Domů » Recenze » Recenze Vodafone Smart II: Chytrý Číňan za cenu hloupé Finky

Recenze Vodafone Smart II: Chytrý Číňan za cenu hloupé Finky

Vodafone do své nabídky zařadil nástupce úspěšného modelu Smart, který láká na výměnné kryty, dobře odladěný systém a především nízkou cenu. Seženete jej už za necelé tři tisíce korun.

Počínaje prázdninami, tedy od 1. července, rozšířil Vodafone ČR nabídku o nejlevnější dostupný smartphone na trhu – Vodafone 860 Smart II. Telefon se v současné době prodává za sympatickou cenu 2 577 Kč, kterou můžete ještě snížit, pokud si s telefonem zakoupíte některý z tarifů operátora. Telefon pro Vodafone vyrábí čínská společnost TCT – Alcatel.

  

Vodafone Smart II láká na přiměřené hardwarové parametry, které jsou dostupné za bezkonkurenční cenu, a také čtveřice výměnných rámečků spolu se čtveřicí zadních krytů v různých barvách. S jejich pomocí můžete dát dohromady až 16 různých kombinací.

  

Klady (+)

– výměnné kryty a množství jejich kombinací
– nízká cena
– slušně odladěný systém
– výdrž baterie 

Zápory (-)

-- nekvalitní fotoaparát a video
-- malá interní paměť
– Android ve verzi 2.3
– horší psaní na softwarové klávesnici 

Obsah balení

Telefon dostanete v krabičce, která svými rozměry nebudí dojem, že se uvnitř nachází příslušenství pro vytvoření až šestnácti barevných kombinací telefonu. Ale skutečně tomu tak je a uvnitř najdete Vodafone Smart II s nasazeným černým rámečkem a černým zadním krytem. Přibaleny jsou žlutý, červený a modrý rámeček, a stejný počet a barevná paleta krytů baterie.

- - -

Dále v balení najdete 1200mAh baterii, 2GB microSD kartu, USB datový kabel pro spojení s počítačem, pecková sluchátka s mikrofonem a poněkud netradiční adaptér nabíječky s krátkým kabelem zakončeným USB koncovkou. Nechybí také na dnešní poměry docela obsáhlá uživatelská příručka.

- - -

Videopohled

Vodafone Smart II: Obsah balení, design a operační systém (videopohled)

Design a zpracování

Oblázek. To je asi první co vás napadne, když vezmete Smart II do ruky. Jeho rozměry (109 x 58 x 12,35 mm) jsou díky poměrně malému displeji kompaktní. Přední straně dominuje 3,2“ TFT displej, nad kterým se nachází otvor reproduktoru a logo operátora. Vpravo od loga jsou umístěny čidla okolního světla a přiblížení. Pod displejem je čtveřice senzorových tlačítek, konkrétně Domů, Menu, Zpět a Hledat.

- - -

- -  -

V pravém dolním rohu se ukrývá ještě mikrofon. Celou čelní plochu lemuje rámeček s imitací černého chromu. Levý bok telefonu je úplně prázdný, na pravém najdete v horní části kolébkový ovladač hlasitosti a v dolní, hardwarovou spoušť fotoaparátu. Horní hrana telefonu obsahuje 3,5mm jack pro sluchátka a tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu resp. displeje. Je zde také prohlubeň pro snadné sejmutí výměnného rámečku telefonu.

- - -

Na spodní hraně se nachází microUSB konektor pro nabíjení nebo spojení s počítačem. Všechna zmíněná hardwarová tlačítka jsou součástí každého výměnného rámečku. V horní části zadní strany je umístěn 3Mpx fotoaparát s přisvětlovací LED diodou. Hned vedle se nachází výdech hlasitého reproduktoru. Ve spodní části je naznačena brada, po odstranění rámečku a krytu zjistíte, že v této části jsou umístěny antény a také tím získáte přístup k baterii, pod kterou se nachází sloty pro miniSIM a microSD karty.

- - -

- - -
Díky barevným krytům si vzhled telefonu můžete upravit k obrazu svému

Celkové zpracování je na dobré úrovni, telefon je sice celý vyroben z plastů, ale použité materiály jsou příjemné na dotek. Přístroj se díky kompaktním rozměrům dobře drží v ruce. Každý zadní kryt je z výroby vybaven samolepkou s piktogramy, na kterých je postup výměny rámečku a zadního krytu. Po získání správného grifu to jde velmi snadno. Otázkou je, jak se časté vyměňování podepíše na pevnosti a kvalitě dílů. To v omezeném čase, který je vyhrazen recenzi nezjistíme.

- - -

Možnost výměny krytů není ve světě mobilních telefonů novinka, ale nevzpomínám si, že by některý výrobce v minulosti nabízel tak širokou škálu možných barevných kombinací přímo v základním balení. V každém případě váš telefon může během pár vteřin projít radikální barevnou proměnou z decentní černé, na kanárkově žlutou, nebo na některou z dalších čtrnácti barevných kombinací. Nejlepší představu získáte z fotografií v galerii.

  - - -

Hardwarové parametry a výkon

Telefon pohání jednojádrový procesor Broadcom 21525 taktovaný na 832 MHz. Sekunduje mu 512 MB paměti RAM a 150 MB paměti ROM. Ano, opravdu jen 150 MB interní paměti. Proč proboha? Vždyť už předchůdce Vodafone 858 Smart měl k dispozici 256 MB ROM. Ten byl naopak kritizován za nedostatek operační paměti RAM. Vypadá to, jako kdyby někdo od stolu řekl, tady přidáme a tady ubereme. Po prvním spuštění máte k dispozici zhruba 120 megabajtů interní paměti, ale telefon vás hned vyzve k aktualizaci aplikací, které jsou součástí systému. A po jejich aktualizaci s hrůzou zjistíte, že vám zbývá volných jen několik desítek MB.

  

  

Jen pro příklad, po prvním spuštění telefonu a synchronizaci s Google účtem, jsem aktualizoval programy, které jsou nativní součástí systému (Google+, Facebook, Twitter, Mapy, Street View, Youtube, Google Search). Nainstaloval jsem aplikaci WhatsApp, kterou nelze přesunout na paměťovou kartu a potom aplikace Skype, Angry Birds a Překladač, které jsem přesunul na paměťovou kartu. I přes to v interní paměti zbývá už jen 22 MB, to je bída. Při poklesu k hranici kolem 10 MB telefon zobrazuje výstražnou hlášku, že je v interní paměti málo místa a zastaví synchronizace. Vzhledem k tomu, že je tento telefon cílený spíše na méně náročné a Androidem dosud nepolíbené uživatele, může jím právě tímto omezením přidělat nemalé vrásky.

  

Raději bych ocenil, kdyby v balení chyběla laciná sluchátka nebo malá paměťová karta, výměnou za pár desítek megabajtů interní paměti navíc. Takto budou uživatelé vystaveni věčnému boji s místem pro své aplikace, protože přítomnost paměťové karty tento problém řeší jen zčásti. Dalším řešením by mohla být redukce systémových aplikací, ale pochybuji, že se nějaké aktualizace ze strany Vodafonu/Alcatelu dočkáme.

  

Proč je ale součástí systému OfficeSuite Viewer 6, který by si mohl každý doinstalovat podle potřeby z Google Play a který zabírá zbytečně 17 MB interní paměti, to opravdu nechápu. Stejně tak aplikace Updates od Vodafonu, která pouze duplikuje jednu z funkcí obchodu Google Play. Nezbavíte se ani tří předinstalovaných aplikací pro sociální sítě, a to ani v případě, že je nepotřebujete nebo využíváte třeba jen jednu. Ostatní vám budou zabírat místo v interní paměti, které máte k dispozici tak zoufale málo.

Displej

Uf, tak jsem si vylil srdce nad asi největším nedostatkem Smartu II. Pojďme dál. Telefon se ovládá prostřednictvím 3,2″ kapacitního displeje s běžnou technologií TFT. Zobrazí 262 tisíc barev a má rozlišení 320 x 480 bodů. Není to žádná velká porce zobrazovacích bodů, ale s ohledem na cenu a zaměření přístroje by to mohlo být i horší :). Oproti svému předchůdci v nabídce Vodafonu je to posun vpřed, stejně tak proti některým konkurentům. Pozorovací úhly ze stran jsou překvapivě dobré vzhledem k použité technologii, pouze při pohledu shora se obraz „deformuje“ hodně brzy.

- - -

Stejné to je s čitelností displeje na slunci. Největší omezení pro spoustu uživatelů bude velikost displeje, pro velké ruce to rozhodně není. V telefonu navíc kromě Swype klávesnice, která nemusí vyhovovat každému, najdete už jen klasickou androidí klávesnici, která má také pouze QWERTY rozložení. Pohodlnější psaní poskytuje až landscape režim. Pokud by vám na malém displeji vyhovovala spíše klasická telefonní klávesnice s maticí 3 x 3, budete se muset podívat na nabídku Google Play.

Ve Smartu II najdete podporu Bluetooth, Wi-Fi a GPS. Mobilní připojení prostřednictvím 2G a 3G sítí je dnes již standardem. Na výše popsaném hardwaru běží operační systém Android ve své starší verzi 2.3.7 a u této verze pravděpodobně zůstane. Update na novější verzi s ohledem na slabší výbavu nelze očekávat. Naštěstí má systém standardní launcher, chod tedy nezatěžuje žádná nadstavba výrobce a je tedy celkem plynulý. Mezi plochami můžete procházet bez záseků, v nabídce aplikací už pohyb není úplně svižný, ale stále dostatečně rychlý.

  

Na zamykací obrazovce přetažením piktogramu se zámkem telefon odemknete, po přetažení piktogramu s reproduktorem přepnete Smart II do tichého režimu. V horní části je zobrazeno jméno operátora, vlevo pod ním najdete čas a datum. Pokud zbývá telefonu málo energie, jste pod datem informováni o tom, že byste měli telefon připojit k nabíječce, pokud jste tak již učinili je zobrazena informace o stavu nabíjení a zobrazena aktuální kapacita baterie v procentech.

Ploch máte k dispozici pět a jejich počet nelze změnit. V dolní části každé plochy je trojice zástupců, pro přístup k číselníku telefonu, do nabídky aplikací a k internetovému prohlížeči. Po stranách zástupců vám tečky napovídají, na které ploše se právě nacházíte. Pokud se jich dotknete, posunete se o jednu plochu na stranu. Když tečky nebo ikonu pro vstup do nabídky aplikací podržíte déle, zobrazí se vám miniatury všech pěti ploch a dotykem se můžete přenést na požadovanou obrazovku. Domovská plocha je vždy ta prostřední.

Výdrž: Lehký nadprůměr

O přísun energie se stará akumulátor o kapacitě 1200 mAh. Při vyšší zátěži počítejte s výdrží jednoho dne, ale protože Smart II je zaměřen spíše na nenáročné uživatele, nebude problém dosáhnout dvou dnů na jedno nabití. Při sledování videa při maximálním nastavení jasu se telefon přihlásí o nabití po necelých 6 hodinách, což není vůbec špatná hodnota. Na obdobnou dobu se dostanete i v případě, že budete aktivně používat GPS navigaci nebo datové přenosy operátorů.

-

Telefonování, kalendář a webový prohlížeč

Telefonní aplikace obsahuje čtyři záložky: Číselník, Hovory, Kontakty a Oblíbené. A stejně jako aplikace pro SMS zprávy je bez úprav, jsou tedy čistě androidí. Nabídka vyzváněcích tónů je oproti jiným přístrojům dost omezená. Melodií pro telefonní hovory je v nabídce telefonu jen osm, tedy devět, budeme li počítat i volbu Ticho :). Většina uživatelů tedy asi sáhne do vlastních zásob. Při hovoru nebyl problém se slyšitelností a protistrana si také nestěžovala. Hlasitost vyzvánění je dostatečná.

  

Aplikace kalendáře umožňuje denní, týdenní a měsíční zobrazení. Zobrazení Agendy, nastavení kalendářů a nastavení aplikace. Smart II nepodporuje Adobe Flash, nelze ho tedy doinstalovat později z Google Play. Na stránkách operátora se to nikde nedočtete, pokud tedy z nějakého důvodu potřebujete, aby telefon Adobe Flash podporoval, budete se muset podívat po jiném modelu.

  

V každém případě vzhledem k 3,2″ displeji a slabšímu procesoru, není prohlížení webových stránek, zejména obsáhlejších, nijak pohodlné. Rychlost načítání je podprůměrná a stejně tak posun stránkou. Primární zaměření je spíše na vyhledání informací online v terénu, než delší čtení oblíbených webů.

  

Fotoaparát a záznam videa, hudební přehrávač

Fotoaparát má rozlišení 3Mpx a je vybaven přisvětlovací LED diodou. Autofocus už se do výbavy nevešel. Otázkou je, zda by výsledné kvalitě snímků nějak výrazně pomohl, možná při focení blízkých objektů. Fotografie mají rozlišení 2048 x 1536 pixelů, poměr stran 4:3 a bohužel značně podprůměrnou kvalitu.

  

Největší problém je s ostrostí fotek, která se směrem ke krajům dále zhoršuje. Fotoaparát nezvládá automatické nastavení vyvážení bílé, nejvíce patrné je to za slunečného dne, a pokud chcete mít alespoň trochu použitelné snímky, musíte si vyvážení bílé nastavit manuálně. Celkové podání barev je průměrné, ale to celkový dojem z fotoaparátu nezachrání a je nutné počítat s tím, že pořizování snímků je u modelu Smart II spíše doplňkovou funkcí.

- - - 
Ve výchozím nastavení jsou fotografie hodně nerealistické

 - - -

Velmi podobně a ze stejných důvodů je na tom Smart II s pořizováním videa. Maximální rozlišení je 640 x 480 bodů a kvalita je opět silně podprůměrná. Ale to je zkrátka daň za nižší cenu.

Vodafone Smart II: Ukázka záznamu videa ve VGA rozlišení

Hudební přehrávač je jednoduchý, zobrazí seznam interpretů, alb a skladeb. Dále lze zvolit náhodné přehrávání a nastavit skladbu jako vyzváněcí tón. To bude s ohledem na počet vyzvánění asi nejpraktičtější funkce základního přehrávače. V základu nehraje špatně, ale trochu upřednostňuje výšky na úkor basů. Navíc v něm nenajdete ekvalizér, takže pro plnohodnotné přehrávání hudby se budete muset podívat po propracovanějším přehrávači na Google Play.

  

O použití kvalitnějších než dodávaných sluchátek, není třeba diskutovat. Ta, která najdete v balení, se hodí spíše jako anténa při hlasitém poslechu FM rádia, protože když se rozdávaly basy, evidentně nebyla přítomna. Hlavní systémový reproduktor má celkem dobrý zvuk, ale mohl by mít vyšší hlasitost.

  

Přehrávač videa přehraje video v rozlišení, které zvládne telefon sám pořídit, tedy 480p. Při pokusu přehrát video ve vyšším rozlišení přehrávač protestuje. Navíc mu chybí jakékoli nastavení. Při velikosti a rozlišení displeje se s přehráváním videa nepočítá jako s primární funkcí. S přehráváním z YouTube si Smart II poradí dobře.

  

Na tomto místě obvykle píšu o bonusovém softwaru. V případě testovaného přístroje a velikosti jeho interní paměti, se však z bonusu stává spíše přítěž. Zmínit si zaslouží snad jen jednoduchý Správce souborů a aplikace Svítilna. Od Vodafonu najdete v telefonu ještě nástroj Data Manager, která zejména začínajícím uživatelům pomůže přehledně s nastavením, ovládáním a kontrolou přenesených dat. Zajímavější by ale bylo, kdyby naši operátoři raději nastavili limity FUP tak, abychom nemuseli ustrašeně hlídat každý přenesený kB a podobné aplikace nebylo třeba instalovat.

  

Závěrečné hodnocení

Pokud jste dočetli recenzi až sem, můžete mít z některých částí dojem, že Vodafone Smart II je úplně k ničemu. Tak to určitě není. Telefon jsem používal několik dní místo mého soukromého. Nemusel sem ho ani jednou restartovat, ani jednou sem se nesetkal s tím, že by některá z aplikací spadla, zkrátka telefon bez problémů fungoval.

Samozřejmě, někdy se zadýchával, nemá zkrátka výbavu dnešních top „trhačů asfaltu“.  Ale i když je to nejlevnější smartphone s Androidem na trhu, nebo právě proto, nechtěl sem mu dovolit se za tuto „nálepku“ schovávat a omlouvat ho nejnižší cenovkou.

- - -

Vodafone Smart II si své místo určitě najde, ať už u začínajících nebo nenáročných uživatelů, kteří potřebují funkce smartphonu jen příležitostně. Telefon je vhodný i pro děti, kterým nechceme svěřit do rukou dražší modely a vyhovovat bude také uživatelům dosud Androidem nepolíbeným. A konečně, výměnné barevné kryty a možnost jejich kombinace může oslovit ženy, které berou telefon jako módní doplněk a přizpůsobí si ho barevně tak, aby ladil k jejich outfitu.

Z konkurence je nejblíže parametry a cenou ZTE Blade a Huawei Ideos X3. Teprve připravovaná Sony Xperia Tipo, má předběžnou cenu sice o 500 korun výše, ale také lepší hardware i software. Samsung Galaxy Mini, popřípadě některé symbianové Nokie už částečně utíkají cenou.

Roman Vitámvás

Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

25 komentářů

 1. Nelson (neregistrovaný)

  trapný nadpis, haha

 2. Ten nadpis je opravdu špatně volen. I když vím, jak to myslíte, tak bych jej raději změnil. Zní to opravdu špatně.

  • Myslíme to samozřejmě dobře :). Bohužel stále platí stará lidová moudrost o potrefené huse. Nadpis nemá nic společného se systémem Windows Phone.

  • A já zase tvrdím, že nadpis hloupý není. Líbí se mi a proto jsem si přečetl i celou recenzi + video, né jak ostatní, že nadpis je „blbej“, tak nezájem. Jo a mobil mě přesto nezajímá :)

  • O mě nejde, stejnak je mi to šumivá tableta (šumák). Jde o to že někdo by jsi to mohl brát osobně. Mě si stačí číst o tom, jak se furt vydávají nové verze Androidu a přitom ještě není ani 4.0 na polovině zařízení na které je ohlášen. Nemyslel jsem to urážlivě, já bych prostě volil jinak. Je to věc názoru a jak se říká, proti gustu…

 3. Nadpis hloupý a trapný.

 4. Mathew (neregistrovaný)

  Mně se nadpis líbí a to že tady vylezou windowsphoňáci, protože Nokia je v loji, za to nikdo nemůže. Alespoň je v tom vidět trocha originality, takže za mě palec nahoru autorovi.

  • Nelson (neregistrovaný)

   líbivé je kde co, ale tento nadpis neopovídá zaměření webu, haha

 5. Meeow (neregistrovaný)

  Tenhle telefon si pořídila teta a je s ním dost spokojená. Je to její první android a za tu cenu nemá smysl řešit, barevný kryty taky supr blbinka co potěší. Jen škoda toho foťáku a paměti, to je fakt tragédie a asi ji tam budu muset naflashovat custom ROMku. Pokud máte někdo tip na nějakou dobrou, sem s ním.

 6. Hold je to na okamžitý root a balast hodit do pr….

 7. Pavel Endrle (neregistrovaný)

  Nadpis je naopak skvělý, hodně jsem se nasmál. Díky :)

 8. Lan (neregistrovaný)

  Pro autora recenze: V recenzi uvádíte že jste nainstaloval skype, zajímá mě jestli skype hovory na tomto mobilu fungují bez problémů.

  Děkuji za odpověď.

 9. Wolly (neregistrovaný)

  Mobil,to musím říct super protože je fakt dobrý. Ale ten foták se mi nezdá zas tak nekvalitní nahodou fotí hezky :)

 10. fojťan (neregistrovaný)

  titulek je zvolený perfektně.

 11. Dobrý den.

  Zvažuji koupi tohohle telefonu pro přítelkyni jelikož mi od vodafonu vyjde cca na litr. Mám dotaz ohledně hlasitosti vyzvánení, jelikož jsem našel na internetu několik stížností na hlasitost a také na tlačítko on/off které občas prý nereaguje. Měli jste při testování nějaký problém s tímto tlačítkem. Dále se chci zeptat na Romku, opravdu je to s tím tak zlé? A musí se aplikace jako Twitter nebo google + aktualizovat? nebo je mužu nechat v puvodní „nevelké“ instalaci? jelikož předpokládám že neco málo navíc zaberou.

  Pokud máte ještě nekdo vlastní zkušenosti s tímto telefonem budu rád když se podělíte.

  Předem Dík

 12. Trilunks (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  mohla bych se zeptat jestli vám fungují na tento mobil Widgety, mě tam nefungují, jen ty co už byly v telefonu nainstalovány. Vždy když chci přidat widget stlačím tlačítko Nabídka -→ Přidat -→ Pomůcky. Hledaný Widget tam není k nalezení jen ty co už byly v telefonu. Prosím poraďte

 13. Romana (neregistrovaný)

  Prosím o radu, dá se dát jako vyzvánění nějaká svoje MP3 písnička, nebo jen ty co jsou už v telefonu dané?

 14. denox (neregistrovaný)

  dobrý den,

  mám s ním takový problém když jsem ho zapla ukazuje se tam pořát dokolečka logo vodafonu mám ho už od vánoc a do teť bez problémů.Vyndala jsem i simku a nic na vypnutí nereaguje ,musím vyndat baterku ale to se zese opakuje to logo. Už si nevím rady máte nějaké podobné skušenosti nebo rady??

 15. Vendy (neregistrovaný)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda má telefon kapacitní displej nebo se na něj musí trochu tlačit?

 16. Brunett (neregistrovaný)

  Dobrý den,dnes jsme si chtěla na obchod play stáhnout hru ale nešlo mi to jelikož jsem měla málo paměti v telefonu a tak jsem to chtěla nastavit aby se mi to uložilo na paměťovku ale nikde jsem na to nepřišla…

  Jak to nastavím aby se mi všechno ukládala na paměťovku ne do mobilu ? Prosím poraďtě…

 17. Monika (neregistrovaný)

  Telefon mám necélý rok. Od té doby byl 3x na reklamaci. Žije si svuj vlastní život :D. samovolně se ,,zapojují,, sluchátka, tzn. že neslyším volajícího. Baterie vydrží max,a to mu ještě přidávám, jeden den. Kontakty se mi ztrácí a zase ,,nachází,,. Chtěla bych si zavolat ale telefon si usmyslí, že by raději volal :D Je to jedna velká komedie a katastrofa. A to jsem uvedla jen pár malých chybyček. V záručním listu mám vždy uvedeno ,,použit SWAP,, 3x …. Nene takový telefon už v životě !! Děkuji pěkně

 18. olda (neregistrovaný)

  Dobrý den,dnes jsme si chtěla na obchod play stáhnout hru ale nešlo mi to jelikož jsem měla málo paměti v telefonu a tak jsem to chtěla nastavit aby se mi to uložilo na paměťovku ale nikde jsem na to nepřišla…

  Jak to nastavím aby se mi všechno ukládala na paměťovku ne do mobilu ? Prosím poraďtě…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).