaný)

  Proč má tento mobil lépe hodnocenou hardwarovou výbavu než Oneplus 3? Vždyť je to vyšší střední třída s QHD displejem.

 9. Daniel (neregistrovaný)

  Tak jsem si tuhle novinku pořídil. Po instalaci pár appek běžného uživatele vyšlo AnTUTU na 74 301 bodů. Dále je fakt že telefon se v zátěži značně, ale opravdu značně přehřívá. Take je fakt, že senzor otisku prstu občas vynechává(nerozpozná). Ale když to shrnu, za něco málo pod 10000,- je to dobrý kousek pro né moc náročného uživatele.

  • Takže vyhozené peníze, když to čtu, přehřívání a ještě funkčnost/nefunkčnost.Není nad to si takový „kauf“ pochválit :-D

 10. Docela me zklamalo ze si nemuzu nastavit zpusob vyzvaneni tak aby nebylo vzrustajici ale stale . to fakt vymyslel nejaky inteligent a druhy hovor take vubec neslysim takze super

 11. Ten kdo tento telefon Vodafone Smart Platinum 7, před 3 lety koupil, tak prohloupil. Telefon je již po záruce a baterie v devastačním stavu. Zajímavé je, že když si koupím baterii novou a odborným způsobem baterii vyměním, je to stejné. A to myslím tak, že se chová stejně jako stará baterie. Vypadá to jako by něco uvnitř řídilo, jak velká kapacita tam má být nastavená a zbytek ignoruje a mobilní telefon vypne. Pokud do tohoto telefonu dáte novou baterii a nabijete ji na 100% tak už cca při 80% se mobilní telefon vypne. A to pokaždé… Donutí vás to koupit telefon nový, jelikož telefon vzteky rozbijete a baterii vyhodíte. Takže jdu vybírat nový telefon. Telefon od Vodafone už ani omylem!!!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).