Domů » Recenze » Recenze Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo: Hodinky, které vám bude závidět i James Bond

Recenze Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo: Hodinky, které vám bude závidět i James Bond

V dnešní recenzi si představíme levnější a dražší verzi nové generace chytrých hodinek od Samsungu. Gear 2 zaujmou náročné uživatele, Gear 2 Neo zase lákají na nižší cenu.

Samsung na konci února při příležitosti konání Mobile World Congressu v Barceloně představil novou generaci chytrých hodinek. Zastupují je rovnou dva exempláře, které si v následujících odstavcích popíšeme. Někoho možná překvapí, že už v názvu nenalezneme slovo Galaxy, vysvětlení je ale velmi jednoduché. Obě dvě varianty běží na operačním systému Tizen a řadu Galaxy Samsung používá výhradně u produktů, které běží na Androidu.


Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo (vlevo)

Dražší verze hodinek má označení Gear 2 a navíc disponuje 2Mpx fotoaparátem. Doporučená cena pro český trh byla stanovena na 7 599 Kč, což rozhodně není málo. Levnější varianta s označením Gear 2 Neo má doporučenou cenu stanovenou na příjemnějších 5 499 Kč. Vzhledem k absenci fotoaparátů drobné rozdíly najdeme i u designu a rozměrů, zbytek hardwarových parametrů už ale zůstal stejný. 


Gear 2 Neo a Gear 2

Oproti předchozí generaci jsou hodinky o poznání menší, zlepšila se výdrž a produkt je mnohem použitelnější, než tomu bylo u první verze. Vybavenější Gear 2 seženete v černé a hnědé barvě, Gear 2 Neo navíc koupíte i ve výrazné oranžové verzi. Výrobce také nabízí další barevné varianty řemínků včetně kožených variant. Stejně jako nedávno testovaný sportovní náramek Gear Fit, i hodinky se pyšní stupněm krytí IP67, takže jsou kompletně odolné vůči vniknutí prachu a odolné vůči vniknutí vody až do hloubky 1 metru po dobu 30 minut.


Gear 2 snadno poznáte podle kovového těla a fotoaparátu v horní části

Klady (+)

 • povedený a dobře čitelný displej
 • rychlé a stabilní prostředí
 • kvalitní dílenské zpracování
 • voděodolné tělo
 • kvalita fotografií za dobrého světla (Gear 2)
 • výdrž na jedno nabití
 • měření sportovních aktivit
 • lze využívat jako dálkový ovladač
 • umějí telefonovat 

Zápory (-)

 • vyšší cena
 • menší počet aplikací
 • oficiálně kompatibilní pouze s telefony od Samsungu
 • nelze vypnout zvuk při focení  (Gear 2)
 • +2 000 Kč příplatek za fotoaparát
 • kov u Gear 2 se snadno poškrábe
 • dobíjení skrze speciální kolébku 

Mrkněte se, kde pořídíte nejlevněji chytré hodinky Gear 2 Neo

Chcete raději hodinky s fotoaparátem? Pak se vám bude hodit toto cenové srovnání

Obsah balení

V krabičce obalené typickou dřevěnou tapetou kromě hodinek najdete nabíječku se speciální kolébkou, do které se hodinky zacvaknou a uživatelský manuál. Dobíjecí kolébka disponuje microUSB vstupem, takže Gear 2/Gear 2 Neo můžete dobíjet i z jiných adaptérů s tímto konektorem.

  

Design a zpracování

Gear 2 mají kovové tělo s plastovými zády a jejich celková hmotnost je 68 gramů. Dejte si ale pozor, abyste si kov nepoškrábali – na testovaném kusu se nám při běžném používání poměrně rychle začaly objevovat mikro škrábance, což vzhledem k ceně zařízení není příliš potěšující. Gear 2 Neo mají tělo z pogumovaného plastu, díky čemuž hmotnost klesla na příjemnějších 55 gramů. Rozměry dražší verze hodinek jsou 36,9 x 58,4 x 10 mm, Neo jsou nepatrně větší (37,9 x 58,8 x 10 mm). Oproti první verzi jsou o něco kompaktnější a lehčí, takže se na ruce nosí mnohem pohodlněji.


Samsung Gear 2: Dražší verze s kovovým tělem a fotoaparátem

  

Já sám nejsem zvyklý nosit hodinky, takže jsem si na přítomnost Gear 2 několik dnů zvykal a i přes nižší hmotnost o nich na zápěstí budete vědět. Samotný řemínek je pryžový a při větších teplotách se vám pod ním bude potit ruka. Řešením může být investice do koženého náramku, na Gear 2/Gear 2 Neo navlečete téměř libovolný 22mm řemínek. 


Samsung Gear 2 Neo

Zapínací mechanismus je kovový a nemám k němu žádné výhrady – po aretaci drží velice pevně. Výměna řemínku není nijak složitá, stačí pouze na každé straně zatlačit na malou páčku a následně přezku uvolnit. Uchycení řemínku už je o něco namáhavější, ale při troše cviku rychle získáte potřebný grif.

Na spodní straně hodinek kromě pětice pinů, na které se umísťuje dobíjecí kolébka, najdeme také senzor pro měření srdečního tepu. Pozor na nepatrně odlišné kolébky – tu od Gear 2 nenasadíte na Gear 2 Neo a úspěšní nebudete ani při opačném postupu. 

Pod displejem má své místo ovládací tlačítko, kterým můžete probudit displej, vrátit se na hlavní obrazovku a lze mu také nastavit akci na dvojitý stisk (třeba spuštění krokoměru, fotoaparátu nebo zobrazení notifikací). Na pravém boku mají hodinky umístěný mikrofon, na levém má své místo hlavní systémový reproduktor. Asi už tušíte, že hodinky umějí po spárování s vaším telefonem (přes Bluetooth) telefonovat, avšak pouze v režimu hlasitého handsfree. To znamená, že hlas volajícího na druhé straně uslyší i ostatní ve vašem okolí.

  

Na horní hranu Samsung umístil infraport, který využijete k ovládání televize nebo set-top boxu. Gear 2 v této oblasti navíc mají i 2Mpx fotoaparát s autofocusem, který zvládne i nahrávání videa v HD rozlišení. Zůstává otázkou, zda se vyplatí připlatit více než dva tisíce korun za verzi s fotoaparátem nebo zůstat u levnější varianty Neo. Fotoaparát v hodinkách je rozhodně zajímavá funkce, ale já sám bych dal přednost modelu Neo. Fotit mohu telefonem, ušetřím a navíc mají nižší hmotnost.


Voda ani prach hodinkám nijak neublíží

Hodinky slibují voděodolnost (IP67) a mohu potvrdit, že oba dva testované modely neměly s vodou problémy. Používal jsem je při plavání, nesundával jsem je ani do sprchy a po zhruba třech týdnech provozu se jim nic nestalo. U Gear 2 mi ale po zhruba 2 týdnech používání prasklo sklíčko v levém horním rohu. Na první pohled to není nijak viditelné a prasklinka nezasahuje do displeje. Nejsem si ale vědom, že bych s hodinkami někde silou udeřil, proto je mi záhadou, co tento defekt způsobilo. 

Displej & hardwarová výbava

Hodinky jsou osazeny 1,63″ Super AMOLED displejem s rozlišením 320 x 320 px. Jas lze regulovat celkem v šesti úrovních, přičemž nejvyšší stupeň se hodí zejména pro používání na přímém sluníčku. V tomto případě se ale připravte na mnohem rychlejší vybíjení baterie. Barevné podání je na výborné úrovni, stejně tak pozorovací úhly.

Hnacím motorem se stal dvoujádrový procesor s taktem 1 GHz, kterému dělá společnost 512 MB RAM a 4GB interní úložiště, ze kterého můžete pro ukládání (nejen) fotografií, videa nebo hlasových poznámek využívat zhruba 2,63 GB. Ve výbavě dále najdeme infraport, gyroskop, krokoměr, senzor pro měření srdečního tepu a 300mAh baterii. 

Výdrž baterie

Oproti předchozí generaci se výdrž o něco zlepšila. V náročném provozu hodinky bez problémů zvládnou jeden den, mně při běžném používání vždy vydržely dny dva a ještě mi pár procent kapacity akumulátoru zbylo. Vliv na výdrž má spousta faktorů – hodně pomůže, pokud vypnete automatické rozsvěcení displeje při doručení notifikace nebo při pohybu rukou.

Výdrž prodlouží i snížení jasu a nastavení automatického vypnutí displeje po 10 vteřinách nečinnosti. V takovém případě se mi s hodinkami podařilo fungovat i tři dny, a nepřišlo mi, že bych se deaktivací těchto funkcí nějak omezoval v jejich používání. Při dobíjení hodinek na displeji vidíte nejen stav nabití, ale také aktuální čas. Nezapomeňte ale, že dobíjecí kolébku musíte mít neustále u sebe, bez ní Gear 2/Gear 2 Fit jednoduše nenabijete.

Fotoaparát a záznam videa (pouze Gear 2)

Dražší verze hodinek je vybavena 2Mpx fotoaparátem s autofocusem. Byla by to skvělá špiónská funkce, kdyby se dalo vypnout zvuk pro vyfocení. To ale (zřejmě z bezpečnostních důvodů) možné není, takže se při focení i nahrávání videa vždy ozve hlasité cvaknutí.


Aplikace fotoaparát na Gear 2

Na hodinky není kvalita fotek vůbec špatná. Na focení v noci raději zapomeňte a nebo se připravte na nízkou ostrost a výrazný šum, ale při focení za dobrého světla jsou výsledky uspokojivé, a to i při pořizování makra.

-

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

V nastavení lze upravit režim ostření (automatika, makro), velikost fotografie (1920 x 1080 px, 1920 x 1920 px nebo 1280 x 960 px), aktivovat ovládání hlasem (stačí vyslovit „Smile, Cheese nebo Capture„, případně přidat GPS souřadnici (k tomu se využije GPS ve spárovaném telefonu). Z fotoaparátu se tahem prstu zprava doleva rovnou dostanete do galerie.

-

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Přes ikonku v levém horním rohu se lze přepínat mezi focením a záznamem videa. To lze pořizovat maximálně v HD rozlišení (1820 x 720 px, 30 FPS) nebo ve čtvercovém poměru 640 x 640 px (30 FPS). Maximální délka záznamu je omezena na 15 vteřin.

Za dobrého světla je kvalita záznamu opět na velmi slušné úrovni. Pokud chcete mít rychlý přístup k fotoaparátu, doporučuji vám jeho spuštění nastavit na dvojitý stisk středového tlačítka. Pak už jen stačí kliknout na displej, čímž pořídíte snímek nebo spustíte nahrávání videa. Uložený obsah se vám přes Bluetooth rovnou zkopíruje do telefonu – v nastavení lze vybrat, zda se má takto dít automaticky, ručně nebo jen při připojení na nabíječku.

Operační systém a aplikace

Gear 2 a Gear 2 Neo běží na operačním systému Tizen. Samotné reakce jsou svižné a prostředí je plynulé. Nabídka aplikací je spíše základní – najdete zde zprávy, stopky, telefonní aplikaci s kompletním seznamem vašich kontaktů z telefonu, historii hovorů, galerii, e-mailového klienta, dálkový ovladač, hudební přehrávač, hlasové poznámky, krokoměr, sportovní režimy, počasí, prohlížeč událostí z kalendáře či hlasovou asistentku S Voice, která komunikuje pouze v angličtině a dalších světových jazycích – český vám rozhodně rozumět nebude.

  
Hlavní obrazovka, nabídka s programy a nastavení

Samotné ovládání systému je poměrně logické. Stisknutím středového tlačítka aktivujete nebo vypnete displej. Pokud toto tlačítko podržíte déle, objeví se nabídka s možností vypnutí, restartu, aktivace tichého profilu či venkovního režimu s vyšším jasem.


Zobrazení informací o počasí

Na hlavní obrazovce se horizontálními gesty posouváte v jednotlivých nabídkách, v seznamech se naopak pohybujete ve vertikálním směru. Tahem prstu odshora dolů se vždy dostanete o krok zpět. Gesto pro posunutí prstu odspodu dolů nemá nastavenou žádnou akci, což je škoda a bohužel to v nastavení nelze nijak změnit.

  
Hudební přehrávač, naposledy spuštěné aplikace a regulace jasu/hlasitosti

Poklepáním dvěma prsty na displej se dostanete do nabídky s nastavením jasu a hlasitosti. V případě, že oba prsty na displeji podržíte déle, dostanete se, stejně jako u Androidu, do seznamu naposledy spuštěných aplikací, které lze ukončovat nebo se mezi nimi přepínat.


Gear rodinka od Samsungu: náramek Gear Fit, hodinky Gear 2 a Gear 2 Neo + Galaxy S5

Skrze nabídku Samsung Apps ve správci Gear Manager lze do hodinek doinstalovat další aplikace, nabídka ale zatím není nijak rozsáhlá. Sám jsem používal například čtečku Feedly, aplikaci Watch Styler pro komplexní nastavení hlavní obrazovky hodinek a kalkulačku Tera Calculator, které jsou zdarma. Za 25 Kč si lze nakoupit několik her (Snake, Flappy Bird) nebo propracovanější kalendář.


Čtečka zpráv Feedly

  
Telefonování a procházení položek v kalendáři

Aplikace Gear Manager

Chytré hodinky lze používat pouze po spárování s vaším telefonem, samostatně nefungují (respektive po spárování lze Bluetooth modul v hodinkách vypnout a pak už telefon není potřeba, ale tím se připravíte o řadu funkcí a používání pak trochu ztrácí smysl). Samsung oficiálně podporuje 12 telefonů a osm tabletů, neoficiálně lze nástroj Gear Manager nainstalovat i na další smartphony s Androidem 4.4, nicméně stoprocentní funkčnost vám nikdo nezaručí.

 

Na Samsungu Galaxy S5 jsem souběžně testoval Gear Fit, Gear 2 a Gear 2 Neo – vždy jsem se mezi zařízeními přepínal podle potřeby. Spárování a připojení bylo bezproblémové, a to i při častém přepínání mezi příslušentvím. Pouze jednou jsem měl problémy s tím, že se náramek Gear Fit nechtěl připojit a pomohl až restart. V případě hodinek Gear 2 a Gear 2 Neo se neobjevily žádné komplikace.

  
Nastavení notifikací pro jednotlivé aplikace, Samsung Apps a konfigurace hodinek

Skrze aplikaci Gear Manager si přímo v telefonu můžete přizpůsobit celou řadu funkcí a nabídek chytrých hodinek. Kromě úpravy vzhledu hlavní obrazovky je to propojení s aplikací S Health, nastavení notifikací či vyhledání hodinek. Skrze Gear Manager se dostanete také do konfigurace jednotlivých aplikací, další si můžete stáhnout skrze obchod Samsung Apps, o čemž si více povíme v další kapitole.

Krokoměr, cvičení, srdeční tep a spánek

Hodinky Gear 2 a Gear 2 Neo lze používat také pro monitorování počtu nachozených kroků, které měří vestavěný gyroskop. Při porovnání s počtem reálně nachozených kroků (100) mi Gear 2 naměřili 97 kroků a Gear 2 Neo 98 kroků. Odchylka je tedy minimální. Když jsem testoval náramek Gear Fit, vytýkal jsem mu naopak mírně nadhodnocené výsledky, u hodinek Gear mi přesnost přišla o něco lepší.

Přímo v hodinkách máte možnost prohlédnout si historii počtu kroků za uplynulé dny, ale vzhledem k tomu, že se vám data vždy synchronizují do telefonu a aplikace S Health, je prohlížení statistiky mnohem pohodlnější a podrobnější právě skrze mobilní aplikaci. 

V nabídce cvičení najdete několik připravených profilů pro sportovní aktivity – jmenovitě jde o běhání, chůzi, cyklistiku a turistiku. Při sportovních aktivitách si můžete v nastavení každé z nich aktivovat průběžné měření srdečního tepu (ve výchozím stavu je tato funkce vypnutá).

 
Zobrazení údajů z krokoměru v S Health a nastavení synchronizace

Hodinky rovněž umějí měřit, jak dlouho spíte a jak moc jste se během spánku hýbali. Až si lehnete, je nutné režim spánku ručně aktivovat skrze samostatnou aplikaci, jinak hodinky nic měřit nebudou. Vše se opět ukládá a synchronizuje do S Health, respektive je potřeba stáhnout si speciální doplněk Spánek (13 MB) skrze Samsung Apps.

Vy pak opět máte slušný přehled o tom, kolik hodin spíte a kdy se nejčastěji probouzíte. S Gear Fit náramkem jsem vzhledem k menším rozměrům neměl problém usnout, ale s hodinkami už to tak pohodlné nebylo, proto jsem je vždy na noc raději sundával a dával nabít. 

Měření srdečního tepu

Nezbytnou funkcí pro sportovce je měření srdečního tepu. Čidlo je umístěné ve spodní části hodinek a aby bylo měření přesné, musí dobře doléhat na vaši ruku. V porovnání s přístroji, které jsem pro měření tepu používal ve fitness centru, opět hodinky vykazovaly drobnou odchylku v rozmezí jednotek procent, ale prakticky se na tyto údaje můžete spolehnout.

Při měření tepu vás hodinky upozorní, že byste měli být maximálně v klidu. Pokud ale budete využívat průběžné měření tepu při některé ze sportovních aktivit, nemusíte se pochopitelně v pohybu omezovat a tep vám hodinky změří i tak.

Notifikace z mobilního telefonu

Hodinky samozřejmě umějí notifikovat na nové události, textové zprávy či příchozí hovor. Všechna zmeškaná upozornění najdete v nabídce Oznámení, kde je má každá aplikace svou vlastní ikonku. U delších SMSek a e-mailů se nezobrazí celý text, v případě e-mailů je bohužel omezení nastaveno jen na prvních 500 znaků. Na textové zprávy máte možnost rychle odpovědět některou z předdefinovaných zpráv – jejich znění lze upravit skrze mobilní aplikaci. Díky vestavěnému mikrofonu a hlasitému reproduktoru lze příchozí hovor také přijmout. Při každé nové notifikaci hodinky zavibrují, při příchozím hovoru je intenzita vibrací velmi výrazná.

 

Na hodinkách lze zobrazovat jakékoliv další notifikace z aplikací. Když vám někdo napíše na Facebooku, zmíní se o vás na Twitteru nebo vám dá „like“ u fotky na Instagramu, hodinky vás upozorní. Šikovné je, že u jakékoliv notifikace se nachází volba „zobrazit v zařízení“, kdy se po kliknutí daná zpráva ihned načte na displeji smartphonu.


Delší e-maily/zprávy na hodinkách nezobrazíte. Zde už je potřeba sáhnout po telefonu, což není zrovna dvakrát praktické a doufejme, že Samsung tuhle překážku s dalšími aktualizacemi softwaru odstraní.

Uložené notifikace lze jednotlivě nebo hromadně mazat přímo v hodinkách. V případě, že chcete nějakým aplikacím notifikace na hodinkách zakázat, stačí přejít do aplikace Gear Manager v telefonu a nežádoucí ze seznamu odebrat. Při každé nové notifikaci se displej hodinek aktivuje – pro úsporu energie lze opět v Gear Manageru nastavit, aby displej zůstal vypnutí a hodinky pouze zavibrovaly. 

Závěrečné hodnocení

Druhá generace chytrých hodinek se Samsungu povedla a zmizely i některé neduhy, které jsme první generaci vytýkali. Gear 2 i Gear 2 Neo výborně poslouží jako prodloužená ruka vašeho smartphonu. Chválíme voděodolné tělo, povedený displej, slušnou výdrž a rychlé reakce operačního systému Tizen.

Mrkněte se, kde pořídíte nejlevněji chytré hodinky Gear 2 Neo

Největším omezením pro druhou generaci hodinek je zatím malé množství aplikací. Pokud ale tato platforma bude pro vývojáře zajímavá, mohli bychom se v budoucnu dočkat celé řady zajímavých titulů. Další překážkou je vysoká cena. Zejména u dražší varianty celkem dost připlácíte za fotoaparát a kovové tělo, proto bych raději volil levnější verzi Gear 2 Neo. Sice z vás nebude stoprocentní špión, ale chybějící fotoaparát celkem snadno nahradí spárovaný telefon. 

Chcete raději hodinky s fotoaparátem? Pak se vám bude hodit toto cenové srovnání

Na své si přijdou také příznivci monitoringu nejrůznějších sportovních aktivit, i když v těchto případech bych raději sáhl po sportovním náramku Gear Fit, který zvládne to samé, avšak v kompaktnějším těle. Navíc levnější a déle vydrží. Zůstává také otázkou, zda se nevyplatí počkat na příchod prvních zařízení na platformě Android Wear, u kterých by nabídka aplikací měla být mnohem zajímavější.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

14 komentářů

 1. Díky za recenzi Jiří. Hodinky chci koupit manželce, tak mám pár dotazů.

  Manželka má S III ( android 4.1.2.) Někdo mi říkal, že hodinky s telefonem rozběháš pouze ve verzi 4.3. Je to pravda? A druhý dotaz. Spojení s telefonem proběhlo v pohodě? U konkurence jsem četl, že navázání spojení je někdy peklo. Díky za odpověď.

  • Dobrý den, děkuji za komentář. Pokud vím, tak je opravdu potřeba Android ve verzi 4.3 a vyšší. Co se týče navázání spojení – testoval jsem souběžně Gear Fit, Gear 2 a Gear 2 Neo, mezi kterými jsem se podle potřeby přepínal. V prvních dnech se mi stalo, že se mi nedařilo se opětovně připojit na Gear Fit, náramek se mi pak dokonce zasekl a kompletně restartoval (včetně uživatelských dat). Znovu se mi to už nestalo a komunikace (i s ostatními Gear produkty) fungovala na jedničku. Testoval jsem se Samsungem Galaxy S5.

  • Díky za rychlou reakci. A co zkušenost s aktualizací 4.3 pro SIII? Bojím se jí jako čert kříže.

  • SGSIII bohužel v redakci nemáme, takže netuším, ale zkuste se zeptat ve fóru :)

  • Díky, už se ptám.

 2. mishoSK (neregistrovaný)

  Ja som manzelke kupil gear fit a maximalne je spokojna. Po stiahnuti aplikacie gear manager ci tak akosi sa to vola sa bezprobemovo sparovali. Super display aj funkcie ale ten design je cisto zensky, pre panov skor tieto z recenzie :-) Ma sice S4 ale s S3 to asi pojde, akurat bude asi treba android 4.3, to uvadzaju aj eshopy

 3. Já se právě bojím aktualizace 4.3, která se pro SIII vůbec nepovedla. Sice vyšel opravný balíček, ale nemám informace, jestli už je 4.3 pro SIII v pohodě. Jinak MISHOSK, díky za info.

 4. fore (neregistrovaný)

  Vzhledem k ceně bych se nebál jít do jejich předchůdce Gear 1, výdrž baterie už značně narostla, nemluvě o tom, že budou také aktualizovány na Tizen. Pod 3000 je to pěkná hračka.

 5. watch (neregistrovaný)

  No já se teda nejvíc těším na LG G watch. Ze všech smartwatch vypadají zatím nejlépe.

 6. Já jsem zase zvědav na hodinky od samotného Googlu.

 7. gen37 (neregistrovaný)

  Díky za pěknou recenzi. Hodinky ve verzi Neo mám půjčené dva dny a musím říct, že jsem spokojený. Co se spotřeby týče měl bych jeden dotaz: Zaregistroval jste také někdo, že hodinky mají daleko větší spotřebu když jste v pohybu?? Když jsem seděl v kanceláři tak cca 1 % za hodinu a při chůzi tak tři až pět procent a to jsem měl vypnutý krokoměr a další sportovní funkce. Také jsem měl zapínání displeje přes tlačítko nikoli pohybem. Za prvních 24 hod. spotřeba 25 procent.. Díky za případné reakce.

  • gen37 (neregistrovaný)

   Abych ještě upřesnil tu spotřebu, v noci skoro bez provozu cca 0.5 % za hodinu. Přijímání notifikací a příležitostně kontrola času v kanceláři cca 1 % za hodinu na výchozí jas displeje 4.. :-).

 8. Jakub (neregistrovaný)

  Ohledně toho bazénu, takže když půjdu na hodinu do bazénu, kde budu půl hodiny plavat a druhou půl hodiny budu ve vyhřivkách, tak by se tomu nemělo nic stát ne?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).