Recenze sluchátek B&O BeoPlay H9: kvalita za tučný příplatek

Do redakce se nám dostala prémiová bezdrátová sluchátka BeoPlay H9 od prestižní dánské společnosti Bang & Olufsen, která nabízejí vyšperkovaný design, kvalitní zpracování a naprosto špičkový zvukový přednes. Spojení těchto tří aspektů však už samo o sobě napovídá, že budeme muset sáhnout hlouběji do peněženky. Aktuálně se dají „há-devítky“ sehnat za přibližně 11 až 14 tisíc korun. Stojí ale za to?

Luxus kam se podíváš

Sluchátka dostanete v bílé přepychově vypadající krabici. V ní naleznete kromě samotných sluchátek také potřebnou literaturu, velice kvalitní a jemný textilní pytlík na přenášení sluchátek, nabíjecí microUSB kabel, rozdvojku (3,5mm jack) do letadla a v neposlední řadě také klasický signálový kabel (3,5mm jack).

blank

Jakmile se podíváte na sluchátka blíže, zaujme vás především precizní dílenské zpracování. Pocit kvalitně odvedené práce ve vás vyvolají materiály jako broušený hliník, kůže a vysoce kvalitní textilie i plasty. Z kvalitní surové kůže je vyrobená vnější strana hlavového mostu, která dostane po několika týdnech používání svou specifickou patinu, na té spodní je naopak textilie, která je pevná a ideální pro dlouhé nošení. Konstrukce hlavového mostu pak drží mušle, které lze otočit o maximálně 90 stupňů a naklonit o přibližně 35 stupňů.

Pochválit si dále zaslouží i samotné náušníky, které jsou potaženy jemnou kůží, díky čemuž nabízejí vysoký komfort a perfektní odhlučnění vůči okolí. Na vnější straně mušlí je použitý broušený hliník s logem Bang & Olufsen. Po konstrukční stránce není sluchátkům jednoduše co vytknout, snad jen větší náchylnost hliníkových částí proti poškrábání. Celkově však chválím!

Ovládání dotykem?

Sluchátka se ovládají skrze dotykovou plochu na pravé hliníkové mušli, ta je citlivá a funguje spolehlivě. Na dotyk jsem si však musel chvilku zvykat, stačí jemně zavadit o pravou mušli a vy už přemýšlíte, proč se vám zastavila hudba nebo vytočilo poslední volané číslo. Navíc musíte překousnout i poměrně dlouhou prodlevu, než na váš příkaz sluchátka zareagují. Tlačítka jsou v tomto ohledu praktičtější.

Kromě ovládání se na pravé mušli nachází také zdířka pro 3,5mm jack a microUSB konektor sloužící pro nabíjení uživatelsky vyměnitelné 770mAh Li-ion baterie. Jako poslední se na sluchátkách nachází dvojice mikrofonů, jež se starají o redukci šumu a potlačení hluku. Ta funguje na výbornou, ač jsem někdy trpěl pocitem zalehnutých uší. Ve vlaku jsem si však tuto funkci nemohl vynachválit a při poslechu jsem nebyl rušen žádným zvukem okolo mne.

Zvuk špičkový, ale…

O reprodukci zvuku se starají dva 40mm měniče s neodymovými magnety. Ačkoliv je zvukový přednes na výborné úrovni, nemohl jsem se ubránit dojmu, že má sluchátka Panasonic RP-HD10 hrají totožně, ba ještě o něco lépe co se basů týče. U „há-devítek“ jsou perfektní středy a výšky, o něco lepší jsem čekal zážitek z basů, ten se ale nedostavil.

Druhou kaňkou na jinak výborném zvukovém přednesu je hlasitost. Ta by mohla být na maximální úrovni ještě o něco vyšší. Důležité je také zmínit, že se kvalita zvuku nemění v závislosti na tom, zda máte sluchátka připojená kabelem či přes Bluetooth (verze 4.2 + aptX LL & AAC kodek), nebo ji alespoň mé uši nepoznají. Výborný je i dosah, se sluchátky jsem se mohl volně pohybovat po obýváku a zhoršenou kvalitu zvuku jsem zaznamenal až ve vzdálenosti přibližně 12 metrů od telefonu.

Co se výdrže týče, na jedno nabití mi sluchátka vydržela přibližně 13 hodin (neustále zapnuté aktivní potlačení hluku). Nutno však dodat, že jsem měl hlasitost ve většině případů na vysoké úrovni. Sám výrobce udává výdrž sluchátek mezi 14 až 21 hodinami. Nabíjení pak trvá necelé dvě a půl hodiny. Pokud sluchátka delší dobu nepoužíváte (cca 15 minut), sama se vypnou. Pokud by vám výdrž nevyhovovala, stačí si zakoupit rezervní baterii, kterou lze, jak jsem již zmínil v úvodu, snadno ze sluchátek vyjmout a vyměnit za novou.

blank

Výrobce nabízí pro ovládání sluchátek vlastní aplikaci pro systémy Android a iOS, která v sobě integruje hudební přehrávač s konfigurovatelným ekvalizérem a několika předdefinovanými nastaveními – Warm, Excited, Relaxed a Bright – přičemž při nastavení Warm si užijete více basů a při Bright naopak více výšek.

Beoplay
Cena: zdarma
Beoplay
Beoplay
Autor: B&O PLAY
Cena: zdarma

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Firma Bang & Olufsen nabízí svá sluchátka H9 ve dvou barevných provedeních, a to v černé a stylové hnědé. Osobně jsem si z používání sluchátek odnášel spíše příjemné pocity, těch negativních nebylo tolik, ale pokud bych se měl zaměřit na poměr ceny a výkonu, určitě by „há-devítky“ neobsadily první příčku. Pokud vám ale nevadí trochu si připlatit, určitě ze sluchátek zklamaní nebudete.

Od značky Bang & Olufsen jsme dále testovali:

B&O BeoPlay H9

B&O BeoPlay H9
8.9

design a zpracování

9.3/10

kvalita zvuku

8.0/10

pohodlnost nošení

9.1/10

výdrž baterie

9.0/10

Klady

  • krásný design
  • výborná konstrukce
  • skvělé dílenské zpracování
  • vhodné ke dlouhému nošení
  • dobrá kvalita zvuku
  • perfektní redukce hluku

Zápory

  • nižší maximální hlasitost
  • basy by mohly být výraznější
  • hliník se lehce poškrábe
  • vysoká cena
Autor článku blank
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Kapitoly článku