Domů » Recenze » Recenze Sony Xperia Z3 compact: Drahá, ale téměř dokonalá

Recenze Sony Xperia Z3 compact: Drahá, ale téměř dokonalá

Druhá generace compact série od Sony se nedávno dostala na náš trh, a nutno poznamenat, že stejně jako u minulé generace razí Sony cestu menšího telefonu bez ústupků ve výbavě. Xperia Z3 compact se tak stává pověstným kladivem na ostatní zmenšené verze vlajkových lodí. Přesto se mobil chybám nevyhnul a některé dokážou opravdu otrávit život.

Jako první přinesl zmenšenou verzi svého vlajkového modelu Samsung, bylo to na podzim 2012. Od té doby se stalo uvádění mini verzí dobrým zvykem téměř všech výrobců. Všichni kromě Sony ale používají k názvu dodatek mini, pouze Sony používá compact, a musím uznat, že to zcela chápu. Jako jediný výrobce se totiž pouze nevozí na zkopírovaném názvu z vlajkové lodě, ale přináší reálnou zmenšeninu svého top modelu bez ústupků.

Jak Samsung, tak LG či HTC používají u mini verzí, které vzhledově odpovídají top modelu, podstatně slabší hardware, případně jinak osekávají výbavu. A cenová politika již výbavě příliš neodpovídá. Pokud by stejně vybavený model výrobce prodával s nicneříkajícím názvem, musel by jít s cenou dolů. Osobně tuto politiku silně neuznávám, a proto mi před rokem v Sony udělali radost s Xperií Z1 compact. Kromě rozlišení displeje se jednalo o kopii velké Z1, a to ve všech směrech. Výkon, vodotěsnost, zpracování, funkce, fotoaparát.

Sony se tak stalo prvním velkým výrobcem, který dodal na trh smartphone, jenž spoustě uživatelům chyběl. Malý, a přesto výkonný mobilní telefon. Z3 compact kráčí se vztyčenou hlavou ve šlépějích svého předchůdce, přesto se mobilu chyby nevyhnuly, a co hůř, jde o chyby, které předchůdce neměl.

Chcete si pořídit Xperii Z3 compact? Mrkněte se, kde ji mají za nejlepší cenu

Klady (+)

 • pevné tělo a dobrá ergonomie
 • dobře viditelná notifikační dioda
 • odladěné a rychlé prostředí
 • parádní stereo reproduktory
 • kvalitní zvukový výstup
 • povedený displej
 • vodotěsné tělo, stupeň krytí IP68
 • velmi vysoký hrubý výkon

Zápory (-)

 • vysoká cena
 • zadní kryt extrémně klouže téměř po čemkoli
 • tělo náchylné k poškrábání
 • mezery v lícování na okrajích
 • usazování otisků prstů
 • nesmyslné aplikace se zkušení lhůtou (lze odinstalovat)

Obsah balení: Základ je standardem

Obsah balení je jako přes kopírák stejný jako u top modelů všech ostatních výrobců. V krabičce tak najdete kromě samotné Xperie Z3 compact USB redukci do zásuvky a microUSB kabel. V prodejním balení se dále nachází sluchátka, která jsem ale neměl k dispozici, jelikož nám je ze Sony zapomněli přibalit. Neočekávám ale, že by hrála nějak špatně, u tohoto výrobce jsme zvyklí na slušnou zvukovou kvalitu.

 

Nesmí samozřejmě chybět návody k použití. Doba, kdy Sony ke svým mobilním telefonům rovnou dodalo pouzdro, náhradní fólii na displej či NFC štítky, je dávno pryč. Pokud kromě mobilu budete chtít cokoli jiného, připravte si peněženku.

Videopohled

Konstrukce a vzhled: Klouzavá elegance

Sony se již čtyři generace svých telefonů drží OmniBalance designu. Prozatím tato volba Sony vychází a mobilní telefony série Xperia Z jsou obecně považovány za krásné. Z3 compact je na tom dokonce ještě o kousek lépe. Podívejme se ale na tuhle malou krásku postupně.

Z hlediska dílenského zpracování nemám telefonu co vytknout. Je pevný jako skála, a přestože jsem Xperii Z3c trápil, nedala se, pokusy o zkrut či prohnutí se setkaly s neúspěchem. Dílenské zpracování je stejně kvalitní jako u velké Z3, nicméně díky menšímu tělu působí Z3c ještě pevněji. Během používání ani při testech nevydala Z3c nikdy ani hlásku, zpracování je jednoduše skvělé.

  

Rozměry těla se výrobci podařilo udržet a, tak je Z3 compact na výšku pouze o 0,3 mm delší než Z1 compact, na šířku jsou oba přístroje stejné. Znatelný rozdíl je v tenkosti přístroje. Z3c oproti Z1c zhubla v pase téměř o 1 milimetr a váhu shodila ze 137 na 129 gramů. Obecně lze tedy říct, že se tělo mezigeneračně zmenšilo.

Zlepšila se voděodonost, která nyní splňuje rovnou nejvyšší normu IP68, a zvětšil se displej, který dosahuje úhlopříčky 4,6″, a na přední ploše tak zabírá více místa. Telefonu to po stránce vzhledu pouze prospělo. V Sony i u menší verze zachovali přední stereo reproduktory, které hrají opravdu výborně. Při hraní her, sledování videí na YouTube či použití mobilu jako navigace v automobilu se přední reproduktory, vysílající zvuk přímo na vás, a ne někam dozadu, rozhodně hodí a podstatně zlepší zvukový zážitek z použití mobilu.

  

Boky přístroje již nejsou kovové, u Xperie Z3 compact vsadil výrobce na vystouplé plasty, a za mě dobře udělal. Díky jemnému zaoblení se tělo drží lépe, než tomu bylo u předchozích modelů. Výrazný prvek je částečná průhlednost boků. Vzniká tak plastický 3D efekt, který dává vyniknout jak konektoru na sluchátka a sekundárnímu mikrofonu na horní hraně, tak klávese na probuzení, kolébce hlasitosti a spoušti fotoaparátu na pravém boku.

  

Identický efekt je k nepřehlédnutí na spodní straně u mikrofonu a zdířce na poutko. Levý bok, nesoucí konektory pro dokovací stanici a záslepky konektorů, již tolik nevyniká, obecně ale můžeme Sony za tento prvek z hlediska designu pochválit. Komu jsem Xperii Z3 compact ukázal, tomu se telefon jednoduše líbil. Potud tedy samé dobré zprávy.

  

Druhou stranu mince, co se zpracování přístroje týče, bohužel tvoří jeden materiál – sklo. Zadní strana přístroje, s čočkou 20,7MPx fotoaparátu a diodou na přisvícení, je totiž zcela hladká, bez jediného výstupku. Vypadá to perfektně, díky použitému sklu je ale Xperia Z3 compact jeden z nejvíce kluzkých mobilů vůbec. Konkurovat mu může pouze identicky vyrobená Xperia Z3. U velké Z3 jsem byl velmi nemile překvapen její náchylností k pádu z čehokoli, a tak jsem k Z3c přistupoval více obezřetně.

  

Ani tak jsem se bohužel pádům přístroje na zem neubránil. Xperia Z3c dokáže sjet na zem zcela samovolně z jídelního stolu!, z pohovky, a pokud si ji položíte na látkové kalhoty, letí téměř okamžitě. To samé lze říct o libovolném plastovém povrchu – na zcela rovném stole stačí do mobilu lehce ťuknout a jede jak po ledě.

  
Xperia Z3 compact se vody (ani prachu) nebojí. Telefon v našem vodním testu obstál na výbornou a kapalina se do jeho útrop nedostala ani po více než 3 hodinách, během kterých byl ponořený na dně vany v hloubce zhruba 20 cm.

Dalším nepříjemným důsledkem je velká náchylnost zad k poškrábání. Na bílé barvě, kterou jsme testovali, nejdou jemné škrábance téměř vidět, černá varianta je v tomto pravý opak. Myslíme to tedy zcela vážně, na Z3c a Z3 si kupte neklouzavé pouzdro. Pro zajímavost stojí za to uvést, že mám dlouhodobou zkušenost s Xperia Z, Xperia Z1 a Xperia Z1 compact. Ani jeden z těchto telefonů, byť mají na pohled identickou konstrukci, není takto extrémně klouzavý. Z místa, kde Z1 compact drží na stole jak přilepená, Z3 compact sklouzne na zem do několika vteřin. Výrobce tedy evidentně použil jiný typ sklíčka než u předchůdců. Bohužel pro majitele nových modelů ta volba nevypadá jako příliš šťastná.

 
Xperia Z3 compact vs. iPhone 6 (recenze) a Xiaomi Mi4 (recenze)

Displej: Nižší rozlišení, skvělé barvy a jedna nepříjemnost

Rozlišení displeje je 1280 × 720 pixelů. To dává při úhlopříčce obrazovky 4,6″ jemnost zobrazení 319 ppi, což je hodnota, která může již někomu na takto velkém displeji připadat nízká, nicméně při běžném používání je displej z hlediska rozlišení zcela dostačující.

Z hlediska technologie nelze displeji u Xperie Z3 compact nic vyčítat. Barevné podání a pozorovací úhly jsou opravdu velmi dobré. Pouze při velmi ostrém pohledu z boku dochází k mírnému poklesu jasu. Barvy naopak svojí tonalitu drží. Displej umí rozeznat až 10 doteků a můžete jej ovládat i v rukavicích. Sony přidává také možnost manuálního vyvážení bílé barvy, teplotu barev si tedy můžete určit přesně dle svého vkusu.

  

Jedna z dobrých vlastností u displeje je možnost probudit jej dvojitým poklepáním. Probuzení je okamžité, oproti konkurenci je v tomto směru Z3 compact opravdu rychlík. Bohužel s sebou tato pozitivní funkce nese jednu negativní vlastnost. Mobil je schopný vyhodnotit jako dvojité poklepání a obecně dotyky na displeji i prostý pohyb displeje po vnitřní straně kapsy kalhot či košile. Pokud budete mít štěstí, dočkáte se po vyndání mobilu z kapsy pouze rozpáleného přístroje, jelikož byl celou dobu probuzený.

  

Také se mi ale stalo, že jsem po vyndání Z3 compact z kapsy měl místo jedné plochy na displeji ploch 5, přeházené ikony a odeslaných několik nesmyslných hangoutů. Z3c takto dokáže vytočit i hovor, a pokud vám to udělá ve dvě ráno a vy tím vzbudíte celou rodinu svého kolegy, aniž o tom víte, cítíte se všelijak, pouze ne dobře. Tímto se chci Martinovi Karáskovi a jeho rodině za tuto nepříjemnost ještě jednou upřímně omluvit. Za sebe mohu tedy u Z3c doporučit jedno. Probuzení poklepem nepoužívejte. Jakmile jsem po výše popsaném incidentu tuto funkci vypnul, neměl jsem s nechtěným probuzením mobilu v kapse žádný problém.

Hardware a zvuk: Takhle to má vypadat

Sony již podruhé přichází s nadupaným menším smartphonem a Xperia Z3 compact tímto přebírá štafetu, kterou začal právě předchozí model. V současné době se jedná o nejvýkonnější zmenšenou verzi vlajkové lodě na trhu. Použitý procesor a další komponenty jsou zcela identické s velkou Z3. Čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801pracuje na vysoké frekvenci 2,5 GHz. Společnost mu dělá grafický akcelerátor Adreno 330 a operační paměť o kapacitě 2 GB.

Vysoký hrubý výkon se snoubí s odladěnou nadstavbou výrobce, a tak při použití Z3 compact nepocítíte jeho nedostatek v žádné situaci. Mobil jsem trápil, spouštěl spousty aplikací, přepínal z her do videí a následně na datově náročné internetové stránky. Nezaváhal ani jednou. Takhle přesně má vypadat výkonný a odladěný mobilní telefon.

Výkon jsme změřili pomocí dvou benchmarků s následujícími výsledky:

 • AnTuTu: 43 251 bodů
 • 3D Mark Ice Storm Unlimited: 18 896 bodů

Výsledky jsou tak ještě o něco lepší než u Xperie Z3. K lepším číslům pomáhá Xperii Z3c nižší rozlišení displeje. Při reálném provozu rozdíl mezi mobily nenajdete, oba patří k současné špičce.

Interní paměť má kapacitu 16 GB (volných je necelých 12 GB) a lze používat paměťové karty do maximální velikosti 128 GB. Pokud si hudbu, videa a fotografie budete ukládat na SD kartu, nemáte reálně šanci vnitřní paměť zaplnit.

Zvukový výstup je perfektní. Ani při posílení basů v ekvalizérů nedochází ke snížení výkonu hlasitosti, a vy si tak můžete dopřát hudbu dle svého gusta bez omezení nevýkonným čipem. Při použití kvalitních sluchátek si tak budete moci užít jak basů, tak prokreslených středů a výšek. Sony mělo vždy výborné zvukové výstupy, a Xperia Z3 compact není výjimkou. 

Baterie a výdrž: Skvělé dva dny bez problémů

U baterie se japonským inženýrům podařil další dobrý krok v konstrukci telefonu. To, že je Z3c menší než Z1c, a přitom obsahuje větší displej, jsme si již řekli. Do menšího těla se jim ale podařilo vměstnat i výkonnější baterii. Kapacita tak narostla z 2 300 mAh na 2 600 mAh. Velká Z3 se chlubí skvělou výdrží a nejinak je na tom i Z3 compact.

Při běžném používání mobilu, které zahrnuje v mém případě neustále zapnutá data, nonstop propojení s hodinkami SmartWatch 2 a náramkem SmartBand, několik hovorů denně, velké množství Hangout zpráv, surfování v Chrome a hraní her v MHD, mi vydržela Xperia Z3 compact do večera s 46 procenty baterie.  Druhý den jsem musel sáhnout po nabíječce až kolem sedmé večer. Tím se dostávám na proklamované dva dny výdrže, které Sony zdůrazňuje v reklamách na tento smartphone. Podotýkám, že jsem neměl zapnuté žádné úsporné režimy. Xperia Z3 compact je na baterii jednoduše držák a minimálně takto bych si představoval spodní hranici výdrže u každého mobilu.

 

Pokud si budete chtít výdrž prodloužit, můžete využít režim Stamina nebo Ultra Stamina. Prvně jmenovaný zakáže data na pozadí v momentě, kdy bude zhasnutý displej, a sníží výkon procesoru. Při slabší baterii poté omezuje jas displeje a vypíná další služby, jako je Bluetooth, GPS a podobně. Tento mód se velmi hodí, pokud máte v používání mobilu prodlevy, tedy když například leží hodinu v kuse na stole. Zde je úspora znatelná. Pokud budete mobil používat často, téměř si úspory nevšimnete. Opakem je režim Ultra Stamina, který přepne displej do odstínů šedi a citelně omezí funkční nabídku telefonu. Z chytrého a krásného telefonu se stane mobil krásný a hloupý. Přestanete mít přístup k pokročilým funkcím a zůstane vám k dispozici pouze základní balíček aplikací v podobě SMS zpráv, telefonního seznamu, kalkulačky apod. Výrobce slibuje výdrž kolem týdne na jedno nabití.

Nabíjení trvá Z3c necelé tři hodiny. Konkrétně se z nuly na sto dostanete za 2:53 hod, což příliš rychlé není.

Operační systém a uživatelské prostředí: Drobné změny

Xperia Z3 compact přichází na trh s poslední verzí Androidu 4.4.4 KitKat. Sony už několik let sází na vlastní uživatelskou nadstavbu TimeScape, která je mezi uživateli velice oblíbená, a to hlavně díky své přehlednosti a rychlosti, jež si nezadá s čistým Androidem. Nicméně své chyby má.

Experimentů se ze strany Sony opět nedočkáme, výrobce sází na postupné vylepšování svého rozhraní. Výhodou je téměř neměnný vzhled, a tím pádem vytvoření jasné identity v rámci značky. Zákazníci, kteří již někdy nějaký Sony smartphone používali, tak budou jako doma. Díky nepříliš agresivním úpravám navíc systém částečně připomíná čistý Android.

 

Grafická stránka není přeplácaná a spíše se snaží o určitou zdrženlivost. Bude tedy vyhovovat konzervativním jedincům, bláznivé barvičky a animace zde zkrátka nehledejte. Notifikační lišta je rozdělená na dvě části, kde v jedné vidíte zobrazené notifikace, ve druhé jsou k dispozici rychlé přepínače. Sony se snaží na stránku s notifikacemi nic neumisťovat, což má sice výhodu ve velké ploše, kam se notifikace postupně skládají, nicméně i kvůli běžnému nastavení jasu displeje musíte udělat pohyb prstem navíc, abyste se dostali na druhou stránku lišty.

 

Tento systém tedy ve výsledku spíše zdržuje. Navíc lišta nejde na přepínače odsunout, pokud je zcela zaplněná, a v takový moment se na ni přepnete až potvrzením záložky v horní části displeje. Menu nastavení je přehledné, ani tady se výrobce nepouštěl do žádných pokusů, a pokud jste někdy viděli menu nastavení běžného Androidu, budete jako doma.

 

Bonusové aplikace: Pozor na zbytečný software

Nejenom bonusové položky jsou u Xperie Z3 compact zcela identické jako u velké Z3, v následujících řádcích si tedy dovolím, v případě nulového rozdílu, zkopírovat vlastní text z recenze na Xperii Z3, případně jej upravit.

Aplikace dodané výrobcem jsou zastoupeny aplikací Navigon od Garminu, bohužel je funkční pouze po dobu 30 dnů. Poté je potřeba zaplatit. Dále zde najdete předinstalovaný AVG AntiVirus PRO. V plné verzi vám bude AVG fungovat po dobu 180 dnů a poté je opět potřeba zaplatit. Stále stejná písnička se opakuje u File Commanderu, což je správce souborů. Pro jednoduché použití dostačuje, pokud ale chcete aplikaci využít naplno, budete muset upgradovat na verzi Premium za 100 Kč.

 

Zajímavá aplikace je Lifelog přímo od Sony, která dokáže monitorovat vaši denní aktivitu s mobilem – poslech hudby, sledování filmů, chůzi, běh, jízdu na kole, jízdu v dopravním prostředku apod. Vše je následně zaznamenáno, a vy se tak můžete podívat, jak vlastně svůj smartphone využíváte. Je zajímavé zjistit, kolik průměrně či součtem měsíčně trávíte například v aplikaci Hangout, kolik času jste strávili v jaké hře či kolik jste spálili kalorií. Pro plnou funkčnost je doporučený náramek SmartBand, pomocí kterého následně aplikace monitoruje i váš spánek.

 

Live on YouTube umožňuje streamovat záznam z vašeho fotoaparátu online přímo s přáteli na YouTube, Movie Creator vám z fotografií a videí z určitého data poskládá zajímavý film s různými obrazovými efekty. Movie Creator dokáže pracovat na pozadí, vůbec o něm nemusíte vědět. Pouze vám jednou za čas může přijít oznámení, že máte připravený nový vlastní film.

 

Aplikace Playstation ukazuje novinky ze světa této herní platformy a je bohužel celá v angličtině. Rádio FM je, jak název napovídá, klasické rádio. TrackID rozezná právě poslouchanou skladbu a vypíše vám o ní veškeré informace, TrackID TV udělá to samé s televizním pořadem či filmem.

Multimédia: U Sony tradičně kvalitně

Hudební přehrávač Walkman působí moderním dojmem a skvěle se ovládá. Jako jeden z mála hudebních přehrávačů přímo od výrobce dokáže stáhnout o vaší hudbě informace z internetu a opravit názvy písní, zařadit k albům obrázky apod. Podporována je dynamická normalizace, kdy přehrávač všechny písničky přehrává s identickou hlasitostí, byť mohou být nahrané s rozdílnou.

 

Chuťovkou je hi-res Audio přes USB, kdy můžete připojit svoji Xperii k zesilovači s DA převodníkem přes USB a užívat si zvuk s vysokým rozlišením. Jednotlivé skladby lze třídit dle interpreta, alba, případně si vytvářet vlastní playlisty. Pokud ale posloucháte hudbu přes Hudba Play od Googlu či využíváte Deezer nebo Spotify, bude hudební přehrávač od Sony nevyužit. I když je výborný, jeho offline zaměření jej v dnešní době částečně sráží dolů.

Přehrávač videí, nazvaný jednoduše Video, dokáže přehrát většinu filmových souborů, podporuje externí titulky či dokáže pomocí služby DLNA využívat ostatní domácí elektroniku ke sdílení filmových souborů. Prohlížeč obrázků, nazvaný Album, umožňuje kromě prohlížení obrázků v přístroji i online propojení s Facebookem, Picasou (Google+) a také službou Flickr.

Telefonování a organizace času

Nabídka pro práci s kontakty je rozdělená na čtyři záložky, z nichž jedna zobrazuje seznam jednotlivých kontaktů, další číselník na vytočení hovoru včetně seznamu volání a také zde najdete záložku Oblíbené uživatele a Skupiny. Vše samozřejmě synchronizované v rámci vašeho Google účtu. Zde nehledejme rozdíly oproti ostatním přístrojům s Androidem, kromě vzhledu je funkčnost stejná.

 

Kalendář dokáže zobrazovat roční, měsíční, týdenní a samozřejmě denní pohled, a to včetně agendy. Ovládání je jednoduché, dokonce máte u jednotlivých dnů předpověď počasí, kterou kalendář čerpá z Yahoo Weather. Bohužel kvůli tomu, že v měsíčním zobrazení jsou události zobrazené pouze šedivou linkou, nevíte při tomto pohledu, který den vás čeká jaký typ schůzky, a musíte den označit, aby se vám pod kalendářem zobrazily detaily. Při týdenním pohledu je vše v pořádku a vidíte u každé události také barvu kalendáře, do kterého spadá.

Konektivita, GPS a prohlížení internetu: Síla hardwaru

Zde není, co bychom mohli Xperii Z3 compact jakkoli vytknout. K dispozici máte vše, od GPRS přes EDGE, HSPA+ až po LTE. Rychlá data přes LTE splňují normu Cat4, dokáže tedy z mobilu odesílat data teoretickou rychlostí 50 Mpbs a stahovat až 150 Mpbs. Nemůže samozřejmě chybět ani Wi-Fi s dvojicí antén podporující protokoly a/b/g/n/ac, podporou Wi-Fi direct a vytvářením Wi-Fi hotspotu, či podpora služeb DLNA. Bluetooth je přítomné v úsporné verzi 4.0 a tradicí u Sony se stala technologie NFC. MicroUSB konektor podporuje MHL 3.0, USB OTG a USB Host.

 

Prohlížení internetu a obecně online komunikace je na Z3 compact zcela bezproblémová. Někdo může mít problém s menší velikostí displeje, nicméně ten je u tohoto mobilu naopak předností. Pokud by někdo kvůli internetu požadoval větší displej, pravděpodobně model Z3 compact ani do svého výběru nezařadí.

Fotoaparát: Dobře se ovládá a hodně toho umí

Sony je velmi zkušeným výrobcem fotografických čipů do mobilních telefonů a jeho snímače najdete například v mobilech společnosti Samsung či Apple. Zkušenosti má tedy Sony s tímto segmentem výborné. O to více zamrzí, že výkon ve vlastním špičkovém zařízení není tak přesvědčivý jako u konkurentů, kterým dodává hardware. Z3 compact vyloženě neurazí, nicméně při své cenovce ani nenadchne. Maximální rozlišení fotografie je 20 MPx, tedy 5248 × 3966, a to ve formátu 4 : 3. Pokud chcete fotografovat ve formátu 16 : 9, fotoaparát provede pouze ořez a snímek sníží své rozlišení na 15 Mpx, které činí 5248 × 2952 pixelů.

Ořez je tedy poměrně drastický a z hlediska toho, abyste zabrali co nejvíce, doporučuji používat určitě plný formát. V režimu 4 : 3 sice nebudete mít snímanou scénu přes celý displej, nicméně zachytíte podstatně více. Oproti předchozím modelům vám v tom navíc pomůže širší ohnisko, které je nyní 25 mm oproti 28 mm, stejně jako u velké Xperie Z3.

-
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- -

Pokud se nejdříve podíváme na rozhraní fotoaparátu, nedošlo oproti předchozím modelům k žádným změnám. K dispozici máte dvě spouště, jednu na video a jednu na fotografie, což hodnotím kladně, stejně jako rychlé volby na kraji displeje. V automatickém režimu sice najdete pouze nastavení LED diody, respektive blesku, v „manuálním“ módu ale můžete upravovat korekci expozice, vyvážit ručně bílou barvu, nastavit ISO apod. Velmi se mi líbila funkce ostření na tvář, kde detekce funguje opravdu na výbornou. Rozhraní fotoaparátu je velice rychlé a povedené. Chybí mi pouze možnost uživatelsky měnit zástupce na kraji displeje.

 

Specialitou Sony jsou aplikace fotoaparátu, kde kromě klasického automatického režimu, tak jako režimu s manuálními možnostmi, máte k dispozici celou řadu miniaplikací, jež jsou napsané přímo pro fotoaparát. Klasikou se již stala funkce Efekt AR, která zařídí, že se na displej přimotá například tyranosaurus Rex či skřítkové. Děti tato funkce velmi baví. Sound Photo přiřadí zvuk z mikrofonů k právě pořízené fotografii. Jeden z režimů vám umožní nahrávat video ve 4K rozlišení, další umí zpomalené záběry v HD, ale při 120 snímcích za vteřinu.

Mód Zepředu vloží do právě fotografované scény váš obličej pomocí přední kamerky. Velmi zajímavý je také režim Více fotoaparátu, který umožní propojení více přístrojů Xperia pomocí Wi-Fi, načež můžete fotografovat společně jednu scénu z více úhlů. Snímky se potom složí do jednoho vedle sebe, čímž získáte zajímavou koláž bez dodatečné práce v editoru. V reálném čase vidíte na displeji to, co vidí vaši přátelé, a obráceně. Kreativitě se tedy meze nekladou.


Přední kamerka kvalitou příliš neohromí

Klasikou jsou funkce Panorama či Timesfhit Burts, kde si můžete z hromady snímků, které Xperia Z3 compact pálí v neuvěřitelné kadenci, vybrat ten nejlepší. Jako nejméně použitelnou vidím funkci Rozostřené pozadí, kde výrobce píše, cituji: „Fotografie s pozadím rozmazaným jako u digitální zrcadlovky.“ Rozostření pozadí je sice hezké, ale navazuje na ostatní objekty velmi nedokonale, což je pádný důvod tuto funkci nepoužívat.

-
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Sony Xperia Z3 compact navíc těží z hardwarové spouště na boku přístroje. Při běžném fotografování je namáčknutí spouště jednoduše přirozené a s Xperií Z3 se tak fotografuje stejně jako s klasickým fotoaparátem. Díky vodotěsné konstrukci lze ale fotografovat a natáčet i pod vodou. Displej lze totiž, nejenom při fotografování, uzamknout a tím pádem zamezit jeho reakcím s vodou. Skočit s mobilem do vody a fotografovat pod hladinou je tak hračka.

Kvalita fotografií: Stále to není ono

Stejně jako u velké Z3 nejsem s kvalitou fotografií příliš spokojen. S ohledem na cenu, za jakou se Xperia Z3 compact prodává, jsem čekal výsledky lepší. Jelikož je fotoaparát zcela identický jako v aktuálním top modelu, poskytuje stejné výsledky. Není tedy zcela špatný, zázraky se ale také nekonají, byť se Sony tváří, že se jedná o absolutní špičku.

- - -

Barevné podání je velmi dobré, fotoaparát také dokáže dobře vyvážit bílou barvu. Naopak mě zklamala přítomnost šumu již při ISO 50. Do ISO 3 200, kam nemá problém Z3 compact ve špatných podmínkách jít, se mobilu stále daří relativně držet barvy, byť šum rychle narůstá. Mobil ale rád sáhne taktéž po extrémních hodnotách ISO 12 800, a i když se na displeji mobilu taková fotografie jeví víceméně v pořádku, tak pokud se na ni podíváte na velkém IPS monitoru, zjistíte, že v pořádku opravdu není. Barvy sice stále relativně odpovídají skutečnosti, stíny ale mají tendenci táhnout do modré, detaily na snímku jsou pryč a šum je absolutně všude.

 
S vysokým ISO (8000 vlevo a 12 800 vpravo) jsou výsledné snímky nepoužitelné

Tyto hodnoty jsou příliš i na zrcadlovky/bezzrcadlovky střední třídy, mobil s malým čipem je používá pouze proto, aby na obrazu bylo něco vidět. Otázka je, jestli je tohle cesta ke kvalitním fotografiím. Na svém fotoaparátu velmi nerad nastavuji ISO vyšší než 3 200, Xperia Z3 compact s malým snímačem bez mrknutí oka nastaví hodnotu 4× vyšší. Výsledky tomu pak odpovídají.

- - -

Při snímání v běžném světle, pokud nemusí řešit Z3 compact velký dynamický rozsah, jsou snímky slušně prokreslené, barevně umírněné, příjemné na pohled. Pokud je scéna náročnější na dynamický rozsah, typicky tedy světlá obloha či rozzářená okna, dochází na daných místech k velkým přepalům a ztrátě kresby. Zkusil jsem s Xperii Z3 compact udělat i několik rodinných fotografií, osobně jsem ale příliš spokojený nebyl. Pokud nejste příliš nároční, službu vám místo kompaktního fotoaparátu asi udělá.

Full HD video natočené při 60 fps

Video je možné natáčet v klasickém Full HD při 60 snímcích za vteřinu, případně v rozlišení 3840 × 2160 při stejné frekvenci. V obou případech je obraz plynulý, dokáže zachytit dobře i rychle se pohybující objekty, bohužel při švenkování dochází k mírnému cukání obrazu a občasnému přeostření. Zpomalené video umí Z3 compact natáčet v rozlišení 1280 x 720 pixelů při frekvenci 120 snímků za vteřinu.


Slow-motion HD video (zaznamenáno při 120 fps)

U videa, stejně jako u fotografií, má Z3 compact velké sklony k přepalům a rychlému nástupu šumu v obraze. Ve velmi dobrých světelných podmínkách, typicky tedy během letního odpoledne, budete s videem spokojeni. S ubývajícím světlem se projevuje omezení jednoduché optiky a relativně malého snímače s nesmyslně vysokým rozlišením.

4k video (30 fps)

Konkurence

I přesto, že je Xperia Z3 compact obecně považovaná za smartphone bez konkurence, jelikož ostatní výrobci takto výkonný zmenšený model jednoduše nenabízejí, nemá situaci nijak lehkou.

Největší konkurent je předchozí model Xperia Z1 compact (recenze). Velmi podobně vybavený mobil, který je stále na špičce nabídky, nabídne sice o něco menší displej s úhlopříčkou 4,3″ místo 4,6″ u Z3 compact, dalších ústupků se ale již moc nedočkáte. Mírně slabší procesor nemá v reálu běžný uživatel šanci rozeznat, pouze o něco slabší výdrž na baterii společně s menším displejem tedy mohou být důvody, proč si Z1 compact nekoupit. Otázka je, jestli rozdíl v ceně, který činí celých 6 tisíc korun, stojí za nákup Z3 compact místo Z1 compact. Tato situace pro Sony příliš příjemná není, a i když se mi Z3 compact velmi líbí, Z1 compact nabízí v podstatě to samé za citelně nižší cenu.

- - -
Xperia Z1 compact

Ostatní výrobci konkurenci v pravém slova smyslu nenabízejí, jelikož po stránce výkonu jsou na tom podstatně hůře. Pokud pro vás ale výkon není prioritou, může vás zaujmout Samsung Galaxy S5 mini (recenze), který také nabízí vodotěsnost a navíc se chlubí čtečkou otisků prstů či senzorem srdečního tepu. Nepřináší sice tak prémiové dílenské zpracování, nicméně díky povrchu zadního krytu vám rozhodně nebude padat z čehokoli, kam jej položíte.


Galaxy S5 mini

Alternativou může být i HTC One mini (recenze), které je po stránce výkonu sice ještě slabší než Galaxy S5 mini, nabízí ale skvělé tělo z kovu a podstatně elegantnější design než Samsung. Zapomenout nicméně musíte na vodotěsnost Xperie či pokročilé senzory S5 mini. Cenu má ale zase One mini z této trojice nejnižší. Případně je tu ještě novější One mini 2, které už ale s cenou tak příznivé není.

- - -

Za sebe bych nicméně konkurenci viděl jinde. Jak Galaxy S5 mini, tak HTC One mini jsou oproti Z3 compact mobily střední třídy. Ale Z3 compact je špičkový smartphone se vším všudy, kromě jedné vlastnosti. Chybí mu obří displej. A právě proto může být spíše konkurencí pro velkou Galaxy S5, HTC One, LG G3 a další.

Výkonem se může těmto špičkovým strojům rovnat bez sebemenších problémů, kvalitou dílenského zpracování taktéž, stejně jako dalšími aspekty. Ale ten displej. 4,6″ je příjemná velikost a mobil dokáže bez problémů používat i drobnější žena. Nebo muž, který nepotřebuje mobil atakující velikostí displeje malé tablety.

Závěrečné hodnocení

Xperia Z3 compact jednoduše zaplňuje obrovskou díru na trhu, kterou ostatní výrobci tak zatvrzele ignorují, přehlížejíc přání uživatelů. A zákazník tak má velmi, velmi jednoduchou volbu. Pokud chce velký mobil, může vybírat z široké nabídky na trhu. Výrobci se předhánějí, kdo vyrobí lepší top model. Pokud ale odmítá velkou úhlopříčku displeje a přitom nechce kompromisy, je rozhodování velmi jednoduché. I když je pravda, že v tomto případě si budete muset trochu připlatit.


Chcete si pořídit Xperii Z3 compact? Mrkněte se, kde ji mají za nejlepší cenu

Kromě starší, stále skvělé a za výbornou cenu prodávané Xperie Z1 compact není na trhu nic, co by mohlo aktuální Z3 compact konkurovat. Pokud překousnete vyšší cenu, dáte si pozor na kluzkost celého přístroje a nebudete od fotoaparátu očekávat vyloženě zázraky, lepší menší mobil dnes nekoupíte, a já model Z3 compact mohu rovněž s klidným svědomím doporučit.

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

30 komentářů

 1. dudkod (neregistrovaný)

  Pekný fon len zamrzí ten fotoaparát bojím sa toho ze kvalitou fotiek sa nevyrovná ani 4 roky starej 808

  • Fotoaparat – te se opravdu logicky nevyrovna.Ani soucasne modely z vlastnich rad.

  • Jista vodeodolnost a prachuvzdornost s IP certifikaci je fajn ale riskovat potapet takto drahy mobil to radeji ne….navic u predchudcu maji majitele zkusenosti ze se nekdy dovnitr voda presto dostane a clovek aby se bal s mobilem i zmoknout, s reklamaci pak byvaji alespon u nas problemy.

   Ja si jako druhy sekundarni teledon do prace poridil za 1.9k Kazam Life R5 a jsem take spokojen i koupel v umyvadle prezil.

   Navic v praci nemam na blbinky cas a pohodlnejsi je pro me klasicky tlacitovy telefon.

   Kdyz mi nahodou spadne coz se obcas v tom shonu stane, prezije to bez uhony a i kdyby ne vzhledem k cene me to ani mrzet nebude.

  • Tom (neregistrovaný)

   Te voděodolnosti bych se nebal. Bez problémů přežije i divočení v aquaparku.

  • David Šantora

   Dobrý večer Smarty,

   jak píše Tom, s Xperiemi není problém fotit v Aquaparku, nechat mobil několik hodin pod vodou a podobně. Sony má vodotěsné konektory řešené velmi dobře a zatím co jsem zkoušel či používal různé Xperie série Z, nikdy jsem se nesetkal s jediným problémem ohledně vodotěsnosti.

  • No ja Z2 utopil, ale reklamace probehla OK. Takze snad dobre.

 2. „Z místa, kde Z1 compact drží na stole jak přilepená, Z3 compact sklouzne na zem do několika vteřin.“ Někde jsem četl, že Z1c nemělo skleněné záda (jen série v Japonsku), tak jestli to není tím.

  „nicméně i kvůli běžnému nastavení jasu displeje musíte udělat pohyb prstem navíc, abyste se dostali na druhou stránku lišty.“ – nejde lišta s rychlými přepínači vysunout jako notifikační, ale s použitím dvou prstů? Tak není třeba kliknutí navíc.

  „K dispozici máte dvě spouště, jednu na video a jednu na fotografie, což hodnotím kladně,“ – tak mě napdalo, neumí třeba dělat momentky, tedy fotky během natáčení videa? Ale to je asi blbost, co? Ale byla by to pěkná funkce.

  Jde při slow-motion vypnout zvuk? Protože zpomalený zvuk výsledný efekt často dost kazí.

  U té SD karty – někde jsem četl (nebo to bylo u jiného zetka?), že podporuje microSDHC, ale jinde že microSDXC – je v tom nějaký rozdíl? Aby člověk nekoupil něco, co pak nebude fungovat.

  • David Šantora

   Dobrý večer Martine,

   rád odpovím na vaše dotazy.

   – Žádné předchozí Xperie série Z neměli tak vysokou kluznost jako Z3 a Z3c. Přitom jak Z, tak Z1 a Z2 měli záda skleněné. Používal jsem všechny Z Xperie a mohu zodpovědně říct, že to co předvádí v kluznosti obě Z3, jsem ještě nikdy neviděl. Z2, která má taktéž záda skleněná, drží bez problémů na místě, ze kterého Z3 a Z3c sjede během okamžiku. Tipoval bych tedy opravdu rozdílné sklo.

   – Máte pravdu v tom, že lišta jde stáhnout dvě prsty a v ten moment vidíte rovnou přepínače. Při používání jednou rukou je to ale velmi nepraktické a jednodušší by bylo mít přepínače rovnou při stažení jedním prstem bez nutnosti poté přesunout obrazovku o stránku vedle.

   – Fotografovat během natáčení videí lze. Zapoměl jsem tuto funkci zmínit v recenzi. Děkuji za připomenutí.

   – Mikrofon lze vypnout v každém režimu snímání videa.

   – Obě Z3 podporují microSD karty do kapacity 128 GB. Mají tedy podporu microSDXC. SDHC jsou karty do maximální výše kapacity 32 GB (včetně), cokoli nad je již standard SDXC. Pokud tedy výrobce napíše, že jeho přístroj podporuje SDXC karty, máte jistotu, že můžete použít minimálně 64 GB kartu.

  • Děkuji za odpověď.

   – napadlo mě ještě, že teoreticky by ta kluznost měla být rozdílná na zádech a na displeji, protože Sony – myslím – používá na předek a zadek odlišná skla (z nějakého důvodu), Nevím kam, ale jedno má být to gorila glass a druhé ten jejich dragon či co (opice a drak střeží Sony, no jo Japonci :-))

   – to s tím fotografováním během natáčení jsem jen plácnul, protože mě to napadlo kvůli těm dvou samostatným spouštím, takže tohle mě překvapilo a potěšilo. Jak je to ale možné, když je – laicky řečeno – čočka zaměstnaná natáčením videa, nemůže se to přece přerušit, aby si udělala momentku, která má jiné rozlišení než to video atd. …. řekněme kouzlo? :)

  • Martan (neregistrovaný)

   v recenzií je porovnavana ale z1 compact, nie z1. A compact má plastový zadok, ako piše Martin.

 3. takmer dokonala ale dizajn onicom bohuzial…

 4. Jozef (neregistrovaný)

  zdravim, problem so samovolnym odblokovanim vo vrecku sa neda vyriesit inak? v MIUI si viem nastavit zamok podla senzoru priblizenia, teda vo vrecku sa mobil v ziadnom pripade neodblokuje. alebo este by som radsej vypol vyssiu citlivost displeja pre ovladanie v rukaviciach, aby sa dal odblokovat iba prstom, nez vypinat prebudzanie dvojitym poklepanim. Aspon kym nie su mrazy a nenosim rukavice :)

  Kazdopadne pekna recenzia

  • David Šantora

   Dobrý večer Josefe,

   jsem rád, že se recenze líbila. Vyšší citlivost displeje bylo první, co jsem vypnul při registraci těchto problémů. Nicméně stejně se to opakovalo a pomohlo až vypnutí probuzení poklepem. Z3 compact bohužel neumí vámi popisovanou funkci z MIUI.

 5. KK (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  co se hardwaru týče mám pocit že oproti Z3 je Compact ochuzený na RAM. Takže hodnota RAM je 2GB ne 3GB jak uvádíte.

 6. Petr Novák (neregistrovaný)

  zm.rdska recenze

 7. Jan Bertl (neregistrovaný)

  Dobrý den, váhám mezi LG g3 a Z3 compact. Pro Z3 c hraje z mého pohledu výdrž baterie,ale „citem spíš tíhnu k LG (do mé tlapy padne v pohodě). Jak byste porovnal fotografie z těchto přístrojů a co byste si vybral vy? Děkuji za odpověď.

 8. mirka (neregistrovaný)

  Dobry den nevím proč ale pořad se mi libi Sony Xperia Z1 compact :-)

  Jen by mě zajímalo kdera zních má lepší fotky sta Sony Xperia Z1 compact nebo Sony Xperia Z3compact ?

  Děkuji za odpověd

 9. Simona (neregistrovaný)

  Dobrý den, tak jsem neodolala a koupila si xperii z3 compact white..Jen by mě zajímala jedna věc, jak je to s mořskou vodou? Lze pořídit snímek či video třeba v moři? Děkuji za info, s pozdravem Simona

 10. Eva (neregistrovaný)

  Dobrý den, také jsem zakoupila a jsem spokojená. Snad vyjma rádia a zvukového přenosu vůbec. Mám nastaveny veškeré optimalizace(Clear audio+, dynamickou normalizaci) a přesto jsem nucena konstatovat SLABOTA! Bohužel. Jak u rádia, kde v podstatě hodně těžko vyladím stanici tak, aby nerušil šum nebo chvílema nevypadávala uplně (a to jsem v Praze), stejně tak hudba, připadá mi jak utlumená bez basů…v porovnání se Samsung galaxy s3mini, kterou jsem měla předtím, xperia absolutně zvukově neobstojí. Přestává mě bavit poslouchat hudbu. Snad jediné, co jsem objevila, že hraje čistě a dobře je aplikace Youradio. Jak je to možné, fakt netuším!

 11. Šárka (neregistrovaný)

  Dobrý den, pořídila jsem si Z3 compact. Jsem velmi spokojena. Jen mám obavy z „koupání“ Co se týče konektoru sluchátek.. Mám tendece jej něčím ucpat. :) Snad jen pro můj klid,je to potřeba? Děkuji za odpověď. Přeji hezký den Šárka

  • Martin (neregistrovaný)

   Ahoj Šárko, tento konektor není třeba ucpávat. Audio výstup má velkou impedanci a proto mu zkrat od vody na kontaktech nevadí. Musí být vyřešen tak aby se jím voda nedostala do přístroje. Určitě by výrobce nemohl označit výrobek krytím IP68, kdyby mu voda vadila.

 12. pita (neregistrovaný)

  Cim dele ho mam tim vic super veci nachazim,je to luxus i baterka s rezimem stamina vydrzi o dost dele nez jine smartufony…oproti nakousnutymu jabku je lepsi vykonejsi a levnejsi.!!

 13. Lucie T (neregistrovaný)

  SONY XPERIA Z3 COMPACT rozhodně NENÍ URČEN DO VODY!!!! Pod vodou nefotí, netočí, nejde ovládat display. Po vyndání z vody nefungoval display – nutnost odeslat na reklamaci. Vysvětlení reklamace? Prý se to stává, že voděodolný telefon nemusí být voděodolný! SONY jsou LHÁŘI! Vlastní zkušenost – bohužel. A to jsem nikdy nekoupila jiný produkt než SONY – končím.

  • Dominika (neregistrovaný)

   LUCIE T -Dobrý den, prosím Vás můžete mi na e-mail napsat, jak Vám dopadla reklamace. Před 14 dny jsem měla ten a samý problém, ale nechtěně, protože jsem telefon měla v koupelně a sklouzl mi do vany ale chytla jsem ho, ani tam nebyl celý. Jenže nefungoval. A je na reklamaci, mám strach, protože mám bohužel špatné zkušenosti s reklamací. Tak zda nebudou problémy, mě zajímá. Předem moc děkuji za odpověď, Dominika

 14. Michaela K. (neregistrovaný)

  Zdravím uživatele Z3C.
  Máte někdo zkušenosti s odlupujícím se displayem a nedržící krytkou USB konektoru?
  Nyní mám v řešení na reklamaci přes CZC, ti zaslali do Arvata a bohužel prý bylo mechanicky poškozeno, tudíž kus poslali do Maďarska na přezkoumání.
  Za jakékoliv informace v řešení, postupech budu vděčná.
  Děkuji.

  MK.

 15. Kristýna (neregistrovaný)

  Mě uznali i zadní u sklo prášky z rohu do rohu. A vzali to na sebe.

 16. Lukáš (neregistrovaný)

  Servis Arvato je znám svým „profesionálním“ přístupem :-) Přeju pevné nervy.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).