Domů » Recenze » Recenze Ultra HD televizoru Toshiba 65L9363D: Pro náročné diváky

Recenze Ultra HD televizoru Toshiba 65L9363D: Pro náročné diváky

Otestovali jsme nejnovější Ultra HD (4k) televizi, kterou na český trh uvedla společnost Toshiba. Zaujme parádním obrazem i množstvím funkcí, které uspokojí ty nejnáročnější diváky.

Televize se v dnešní době stávají stále chytřejšími a jakožto průvodce světem chytrých zařízení nemůžeme tuto inovaci úplně ignorovat. Proto jsme se rozhodli věnovat se také tomuto segmentu a jako první testovací kousek nám do redakce dorazila atraktivní Toshiba 65L9363D.

Jedná se o 65″ model z nejvyšší řady L9 s Ultra HD rozlišením (4k). S prodejní cenou kolem 134 999 Kč nepatří zrovna k rychloobrátkovému zboží, ale ve své kategorii patří k tomu nejlevnějšímu, co u nás můžete pořídit a konkurenční televizory mají cenu podstatně vyšší. Toshiba kromě 65″ verze nabízí ještě levnější 58″ verzi s cenou 79 999 Kč a 84″ model, který koupíte za cenu nového automobilu (349 999 Kč).

Náročné uživatele potěší špičková výbava a pokročilé softwarové funkce. Nechybí webový prohlížeč, možnost nahrávat pořady nebo výborný pasivní 3D obraz.

Klady (+)

 • Ultra HD rozlišení
 • špičkový obraz
 • výborné pasivní 3D
 • špičkový upscaling
 • obsah balení
 • cena

Zápory (-)

 • čeština u titulků
 • pomalejší reakce
 • chybějící české aplikace
 • velikost dálkového ovladače

Obsah balení & montáž

Televize je zabalena v poměrně rozměrné krabici, což je vzhledem k její velikosti pochopitelné. Jak můžete očekávat, tak pro vybalení a usazení televize do stojánku budete potřebovat pomoc, jedna osoba to určitě nezvládne. Vzhledem k její váze, která je téměř 50 kg, rozhodně doporučujeme využít pomoc silnější osoby; malé dítě či slabá žena by televizi nemusela udržet. S kolegou jsme pro potřeby focení s televizí museli trochu manipulovat a věřte nám, tuhle činnost byste rozhodně každý den dělat nechtěli.

 

Samotné smontování stojánku je jednoduché, vystačíte si se čtyřmi šrouby a jako montážní podpěru můžete využít polystyrenové obložení obrazovky. Velmi chytré a příjemné řešení. Následně se na stojánek televize nasune, což není úplně triviální, vzhledem k velikosti a hmotnosti. Jakmile televizi do stojánku dostanete, tak jí můžete pevně ukotvit za pomoci dalších 4 šroubků. Televizi je tak možné připravit k používání za pouhých pár minut. Samozřejmostí je i možnost montáže televize na zeď. 

Základní nastavení, tunerová výbava

Televize disponuje kompletní tunerovou výbavou, přijímat tedy můžete vysílání nejen DVB-T, ale podpora je již i pro DVB-T2. Satelitní příjem zajistí DVB-S2 tuner a nechybí ani podpora DVB-C (kabelové televize). Na všech tunerech samozřejmě můžete sledovat i HD kanály, podporováno je rovněž vysílání v MPEG-4.

  
Konfigurace televizoru

Po prvním připojení televizoru budete vyzváni k základnímu nastavení přístroje. Kromě jazyka nabídek lze rovnou nastavit připojení k internetu. To můžete udělat buď připojením síťového kabelu do televizoru nebo máte možnost využít vestavěný WiFi adaptér, který nás mile překvapil podporou sítí vysílajících nejen na frekvenci 2,4 GHz, ale i sítí využívajících 5 GHz.

Co už tak nepotěší, je virtuální klávesnice, která na příkazy z dálkového ovladače nereaguje zrovna nejrychleji a psaní hesla k WiFi síti tak bylo poměrně náročnou činností. Nicméně heslo zadává člověk většinou jen jednou, a tak se dá tato nepříjemnost omluvit. Jakmile se připojíte k internetu, televize provede kontrolu, zda není dostupná aktualizace firmware.

Po této kontrole pokračuje nastavení dalším bodem, který je v češtině přeložen jako Kontrola zapnutého televizoru. Tato funkce sice zvyšuje spotřebu (hlavně ve „vypnutém“ stavu), nicméně po jejím zapnutí televize startuje prakticky okamžitě (probuzení z hibernace), standardně trvá zapnutí zhruba 6 vteřin.

V posledním kroku se dostanete k ladění televizních kanálů, přičemž ladit můžete podle připojených „kabelů“, nikoliv podle tunerů samotných. Při zvolení antény tak vyhledávání kanálů probíhá zároveň pro DVB-T(2) i DVB-C, zatímco druhou volbou je pochopitelně možné ladit kanály satelitní. Tím instalace televizoru končí.

Pokud si chcete kanály přeuspořádat, musíte tak učinit následně z nastavení televizoru. Ani tento krok pro vás nebude otázkou pár sekund, protože při najetí na jméno kanálu dojde ke spuštění přehrávání této stanice na pozadí, přičemž televizor problikne a do té doby nereaguje na další příkazy. Pokud tedy chcete přejet přes několik kanálů v seznamu, zabere vám to poměrně dost času. Ačkoliv pořadí kanálů neměníme často, tak si dovedeme představit, že by mohlo být výrazně uživatelsky přívětivější a pohodlnější, což naštěstí pochopila i konkurence.

Obraz a zvuk: Jemné podání a skvělý upscaling

Zobrazovací panel je typu LCD a využívá LED podsvícení, které je zabudováno v rámu (často je nazýváno jako Edge LED). Televizor s podporou čtyřnásobného Full HD rozlišení stále ještě není v našich končinách běžnou věcí, takže velmi ostrý obraz zaujme každou návštěvu. Zvláště na tak velké úhlopříčce, kterou jsme měli možnost vyzkoušet. Pro otestování kvality obrazu je vhodné mít nějaký materiál s vyšším rozlišením. Velmi dobře poslouží fotografie, které mají často i rozlišení vyšší než je Ultra HD, ale udělat si z televize fotorámeček s cenou ojetého vozu, to by se asi nikomu nechtělo.

  

Bohužel je stále dost obtížné získat obsah s rozlišením 4k a dalším problémem je stále i zdroj přehrávání, protože testovaný kus neumožňoval 4k video přehrávat z USB disku. Jak nám ale české zastoupení Toshiby potvrdilo, tento nedostatek by měl být odstraněn s další aktualizací firmware). Naštěstí jsme k televizi dostali zapůjčen výkonný notebook Toshiba Qosmio X70-A-10F, který zvládl přes HDMI do televize vysílat 4k obraz se 30 snímky za sekundu.

 

Vydařený upscaling a 3D

Jednotlivé obrazové body jsou tak malé, že je nepostřehnete ani při sledování z menší vzdálenosti. Jak si ale Toshiba poradí s horším signálem či nižším rozlišením? Až překvapivě dobře! Televize totiž perfektně zvládá upscaling (dopočítávání obrazových bodů z nižšího rozlišení) a i nekvalitní obraz z VHS přehrávače byl sledovatelný bez výrazných rušivých elementů způsobených dopočítáváním.

Stejně tak běžné televizní vysílání v klasickém (SD) rozlišení vypadalo velmi dobře a pokud vám jen tato obava bránila v koupi Ultra HD televizoru, nemáte se čeho obávat. Opravdu jsme ze zobrazení horších záznamů byli nadšeni. Vyzdvihnout musíme i pasivní 3D zobrazení, které patří k těm lepším, které jsme zatím měli možnost otestovat.

Jedinou nevýhodu spatřujeme v omezených úhlech, pod kterým lze 3D obraz bezproblémově sledovat. Proto by měla být televize umístěna ve výšce očí a doporučená vzdálenost pro sledování je minimálně dva a půl metru (úhel pro sledování udávaný Toshibou je 16 stupňů). U 3D obrazu byly občas patrné zoubky ve sledovaném obraze, což může být dáno také tím, že ve Full HD videu byly stlačeny dva obrazy (pro pravé a levé oko), a s tím si ani sebelepší upscaling bohužel neporadí.

Zastavme se také u kvality zvuku. Tady testovaná televize kvalitou neurazí, ale ani neohromí. Zvuk je bez výraznějších hlubších i vyšších tónů, a pokud už uvažujete o televizi za podobnou cenu, rozhodně byste měli přemýšlet také o domácím kinu či jiném řešení zajišťující kvalitnější podání zvuku. Překvapila nás ale maximální možná hlasitost, která bez problémů ozvučí i velké prostory. Sousedé tak z vaší nové kamarádky určitě budou mít radost.

Ovládání & komunikace s chytrými telefony

Dálkový ovladač vás na první pohled překvapí svou velikostí. Pokud ho uchopíte jednou rukou, bez přehmátnutí jednoduše nemáte šanci dosáhnout na všechna tlačítka a to ani v případě, že máte opravdu velkou rukou. V prvních dnech nám trochu vadil dvojitý směrový kříž, který má význam snad jen při listování v nabídkách po celých stránkách, nicméně po několika dnech jsme si na jeho přítomnost zvykli.

 

Co nás příliš nepotěšilo, byla reakční doba televize na povely ovladače. V některých případech byla odezva okamžitá, někdy ale bylo nutné počkat i několik sekund, než se něco stane. Den po odevzdání testovacího kusu vyšel update, který by měl odezvu zlepšit, nicméně to jsme již neměli možnost vyzkoušet.

Jestliže vlastníte mobilní zařízení se systémem Android či iOS, můžete stáhnout oficiální aplikaci, kterou lze využít k ovládání televizoru. Spárovaní je jednoduché a probíhá opsáním zobrazeného kódu, přičemž veškerá komunikace s televizí probíhá pomocí WiFi sítě. V aplikaci je připraveno několik režimů ovládání a kromě klasického klikání na tlačítka virtuálního ovladače máte možnost využívat i specifická gesta.

Výbava a funkce: Vše, na co si vzpomenete

Elektronický programový průvodce (EPG) patří k tomu nejlepšímu, co mezi televizory můžete najít. Televizní program se zobrazuje na několik dní dopředu a na obrazovce zobrazí 13 kanálů zároveň. Co potěší, je malá kostička s číslem před názvem pořadu – toto číslo označuje čas v minutách (v rámci dané hodiny), kdy pořad začíná. Na testovaném kusu bylo možno na pořad nastavit časovač, který zajistil přepnutí televize na požadovaný kanál v době jeho začátku.

Pokud by televize byla vypnutá, sama se při využití této funkce zapne na požadované stanici. U pořadů se nám bohužel nepodařilo nastavit nahrávání na USB disk, nicméně tento nedostatek měl odstranit již zmíněný update, který vyšel po navrácení testovaného kusu.

Standardem u nových modelů televizí je podpora hybridního televizního vysílání (HbbTV), které v našich podmínkách můžete najít například u kanálů České televize či u některých kanálů šířených v síti UPC. Je trochu s podivem, že podpora pro HbbTV je v základu vypnuta a aktivovat si jí musíte v nastavení.

  

Jakmile je tato volba zapnutá, u všech kanálů, kde je HbbTV dostupné, se vám objeví možnost zobrazení menu stiskem červené klávesy. V současné době ČT nabízí u všech svých kanálů stejné aplikace – kromě přehledného televizního programu je dostupný například televizní archív iVysílání, speciální aplikace k pořadu StarDance a taktéž zpravodajská lišta známá z kanálu ČT24.

Televizor dále podporuje standard MHL, který umožňuje připojit mobilní telefony či tablety pomocí speciálního kabelu a zobrazit jejich obraz na podstatně větší televizní obrazovce. Tuto funkci však kromě televize musí podporovat i vaše mobilní zařízení. Pokud máte počítač s podporou technologie WiDi, tak z si z televize lze udělat bezdrátový monitor a nemusíte tak počítač propojovat kabelem. Kromě obrazu je samozřejmě přenášen také zvuk. Tuto technologii jsme vyzkoušeli a zarazilo nás drobné zpoždění obrazu na televizní obrazovce oproti přenosnému počítači.

Podle očekávání funguje i DLNA, tedy technologie, která vám umožňuje přehrávat multimediální obsah přes síť. Vyzkoušeli jsme jak přehrávání ze zařízení na síti s podporou UPnP, tak přímé vysílání multimédií do televize a vše fungovalo bez problémů.

Chytré aplikace, přehrávání multimédií

To, co dělá z televize chytrou, jsou aplikace a možnosti využití internetu. V tom má bohužel Toshiba co dohánět. Nabídka aplikací je velmi omezená a v televizi nejsou žádné regionální aplikace, jako například u konkurence, kde je většinou alespoň Voyo či Topfun. Z aplikací, které k dispozici jsou, můžeme jmenovat například obvyklé YouTube či Vimeo, k dispozici je rovněž Skype klient.

Videa na YouTube lze pohodlně vyhledat na jiném zařízení a přehrávání spustit na televizní obrazovce. Bohužel však není možné nastavit kvalitu přehrávaného videa, takže i 4k videa z YouTube jsme sledovali ve výrazně horší kvalitě. Pokud budete chtít používat Skype včetně videokomunikace, připravte se do investice externí kamerky. Zajímavá je aplikace Viewster, která umožňuje sledovat filmy a seriály zdarma, které občas proloží reklamou. Bohužel se v nabídce nabízejí jen starší a nízkorozpočtové filmy a k dispozici není ani obsah v češtině.

Trochu zamrzí fakt, že při přechodu do aplikací či menu, ze kterého se spouštějí, dojde k pozastavení televizního přehrávání. Televize disponuje i internetovým prohlížečem, ve kterém je možné se pohybovat buďto skoky po odkazech nebo kurzorem, jak jsme zvyklí třeba z počítače. Při prohlížení stránek je možné do okna (PiP – Picture in Picture) umístit televizní vysílání a zároveň při sledování prohlížet internetové stránky.

Prohlížeč zřejmě podporuje i Adobe Flash, jelikož zobrazoval na webech flashové bannery, nicméně když jsme chtěli otestovat přehrávání flash videí, tak se televize zasekla a na nic nereagovala. Stejně tak jsme dopadli, když jsme chtěli vyzkoušet přehrávání na webu Mixer.cz, kde je k dispozici i přehrávání v HTML5 v případě podpory této technologie.

Televize umožňuje přehrávat hudbu, fotografie a video. Seznam podporovaných kodeků a formátů je rozsáhlý, nicméně skutečnost tak růžová není. Kromě již zmíněné nepodpory přehrávání mp4 souborů s rozlišením 4k se nám nepovedlo přehrát některé soubory ve formátu Windows Media Video, u některých přehrávaných souborů se zase nepřehrával zvuk. Pokud si pustíte video, u kterého máte titulky, narazíte na problém se zobrazením českých znaků. Titulky není možné ani nijak přizpůsobit, jsou vždy bílé a na stejné pozici. Pokud se tedy pod titulky nachází světlé místo či nějaký nápis, jsou téměř nečitelné. 

Spotřeba a konektorová výbava

Udávaná spotřeba televize je 300 W (což se potvrdilo naším měřením) a podle energetického štítku s průměrnou roční spotřebou 438 kWh spadá do energetické třídy C. Pokud si však pohrajete s nastavením televize, je možné se spotřebou dostat ke 200 W, a to už je velmi dobrá hodnota. Bohužel se však například při poslechu hudby nedá vypnout obrazovka, což by pomohlo spotřebu výrazně snížit. Velmi bohaté jsou možnosti nastavení obrazu a v expertních volbách konfigurace máte možnost aktivovat testovací obrazec.

Co se týče možnosti připojení dalších zařízení, k dispozici jsou dva USB porty (přičemž pouze zadní lze využít k nahrávání televizních pořadů), 4 HDMI porty (ve verzi 1.4, nicméně update by měl přinést podporu pro HDMI 2.0), SCART port, cinch konektory pro obraz i zvuk, D-Sub konektor pro připojení počítače, audio výstupy ve formě jak 3,5 mm jacku, tak i optického výstupu.

 

Vzhledem k tunerovému vybavení je k dispozici i CI+ slot a zaujme slot na SD karty. Zapomenout nesmíme ani na dva anténní konektory (satelitní tuner má vlastní kabel), konektor RJ45 pro připojení kabelem do počítačové sítě a vestavěný WiFi adaptér. 

Závěrečné hodnocení: Skvělý obraz pro náročné

Televizor od Toshiby rozhodně zaujme výborným obrazem, a to i při přehrávání záznamů v nižším rozlišení, povedeným 3D zobrazením a množstvím nabízených funkcí. Nároční uživatelé si u této novinky jednoznačně přijdou na své. Veskrze pozitivní dojmy občas pokazí chybějící či špatný překlad v menu, problémy se zobrazením českých titulků a celkově pomalejší odezva televize.

Graf ceny chytré televize Toshiba 65L9363DG poskytuje server Heureka.cz

Naštěstí se výrobce tyto nedostatky snaží aktivně odstraňovat vydáváním nových verzí firmware televizoru. A i když se při pohledu na cenu může zdát televize drahá, tak vězte, že tyto modely od Toshiby patří k tomu nejlevnějšímu s Ultra HD rozlišením, co se u nás prodává a konkurence s obdobnou výbavou vychází cenově podstatně dráž.

Tomáš Kápl

Fanoušek moderních technologií, který svůj volný čas i prostředky utápí v budování chytré domácnosti a věří, že jí jednou opravdu dokončí. Kromě toho hledá způsoby, jak efektivně pracovat s vlastním časem a automatizovat maximum rutinní práce.

9 komentářů

 1. Monty (neregistrovaný)

  Telka super, jen bych se asi bál těch rozměrů a taky toho, že takový rozlišení zatím ještě nevyužiju. až bude více obsahu v ultrahd rozlišení, určitě to bude mít smysl

  • Michal (neregistrovaný)

   Nebude, pokud na ni nebudete koukat z metru – podobne jako nemá u 5″ mobilu smysl vyšší rozlišení nežli Full HD, ptz. ani z 10 cm na něm neuvidíte jednotlivé body, tak u televize o úhlopříčce 65″ je z delší vzdálenosti, nežli z cca 1 metru také neuvidíte (u „dokonalého“ zdravého lidského zraku) – vyzkoušeno osobně v praxi a matematicky zpočteno dle anatomie lidského oka dle počtu světlocitlivých receptorů (čípků a tyčinek) a úhlů dopadu světla na ně :)

   Jediný přínos 4K (do budoucna, až bude zdroj) vidím u pasivního 3D, kdy vlastně ze zdroje 4K zbyde Full HD..

  • thegrid (neregistrovaný)

   Ale houby, absolutně zpátečnický názor alias výroky Applu. Za deset let si fullHD nekoupíte, protože minimum střední třídy bud 4K.

  • Michal Mokrý (neregistrovaný)

   To nemění nic na tom, že je to k hovnu..

 2. Jakpak se na tom asi tak hraje Civilization V…:-)

 3. Gck23 (neregistrovaný)

  Pekna, ale za tyhle prachy bych si radsi koupil nejakej 4k projektor s aspon 150″ platnem napr JVC DLA-X55

 4. Ciba (neregistrovaný)

  Ja mam na prodejne jeji 58 palcovou variantu a co se tyce obrazu ze satelitu tak proti ostatnim je to opravdu velke zklamani, ale kdyz se pusti neco ve full hd a nebo pak 4k je to ok.. Dle me na tv za ty penize nepozitelny a s tim ovladacem je to stale stejne a dokonce obcas nejde ani vypnout:D snad uz se pouci a dalsi generace bude ok..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).