TOPlist

Recenze Sonos Ace: sebevědomý vstup do světa prémiových sluchátek

Bezdrátová sluchátka Sonos Ace v bílé barvě
  • Sonos Ace kromě výborného zvuku nabízejí speciální funkcí pro milovníky filmů 
  • Pohodlí je maximální a výdrž na baterii přesahuje 30 hodin poslechu
  • V prodeji jsou dvě barevné varianty za cenu 12 490 korun 

Kalifornská značka Sonos po letech čekání konečně rozšířila své portfolio a před pár dny začal oficiálně prodávat svá první sluchátka, se kterými se hned snaží zařadit mezi špičku v tomto segmentu. Novinka útočí především na Apple AirPods Max a Sony WH-1000XM5, kromě očekávatelných funkcí, jako je ANC, spatial audio s podporou Dolby Atmos nebo bezztrátový poslech, přichází také se speciální funkcí pro přepnutí audia televize ze soundbaru Sonos Arc. V nabídce je bílá a černá barevná varianta, přičemž cena je nastavena na sebevědomých 12 490 korun.

Proč můžete důvěřovat SMARTmanii? Každý produkt nebo službu, kterou testujeme, prověřujeme v reálném provozu po dobu minimálně jednoho až dvou týdnů. Přípravě recenze věnujeme maximální pozornost a snažíme se v ní vždy objektivně zhodnotit všechny klady a zápory daného produktu.

Minimalistický design a prvotřídní provedení

Sluchátka dorazila v papírové krabici, která ukrývá praktické pevné pouzdro s plstěným povrchem, které je vyrobeno z recyklovaných materiálů. Uvnitř kromě sluchátek najdete ještě jedno drobnější pouzdro upevněné pomocí magnetu sloužící pro umístění kabelů. Ke sluchátkům výrobce dodává USB-C/3,5mm audio jack kabel a také USB-C/USB-C kabel pro nabíjení.

V papírovém balení najdeme dvojici kabelů: USB-C/3,5mm audio jack kabel a USB-C/USB-C
V papírovém balení najdeme dvojici kabelů: USB-C/3,5mm audio jack kabel a USB-C/USB-C

Ačkoliv s rozměry 191 × 160 × 85 mm a hmotností 312 gramů se nejedná o žádného drobka, po vytočení náušníků do ploché polohy a uschování do pouzdra sluchátka nezaberou více místa, než je nezbytně nutné. Testoval jsem bílou variantu, která svým krémovým nádechem lehce připomíná model WH-1000XM5 od Sony. Tvarově se ale novinka od Sonosu blíží spíše zaobleným křivkám. Ačkoliv je horní strana hlavového mostu plastová, ze spodní strany výrobce zvolil velmi měkkou paměťovou pěnu s povrchem v imitaci kůže. Dominanci bílé rozbíjí pouze chromové zakončení hlavového mostu a některé detaily, jako je posuvné tlačítko nebo mřížky mikrofonů na sluchátkách.

Na vnější straně pravého sluchátka najdeme velmi decentní logo v lesklé bílé, které na jinak matném povrchu vyniká jen pod určitým úhlem světla. Hned vedle tohoto loga vidíme posuvné tlačítko, které lze i mačkat. Má hned několik funkcí, které si popíšeme později. Pod tímto tlačítkem je pak velmi jednoduché tlačítko přepínání ANC. Na spodní straně sluchátka vidíme ještě chromovou mřížku mikrofonu, ta se na sluchátkách opakuje dohromady celkem čtyřikrát.

Levé sluchátko na své spodní straně ukrývá indikační diodu spolu s tlačítkem pro zapnutí sluchátek a USB-C konektorem pro připojení nabíjecího kabelu nebo také AUX vstupu. Taktéž náušníky jsou po celém svém obvodu potaženy velmi příjemnou imitací kůže s paměťovou pěnou pod povrchem. Možnost výměny a systém magnetického přichycení je zde vítaným bonusem.

Výměnné náušníky potěší, rozdílná barva rozlišuje pravé a levé sluchátko
Výměnné náušníky potěší, rozdílná barva rozlišuje pravé a levé sluchátko

Co se týče kvality provedení, Sonos se oproti konkurenci nemá za co stydět. Sluchátka Ace vypadají velmi decentně, přitom ale působí kvalitním dojmem. Kritickým místem mnoha sluchátek bývají koncovky hlavového mostu, které občas různě vržou nebo nebudí příliš důvěry pro dlouhodobé používání. Tady se jedná o pevný kovový mechanizmus, u kterého nemám strach o nadměrné opotřebení. První dojem tedy není vůbec špatný.

Pohodlí nošení a ovládání pomocí tlačítek

Taktéž po nasazení na hlavu přetrvává veskrze pozitivní dojem. Ačkoliv sluchátka s hmotností 312 gramů nejsou z nejlehčích (vlajková loď Sony váží 250 gramů, AirPods Max 384 gramů a Bang & Olufsen Beoplay H95 celých 323 gramů), díky množství paměťové pěny v bodech dotyku s hlavou mi jejich nošení nevadilo ani při delším poslechu. Mechanizmus nastavení délky hlavového mostu je poměrně tuhý, jeho přizpůsobení ale nepůsobí žádný problém. Umístění tlačítek na pravém sluchátku je logické a předpokládá se stisk palcem pravé ruky. Zapínací tlačítko na spodní straně levého sluchátka zase ovládám palcem levé ruky.

Posuvné tlačítko je velmi praktické a plní mnoho úloh
Posuvné tlačítko je velmi praktické a plní mnoho úloh

Tlačítko v podobě kolébky má hned několik funkcí. Krátkým stiskem je možné zastavit a spustit přehrávání, dvojitým stiskem přejdete k další skladbě a trojitým se vrátíte k té předchozí. Pohyb nahoru a dolu pak upraví hlasitost přehrávání a dlouhý stisk tlačítka aktivuje funkci TV Audio Swap pro přepnutí zvuku při sledování televize ze soundbaru do sluchátek a obráceně. Jedno tlačítko tedy obstará velké množství funkcí.

Méně nápadné tlačítko pod posuvným ovladačem pak slouží pro přepínání módů ANC a dlouhý stisk vyvolá hlasové ovládání. Tlačítko levého sluchátka pak slouží pro zapnutí a vypnutí sluchátek, ale poslouží také při párování s jiným zařízením. Sonos se v případě modelu Ace vyhnul jakémukoliv dotykovému ovládání, což osobně považuji za dobré rozhodnutí. Tlačítka jsou příjemně po ruce a ovládání je logické a spolehlivé.

Kovová konstrukce sluchátek budí pocit jistoty
Kovová konstrukce sluchátek budí pocit jistoty

Parametry a funkce

Sonos Ace jsou osazena 40mm měniči a nabízí řadu moderních funkcí. Nechybí zde podpora sledování hlavy, prostorový zvuk nebo Dolby Atmos. K dispozici je taktéž bezztrátový poslech, záleží však na zdroji zvuku. Přes Bluetooth 5.4 je možné využívat AptX kodek, bavíme se však pouze o zařízeních s Androidem. Pro iOS bezztrátový poslech k dispozici přes Bluetooth není. Je však možné využít oba přibalené kabely a zvuk přenášet bezztrátově pomocí drátového propojení.

Dále nesmíme zapomenout na ANC s transparentním režimem, speciální funkci TV Audio Swap nebo jednoduchý ekvalizér v aplikaci. Nechybí detekce nasazení nebo multipoint připojení. Zároveň je nutno zmínit, že sluchátka pro přenos hudby nepoužívají Wi-Fi, jak se původně předpokládalo. Nicméně Wi-Fi modul uvnitř přeci jen najdeme, slouží totiž pro unikátní funkci TV Audio Swap.

TV Audio Swap

Ačkoliv kvůli absenci kompletního Wi-Fi připojení chybí také plná integrace s ostatními reproduktory značky Sonos (není tedy možné přehrávat hudbu ve vašem systému Sonos a zároveň hudbu poslouchat také ve sluchátkách), nebyl by to Sonos, aby alespoň částečnou integraci nenabídl. V tomto případě se jedná o funkci TV Audio Swap, která má velmi přímočarý způsob použití.

Sonos Ace
Sonos Ace kromě hudebních fanoušků potěší také ty filmové

V situaci, kdy sledujete televizi a posloucháte zvuk ze soundbaru Sonos, někdo z rodiny usne u televize nebo klidně ve vedlejším pokoji. Protože nechcete ostatní členy domácnosti rušit, ale rádi byste se na daný snímek dodívali, jednoduše zmáčknete kolébkové tlačítko na sluchátkách a ze soundbaru se stane vysílač zvuku pro sluchátka.

Sám jsem měl možnost v průběhu testování tuto funkci vyzkoušet a musím uznat, že přechod je opravdu rychlý a mnoho situací může ulehčit, i v tomto případě je navíc k dispozici dynamické sledování hlavy a úprava směrovosti zvuku. Na druhou stranu zde ale musíme zmínit také některá negativa.

Sonos Ace
Novou funkci TV Audio Swap jsem otestoval se soundbarem Arc

Aktuálně je tato novinka dostupná pouze pro nejdražší soundbar v nabídce, kterým je Sonos Arc. Brzy bychom se však měli dočkat podpory také pro levnější modely Beam a Ray. Dalším omezením je nutnost spolupráce s aplikací pro iOS, takže v tomto případě zatím majitelé telefonů s Androidem „ostrouhají“. To zatím z oslavované funkce dělá technologickou vychytávku pro poměrně úzkou skupinu uživatelů. Na druhou stranu funkce není omezena pouze na filmy, ale prakticky jakýkoliv zvuk vycházející ze soundbaru můžete streamovat do sluchátek.

Sonos Ace
Zatím se jedná o jediný podporovaný model, později má přibýt i Beam a Ray

Později má být k dispozici také funkce TrueCinema, která zkalibruje zvuk ze sluchátek podle místnosti, ve které sledujete filmy tak, abyste se více přiblížili zážitku při poslechu bez sluchátek s vlivem akustiky místnosti. Na tuto novinku si ale ještě budeme muset počkat.

Zvuk, ANC a telefonování

Sluchátka jsem testoval na mnoha různých žánrech a celková čistota zvuku i rozpoznání nástrojů a jednotlivých detailů je na vysoké úrovni. U některých žánrů jsem měl pocit mírné basové dominance, což je možné upravit v ekvalizéru aplikace. Na druhou stranu při sledování filmů tuto charakteristiku nejspíše oceníte. Nechybí ale ani detailní středy a vrchy. Celková hlasitost je vysoká a při mém poslechu jsem využíval maximálně úroveň okolo 70 %. Obecně bych řekl, že zvuk je zde spíše decentní a míří směrem k referenčnímu poslechu s mírným upřednostněním basů.

ANC a transparence

ANC je na velmi dobré úrovni. Paměťová pěna dokonale obepíná prostor okolo uší a i při pohybu v rušném prostředí sluchátka filtrují naprostou většinu zvuků. Projíždějící tramvaj je slyšet pouze jako pomalý průjezd elektromobilu. Taktéž v letadle nebo rušné kanceláři vytvářejí sluchátka oázu klidu. Efektivita ANC je srovnatelná s ostatními špičkovými headsety v této cenové kategorii, dokonce mi nechyběla ani možnost upravovat intenzitu ANC v aplikaci, kterou najdeme u některých konkurenčních modelů. Sonos ji však nenabízí.

Sonos Ace
Mikrofony se ukrývají pod chromovými mřížkami

Možná ještě více než samotné ANC stojí za to vypíchnout transparentní režim označovaný v tomto případě jako Aware mode. Tuto funkci obecně příliš nevyužívám, protože u levnějších sluchátek je okolní zvuk různě deformován a zesilovány jsou jen některé jeho složky. Často tak poslech hudby s touto funkcí zní velmi nepřirozeně a těžko se na něj zvyká. Tady ale musím uznat, že vnější zvuky jsou reprodukovány s minimálním zkreslením a dlouhodobě jsem neměl problém se sluchátky fungovat i v rušném městském provozu. Reálně totiž máte pocit, že okolní zvuk přicházející do sluchátek působí tak přirozeně, jako kdybyste Ace na uších neměly.

Díky množství mikrofonů na obou sluchátkách jsem neměl problém ani s telefonními hovory, jejich kvalita je na dobré úrovni a Sonos Ace tak zvládnou kromě filmových večerů i kompletní kancelářský provoz.

Výdrž baterie

Osazená baterie má kapacitu úctyhodných 1 060 mAh, což zajistí 30 hodin poslechu a 24 hodin telefonování s ANC nebo transparencí. Reálně je možné tyto hodnoty i překonat, což dostačuje pro několik dní provozu. Výrobce zároveň myslel také na rychlé dobíjení, takže během tří minut je možné doplnit energii na celkem tři hodiny poslechu. Kompletní nabití pak zabere zhruba tři hodiny.

Aplikace Sonos

Doprovodná aplikace Sonos nedávno prošla razantním redesignem, za který výrobce schytal vlnu kritiky. Při použití se sluchátky jsem ale na žádné výrazné problémy nenarazil. Aplikace je dostupná pro iOS i Android a nechybí ani česká lokalizace. Na úvodní stránce je vidět připojený produkt s přehledem úrovně baterie i aktuálním režimem ANC, který je možné jednoduše už v tomto náhledu měnit. Ve spodní části obrazovky je pak vidět přehrávaný obsah i způsob připojení a zařízení, které aktuálně hudbu přehrává.

Po rozkliknutí připojeného produktu je možné změnit jeho název, opět je vidět stav baterie, nabízí se znovu ovládání ANC a dále je v nabídce také ekvalizér. Ten je velmi jednoduchý. V podstatě umí pouze měnit poměr výšek a basů. Pohrát si můžete také s vyvážením levé a pravé strany, přičemž je zde i funkce pro zvýraznění basů a výšek při nižší přehrávané hlasitosti. Marně zde ale budete hledat jakékoliv přednastavené profily nebo možnost vytvářet si své vlastní zvukové profily. Možnosti úpravy zvuku jsou opravdu základní.

Dále je možné aktivovat funkci pro sledování hlavy nebo funkci TV Audio Swap, která je v české verzi pojmenována jako Přepínání audia televize. Najdete zde také ovladač pro vícebodové připojení nebo detekci nasazení, která funguje výborně.

Závěrečné hodnocení

Ačkoliv sluchátka Sonos Ace nenaplnila některá očekávání, která do nich fanoušci značky vkládali, při hodnocení musíme brát v potaz, že se jedná o úplně první sluchátka této značky. Jsou opravdu pohodlná a umožní hodiny nerušeného poslechu i díky výborné výdrži baterie. Zároveň nezklamou v otázce zvuku nebo výkonu ANC. Taktéž design a celkové zpracování je velmi povedené a majitele soundbaru Sonos potěší nová možnost přepínání zvuku, ačkoliv i tato funkce má svá omezení.

Sonos Ace
Pro uschování do pouzdra je vždy potřeba zatlačit výsuvný mechanizmus hlavového mostu, což není příliš praktické

Je jasné, že Sonos bude na optimalizaci sluchátek a především nové mobilní aplikaci ještě pracovat. Do budoucna bych ocenil například funkci, která by mi automaticky dovolila přepnout zvuk se sluchátek do reproduktorů v případě, že přijdu domů a sundám si je z uší.

Výhody u těchto prvotin nicméně výrazně převažují, ať už se budeme bavit o praktickém pouzdru s magnetickou kapsou na kabely, nebo o dobře rozmístěných fyzických tlačítkách s množstvím funkcí. Mnozí ocení také možnost poslechu přes kabel, ať už se jedná o koncovku USB-C, nebo audio jack.

Sonos každopádně do segmentu dražších sluchátek vstoupil velmi sebevědomě a v konkurenci Sony, Applu či Bose se ani s cenovkou 12 490 korun nemusí za nic stydět. Postupem času nás navíc čeká rozšíření některých schopností o další funkce a platformy.

Sonos Ace

Sonos Ace 500x500
9.1

Design a zpracování

9.3/10

Kvalita zvuku

8.6/10

Výdrž baterie

8.8/10

Funkce

9.0/10

Pohodlí

9.7/10

Klady

  • velmi pohodlné nošení
  • možnost kabelového připojení
  • skvělá výdrž baterie
  • praktické pouzdro
  • unikátní funkce TV Audio Swap
  • vyměnitelné náušníky

Zápory

  • TV Audio Swap jen pro Arc a iOS
  • bezztrátový bezdrátový poslech zatím pouze pro Android
  • příliš jednoduchý ekvalizér
  • aplikace by zasloužila vylepšit
  • vyšší cena
Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku