Domů » Recenze » Recenze TobyRich SmartPlane Pro: zalétejte si a vraťte se do dětských let

Recenze TobyRich SmartPlane Pro: zalétejte si a vraťte se do dětských let

Navštívili jste někdy letecký den a zatoužili po tom vyzkoušet si alespoň jeden z akrobatických kousků, které kouzelníci z řad profesionálních pilotů se svými stroji předváděli? Pak je tu příležitost přesně pro vás. V redakci jsme měli možnost vyzkoušet nový model chytrého letadla SmartPlane Pro od německého výrobce TobyRich. Nechte se tedy chvíli unést zpět do dětství a zjistěte, jak si letadýlko vedlo v našem testování.

Konstrukce a balení

Po rozbalení vás v krabici čeká, kromě letadýlka samotného a nezbytného manuálu, vyměnitelná baterie spolu s nabíječkou, dvě náhradní vrtule, nástroj pro jejich výměnu a přídavný joystick na telefon. Více pro svůj první let ani nebudete potřebovat, postačí stáhnout si do svého telefonu stejnojmennou aplikaci a můžete brázdit oblohu.

V případě nepřízně počasí vás pak aplikace sama upozorní, že na létání nejsou nejvhodnější podmínky. Možná vás lehce překvapí, že letadýlko na první pohled vypadá pouze jako dětská hračka, ale nenechte se zmást, dají se s ním ozkoušet opravdu profesionální kousky.

Letadýlko má rozpětí křídel 30 centimetrů a disponuje karbonovou konstrukcí ve spojení s materiálem Durinum, který pochází přímo z dílny výrobce TobyRich. Jedná se o vysoce odolný materiál a letadýlko by tak neměl rozhodit žádný pád či náraz, můžete tak bez obav létat ve vnitřních i venkovních prostorách, bát se nemusíte ani v betonovém prostředí města či uprostřed lesa.

Sám musím přiznat, že se letadlo při testování nejednou ocitlo na zemi a i když se nejednalo o zrovna hladká přistání, nezbylo po nich ani škrábnutí, tedy kromě vrtule, která si šrámy ráda pamatuje. Jediným zklamáním jsou však křídla, která působí, jako by byla vyrobena z polystyrenu a některé ostřejší předměty je mohou tvrdším nárazem poškodit.

Váha se zastavila na pouhých 34 gramech a tak si s letadlem v případě nepříznivého počasí příliš zábavy neužijete, protože vám ho vítr bude neustále strhávat a navíc můžete snadno ztratit signál. Pokud se ale rozhodnete přesunout dovnitř doporučuji volit opravdu velké prostory, v bytě si s letadýlkem moc nevyhrajete.

Smartplane Pro disponuje baterií o kapacitě 185 mAh, což odpovídá maximální délce letu cca 12 minut. Do plna se SmartPlane Pro dobije za necelých 20 minut, není tedy problém přibalit do batůžku powerbanku a nabíjení využít ke chvilce odpočinku nebo přesunu na nové místo. Zařízení je kompatibilní s telefony disponujícími s Androidem 4.3 nebo novějším, případně iPhone 4s nebo novější, iPod touch 5 nebo vyšší, či iPad 3. generace a iPad mini a vyšší.

 

Majitelé telefonů s mobilními Windows si bohužel nezalétají, ale to se tak nějak dalo čekat. K připojení se využívá Bluetooth 4.0 s dosahem až 100 metrů. Spojení je při dodržení vzdálenosti bezproblémové a nezaznamenal jsem větší výpadky, stalo se mi ale, že jsem zezačátku vzdálenost od přístroje poněkud neodhadl a neminul mě pak rychlý běh, abych letadýlko nalezl. Vše ale vyžaduje trochu cviku.

‎SmartPlane PRO
‎SmartPlane PRO
Autor: TobyRich
Cena: zdarma
SmartPlane PRO
SmartPlane PRO
Autor: TobyRich
Cena: zdarma

Proměňte svůj telefon v gamepad

V samotné aplikaci najdete přehledný tutoriál, který vás provede leteckými začátky. Při ovládání Smartplane Pro se pak můžete rozhodnout mezi dvěma možnostmi. Buď budete používat telefon podobně jako knipl a letadlo ovládat jeho náklonem spolu se zrychlováním stiskem displeje nebo můžete na displej umístit přiložený joystick, který pomocí dvou přísavek přichytíte na vyznačené místo na displeji. Osobně mě zaujal spíše druhý způsob ovládání, ale jedná se o záležitost velice subjektivní, doporučuji vyzkoušet si obě možnosti.

Vzhled aplikace vás vtáhne přímo do akce, připomíná totiž pohled z kokpitu. Vše navíc doplňují věrné zvuky motorů a hlasová asistentka, která vás bude průběžně informovat o tom, na kolik procent letíte. Vše je navíc přehledné díky umělému horizontu, který slouží k lepší orientaci v prostoru. Aplikace dále zobrazuje i zbývající stav paliva (baterie), dobu letu, sílu signálu či úroveň plynu. SmartPlane Pro také disponuje chytrými gyroskopy a snímači, bude vás tak informovat o případném problému i síle dopadu na zem.

Nespočet leteckých režimů pro ještě lepší zážitek

Pokud se obáváte, že by vás letadýlko za chvíli omrzelo věřte, že tomu tak nebude. Můžete volně přepínat mezi devíti režimy (a to pohybem telefonu nahoru/dolů nebo dvojitým poklepáním na displej) a plynule tak přecházet od pomalého letu, který se perfektně sladí s rychlostí vaší chůze přes akrobatický režim plný smyček až po režim helikoptéry.

Možností je opravdu nespočet a uvidíte sami, že budete netrpělivě očekávat nabití baterie, abyste mohli ozkoušet nějaký ten nový kousek. Volit si navíc můžete i různé rychlosti a celkem 3 úrovně obtížnosti.

SmartPlane Pro dělá čest nové generaci chytrých hraček, nicméně cena není zrovna lidová; na českém trhu jej seženete za cenu 4 190 Kč včetně DPH, a to opravdu není málo. K testu nám SmartPlane Pro zapůjčil internetový obchod EasyStore.cz. Pokud se ale rozhodnete do přístroje investovat, určitě nebudete litovat a rozzáříte očka nejen vašim dětem; zároveň se ale připravte na slušný průvan v peněžence.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

6 komentářů

  1. Až do přečtení ceny to vypadalo velice zajímavě. Škoda.

  2. 4190 Kč ugh….

  3. Durinum není žádný materiál, ale obchodní název pro svou úpravu zjednodušeně „pěnového polystyrenu“ ze kterých se RTF modely letadel už dělají delší dobu.
    O tom že je tam použit carbon, tedy kompozit z uhlíkových vláken, granulí či prášku bych se hádal….

  4. Na Amazon.de za 139 EUR [odkaz] a v menších obchodech se dá sehnat i pod 100EUR.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).