Domů » Recenze » Recenze tabletu Toshiba Excite Write: Dobré nápady pokažené špatnou optimalizací

Recenze tabletu Toshiba Excite Write: Dobré nápady pokažené špatnou optimalizací

Toshiba se na trhu s tablety pohybuje dlouho, ale nikdy se ji nepodařilo příliš prosadit. Model Excite Write nabízí slibné parametry, ale dobrý dojem kazí nepříliš povedená optimalizace systému.

Toshiba na trh s tablety vstoupila relativně brzy, ale její zařízení se nikdy netěšila velké popularitě mezi veřejností. Jedním z důvodů bude jistě propagace, která jednoduše není tak výrazná jako v případě konkurence. Druhým budou i některá nepříliš povedená zařízení z minulosti, která mohou případné zákazníky odradit.

Toshiba se to snaží změnit, v aktuálním portfoliu najdeme tablety menší i větší, běžící na Windows nebo Androidu. My jsme se podívali na zoubek tabletu Excite Write (Pro), kterého pohání zelený robot.  Na papíře veškeré specifikace vypadají velmi slibně: vysoké rozlišení, kvalitní reproduktory, procesor Tegra 4 nebo 2 GB RAM.

-

Najdou se ale také údaje, které příliš pozitivně nevypadají – na prvním místě jsou to rozměry a váha, která vyniká hlavně ve světle aktuálního iPadu Air, a pak také cena. Ta u testovaného modelu přesahuje hranici patnácti tisíc korun a podobnou investici je dobré si dvakrát rozmyslet. Spolu s tabletem jsme otestovali také externí klávesnici, kterou je možné dokoupit jako originální příslušenství u modelu Excite Pro, nebo je přímou součástí balení v případě modelu Excite Write. Jak tento, na první pohled slibný tablet obstál při běžném provozu, se dozvíte v dnešním testu.

Podívejte se, kde můžete tento tablet koupit za nejlepší cenu?

Klady (+)

 • kvalitní displej s vysokým rozlišením
 • hlasité reproduktory
 • digitizér s technologií Wacom
 • čistý Android
 • slot pro paměťvé karty, microHDMI výstup
 • kvlaitní hardwarová klávesnice (příslušenství)

Zápory (-)

 • cena
 • vyšší hmotnost
 • špatná optimalizace systému
 • zahřívání při běžném používání
 • nižší výdrž baterie
 • stylus nelze umístit do tabletu

Obsah balení

V balení se nachází nabíječka s nestandardním konektorem, tudíž nemůžete využít běžný adaptér s microUSB, které není problém najít každém rohu. Dále u tabletu nalezneme stylus, který je bohužel samostatný a nelze jej zasunout do zařízení, jako je tomu napřílad u zařízení od Samsungu řady Galaxy Note. Testovaný model byl Excite Write, tudíž se k nám do redkace dostala také klávesnice, kterou slouží i jako ochrané pouzdro a případně stojánek.

- - -

Design a zpracování: Klasická placka

Toshiba Excite nevypadá jako běžná hranatá placka, rohy jsou zaoblené a dobře se drží v ruce. Ovšem při prvním seznámení vás ihned zaujme relativně vysoká hmotnost. Ta je umocněna plastovým rámečkem, který při troše nadsázky působí dojmem, jakoby tablet byl v nějakém ochraném obalu. Zařízení váží 671 gramů a celkové rozměry jsou 261,6 x 177,8 x 10,2 mm.

- - - 

Pro porovnání to je o kousek více, než váží Nexus 10 (603 gramů), nebo iPad 2 (600 gramů), nebo méně než váží iPad třetí a čtvrté generace (650 gramů). Mezi známou konkurencí se tak drží, ale pokud jste měli příležitost používat tablety jako je iPad Air, nebo Sony Xperia Tablet Z, bude vám Toshiba připadat těžká a velká.

- - -

Design může podle fotografií posoudit každý sám, jestli lahodí vašemu vkusu. Na mě působil tablet neutrálním dojmem a reakce okolí byly také chladné, tedy nevzbuzoval pozitivní ani negativní emoce. Rozložení ovládacích prvků a konektorů mi přišlo dobře vyřešené a ničím neznepříjemňovalo každodenní provoz. Počet portů potěší většinu uživatelů, Toshiba Excite obsahuje microSD slot (až 32 GB), microHDMI a microUSB porty. Nachází se na boku zařízení pod plastovou krytkou, se kterou bych raději zacházel opatrně, aby nedošlo k jejímu vylomení při manipulaci.

-
K tabletu dostanete i stylus, do těla jej ale nijak neschováte

Zpracování tabletu bylo na dobré úrovni, samozřejmě plast sám o sobě nepůsobí prémiovým dojmem. Při držení použité plasty budily příjmený pocit. Jediným nedostatek byla lehká vůle v pravém horním rohu, ale to byla nejspíše specifická vada testovaného kusu. Šel jsem se podívat do obchodu na jiné kusy a tam se stejná chyba nevyskytovala.

- - -

Hardware a výkon: Na papíře rychlík, v reálu…

Jak bylo zmíněno již v úvodu, Toshiba Excite Write se chlubí solidní hardwarovou výbavou v čele s quad-core procesorem NVidia Tegra 4. Přes tyto parametry musím konstatovat, že optimalizace a provoz zařízení neodpovídal očekávání. Dokonce jsem během testu zařízení opakovaně resetoval, abych se ujistil, že chování nezpůsobila nějaká problémová aplikace. Jednoduše řečeno, zařízení je pomalé, přepínání aplikací trvá dlouho, občas se zasekne webový prohlížeč. Částečně pomohla instalace vlastního launcheru, který zrychlil práci se systémem, ale pomalejším aplikacícm nepomohlo nic. 2 GB operační paměti RAM doplňuje 32GB interní úložiště, ze kterého je pro vaše data dostupných zhruba 25,5 GB. 

Dalším negativem, které se nejspíše opět vztahuje k použitému čipu Tegra 4, je vysoké zahřívání. Tablet po krátkém užívání začal značně topit v pravém rohu na zadní straně, stávalo se to vždy i při nenáročném provozu, jako je čtení v aplikaci Pocket nebo procházení RSS zdrojů. Jakmile budete hrát hru nebo provádět jiné náročnější činnosti, začne se Toshiba silně zahřívat celá. Po zahřátí sníží výkon procesoru, čímž dojde k dalšímu poklesu výkonu.

Optimalizace operačního systému a aplikací na použitý čipset je tedy v tomto případě velmi špatná a tajně doufáme, že Toshiba v brzké době uvolní aktualizaci, které výše popsané komplikace odstraní.

- - -

Desetipalcový displej tabletu patří do lepšího nadprůměru, nabízí velmi vysoké rozlišení 2560 x 1600 pixelů a je vyroben technologií IPS. Barevné podání je bohužel lehce vybledlé, což kazí jinak dobrý dojem z celého zobrazovacího panelu. Dobré jsou pozorovací úhly; to je u tabletu důležité, jelikož jej používáte (narozdíl od notebooku) v mnoha polohách. Potěší podpora stylusu, displej obsahuje digitizer od Wacomu a v balení se nachází stylus (označený jako TruPen). Díky této výbavě je zařízení výborně optimalizováno na rozpoznání psaného textu.

- - -

Příjemným doplňkem jsou stereoreproduktory značky Harman-Kardon, jejichž zvuk je kvalitní a dobře hrají i při vysoké hlasitosti. Jejich umístnění na zadní straně může trochu vadit, zvláště pokud chcete tablet položit při přehrávání.

Výdrž baterie: Žádné zázraky nečekejte

Jak bylo zmíněno v úvodu, k nabíjení zařízení potřebuje speciální nabíječkou, které trvá doplnění energie na 100 % necelé tři hodiny, což je příjemná rychlost. Méně potěšující je rychlost vybíjení a opět bude nejspíše souviset se zahříváním, použitým čipem Tegra 4 a nízkou kapacitou baterie, která je 4 380 mAh.

  

V běžném režimu, při kterém budete číst a posílat emaily, procházet web, spravovat sociální sítě, se budete pohybovat okolo 7 hodin. Horší je to při jakékoliv náročnější činnosti. Při hraní hry Kingdom Rush Frontier, která je svou náročností spíše v průměru, trvalo tablet vybití okolo čtyř a půl hodiny.

Operační systém a aplikace

Toshiba zvolila čistý Android s minimem úprav a přidala pár vlastních aplikací. Pokud máte rádi systém bez uživatelského rozhraní výrobců, budete zde spokojeni. Bohužel, samotný Android není zcela ideální na velkém tabletu a například ovládací tlačítka na středu obrazovky jsou dost těžko dostupná. V zařízení byl předinstalován Android 4.2.1 Jelly Bean, který již není nejnovější a o aktualizaci na novější verzi nejsou zatím dostupné žádné informace. Od čistého systému bychom čekali naprosto plynulý provoz, ale jak jste se mohli dočíst v předchozí kapitole, bohužel tomu tak není.

  
Hlavní obrazovka a nabídka Nastavení

Toshiba neodolala a do zařízení přeinstalovala celou řadu bonusových aplikací různé hry, správce poznámek Evernote, eBay a další, naštěstí jich jde většina jednoduše vymazat, pokud o ně nemáte zájem.


U nastavení stylusu příliš mnoho položek ke konfiguraci nehledejte

Pokud jde o software o výrobce, tak se většinou jedná o aplikaci spojené s produktivitou. První kategorií jsou aplikace určené především pro používání se stylusem (ruční psaní poznámek) a nabízejí široké možnosti nastavení. Hlavní aplikací pro stylus je TruNote, která nabízí i vyhledávání mezi ručně psanými poznámkami a funguje překvapivě dobře.


Softwarová výbava tabletu je poměrně bohatá. Co vám nevyhovuje, můžete naštěstí odinstalovat

Mezi další aplikace patří Toshiba Media Player, který slouží jako multimediální centrum a umožňuje například  streamovat hudbu, video a obrázky bezdrátově do dalších zařízení. Toshiba File Manager je nástroj, který přesně odpovídá názvu, ale nabízí přehledné a funkční uživatelské rozhraní.

Nachází se zde i další aplikace třetích stran, jako je PrintHand, která umožňuje tisk z široké nabídky zdrojů. Dále je zde klient pro vzdálenou plochu Slashtop, aplikace ThinkFree, která slouží jako jednoduchý nástroj pro správu dokumentů Office a kreslící program Flip Boom Draw, který podporuje například také vrstvy.

  

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparát nabízí osm megapixelů a nachází se na zadní straně zařízení v pravém horním rohu, sekunduje mu LED blesk. Uživatelské rozhraní aplikaci pro snímání obrázků odpovídá čistému Androidu a nabízí tak standardní funkce jako je vyvážení bílé, HDR režim nebo focení v režimu panorama. Výsledné fotografie jsou dobré, s ohledem na to, že se jedná o tablet. V horších světelných podmínkách už to samozřejmě tak slavné není a objevuje se celkem výrazný šum.

- - -

- - -
Další snímky najdete v naší galerii

Některé obrázky jsou mírně přeexponované a barvy ne vždy odpovídají realitě. Nejlepší názor si utvoříte z pořízených fotografií. Na přední straně se nachází 1,2megapixelový snímač, který není příliš kvalitní, ale na běžné videohovory postačí. Příjemně kvalitní jsou rovněž nahraná videa, tedy za předpokladu, že okolo vás panují dobré světelné podmínky.

Toshiba Excite Write FullHD Camera Sample

Příjemným doplňkem byla aplikace TruCaputre, která slouží k snímání napsaného textu fotoaparátem. Dodatečnou úpravou a nastavením následně lze maximalizovat kvalitu a čitelnost textu výsledného obrázku.

 

Externí hardwarová klávesnice

Součástí balení u modelu Write je také hardwarová klávesnice. Horní část slouží jako ochranný kryt a tablet so do ní zasadí. Vkládání je jednoduché a zároveň v krytu tablet pevně drží. Samotná klávesnice je relativně těžká, váží 430 gramů a když k tomu připočítáme tablet, nosíte skoro stejnou váhu jako byste u sebe mělo jedenáctipalcový MacBook Air. A při přenášení je to opravdu znát.

- - -
Klávesnice v sobě zároveň kombinuje praktické pouzdro pro přenášení či stojánek na psaní

Klávesnice se páruje bezdrátově přes rozhraní Bluetooth, případně ji lze s tabletem propojit přes microUSB kabel a po spojení dochází k nabíjení obou zařízení najednou. Klávesy jsou vzhledem k rozměrům zařízení zmenšené, ale stále pohodlné, pokud nemáte hodně velkou ruku.

- - -

Tlačítka jsou pevná a mají vyšší zdvih, než byste čekali. Po chvilce zvyku jde psát obstojnou rychlostí. Příjemným zjištěním byla podpora běžných klávesových zkratek, které lze používat napříč celým operačním systémem. Samostatně tento díl Toshiba prodává za zhruba 2 500 Kč.

Konkurence

Pokud se podíváme na tablety v cenové kategorii nad deset tisíc korun, je konkurence poměrně široká. Prvním jasným adeptem je nový iPad Air, který Toshibu převyšuje snad ve všech parametrech: rozměry, rychlost, výdrž baterie, kvalita displeje. Proto pokud hledáte klasický tablet a nevyžadujete za každou cenu Android, měli byste určitě prvně pokukovat po iPadu.

Jestliže chcete Android, je stále dobrou alternativou Nexus 10, která je sice již relativně starý a nedisponuje stylusem, ale stále nabízí slušný výkon, kvalitní displej a v reálném provozu nesrovnatelně lepší optimalizaci než Toshiba Excite Write. Další výhodou je přímá podpora od Googlu, tudíž jistota aktualizací na nejnovější verze Androidu. Zapomenout nemůžeme ani na nový Galaxy Note 10.1 od Samsungu, který je o kousek dražší než Toshiba, ale nabídne atraktivnější hardware, lepší podporu stylusu v systému a podstatně lépe optimalizovaný systém včele s uživatelským prostředím TouchWiz.

Vzhledem k ceně a rozměrům existuje široká nabídka tabletů se systémem Windows. Zde už je na vás, pro jaké činnosti plánujete zařízení používat. Zmínit můžeme například Asus Transformer Book T100T, který za nižší cenu nabízí také hardwarovou klávesnici a naleznete na něm předinstalované Microsoft Office. Zajímavou volbou by byl Microsoft Surface 2, který běží na systému Windows RT, nabízí atraktivní design a originálně řešenou klávesnici, ale vzhledem k tomu, že není na našem trhu oficiálně dostupný, nejde považovat za plnohodnotnou alternativu. 

Závěrečné hodnocení

Přestože Toshiba Excite Write má řadu pozitivních vlastností, jako je dobrý displej s vysokým rozlišením, kvalitní reproduktory, dobrou podporu psaní rukou a kreslení, rozšiřitelné úložiště paměťovou kartou a povedenou hardwarovou klávesnici, je těžké ji někomu doporučit. Hlavním problémem je špatná optimalizace systému, který jednoduše pracuje pomalu.


Podívejte se, kde můžete tento tablet koupit za nejlepší cenu?

Další nepříjemností je vysoké zahřívání a krátká výdrž baterie, zvláště při zvýšené zátěži. Věříme, že část těchto nedostatků může být v budoucnu odstraněna aktualizací softwaru. V současném stavu ale zařízení nemůžeme doporučit i vzhledem k vysoké pořizovací ceně a rozhodně bude lepší podívat se po jiných alternativách, protože tenhle kousek se Toshibě opravdu příliš nepovedl a lepší povědomí o značce tak bude muset budovat některý další model.

David Podzimek

30 komentářů

 1. Zda se, ze SM ma „posledni“ dobou jenom spatne ci „vadne“ kousky hardware s Androidem na testovani, porad same stiznosti na „spatne optimalizovany“ system atd. Nejvic k popukani je ale tato veta: „…na vině je špatná optimalizace systému, jistě i aplikací, pro procesor od NVidie a kdyby Toshiba sáhla po řešení od Qualcommu, například Snapdragon 800, nedocházelo by k podobným problémům…“. Zajimalo by me, kde bere autor jistotu, ze pouzitim jineho procesoru by problemy zahadne vymizely samy od sebe – asi ne, ze? Dalsi perla na sebe nenechala dlouho cekat: „Toshiba zvolila čistý Android s minimem úprav a přidala pár vlastních aplikací.“ Takze jak to vlastne je s tou cistotou?

  Chapu, ze v ramci testovani a casto i ruznych predprodukcnich kousku neni vzdy snadne a i ona optimalizace muze byt dost divoka (viz recenze Lenovo P780, kde se nakonec ukazalo, ze za vsechno muze nejaka neodladena ROM dodavana pouze jednim distributorem – nicmene recenze hodnoti zarizeni jako celek velmi negativne), ale presto mi zcela chybi nejaka informace napriklad o pouziti stylusu (kdyz uz jej clovek dostane).

  Celkove je recenze hodne slaba, daji se najit obsahlejsi ( [odkaz] ) a nejspis i verohodnejsi.

  • Dobrý večer, díky za komentář, kolegovi tu větu trochu upravím, není to úplně správně vyložené, ale co se týče optimalizace, vážně to u tohoto kusu nebyla žádná sláva. A že bychom měli smůlu na špatně optimalizované kusy? To si nemyslím, pokud nebudu počítat nedávno Testovaná Lenova (smartphony), tak většina zapůjčených strojů běhala jako po másle.

   To, že Toshiba zvolila čistý Android myslel David tak, že v nad systémem není žádná uživatelská nadstavba, ale jen bonusové aplikace.

  • David Podzimek

   Dobrý den, děkuji za podnětný komentář. K procesoru: optimalizovat systém pro Snapdragon 800 je zřejmě jednodušší, když zařízení s tímto procesorem jsou obvykle svižnější, zároveň na nich častěji testují vývojáři.

   Čistý Android to je ve smyslu uživatelského rozhraní (jak psal Jirka), vlastní aplikace jsou jako bonus, podobně to dělá i Motorola u Moto X a Moto G. Oproti tomu Samsung má nad Androidem TouchWiz a dále k tomu vlastní aplikace.

   Zde se jednalo o zařízení s oficiální a nejaktuálnější verzi ROM a opakovaně jsem ho formátoval, abych se utvrdil, že to není způsobenou nějakou aplikací apod.

  • PODZIMEK:

   ROZHODNE bych se do budoucna vyhnul nejakym pokusum o tvrzeni, ze hardware „muze za to“, ze je system spatne optimalizovany!!! Za optimalizaci muze jen a pouze softwarovy team vyrobce zarizeni (pravda muze byt i chyba na strane vyrobce cipu napr. dodani ne zrovna kvalitnich ovladacu apod., ale to se nestava). Takovy MediaTek produkuje otresne procesory (ktere pouzivaji v podstate vyhradne takovi ti „nejhorsi“ a nejlevnejsi vyrobci), ale treba takove Prestigio nema v rade pripadu problem pro ne vypustit dobre optimalizovany firmware dokonce i v aktualizaci!!! Me ted prijemne prekvapila opravena aktualizace zalozena na Androidu 4.1 na PMP5580C (puvodne na 4.0ce), kdy prvni aktualizace na 4.1 byla ztelesnene peklo a tablet s ni nebyl na nic jineho nez na hozeni proti betonove zdi (priserne lagy, chyby atd.), ale vyvojari to opravili a posledni aktualizace je skoro perfektni (mnohem lepsi, nez na rade tabletu Samsung atd.). Abych rekl tak jsem porad hodne prekvapeny, ze na takoveho cinana za 3000 s DPH muze byt tak kvalitni aktualizace (clovek by cekal ze i firmware dodavany v zakladu v tabletu za takovou cenu bude stat za prd)…

 2. Android = neodladěnost, snad kromě nexusů. Netřeba z toho dělat vědu…

  • Bohužel včetně Nexusů… problém je v systému, nadstavby už ho jen případně zvětšují.

  • BLABOL!!! Je spousta LEVNEJSICH tabletu, ktere nemaji problem s optimalizaci. Pravda ze paradoxne v nekterych pripadech Nexusy trpi spatnou optimalizaci a to je pak vcelku ostuda, ale predpokladam, ze aktualizace tohle napravuji (v pripade jinych vyrobcu je to samozrejme horsi)…

 3. Za cenu přes 10 tisíc nemá smysl uvažovat o neodladěném bazmeku s Androidem. Za 9.500 Kč se dá třeba koupit Lenovo Miix 2 s Windows 8.1 a Intel Atom quadcore procesorem, který je zábavně, pracovně, výkonově a hlavně stabilitou zcela někde jinde.

  Android má smysl u zařízení za 2-3t Kč, max snad 4t, jako levná matlací cetka, ale cokoliv navíc je úplně mimo.

  • „Android má smysl“ Nestalo se ti neco?:-D

  • HULAN:

   PREKVAPIVE s vami nyni aspon trochu souhlasim :) Ale zvedl bych hranici nekde na 6/7 tis. Pak uz bych opravdu radeji uvazoval o nejakem tabletu s Win (z tech levnejsich napr. Acer W510; dlouho jsem vahal, nez bych chvalil Acer za cokoliv, ale tahle rada se jim povedla co se tyce pomeru cena/vykon).

   U znacky LENOVO ale ABSOLUTNE NESOUHLASIM!!! Kazovy hardware, OS se s nim chova casto podivne, opravy delaji snad na kolene a z dilu, ktere se vzaly kdovikde… Mozna ty jejich telefony bych zkusil (resp. nektere konkretni modely), ale tablety/notebooky fakt NE!!!

  • napr. Asus VivoTab ME400C je za 8 v Comforu (jinak to Lenovo je za 9 a ne za 9.5)…

  • Je Lenovo a Lenovo. IdeaPady jsou až na vyjímky hrozné kraksny. ThinkPady naopak až na výjimky (levné modely) velmi kvalitně provedené kusy. To, co vydží moje X220T jen tak něco nevydrží.

  • Ano vsichni si pamatujeme ThinkPady od IBM, ktere byly stale kvalitni i kdyz se na sasi objevilo logo Lenovo (sam jsem k nam do firmy objednaval 3 repasy T61 a T60, ktere funguji perfektne), ALE… bavim se o plnohodnotnych tabletech (tzn. oddelitelnych od klavesnice) a tam je zjevne situace jina. Asi tak 2 mesice zpatky jsem patral po nejakem KVALITNIM tabletu pro sefa (tzn. cena nebyla moc limitujici) a to co jsem se docetl jak z recenzi, tak z diskuzi neodpovidalo profi-zarizeni spise tem IdePadum. Ze by se ted situace zmenila? Vsechno je mozne (i to aby treba takovy Acer vyrobil neco, co oznacim za kvalitni), ale moc tomu ZATIM neverim…

  • Takže hodnotíš tablety a ne notebooky? To se omlouvám. Vycházel jsem z toho, co jsi psal předtím: „Mozna ty jejich telefony bych zkusil (resp. nektere konkretni modely), ale tablety/notebooky fakt NE!!!“

   Myslel jsem, že píšeš i o noteboocích. Za posledních 8 let mi prošly rukama desítky notebooků a lenovo patří mezi to nejkvalitnější, co se dá pořídit. U tabletů to netvrdím. Měl jsem jich jen pár krátce v ruce a nemohu tedy podrobně hodnotit.

  • Jo napsal jsem to spatne, ruka byla rychlejsi nez myslenka :) To „/notebooky“ plati pro IdeaPady a pro ty „kvalitni Lenova“, ne proto, ze by nebyly kvalitni, ale preci jen cenove jsou nekde jinde (ja pracovni notebooky porizuji v relaci 10 tis. a za tu cenu sam uznas ze Lenovo urcite ne)…

  • Teda pracovní notebook si za 10 tis. nedovedu představit žádný :D

  • Za 10tis se neda rikat a ani nemuze splnovat napln pracovni zadny notebook.Za pracovni notebook je potreba si priplatit.

  • To mi chcete rict, ze na pracovni napln typu „maily, wordy, excely, prohlizeni PDF, web“ potrebujete notebook za 30 tis. nebo jak? :D :D :D

  • Pracovni notebook musi mit vhodnou vahu,odolnost pri castem prenaseni,vydrz,hw zabezpeceni,odpovidajici vydrz,moznost okamziteho rozsireni,misto mechaniky napr. baterii ci dalsi disk apod.To je pracovni notebook.

   Mail,Word,Excel,PDF,web zvladne kazdy notebook,kvuli tomu ale neziskava privlastek pracovni.

  • No ja delim notebooky jen na dve kategorie a to „pracovni“ a „herni“ :) Takze si rikam, ze ta moje „pracovni“ by asi spise byla „kancelarska“ :)

  • Tak do kanceláře stačí jakýkoli All-in-one křáp. Jen k tomu kupíš lepší klávesnici, ať se na tom dobře píše a je hotovo.

   Já vyžaduji dobrou výbavu, výkon, mobilitu a hlavně odolnost. Toto splňují pouze X-kové ThinkPady.

 4. Článek jsem přečetl až po zmínku, že Toshiba vyrábí i model s Windejsy. Bude někdy testován i nějaký stroj se systémem Microsoftu?

 5. Všude samé špatné tablety a žádný kvalitní. Kdy se konečně dočkáme nějakého top zařízení? Proč mohou být opravdu špičkové stroje jen mezi telefony?!

 6. Vysvětlete mi prosím někdo, proč se v souvislosti s Androidem mluví o jakési „optimalizaci“. Systém je „špatně optimalizovaný“ apod.

  Přepisuje snad každý dodavatel Android? Nebo ovladače?

  Já jsem viděl již několik Android tabletů od těch nejlevnějších až po top Nexus a všechny byly viditelně méně plynulé a pomalejší než jakýkoliv iPad nebo WP tablet.

  Jako programátor mám jediné vysvětlení – Androdi je špatně napsaný.

  • David Podzimek

   Nexus 7 (2013) i Galaxy Note 10.1 poslední je lépe optimalizován a rychlejší, než tento kousek. Na druhou stranu viděl jsem řadu levných tabletů, i od výrobců jako Acer/Asus, které byly pomalejší. U Toshiby je to neodpustitelné vzhledem k ceně. Takže mezi Androidy je rozdíl ve zmíněné „optimalizaci“.

  • Zajímalo by mě, co a jakým způsobem se optimalizuje. Optimalizace je buď vylepšování algoritmů, přepisování z vyšších programovacích jazyků do asembleru nebo použití specifických instrukčních sad pro daný HW.

   Jestli je tato Toshiba ještě horší, než Note, tak je to tedy opravdu katastrofa.

  • Tony (neregistrovaný)

   Tak hlavne WP tablet neexistuje. ;)

  • Windows 8 tablet samozřejmě. Ale taková Nokia 1520 už by se za „tablet“ považovat dala.

   Ovšem na otázku o „optimalizaci“ jsme se nic nedozvěděli, hlavně že se s tím pořád dokola operuje.

  • Dobře, tak je slovo „optimalizace“ třebas špatně použito. V každém případě ani já lepšího slova nenacházím, neboť pokud vám v rukou přistane několik Androidů se zdánlivě podobnými parametry a všechny je ozkoušíte, zjistíte, jak fatální rozdíl ve stabilitě a rychlosti v podstatě shodného systému může nastat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).