- Vyzkoušeli jsme druhou generaci propracovaných špuntů Bose QuietComfort Earbuds II
- Nechybí moderní funkce v podobě ANC, dotykového ovládání nebo transparentních režimů
- Zvukové podání je na vysoké úrovni, našly se ale i nedostatky…
Značku Bose asi není potřeba nijak sáhodlouze představovat. Špuntová sluchátka QuietComfort se dočkala již své druhé generace a podle názvu můžeme soudit, že se máme na co těšit především v oblasti redukce okolního hluku. I po dietní kůře jsou QuietComfort Earbuds II relativně velká a narostlo také pouzdro.
Bohužel bychom marně hledali multipoint připojení k více zařízením zároveň nebo bezdrátové nabíjení, což je v cenové kategorii 7 690 korun včetně DPH značná nevýhoda. Dokáže produkt tyto nedostatky vyvážit jinými schopnostmi?
Obsah balení a design
Novinka od Bose dorazila ve standardní papírové krabičce. Uvnitř se ukrývalo nabíjecí pouzdro se sluchátky a dále také papírové manuály, dobíjecí USB-C/USB-A kabel a náhradní nástavce. K dispozici máte celkem tři velikosti špuntů a tři velikosti obvodových gumiček, které vylepšují stabilitu. Testoval jsem černé barevné provedení, ale v obchodech se můžete setkat i s bílým.
Pouzdro je na první pohled o něco větší, než jsem u podobných sluchátek zvyklý (3,04 x 1,72 x 2,23 cm). Hlavním materiálem je zde plast, což se výrobce nesnaží nijak skrývat. Matná úprava vypadá dobře a patrně i díky vyšší hmotnosti působí v ruce relativně solidním dojmem. Na spodní straně se nachází USB-C port pro dobíjení a zadní strana již tradičně ukrývá párovací tlačítko. Na čelní straně kromě loga Bose a informační diody nic zajímavého neobjevíme. Ta slouží primárně ke zjištění stavu nabití baterie. Pokud je potřeba ji dobít, poznáte to díky změně barvy, případně blikání namísto svícení.

Vnitřek je na rozdíl od vnějšku z lesklého plastu a ukrývá dvojici sluchátek i další informační diodu na hraně. Tvar sluchátek je relativně specifický a připomíná jakousi ledvinu. Nejprve jsem nevěděl, jak si je mám vlastně nasadit, ale po chvíli jsem si zvykl.
Nechybí označení pro pravé a levé ucho. Vnější stranu zdobí bílé logo výrobce a můžeme si všimnou také výměnných částí v podobě silikonového špuntu a obvodového kroužku.
Větší rozměry znamenají, že se člověku se sluchátky poměrně dobře manipuluje. Nepadají z rukou ani uší.
Parametry a funkce
Výrobce se bohužel na svých stránkách nechlubí konkrétními údaji o průměru měničů ani o frekvenčním rozsahu nebo dalších zvukových parametrech. Dozvíme se ale, že se zde setkáváme s údajně nejlepším ANC na trhu. Radovat se můžeme z nastavitelného ekvalizéru nebo dotykového ovládání. K dispozici jsou také funkce CustomTune nebo Aware Mode.
CustomTune má zajistit dokonalou kalibraci zvukového projevu s ohledem na tvar vašich zvukovodů. Aware Mode zase zajistí transparentní režim pro komunikaci s okolím, i když zrovna něco posloucháte.
Nový model je o 30 % menší než jeho předchůdce. Stále se ale nejedná o žádného drobka. O tom vypovídá i hmotnost 6,2 g pro jedno sluchátko a 59,8 g pro nabíjecí krabičku.
Na každém špuntu najdeme 4 mikrofony, které slouží primárně pro vylepšení ANC a transparentního módu. Výpočetní výkon má na starost čipset Qualcomm S5 Audio SoC a z hlediska kodeků se uživatel musí spokojit s SBC a AAC. V průběhu jara se ale máme dočkat také podpory aptX Adaptive, což ne úplně uspokojivou situaci rozhodně zlepší.
Bezdrátové připojení zajišťuje Bluetooth ve verzi 5.3, které tradičně pracuje až do vzdálenosti 10 m. Nechybí voděodolnost IPX4.
Aplikace Bose Music
Doprovodnou aplikaci Bose Music si můžete stáhnout pro iOS i Android. Nabízí veškeré základní ovládací prvky a nastavení, přičemž stále zůstává velmi přehlednou. Tomu pomáhá i jednoduchý černobílý design spolu s kompletní jazykovou podporou češtiny.
Ihned po spuštění aplikace vidíte přehled připojených zařízení značky Bose se základním údajem o míře nabití. Po zvolení daného produktu můžete opět vidět stav baterie jednotlivých zvukových zařízení i ovladač hlasitosti. Dalším softwarovým tlačítkem na této stránce lze vyvolat nabídku 4 režimů, které ovládají primárně ANC. Můžete volit mezi těmito: potichu, povědomí, dojíždění a chůze, přičemž u některých lze dále manuálně nastavit úroveň ANC. U některých se toto děje automaticky v závislosti na okolním hluku.
Další tlačítka umožňují přepínání mezi jednotlivými zdroji hudby nebo nastavení zkratky pro dotykové ovládání na obou stranách zvlášť, ale v nabídce je pouze volba spuštění hlasového asistenta nebo postupné procházení režimů poslechu. Poslední možnost představuje deaktivace dotykového ovládání.
Ekvalizér nenabízí žádné žánrové profily, ale kromě manuálního nastavení pomocí tří ovladačů můžete volit mezi jednoduššími profily např. pro posílení basů nebo omezení výšek. Poslední položka se zvláštním názvem „Nástavce“ (zřejmě chybný překlad slova „association“) ukrývá informace k jednotlivým ovládacím prvkům a funkcím. Dozvíte se například, že jedním klepnutím na sluchátko přijmete telefonní hovor a dvojitým hovor ukončíte.
Poslední důležitou záložkou je ikona nastavení, kde uvidíte například návod k výměně silikonových prvků i s animací. Většina ovládacích prvků se tam ale duplikuje, takže se nebudu opakovat.
Celá aplikace je opravdu jednoduchá a s její funkčností jsem neměl nejmenší problém. Některé funkce navíc bych ale určitě ocenil. Zmínit můžu například ekvalizér, který v této cenové kategorii bývá propracovanější. Chyběl mi také údaj o nabití akumulátoru v dobíjecím pouzdru.
Zvuk a ANC
Vzhledem ke zvukovému podání si produkt svou vyšší cenu umí obhájit. Při ostřejších nahrávkách jsou zde basy zastoupeny silněji než u levnější či zvukově „plošší“ konkurence. Celkově je ale přednes vyvážený a neměl jsem žádnou potřebu sahat do ekvalizéru. Zvuk hýří barvami, lze dobře rozlišovat jednotlivé nástroje a slyšet můžete každý detail.
CustomTune
Při vložení sluchátek do uší vždy probíhá kalibrace CustomTune. Zazní krátký zvukový signál, který po odražení od vašich zvukovodů dojde zpět do vestavěných mikrofonů. Poté prý proběhne speciální kalibrace pro konkrétní tvar uší. Těžko tyto pokročilé funkce v domácím prostředí ověřit, každopádně zvuk mají Earbuds II skvělý. Zároveň musím zmínit, že kalibrace probíhá bleskově.
ANC
Potlačení okolního hluku je dalším z důvodů, proč jsem si předmět dnešního testu velmi oblíbil. Ačkoliv už jsem testoval mnohé modely, musím uznat, že v tomto případě jsem se dočkal jednoho z nejlepších ANC. Ve značně rušném prostředí se vám dostane vyloženě oázy klidu a pokud nechcete, nemusíte slyšet téměř nic kromě vaší hudby nebo podcastu.
Povedly se ale i transparentní režimy, což nebývá vždy samozřejmostí. Často se v těchto situacích setkávám s méně přirozeným propuštěným zvukem, ale to se u Bose rozhodně neděje. Zvuk okolí není nijak znatelně degradován a není tedy problém při použití ve městě nebo na pracovišti. Cestování letadlem s tímto parťákem musí být mnohem příjemnější.
Telefonování
Při volání se mi občas druhá strana přiznala, že mne slyší hůře než obvykle. Šlo o více lidí nezávisle na sobě a ačkoliv jsem já jako volající se sluchátky v uších žádný problém neměl, zvuk na druhé straně opravdu nebyl tak čistý jako z telefonu nebo při použití jiného handsfree. Pro kontrolu jsem porovnal telefonní hovor přes Bose a přes AirPods 3. generace. Zvuk z AirPods byl opravdu o něco lepší. Není to žádný zásadní problém, ale pokud plánujete použití jako handsfree, musíte se připravit na kompromisy.
Pohodlí a ovládání
Rozhodně oceňuji širokou nabídku nástavců v balení, ale i snahu o vlastní design s ohledem na přepracovaný tvar i dvojici silikonových prvků pro ještě lepší uchycení v uchu. Nevím, zdali to opravdu způsobuje přídavný kroužek, nebo mi jen tvar dobře sedl, ale ačkoliv jsou celkově sluchátka spíše větší, mým uším nepůsobila žádné problémy a držela v nich opravdu pevně.
Díky tomu bych Earbuds II s klidem doporučil i aktivnějším lidem, kteří jsou často v pohybu a neradi by riskovali vypadnutí sluchátek z uší. Jak vám ale sednou, je vždy individuální, a to bez ohledu na množství nástavců nebo subjektivní pocity recenzentů. Já byl ale překvapen, že i větší a těžší špunty mohou sedět výborně.
Dotykové ovládání
Ovládání pomocí dotyku je dnes samozřejmá funkce i u levnějších modelů. Mezi výrobci postupně vykrystalizovaly nejčastější způsoby ovládání a těch se drží i Bose. Jednoduchým dotykem přehrávání pozastavíte nebo spustíte (pro pozastavení stačí i pouhé vyjmutí sluchátka z ucha), dvojím poklepáním přejdete k další skladbě a trojím se vrátíte k té předchozí.
Delším podržením vyvoláte zkratku, která vede buďto k hlasovému asistentovi, nebo přepíná režimy, jak jsem již zmínil. Pro každé sluchátko můžete vybrat jednu z těchto dvou funkcí. Poslední je nastavení hlasitosti, které se provádí posunem prstu po plošce s logem výrobce.
Ačkoliv možnosti personalizace jsou v případě dotykového ovládání značně omezené, s reakcemi jsem byl spokojen. Vše bylo rychlé a relativně spolehlivé. Zároveň takto máte po ruce všechny funkce, které nejčastěji potřebujete. Detailnější nastavení pak provedete pomocí aplikace Bose Music, byť brzy narazíte na limity.
Výdrž baterie
Udávaná výdrž baterie sluchátek činí 6 hodin a dobít je můžete v pouzdře až třikrát, než musíte vyhledat elektrickou zásuvku či sáhnout po powerbance. Z mých zkušeností tyto hodnoty ve srovnání s reálem sedí, nebo jsou dokonce i lepší. Při šetrném použití se není problém dostat i k sedmi hodinám poslechu bez nutnosti nabíjet.
Doba nabíjení se u sluchátek pohybuje okolo jedné hodiny a u krabičky okolo tří. K dispozici je také rychlé nabíjení, díky kterému dosáhnete dalších dvou hodin poslechu za pouhých dvacet minut. Nechybí ani funkce pro automatické vypínání sluchátek při nečinnosti, což šetří energii. Zásadní nedostatek ale vzhledem k ceně představuje chybějící a dnes již velmi rozšířené bezdrátové nabíjení, bez nějž mnoho lidí nedá ani ránu.
Showroom Basys
Produkt do recenze poskytl dovozce značky Bose, tedy společnost Basys. Měl jsem možnost osobně navštívit její brněnský showroom, který mne mile překvapil. V areálu Miele v ulici Hněvkovského 679/81b si můžete na vlastní uši vyzkoušet různé domácí zvukové sestavy, ale i profesionální řešení pro firmy. K dispozici je i malý kinosál nebo zasedací místnost s velkou televizí, projektorem i chytrým řešením pro videohovory. Kromě výrobků Bose zde můžete obdivovat i ty od firem Pioneer, Elac, Beyerdynamic a mnohé další.
Výborné je i propojení se studiem nábytku, kde lze obdivovat moderní obývák s výsuvným projekčním plátnem i projektor a ozvučení, které se ukrývají ve stropě. Pokud si tedy plánujete svůj dům či byt vybavit nadstandardní audio technikou, nebo hledáte ideální řešení do firmy, toto místo mohu vřele doporučit, zvlášť pokud bydlíte nebo se pohybujete poblíž.
Závěrečné hodnocení
Druhou generaci Bose QuietComfort Earbuds jsem si oblíbil, avšak mám i určité výhrady. Zvukově je velmi povedená a ANC hodnotím jako jedno z nejlepších na trhu. Taktéž mě potěšily příjemné transparentní režimy a slušná výdrž na baterii. Výhodu představuje také tvar, který mi opravdu sedl, a byl jsem rád také za stabilizační kroužek, který v tomto případě slouží svému účelu.
Jako nevýhodu bych viděl větší pouzdro i samotná sluchátka, což může někomu vadit. Vyloženě zklamán jsem ale byl z chybějícího bezdrátového nabíjení nebo omezené podpory kodeků. Avizovaný aptX Adaptive snad brzy dorazí, ale aktuálně je nutno spolehnout se na SBC nebo AAC. Nijak zázračné nejsou ani telefonní hovory a chybějící multipoint připojení zase trošku znesnadní přepínání mezi více zařízeními.
Pokud vyžadujete špičkové ANC i výborný zvuk a dokážete snést uvedené nedostatky, novinka od Bose vám může velice dobře posloužit. Především bych ji doporučil pro časté letecké nebo MHD cestovatele. Nutno ale přihlédnout také k ceně 7 690 korun včetně DPH, což rozhodně není málo.
Bose QuietComfort Earbuds II

Klady
- výborný zvuk
- prémiové ANC i transparence
- slušná výdrž na baterii
- dobře sedí v uších
- krytí IPX4
Zápory
- vyšší cena
- chybí bezdrátové nabíjení
- na aptX Adaptive si počkáme
- bez multipoint připojení