TOPlist

Recenze Tesla Smart Camera 360 Baby: chytrá dětská chůvička za hubičku

Tesla Smart camera baby recenze
 • Hledáte levnou dětskou chůvičku s chytrými funkcemi?
 • Funguje nejen v rámci domáci Wi-Fi, ale připojíte se na ni i přes mobilní data
 • Kromě růžové verze pro holky je k dispozici i šedivá varianta pro kluky

Rodičovství, ač s sebou přináší řadu starostí, je často považováno za jednu z nejkrásnějších životních etap. Zejména v prvních letech života každý rodič řeší, jak mít své dítě pod dohledem, například když přes den spí nebo si hraje ve vzdálenějším pokoji. Ideálním společníkem se v tomto případě staly dětské chůvičky, které v posledních letech získaly přídomek chytré.

Dětských chůviček na trhu existuje nepřeberné množství a nedávno jejich řady rozšířila novinka z modelové řady Tesla Smart, která zaujme svými funkcemi i cenou. Prodává se totiž za necelých 1 500 Kč, což z ní dělá jednu z nejlevnějších chytrých chůviček na trhu, ale rozhodně to neznamená, že by byla nekvalitní. Naopak, svými funkcemi nás příjemně překvapila.

Tesla Smart camera baby 02
Tesla Smart Camera 360 Baby

Pokud se na portfolio výrobce podíváte podrobněji, zjistíte, že se jedná o vylepšenou verzi domácí bezpečnostní kamery Tesla Smart Camera 360, která je navíc vybavena sledováním objektu, monitoringem teploty a vlhkosti, tlačítkem pro komunikaci a také má mírně upravený design, kde hrají prim silikonové uši a barevný podstavec, díky čemuž připomíná zajíce.

Tesla Smart camera baby 08
Tesla Smart Camera 360 Baby

Jen škoda, že popisované prvky jsou dostupné jen v růžové barvě – verze pro kluky s odlišnou barvou by rozhodně nebyla na škodu. V balení kromě chůvičky najdete dvoumetrový microUSB kabel, adaptér do sítě, hmoždinky a plastový terčík pro případ, že byste chůvičku potřebovali přichytit na zeď či jiný povrch.

Doplněno: výrobce na český trh uvedl i verzi pro kluky s nepatrně menšími „oušky“ v šedivé barvě.

Samotné zprovoznění je velice jednoduché a zabere vám přibližně dvě minuty. Stačí si jen stáhnout mobilní aplikaci Tesla Smart (Android/iOS), skrze kterou se k chůvičce připojíte a zároveň skrze ni chůvičku připojíte na domácí Wi-Fi. Mobilní aplikace je v češtině a působí přehledným dojmem, nicméně začínající uživatele občas může překvapit nějaký dialog v angličtině či názvy ukolébavek v čínštině. To jsou naštěstí věci softwarového charakteru, které lze snadno opravit.

Kvalita obrazu

Chůvička je vybavena 2Mpx širokoúhlou kamerou (1920 x 1080 px, Full HD, 1/2,9″ CMOS senzor, světelnost objektivu f/2.0). Pro potřeby monitorování jsou tyto parametry zcela dostačující, stejně jako výsledná kvalita obrazu. Ta je ucházející i v noci, kdy s prosvícením scény pomáhají infračervené diody. Chůvičku jsme během testování měli umístěnou na okraji dětské postýlky, ale infračervené diody scénu spolehlivě prosvítí až do vzdálenosti pěti metrů. Kvalitu záznamu za denního světla a v noci můžete posoudit z přiložených fotografií a videa.

Kamera je umístěna v otočné „hlavě“, díky čemuž získáte možnost rozhlížet se o 355 stupňů ve vertikálním směru a o 85 stupňů v horizontálním. Pohybu kamerky docílíte tahem prstu po displeji nebo skrze čtyřsměrový virtuální ovladač v celoobrazovkovém režimu mobilní aplikace. Během „otáčení hlavy“ naštěstí není motorek prakticky vůbec slyšet, takže s ní bez problémů můžete otáčet, i když vám miminko zrovna spí.

Užitečná je i funkce aktivního sledování, kdy se kamerka bude automaticky otáčet za pohybujícím se objektem v hledáčku. Spolehlivě to funguje jak na dospělou osobu, tak i na plazící se miminko.

Tesla Smart camera baby 07
Tesla Smart Camera 360 Baby

Do těla chůvičky je rovněž integrovaný mikrofon a reproduktor. Mikrofon slouží pro přenos zvuku z chůvičky do aplikace, reproduktor pak pro komunikaci s dítětem (skrze aplikaci na ně lze mluvit), případně pro přehrávání jedné z pětice ukolébavek. Díky senzorům rovněž vidíte, jaká je v místnosti teplota a vlhkost, nicméně tyto hodnoty berte spíše jako orientační. Ve srovnání s údaji, které mi v místnosti ukazoval senzor od Netatma, Tesla Smart vždy zobrazovala přibližně o 2 stupně vyšší teplotu a někdy i o desítky procent odlišnou vlhkost.

Poslouží i jako bezpečnostní kamera

Software dále umí upozornit na pohyb v místnosti nebo další rušivé elementy (pláč dítěte, otevření dveří, bouchnutí okna…). V takovém případě vám na telefon pošle notifikaci, že se něco děje; upozornění jsou naštěstí plně přizpůsobitelná. Chůvičku navíc nemusíte využívat jen na kontrolu vašeho miminka, ale dobře poslouží i jako domácí bezpečnostní kamera. Pokud se například chystáte na dovolenou, můžete ji využít přesně pro tyto účely.

Tesla Smart camera baby 04
Stačí sundat „ouška“ a z chůvičky je rázem bezpečnostní kamera

K chůvičce se připojíte nejen v rámci vaší domácí Wi-Fi sítě, ale také odkudkoliv „zvenčí“ (pokud vám toto spojení neblokuje váš router), díky čemuž se nabízí právě zmíněné využití jako bezpečnostní kamera. V případě, že se obraz přenáší přes mobilní data, aplikace vás na to upozorní, a případně se nabízí možnost přepnout kvalitu obrazu na nižší. V rámci domácí sítě se k obrazu z kamery může připojit libovolný počet (vámi schválených) uživatelů. Mimo domácí síť lze přenos sledovat pouze na jednom zařízení.

Mobilní aplikace

Aplikace Tesla Smart kromě základního přenosu obrazu nabízí i řadu pokročilých funkcí a sympatické je, že podporuje tmavý režim. Aktivovat v ní lze již zmíněné sledování či detekci pohybu nebo detekci zvuku. Stejně tak skrze ni můžete ukládat snímky či video, a to buď do telefonu nebo na paměťovou kartu microSD přímo v chůvičce.

Fotografie a videa se ukládají do oddělené galerie přímo v aplikaci. Z té lze obsah exportovat do vnitřní paměti nebo skrze nabídku sdílení i do dalších aplikací. Uložení přímo do galerie v telefonu mi ale fungovalo jen na iPhone, aplikace pro Android v nabídce uložení do systémové galerie vůbec nenabízí, což by rozhodně chtělo opravit.

Tesla Smart camera baby 03
Mobilní aplikace Tesla Smart

Třetí možností je ukládání do placeného cloudového úložiště v ceně 4,5 dolaru/měsíc (zhruba 100 Kč), kdy se vám automaticky ukládají data za posledních 14 dnů. Měsíční historie záznamů vyjde na 10 dolarů (215 Kč). Celý průvodce aktivací cloudového úložiště je bohužel v angličtině, což může zejména začínající uživatele odradit.

Ve výchozím stavu na těle chůvičky svítí stavová kontrolka, která zejména v noci ruší – naštěstí je možné ji v nastavení aplikace vypnout, stejně jako časový vodoznak ve videu. Aktivace infračerveného světla (pro noční vidění) je ve výchozím stavu nastavena na automatiku, ale pokud by vám to vadilo, lze je zapínat manuálně pouze v případě potřeby.

Manželka používá iPhone a připojení k chůvičce bylo vždy bezproblémové. Já pro změnu testoval aplikaci pro Android a na mém Samsungu Galaxy Z Fold 2 se mi vždy stane, že se mi napoprvé obraz nenačte (vidím jen točící se kolečko signalizující načítání). Stačí se ale vrátit o krok zpět, poté akci opakovat a rázem už se připojím. Netuším, zda jde o chybu mého telefonu, nebo aplikace pro Android.

Cestování s chůvičkou

V případě, že se chystáte na dovolenou nebo návštěvu přátel, pravděpodobně si s sebou budete chtít vzít i chytrou dětskou chůvičku. To samozřejmě není problém, ale jedna drobná komplikace tu přece jenom je. Při prvotním nastavení se chůvička vždy skrze mobilní aplikaci připojuje do předvolené bezdrátové sítě (typicky u vás doma).

Tesla Smart camera baby 06
Tesla Smart Camera 360 Baby

Pokud ale změníte lokalitu a budete se nacházet v jiné Wi-Fi sítí, bude nutné chůvičku v nové lokalitě resetovat a kompletně nastavit znovu, což při častějších přesunech není úplně pohodlné. Nehledě na to, že jakmile se vrátíte zpět domů, opět chůvičku budete muset resetovat a projít znovu celým konfiguračním procesem. Otvor pro provedení resetu se nachází pod slotem na microSD kartu a vždy je dobré mít po ruce třeba kancelářskou sponku nebo špendlík.

Ještě je zde jedno o něco lehčí řešení, kvůli kterému nebude nutné kameru resetovat skrze otvor pod slotem na paměťovou kartu, ale samotnému konfiguračnímu průvodci se stejně nevyhnete. Ještě před opuštěním vaší domácnosti připojenou kameru z aplikace Tesla Smart odstraňte. Jakmile ji zapnete na novém místě s odlišnou Wi-Fi, automaticky se kamera zapne v párovacím režimu.

Kde je tlačítko pro vypnutí?

Pod logem výrobce se nachází tlačítko pro aktivaci mikrofonu. Toho může (starší) dítě využít v případě, že s vámi chce komunikovat třeba ze vzdáleného dětského pokoje. Nemyslím si ale, že by to byla nějak hojně využívaná funkce. Co mi naopak na chůvičce chybí, je tlačítko po úplně vypnutí. Chůvička je totiž jinak neustále připojena do sítě (elektrické i internetu), což každému nemusí vyhovovat. Kdyby autoři do aplikace přidali možnost předělat funkci tohoto tlačítka na klávesu „Power“, určitě bych nebyl jediný, kdo by z toho měl radost.

Režim pro přehrávání ukolébavek se jeví jako fajn nápad, ale berte jej spíše jako bonusovou funkci. Ve srovnání s klasickou „hloupou“ chůvičkou od Aventu má vestavěný reproduktor o něco horší zvuk. Na druhou stranu, chůvička od Aventu s výrazně kvalitnějším reproduktorem stojí jednou tolik.

Závěrečné hodnocení a praktický tip

Chytrá dětská chůvička Tesla Smart Camera 360 Baby na mě udělala dojem, i když největší radost z ní měla moje manželka. Za málo peněz nabízí opravdu hodně muziky. Kvalita obrazu je pro potřeby monitorovací chůvičky zcela dostačující nejen ve dne, ale i v noci, a chválím i za spolehlivou detekci pohybu a zvuků či intuitivní ovládání skrze mobilní aplikaci.

Chyby se mi v tomto případě hledaly opravdu těžko. Vadila mi jen absence jakéhokoliv tlačítka pro úplné vypnutí chůvičky. S cenou okolo 1 300 Kč se jednoznačně jedná o chytrou chůvičku s nejlepším poměrem cena/výkon.

A na závěr pro vás mám tip, jak ušetřit přibližně 400 Kč. Pokud se obejdete bez měření teploty a vlhkosti, které stejně nefunguje úplně přesně, přehrávání ukolébavek, které stejně nezní příliš hezky, a bez růžových či šedivých „oušek“, mohu vám s klidným svědomím doporučit koupi kamerky Tesla Smart Camera 360 (2022), která má dokonce i nepatrně lepší kvalitu obrazu, a navíc ji pořídíte za méně než 900 Kč.

Tesla Smart Camera 360 2022
Tesla Smart Camera 360 2022 rovněž perfektně poslouží jako dětská chůvička, navíc je o několik stovek levnější

Příjemné je, že tento model lze při změně lokality (například při cestě na dovolenou) resetovat skrze samostatné tlačítko, které lze aktivovat pouhým prstem. Odpadá tak nutnost mít s sebou sponku nebo špendlík, jako je tomu u “Baby” edice. Tato kamera lze navíc přímo z aplikace přepnout do tzv. privátního režimu, což prakticky znamená, že ji vypnete. Model Tesla Smart Camera 360 jsem několik měsíců používal k monitorování spánku dítěte a byl jsem s ní nadmíru spokojen.

Tesla Smart Camera 360 Baby

tesla baby cam
8.6

Design a zpracování

8.4/10

Mobilní aplikace

8.1/10

Kvalita obrazu

8.2/10

Cena

9.6/10

Klady

 • líbivý design (včetně verze pro kluky)
 • možnost otáčet s kamerou
 • přehledná mobilní aplikace
 • automatické sledování & detekce pohybu
 • nízká cena

Zápory

 • chybí tlačítko pro vypnutí chůvičky
 • některé výrazy v aplikaci jsou v angličtině
 • při cestování a změně lokality je nutné kameru znovu nakonfigurovat
 • nepřesné měření teploty a vlhkosti
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku